Docter 8x56 vs. Zeiss 8x56

Lovecké puškohledy a vše o nich. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
Odpovědět
michalos
Zkušený diskutér
Příspěvky: 589
Registrován: pon 17.11.2008, 8:26
Bydliště: Blanensko

Docter 8x56 vs. Zeiss 8x56

Příspěvek od michalos »

Zdravím všechny,
chtěl bych se zeptat co byste vybírali vy kolegové z těchto dvou puškohledů, když byste chtěli puškohled s pevným zvětšením, hlavně na noční čekané při měsíčku a nebo na snihu. Očekávaná střelba by byla od 50m (=lov na hromadách) až do 150metrů v zimě na sněhu. který je podle Vás lepší jak ve světelnosti tak ostrosti. Pro Zeiss je asi nevýhoda v tom, že má palcový tubus narozdíl od Doctera, který má 30 mm, ale zase má tenčí osnovu, která je podle mého názoru přehlednější hlavně na tom snihu za bílého dne tohle neřeším. Takže pro který se mám rozhodnout a proč. Díky za odpovědi a poznatky. Lovu lesu Michalos
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1064
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Docter 8x56 vs. Zeiss 8x56

Příspěvek od Josef Kuřitka »

A na jakou flintu to chceš?
Tubus 25mm nebo 30mm je celkem jedno, i když to budeš prodávat, tak je lepší aby ti na pušce zůstala montáž s 30mm kruhy!! Jinak jde jenom o důvěru ve značku. Měl jsem Doctera a šel na reklamaci - voda v optice i při mírné mlze.. Mám Zeisse a byl taky na reklamaci - reguloval jsem osvit a upadl čudl,ale asi moje chyba, protože jsem chtěl nulu a ono to u toho modelu nešlo,ale pak to po tvrdém snažení cvaklo a byla tam! Ocenuji tedy i blbovzdornost. Jinak bych dneska rozhodně šel do variablu. Za měsíčku, na sněhu, na 150m, tak to bych si vzal něco, aby tam bylo nej. 12x přiblížení a pak je to Zeiss. Mezi 56 a 50, pokud je kval. sklo asi bude u Zeisse rozdíl, ale bude to vždycky lepší než jakákoliv 56 od Meopty a dalších v obdobné cenové hladině. 50mm objektiv na kulobroku vypadá líp.
Osobní volba na univerzální flintu (včetně kulobroku), kterou použiji i na jaře a v léte na srnce, lišky na strništi:
4-16x50T Zeiss.
Na 50m při lovu černé je to celkem jedno co si tam dáš, protože stačí jít pod vítr a čuchat podle hlavně. Asi jsem ti nepomohl. Zdar!
michalos
Zkušený diskutér
Příspěvky: 589
Registrován: pon 17.11.2008, 8:26
Bydliště: Blanensko

Re: Docter 8x56 vs. Zeiss 8x56

Příspěvek od michalos »

Bude to na novej přírůstek do trezoru což je samonabíječka Haenel SLB 2000+ :wink: to pevný zvětšení 8x volím z toho důvodu že nemusím nic rychle nějak nastavovat a jen vytáhnu flintu a pálím...chci to hlavně používat na otevřených prostranstvích (hlavně na černou) když už mám k dispozici více ran...s kulobrokem chodím na hromady nebo do lesa kde se nedá moc vymýšlet a tam je to 7x tak akorát. Takže se mi jedná o to co bude lépe koukat na strništi při měsíčku nebo v zimě na louce, poli apod. :roll:
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Docter 8x56 vs. Zeiss 8x56

Příspěvek od rimar77 »

mám tu samou flintu kupovanou ještě jako heckler Koch a dal jsem si tam variábl Zeiss Viktoria diavari, rozhodně bych být tebou šel do variáblu než do pevného zvětšení ochudíš se o další možnosti použití a to zvětšení si klidně nastav doma rovnou 8ku a na posedu už to neměň ale když půjdeš na šoulačku, dohledávku atd.dáš si zvětšení podle potřeby např. 3x a budeš moct střílet pohotově na blízko. a když budeš chtít šáhnout dál dáš si 12tku, já v tom koukám na srnce vidím v tom mnohem lépe a ostřeji než v pozorováku - Meopta Meostar 8x56
michalos
Zkušený diskutér
Příspěvky: 589
Registrován: pon 17.11.2008, 8:26
Bydliště: Blanensko

Re: Docter 8x56 vs. Zeiss 8x56

Příspěvek od michalos »

A)Vím ono už mezi tou 8x56 a variáblem je rozdíl cca 6000,- ale přeci jsem pořád stále vysokoškolák a za těch 6000 bych využil spíše na střelnici :) a na puškohled já v mým případě šetřím celý 3-měsíční prázdniny..nicméně ještě nad tím popřemýšlím, ale zase, mám dvě flinty a fakt to budu střídat takže jednou na otevřený prostranství jednou do lesa na blízko a nechci aby mě kulobrok ležel v trezoru .. automat jsem pořizoval hlavně na naháńky, mám taky právě na weavru kolimátor docter jen na to chci při příležitosti něco lepšího než je meopta 7x50 atd..protože ono na sněhu když vyběhne pár prasátek a já mám víc rar tak proč toho nevyužít ono se to hodí když se má pak něco honem střílet do kolchozů nebo na plesy honem honem a stejně...hov...o...asi víte o čem mluvím...kdybych měl variábl tak jsem kolimátor kupoval zbytečně...kdyby meopta dělala pevný zvětšení 8x tak bych asi šel do ní ale když nedělá tak cena/kvalita mě vychází pořád ten Zeiss jen zase ten Docter má větší tubus...ale zase když mám kroužky palcový tak bych jen pak přehodil optiky a hotové...pro upřesnění zatím mám k tomu automatu Artemis 2000 7x50 T :roll:
B)co se týče dohledávky na to mám devítku :D
C) na místa kde šoulám a dívám se do houštin kde leží prasata je možnost střílení tak malá že tam je vhod ten kolimátor a výměna puškohledu za kolimátor na weavru je asi cca 30 sekund

Takže jsem rozhodnut pouze mezi Doctorem nebo Zeissem jen chci spíš utvrdit v tom je lepší přidat cca 5000,- a mít Zeisse :D
Naposledy upravil(a) michalos dne stř 09.11.2011, 12:17, celkem upraveno 1 x.
martinh
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 422
Registrován: čtv 16.4.2009, 14:56
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Docter 8x56 vs. Zeiss 8x56

Příspěvek od martinh »

já bych šel do zeisse
Sauer 202 + Zeiss Victory HT 3-12x56, Sauer 404 8x57 IS, CZ 550 Lux 308W...
Pavka
Nový návštěvník
Příspěvky: 39
Registrován: úte 09.11.2010, 12:43

Re: Docter 8x56 vs. Zeiss 8x56

Příspěvek od Pavka »

Michalos,jestli je to palcový tubus,či 30mm,nemá na světelnost vliv!!Chybu asi neuděláš ani v jednom případě.U toho Doctera mi vadí,že ostření jde tak lehce,že budeš asi neustále doostřovat.Měl jsem ho půjčený a za snížených světelných podmínek,kouká fakt dobře.Jestli ti vyhovuje spíše tenčí osnova,nic neřeš a jdi do Zeisse.Záruka je stejná 30let.Dá se se štěstím sehnat i lehce onošený,za dobrý peníz.Já mohl mít toho Doctera za 16000,ale chtěl jsem variabel,tak jsem si pořídil Zeisse.Chtěl jsem totiž vstup.pupilu 50.
michalos
Zkušený diskutér
Příspěvky: 589
Registrován: pon 17.11.2008, 8:26
Bydliště: Blanensko

Re: Docter 8x56 vs. Zeiss 8x56

Příspěvek od michalos »

:evil: Právě že ta osnova 60 u Zeisse je podle mýho nebe a dudy protože když jsem na prodejně kouknul před Doctera tak to bylo jako kdybych koukal do Meopty tři velké ořezané tužky na kreslení a z toho ty tenký čárky a uprostřed bod... :D sice mám Meoptu ale na prasátka si raději posvítím(je to povolený a navíc mám větší jistotu kam přesně mířím a protože střílím přesně tam kam chci tak mi to leží na fleku) i na sněhu protože nejsem ten tip co vidí hlavu , zadek dá to někam doprostřed kousek pod páteř se slovy však ono to nějak dopadne... :evil:
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Docter 8x56 vs. Zeiss 8x56

Příspěvek od rimar77 »

Michalos uvidíš a musíš se nakonec stejně rozhodnout sám, vím že je 6000 relativně hodně peněz ale zase v té celkové částce už to takovej rozdíl není a kupuješ si to na delší dobu a abys sis pak za pár let nedrbal hlavu žes ušetřil a ted bys to rád vyměnil, mluvím z vlastní zkušenosti takovej bot jsem udělal spoustu a v konečnéém efektu jsem zaplatil víc než když bych si bejval rovnou koupil kvalitnější věc. Já mám pevný zvětšení jen na jedné kulovnici - meoptu 7x56 se kterou nakonec stejně nechodím a tahám už jen všude ten semiautomat s variáblem protože se mi sním střílí nejlépe. Kolimátor si nekupoval zbytečně nech si ho tam na naháňky a nebo si ho dej na brokovnici, ikdyž já jsem taky koupil kolimátor a nakonec skončil manželce na brokovnici protože přes ten variábl se mi střílí nejlíp.
Lubba
Častý návštěvník
Příspěvky: 71
Registrován: pát 24.12.2010, 0:21

Re: Docter 8x56 vs. Zeiss 8x56

Příspěvek od Lubba »

kup variábl, i když já mám pevné zvětšní, už bych si to nekoupil. kvůli tomu si musím pořídit celou novou sestavu :D
Odpovědět