Černá zvěř

vse co souvisí s naší zvěří a jejím chovem...
Odpovědět
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Černá zvěř

Příspěvek od fesoj »

Bylo zde řečeno, že tělesná hmotnost kňourů se s přibývajícím věkem snižuje. Je na tom hodně pravdy, já jsem viděl uloveného kňoura věk 10+, zlaá medaile a necelých 80 kg - ale měl v sobě broky všech velikostí a celkem dobře srostlou zlomeninu běhu, způsobenou nejspíš střelou. Takže otázka je, do jaké míry se u starých kňourů podílejí na snížení hmotnosti různá zranění. Nevěřím tomu, že by se v našich podmínkách vyskytl desetiletý kus, na nějž nebylo nikdy vystřeleno...
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Černá zvěř

Příspěvek od Zdenek41 »

Hodně záleží na době ulovení a předešlým zraněním.Pokud někdo rád loví pro zoo a nebo je fajšmekr v době těsně po chrutí může být ze 150kg kusu troska.Viz včera kolega ulovil lončáka,který musel být obr a měl rovných 50kg.Cítit ještě byl a dost.S tou modelovou situací....Víte jak to dneska chodí pije se víno a káže voda.Všechna MS a nejen ty tvrdí jak šetří to nejlepší a pravda je opak.Kdyby těch knourů bylo 3krát víc(protože se neloví)nikdy by dospělý knouři neměli takový ubytek na váze v době chrutí.Kolik sedmiletejch běhá po honitbách(ne oborách a chlívcích)?Nemůžu všechny házet do jednoho pytle,ale stačí jedna z deseti honiteb a vše a všechno je s černou v pr....Rádius knourů v době chrutí je obrovský.
Mr. Fox
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 319
Registrován: ned 27.6.2010, 12:11

Re: Černá zvěř

Příspěvek od Mr. Fox »

Porad dokola si procitam lunebursky model a porad mi nejde do hlavy bod 11. Od prvniho unora do patnacteho cervna ma byr lov cerne uplne zastaven. Lov loncaku v dobe hajeni by v praxi byl stejny jaki celorocni lov cerne se vsemi jeho negativnimi dusledky. V pripade vzniku skod mohou byt v dobe od 1 unora do 31 brezna pri respektovani hranice 50kg lovena selata predchoziho roku. Od 1 dubna do 15 cervna se mohou lovit jen kusy o hmotnosti 25 kg. K odvraceni skod v dobe od 1 unora do 15 cervna se mohou lovit pripadne i silnejsi kusy na zadost najemce honitby. Chapu spravne ze to znamena ze by se nelovily jenom loncaci do 50 kilo pripadne selata taktez do hmotnosti 50 kg. A od 1.4. do 15.6. lovot jen kusy do 25 kg pokud by tesda nevznikaly skody a nemuselo se zacit strilet i starai kusy.
ares
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 173
Registrován: úte 06.5.2008, 20:25

Re: Černá zvěř

Příspěvek od ares »

Ano, celý model je tlačen k tomu, bych z chovu byla odstraňována v prvé řadě mladá zvěř-70% by mělo být selat. Píšeš to tedy dobře, od 1.2-31.3 selata z předchozího roku(který k prvnímu dubnu přejdou do lončáka), pouze při vzniku škod. Od 1.dubna do 15.června pouze do 25 kg. Pokud si to dáš dohromady s faktem, že by neměly být loveny kusy nad 50kg (krom trofejové), tak ten bod 11 jasně tlačí myslivce k tomu, že se mají ve větší míře střílet selata. Neboť obě dvě položky v době hájení pak spadají do selat. Ale jak Zdenda41 psal, realita je někde jinde. Jo kdyby se všude dodržovali obecná pravidla pro hospodaření s černou, tak pak si můžeme hrát s čísly a chovat černou tak, jak si jistojistě zaslouží. Navíc i u sousedů v Německu, jak už jsem psal, mají velké problémy (daleko větší než my) a to se mají podle výše zmiňovaného modelu chovat a hospodařit.
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Černá zvěř

Příspěvek od kopov.c »

Něco na zahřátí pro ty kterým zklamal jejich krmný systém :lol: (fesoj,motolada,leon atd) http://youtu.be/ctyNbECCaFw Tyhle prasátka sou ty stejný jak jsem o nich psal už před týdnem.Pořád se drží na stejným místě a co je zajímavý,tak mezi ty dvě bašky přibyl v půlce týdna ten lončák.Ten tam minulej týden nebyl.Zbytek lončáků lehává cca 150 metrů od těch bachyní.V noci se spojí všichni dohromady a buchtují v okolí bukvice.Ráno se zas rozdělí a leží zase zvlášt. Otázkou je proč bachyně mezi sebe pustily toho lončáka :?: Na konci videa už to pes v autě psychicky nezvládl a začal hlásit.Prasátka se zdekovali,ale po čtvrt hodině jsem jel kolem a už zase leželi v pelechu :lol:
Naposledy upravil(a) kopov.c dne úte 14.2.2012, 1:46, celkem upraveno 1 x.
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Černá zvěř

Příspěvek od motolada »

Jo to je paráda je vidět takto ve dne,já si myslím,že prase žije jen v noci :lol:
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Černá zvěř

Příspěvek od kopov.c »

No vidíš,bez krmení,bez čekání a ve dne :lol: Stačí jen vědět kde zastavit autem,vylezt a máš je :lol: Tenhle rudl tam potkávám každej den-ve dne je to dobrý,ale v noci mám vždycky strach abych do něj nestřelil.Selátka v noci nevydíš a poznám ten rudl jen podle pokvikávání selátek.
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Černá zvěř

Příspěvek od motolada »

Pokud lovíte 700ks ročně dá se to asi očekávat,mě se dařilo loni,samozřejmě díky tomu že prasata "chodily",pak je vše "jednoduché",letos se můžu rozkrájet ale když nejsou tak nejsou.Teď jen vzpomínám na ty pocity když jsem zajel omrknout ochozy,večer si počkal a v 10 už táhl prase na štranku :lol: jó......
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Černá zvěř

Příspěvek od kopov.c »

Psal jsem,že těch 700ks byl rekord.Letos bych očekával,že jich nebude ani 400.
Mr. Fox
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 319
Registrován: ned 27.6.2010, 12:11

Re: Černá zvěř

Příspěvek od Mr. Fox »

Tak to je parada vsechny 4 palce nahoru. Prece jen to byla otazka casu nez tydle krmny hromady a zarizeni prestanou fungovat. Nehlepsi co je tak lov na ochozu. Bohuzel sem taky zacal lovem na vnadisti protoze mi to doporucily kolegove z ms. Ale praxi a studiem sem zjostil ze je to blbost prase neni blbec. Strelite na vnadisti 2 az 3 prasata a je utrum. Treba tam nelrestanou chosit ale daj si nacas a pockaj az vy odejdete nebo prijdou driv jak vy.
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Černá zvěř

Příspěvek od kopov.c »

Neboj,vnadiště budou příští zimu zase fungovat a o co se tuto zimu uloví mín o to příští víc.
Tomfi
Zkušený diskutér
Příspěvky: 647
Registrován: pát 06.10.2006, 5:10
Bydliště: českomoravské pomezí, 575 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: Černá zvěř

Příspěvek od Tomfi »

Tak je celkem rozdíl, pokud se loví, podle údajů 12000ha, a blansko zřejmě v ŠLP Křtiny, kde je čuníků více než dost a bukový porosty. Zpousta žíru, černou slyší, či potká každý druhý den, pokud se bude snažit.
Než někde kde úlovky za rok jsou 10-20ks, tam toho na vekslech moc nenalovíš. Jsou používané občas, mění se a často vedou komplexy houštin, navíc černá chodí později.
Kopov. krásné video
Zastava M70 8*57JS Meopta 2100RD 7*50,
Nikon Monarch 8,5*56 DCF
Machač 12/70,12/70
----
i v leči jsou naši kamarádi
Mr. Fox
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 319
Registrován: ned 27.6.2010, 12:11

Re: Černá zvěř

Příspěvek od Mr. Fox »

Kopov tomu nevěřim že začnou hromady zase fungovat. Prasata u nás vnadiště obcházej obloukem. Sem tam teda nějaká menší tlupa zajde ale to bejvaj většinou lončáci odehnaný od tlupy a i ty sou dost opatrný. Všem bych doporučil přečíst si Praktickou příručku pro lov černé zvěře. Je to překlad německý učebnice. Nečekejte že vám tam řeknou jak lovit. Že si máte sednou takle a takle a dělal tohle a tohle aby ste byli při lovu úspěšný. Je to hodně o biologie divočáků o jejich návicích atd... dočtete se tam třeba i to že prase si špatnou zkušenost pamatuje i několik let. Pro toho kdo chce lovit černou by to měla být povinná četba. Navíc co mi bylo proti srsti a asi pořád bude vnadiště je podle mě krmný zařízení a lovit černou když je období nouze na krmelišti je proti zákonu a navíc i proti mysliveckejm zásadám. Bohužel se tak loví skoro všude.
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Černá zvěř

Příspěvek od motolada »

Dle mě,pokud je černé dostatek není problém ji natrefit a lov se stává časem stereotypem.Ten stereotyp se samozřejmě nejvíc ukáže až v období kdy není černá a neloví se :wink:
Já mám na hromadě 1 prase před 9 lety na hromadách nelovím,není k tomu kromě mého,pro někoho podivínského,přesvědčení důvod.Jelikož je šance (podotýkám,že u nás)mnohem vyšší u jiného způsobu lovu,tak ho také praktikuji.
Přiznám,ale i sebekriticky a na nic si nehraju,že pokud prasata budou chodit zase jen na hromadu klidně přejdu na tento lov :wink:
Toto se ale asi nestane protože tomu přírodní podmínky nenasvědčují.
Mr. Fox
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 319
Registrován: ned 27.6.2010, 12:11

Re: Černá zvěř

Příspěvek od Mr. Fox »

Je prvda že lov na hromadě je takovej pohodovej způsob lovu. Prostě tam jednou za tejden dojedete nasypat a pak si dete sednout a čekáte. Přiznávám dřív sem tak taky lovil ale upustil sem od toho. Přece jen je mi proti srsti lovit zvěř na místech kam se jde "najíst" a kor v době nouze. Přitom když si najdete ochoz kterej černá pravidelně používá a stačí si sednout na zem a čekat až pujdou šanci máte stejnou jako na hromadě. A máte výhodu že si můžete sednout podle větru.
Odpovědět