Vyhazovák ZKK 600

Vše o kulovnicích a malorážkách
TomF
Častý návštěvník
Příspěvky: 71
Registrován: úte 22.1.2013, 14:45

Vyhazovák ZKK 600

Příspěvek od TomF »

Prosím o radu. Dnes mi po ráně a následném přebití nevylétla patrona. Po zkoumání jsem zjistil, že vyhazováček je spadnutý dole a nevrací se do horní polohy. Zřejmě praskla anebo se uvolnila jeho pružinka. Otázka je, jak se k tomu dostat, co všechno je třeba rozebrat atd.? Hledal jsem podobné téma, nic jsem nenašel. Díky za rady.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Vyhazovák ZKK 600

Příspěvek od pufr »

Obrázek pro inspiraci - pohled na spoušťový mechanizmus ZKK umístěný na spodní straně zadní části pouzdra závěru (po vyjmutí z pažby), kde je i vyhazovač:

Obrázek

Jak je na obrázku - 1) vytáhneš (vyklepneš) čep spoušťové páky (remove sear pin) a tak postupuješ až k bodu 5, bod 6 dělat nemusíš :)
Není to nic složitého. Pokud nevěříš paměti, připrav na stůl kromě nářadí, posuvky a krabičky na drobné díly ještě kompaktík a sestavu si před rozebráním vyfoť :)
Jinak samozřejmě každé zbrani čas od času prospěje i jen běžná péče zkušeného puškaře :?

Tady ještě "rozstřel" ZKK (pozor na tu kuličku č. 28 - velmi ráda odskáče po dlažbě neznámo kam :)
http://nitroexpress.info/ezine/TechFile ... ist-A4.pdf

Jinak i celé vlákno má své kouzlo:
http://forums.nitroexpress.com/showflat ... &fpart=all
když se Američani, Australani, Tanzanci, Kanaďani a další baví, jak vylepšit své ZKK :)
Pufr
TomF
Častý návštěvník
Příspěvky: 71
Registrován: úte 22.1.2013, 14:45

Re: Vyhazovák ZKK 600

Příspěvek od TomF »

No je to pěkné, díky, ale to musí dolů i ten rám závěru, na kterém je nasazený puškohled? Jak ho sundám? Hlaveň z pažby ven, prostě celou flintu na díly? :roll:
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Vyhazovák ZKK 600

Příspěvek od pufr »

Nojo, nojo - zvaž holt tu "odbornou" péči puškaře :)
Pufr
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Vyhazovák ZKK 600

Příspěvek od Zbrojovák »

:D
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 521
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: Vyhazovák ZKK 600

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Stejnou věc jsem řešil u svého ZKK. Dovezl jsem to puškaři a defakto na počkání mi to opravil. Dal jsem mu dvě stovky a bylo hotovo. Žádnou velkou rozborku nedělal, pouze rozšrouboval flintu z pažby - ty spodní šrouby u lučíku a schránky.
Flintu je nutné potom znovu nastřelit.
TomF
Častý návštěvník
Příspěvky: 71
Registrován: úte 22.1.2013, 14:45

Re: Vyhazovák ZKK 600

Příspěvek od TomF »

Možná tomu nebudete věřit, ale stalo se mi to při poslední ověřovací ráně při nastřelování. A to jsem byl spokojen jak to pěkně lítá...
Jinak rozebrat to mi nedělá problémy. Jen mě sere to znovu nastřelovat :x
Asi teď budu mít pár dní jednušku :)
snipo
Nový návštěvník
Příspěvky: 6
Registrován: úte 10.8.2010, 6:36

Re: Vyhazovák ZKK 600

Příspěvek od snipo »

Taky mi flinta nevyhazuje nábojnice, ale mě to docela vyhovuje. Jelikož nerad nechávám po sobě v lese binec, tak po ráně otevřu závěr pro nábojnici si pěkně šáhnu a šup s ní do kapsy. Lovím tak už nějakou dobu a nemám s tím problém. :wink:
Spíš bych potřeboval poladit tu pojistku ať tak necvaká. Myslíte, že slušný puškař s tím něco udělá nebo je to marný boj
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 521
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: Vyhazovák ZKK 600

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Pojistka se u ZKK nechá poladit a dobře. Já si to nechal poladit při výměně toho vyhazováku. Chodí tiše a lehce. Podle mě to pouze doladí pilníčkem, odjehlí atd. Tam nic složitého není a nic závratného tam nevymyslí.
kounek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 537
Registrován: ned 11.7.2010, 17:47

Re: Vyhazovák ZKK 600

Příspěvek od kounek »

Přesně tak, taky jsem si nechal tu pojistku poladit a chodí velmi dobře a tiše. Slušnej puškař to zvládne za chvilku a ani ne draze.

To s tím nefunkčním vyhazovákem jako přínosem je docela zajímavá informace. Mě by se třeba líbilo, kdyby byl na flintě přepínač vyhazovat/nevyhazovat. Jsou občas takové situace, obzvlášť např. při vybíjení, kdy když na to člověk pozapomene dát tam ruku, tak pak v noci hledá, kam to vyhodilo... Ale to už by byl asi moc velkej luxus... :)
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 521
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: Vyhazovák ZKK 600

Příspěvek od Jan Slavětínský »

S tím vyhazováním problém nevidím. Když zvěř padne v ráně a není nutné rychlé přebití nebo rána na druhý kus, tak se dá v pohodě otevřít závěr a normálně stáhnout dozadu a nábojnici vyjmout prsty a dát do kapsy. Pokud ten pohyb uděláš až do zadní polohy a rychleji, když potřebuješ rychle přebít, tak nábojnice vyletí ven.
Já mám ZKK v 8x64S a tam vyhazovák funguje dobře. Možná i kvůli dlouhé nábojnici. U mé druhé kulovnice ČZ 550 243W tam ta nábojnice pokaždé nevyletí. Vyhazovák je také dole pod závěrem a dost vzadu, tím ta krátká nábojnice narazí do horní části závěrového pouzdra a spadne zpět.Stalo se mi, že při rychlém nabijení se mi tam potkal plný náboj s prázdnou nábojnicí. A to je potom v háji... Starý mauser měl to křidýlko z boku (i Zetka) a tam vyhazovák maká parádně.
TomF
Častý návštěvník
Příspěvky: 71
Registrován: úte 22.1.2013, 14:45

Re: Vyhazovák ZKK 600

Příspěvek od TomF »

Tak jsem to rozebral, rám závěru je asi naletovaný k hlavni, takže jsem to měl v celku. Závada nebyla v pérku, ale v tom čepu, který drží vyhazovák. Jezdil sem tam v té díře, která je celkem nesmyslně provrtaná až na druhou stranu k pojistce. A mě bylo divné, že pojistka nejde zajistit - ten aretační kamen se totiž vždy zasekl o ten čep. Čep jsem roztemoval a natloukl ho tam. drží to, funguje to.
Nad tou pojistkou jsem přemýšlel. Dalo by se tam udělat několik věcí - zkrátit třeba o 2 mm tu pružinu a pilníčkem lehce ohladit hrany. Ještě bych podobně upravil i napínáček, ale to se už nemusí povést.
TomF
Častý návštěvník
Příspěvky: 71
Registrován: úte 22.1.2013, 14:45

Re: Vyhazovák ZKK 600

Příspěvek od TomF »

Jinak jak píše kolega nade mnou, záleží na rychlosti vytahování závěru, pokud se chce 100% vyhození a přebití, tak se s tím holt musí jako s krumpáčem. Naopak když nechci hledat patronu po zemi, tak to nechám pomalu vyjet a patrona buď zůstane v zobáčku závěru nebo lehce vyskočí a zůstane někde v okénku...
PTB
Častý návštěvník
Příspěvky: 50
Registrován: čtv 18.10.2007, 7:57

Re: Vyhazovák ZKK 600

Příspěvek od PTB »

TomF píše:Tak jsem to rozebral, rám závěru je asi naletovaný k hlavni, takže jsem to měl v celku.
Nikdy bych neuvěřil(kdybych to sám nečetl), že si někdo se zbrojákem a lov. lístkem může tohle myslet!?
kounek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 537
Registrován: ned 11.7.2010, 17:47

Re: Vyhazovák ZKK 600

Příspěvek od kounek »

:oops:

Je to sice smutné, že to někdo neví, ale hned bych ho nekamenoval. Jsou lidi, co neví co je mezi motorem a převodovkou a taky maj řidičák. Na funkci rostlináře to nemá vliv. Ale když o tom nic nevím, ani takovéhle věci, tak bych se do jakékoli jiné manipulace se zbraní nepouštěl...
Mauser M12MAX 308w; Blaser 750/88 5,6x52r/9,3x74r; Brno 502 243/12,Brno Stopper 458WM, CZ457
Dříve:CZ550Safari 375hh; CZ527; BO803.8; CZ550 9,3x62; IZH94; PPK K1 308w; Rössler Titan6 308w; Merkel Suhl 220E 9,3x74R/9,3x74R; ZKK600 30-06
Odpovědět