Střelivo SB

Vše o loveckém brokovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
kajinek.sniper
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 138
Registrován: úte 01.6.2010, 17:12

Re: Střelivo SB

Příspěvek od kajinek.sniper »

Plstěná zátka a výborný krytí :)
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 521
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: Střelivo SB

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Na náboj bez košíčku funguje zahrdlení hlavně tak jak má. Naopak košíček to do jisté míry eliminuje krytí ,zabraňuje otěru broků o stěnu hlavně, měl by mít rovnoměrné krytí po ploše, ale nezhušťuje shluk ke středu tak, jako klasická laborace na plstěnou zátku.
Asi před třemi roky jsem se zúčastnil testování brokových nábojů různých značek na Písecké střelnici sponzorováno fy ARMS.cz pro časopis Svět myslivosti. Zkoušely se všechny náboje od SB, několik druhů od RWS, RC, Fiocchi ,Bascheri, Hull aj. Brok 3,5 mm u italek 3,3 mm navážka 32 g a 36 g, vyhodnocovalo se % krytí, průraznost broků přes počet kartonů, spalování atd. Střílelo se z brokové kozlice Merkel r.12/70 v sedě s oporou. Byla to akce na celý den a dalo to dva dlouhé články ve dvou číslech časopisu.
Pánové, ze všech nábojů vyšel nejlépe plastový MARK III od SB s plstěnou zátkou. Krom většího znečištění hlavně měl jinak s brokem 3,5 mm nejhustější a nejpravidelnější krytí a trufnul mé favority od Rottweil . Tak to tenkrát bylo.
Každý nově zakoupený náboj je zapotřebí si sám pro sebe vyzkoušet. Můžete mit patronu pořád stejnou ,ale z jiné najeté serie a všechno může být jinak.
Dnes má Vlašim nové italské mašiny , CNC lisy Manurhiny, dělá náboje pod různými značkami cizích muniček a pro ně, valí miliony kusů různého střeliva a ráží do celého světa, tak že ty náboje nemůžou být tak hrozné...... Lovu
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Střelivo SB

Příspěvek od pufr »

Při hodnocení, jak je výše uvedeno, se může a pravděpodobně i bude lišit výsledek střílený ze zbraně s pevným zahrdlením - notabene "značkové" a výsledek získaný některou z "moderních" cenově přístupnějších zbraní s výměnným zahrdlením o celkové délce cca 50 mm. Kuželové zúžení takového "krátkého" zahrdlení je zejména v případě "plného" výrazně strmější a radiální dostředivé zrychlení okrajových broků je příliš velké. Výsledkem je, že plné zahrdlení u některých nábojů poskytne nižší krytí než zahrdlení tříčtvrtinové a mohou lépe vyjít naopak náboje s plastovým kontejnerem.
Ve snaze ušetřit někteří výrobci - včetně S&B - používají ve stejném typu a druhu náboje alternativně různé druhy střelného prachu apod. Takže, jak správně píše kolega nade mnou - každý náboj je nejlépe vyzkoušet.
Pufr
Uživatelský avatar
tornádo
Troll
Příspěvky: 217
Registrován: stř 02.12.2009, 11:30

Re: Střelivo SB

Příspěvek od tornádo »

Jan Slavětínský píše:Na náboj bez košíčku funguje zahrdlení hlavně tak jak má. Naopak košíček to do jisté míry eliminuje krytí ,zabraňuje otěru broků o stěnu hlavně, měl by mít rovnoměrné krytí po ploše, ale nezhušťuje shluk ke středu tak, jako klasická laborace na plstěnou zátku.
Asi před třemi roky jsem se zúčastnil testování brokových nábojů různých značek na Písecké střelnici sponzorováno fy ARMS.cz pro časopis Svět myslivosti. Zkoušely se všechny náboje od SB, několik druhů od RWS, RC, Fiocchi ,Bascheri, Hull aj. Brok 3,5 mm u italek 3,3 mm navážka 32 g a 36 g, vyhodnocovalo se % krytí, průraznost broků přes počet kartonů, spalování atd. Střílelo se z brokové kozlice Merkel r.12/70 v sedě s oporou. Byla to akce na celý den a dalo to dva dlouhé články ve dvou číslech časopisu.
Pánové, ze všech nábojů vyšel nejlépe plastový MARK III od SB s plstěnou zátkou. Krom většího znečištění hlavně měl jinak s brokem 3,5 mm nejhustější a nejpravidelnější krytí a trufnul mé favority od Rottweil . Tak to tenkrát bylo.
Každý nově zakoupený náboj je zapotřebí si sám pro sebe vyzkoušet. Můžete mit patronu pořád stejnou ,ale z jiné najeté serie a všechno může být jinak.
Dnes má Vlašim nové italské mašiny , CNC lisy Manurhiny, dělá náboje pod různými značkami cizích muniček a pro ně, valí miliony kusů různého střeliva a ráží do celého světa, tak že ty náboje nemůžou být tak hrozné...... Lovu

ano to pamatuju,ten první díl mám doma. :wink:
Kdysi sem se pokoušel sehnat červeno oranžové papírové náboje Red Hare jako takovou recesi na hon,bohužel nejsou k sehnání ale na stránkách SB je mají.Netušíte někdo jestli se stále dělají ?
Obrázek
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 521
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: Střelivo SB

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Dělají se, sice v omezených seriích, ale dělají. Totéž s potiskem koroptvičky, bažanta, kachny nebo "předání" tj. s hlavou ohaře předávajicího bažantího kohouta. Většinou červené papírové nebo plastové bílé, žluté, hnědé, zlaté . Některé se vyrábí k jubilejním výročím firmy. Písni na soukr.email, můžeme to probrat.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Střelivo SB

Příspěvek od Zdenek41 »

Ono Jane nikdo neříká,že jsou tak hrozný...Pro vývoz uplně někde jinde.Tak proč ne pořád stejně a pro nás ,naše myslivce.Bohužel to co zbyde.Takový mám někdy pocit.A to jak u kule tak broku.Kupte si je venku a porovnejte. :wink:
Uživatelský avatar
tornádo
Troll
Příspěvky: 217
Registrován: stř 02.12.2009, 11:30

Re: Střelivo SB

Příspěvek od tornádo »

Jsem šokován.Teď sem rozebral namátkou dva náboje od SB Corona 32g 4,00mm.Kupodivu v každém náboji bylo 96 broků.Všechny kulaté,hladké,stejné velikosti.Že by se SB polepšilo ? :shock:
marnet
Častý návštěvník
Příspěvky: 77
Registrován: sob 08.5.2010, 22:16

Re: Střelivo SB

Příspěvek od marnet »

Tornádo, i já v roce 2005 jsem rovněž rozebral 2 náboje S&B Corona 12/70 32g s 4 mm broky a obsahovaly naprosto shodný počet tj.96 ks broků.Byly pravidelně kulaté a stejného průměru.Budu se na tomto fóru opakovat,ale nedám na vlašimské brokové střelivo dopustit,tímto samozřejmě nechci tvrdit,že zahraniční značky jsou špatné,ale nedají se vždy sehnat.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Střelivo SB

Příspěvek od Lotr »

Ačkoliv mám stejný názor jako Zdenek, že Vlašim domácí trh nezásobuje takovou kvalitou jako zahraniční trhy, nemůžu souhlasit s posledním názorem. Na kamenné obchody jsem už z většiny zanevřel, objednávám přes internetový obchod Jardy Hlavaty a zatím co jsem chtěl, to jsem sehnal. A ještě si dovolím jeden postřeh. Zatím co "jednoduché" sportovní střelivo skeet, trap 24 nebo 28g je docela katastrofa, lovecké s vyšším gramážemi docela funguje, člověk na honech nevidí tolik selhačů jako na závodech. Chodím dost často na kachny a tam se vybouchá dost patron (málokdo umí na divoké kachny nad řekou střílet, spotřeba patron je dost vysoká) a tak můžu srovnávat. Kupodivu kvalita magnumů a minimagnumů taky není nejhorší, osobně preferuji 53g magnumy s tygrem, s těmi jsem veskrze spokojený.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Uživatelský avatar
pavlos
Nový návštěvník
Příspěvky: 45
Registrován: čtv 25.10.2012, 18:48

Re: Střelivo SB

Příspěvek od pavlos »

Letos mám vystřílených asi tři až tři a půl tisíce sportovních nábojů. Z toho jsem měl dva selhače. Oba na druhý pokus vystřelily. Používám jen selliery. Tak je to hodně nebo málo?
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2062
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Střelivo SB

Příspěvek od lovec »

To mas super, ked tuto niektori chlapi maju "stastie", tak je chybovost 5-7% z kartonu.....cize 12-17 nabojov z 250ks. To si moze na sutazi potom akurat hodit opratku na najblizsi strom. Na druhej strane je otazne, co sa k nam vozi za smejd. To, co fasuju reprezentanti je obvykle bezchybne a su toho desattisice kusov. Ked som kedysi zacinal na trape, tak som tiez ako vacsina strielal 24g Super, nikdy som s tym nemal problemy. Ale postupne to s nim islo dole vodou a ked som sa preveksloval na parkur tak som strielal uz len vyhradne B&P alebo Hull, napriek vysokej cene bola ta spolahlivost a vykon na nezaplatenie. Prip. neskor ako vyhodnejsiu alternativu Pegoraro.
Lovecke minimagnumy a magnumy od S&B byvali OK, taky zlaty stred. Na druhej strane zahranicne magnumy boli citelne vykonnejsie pri strelbe na vzdialenejsie ciele (B&P, Cheddite), lepsie krytie a ucinok na zver.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
nivo
Častý návštěvník
Příspěvky: 50
Registrován: sob 23.2.2008, 21:13

Re: Střelivo SB

Příspěvek od nivo »

To Pavlos:Pokud tě to zrovna nepřipraví např.o titul mistra ČR?I tak je to stejně dost.U značek např.RC,NSI,Hull za ty roky ještě ani jeden.
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: Střelivo SB

Příspěvek od Reno »

U kulových nábojů Sellier & Bellot už jsem problémy s kvalitou zažil, u brokových dosud ne. V drtivé většině případů střílím právě brokové náboje S&B a dosud jsem za těch cca 20 let, co z brokovnic střílím, neměl jediný selhač. Ale možná jsem jen klikař. :) Každopádně brokové střelbě se věnuji jen okrajově, takže těch pár kusů škodné, hromádka asfaltových terčů a dlouhá řada "pumpou" pobitých popperů dá v součtu dohromady množství nábojů, které zapálený intenzivněji trénující "asfaltobijec" vystřílí za pár sezón.
Uživatelský avatar
pavlos
Nový návštěvník
Příspěvky: 45
Registrován: čtv 25.10.2012, 18:48

Re: Střelivo SB

Příspěvek od pavlos »

Takže dnes další selhač. Opět málo naklepnutá zápalka. Buď utopená, nebo tvrdá, nebo nedoklepnutá úderníkem. Za posledni dva závody dva selhače. Začínám být trochu skeptický.
Uživatelský avatar
tornádo
Troll
Příspěvky: 217
Registrován: stř 02.12.2009, 11:30

Re: Střelivo SB

Příspěvek od tornádo »

tvrdá zápalka ? slabé pružiny :lol:
Odpovědět