Myslivecké tradice (především mluva) a jejich dodržování

a vse kolem nich
Odpovědět
Lesomil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 455
Registrován: úte 04.1.2011, 19:29

Re: Myslivecké tradice (především mluva) a jejich dodržování

Příspěvek od Lesomil »

pro zajímavost přihodím další výukový text na odkazu....http://myslivost.host56.com/soubory/mys ... ychova.pdf
a zde se hovoří výhradně o "světlech"....
z tohoto zkopíruji část textu:......." Výrazy a pojmy myslivecké mluvy mají oficiální charakter a je povinností každého myslivce, aby tuto mluvu ovládal a stále se v ní zdokonaloval. Ostatně používat ji jako povinnost uložilo ministerstvo zemědělství výnosem z 22. října 1946 (čj. 122585/4640-VI/6/46), který je platný dodnes, a v roce 1988 vyšla dokonce jako oborová norma č. 48 00 16, Myslivost – názvy a definice. "
- toto se mi zatím nepodařilo dohledat.... :oops:
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Myslivecké tradice (především mluva) a jejich dodržování

Příspěvek od fesoj »

Výrazy jak "oči", "uši", "nohy" apod. mají své opodstatnění tehdy, nejedná-li se o text, určený výhradně myslivcům. Například u plemenných standardů psů se uvádí vždy barva oka, nikoli světla, mluví se o kupírování uší a ocásků, nikoliv slech a proutků a podobně, tam je to na místě, rovněž i v odborné literatuře zoologické - nemyslivec nemusí vědět, že např. jezevec má štětec. Je potřeba vždy vycházet z kontextu.
Kritériem pravdy je praxe.
petjan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 488
Registrován: sob 31.12.2011, 14:08
Bydliště: štětí

Re: Myslivecké tradice (především mluva) a jejich dodržování

Příspěvek od petjan »

Zdravím, nás na kurzu učili ( teď jsem si ověřil poznámky ), že dravci a pes mají "OKO".
ZP 16x70/16x70
Brno 500 8x57JRS/20x76
Sabatti SKL 98 10,3x60R /270 win
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3414
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Myslivecké tradice (především mluva) a jejich dodržování

Příspěvek od dalas »

U psa je to správně, pes není zvěří. Ale u těch dravců? Že by tomu ani Prof. Hromas nerozuměl? Jinak naprostý souhlas s fesojem.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
petjan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 488
Registrován: sob 31.12.2011, 14:08
Bydliště: štětí

Re: Myslivecké tradice (především mluva) a jejich dodržování

Příspěvek od petjan »

Když kouknu do Penza skupina I., Názvosloví, tak je tam psáno: Dravci mají oči a sovy už světla.
ZP 16x70/16x70
Brno 500 8x57JRS/20x76
Sabatti SKL 98 10,3x60R /270 win
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3414
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Myslivecké tradice (především mluva) a jejich dodržování

Příspěvek od dalas »

http://nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php?art=3572
V tomto materiálu je snad odpověď. Já používám světla abych se nesplet. :lol:

"Oči veškeré zvěře nazýváme po myslivecku světla (Lichter Seher = Augen u ptáků); slovo „hledy“ n. „svíce“ (= Seher) u škodné zvěře je nesprávné a neujalo se. U ptáků můžeme mluviti rovněž o očích, u zajíce se oči někdy nazývají žertovně bakadla."
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Lesomil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 455
Registrován: úte 04.1.2011, 19:29

Re: Myslivecké tradice (především mluva) a jejich dodržování

Příspěvek od Lesomil »

Dalas sem vyvěsil odkaz, na který jsem narazil možná ve stejné době (dnes).... , ale jak bývá zvykem, byl rychlejší. Je to poměrně srozumitelně zpracováno a zahrnuje to množství výrazů, které bychom si počítám i mi sami měli zopáknout. Aby se někdo neurazil, pak tedy mám na mysli zejména sebe. Časo nepoužívané názvy se postupem let z paměti někdy vytrácí..... No a ti mladší se tím mohou vyhnout mnohdy až zesměšňování od některých "vševědů"... Osobně bych uvítal, kdyby moderátoři (či v myslivecké mluvě zběhlejší účastníci fóra) upozornili přispívající přátelskou formou na případnou chybu v použitém názvosloví...
Dotyčný by se poučil a ti méně zběhlí by zjistili, jak je to správně a nezažili si špatné názvy, které by následně sami dál šířili...
Myslím, že se zde scházíme povětšinou stejní účastníci fóra a i ti nově příchozí by hned věděli na čem jsou... Beru na vědomí, že asi budou krajové odlišnosti , ale od toho přece diskuse je, abychom si to vyjasnili. Navíc pak nikoho z nás nezaskočí, když někde takový název zaslechne... A i ten odposlechnutý název je zde možné "rozebrat"... Je to jen úvaha, tak mi moc nenadávejte :) :wink:
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Myslivecké tradice (především mluva) a jejich dodržování

Příspěvek od BwanaHunter »

Lesomil> problém je v tom, že nejen že je řada krajových odlišností, ale ani ta teoreticky oficiální, "spisovná" myslivecká mluva není jednotná. Mám celkem zásobenou knihovnu a trochu se tím zabývám, protože i občas někde něco povídám, a když se podíváš do různých učebnic různých autorů, najdeš dost rozdíly, třeba zrovna s těmi světly vs. očima. V různých pramenech a učebnicích se dočteš různé kombinace - všechna zvěř má světla - včetně loveckého psa, zvěř světla - pes oči, spárkatá světla - dravci pernatí oči -dravci srstnatí = šelmy světla - pes světla, spárkatá světla - všichni dravci oči (pernatí i šelmy) - pes oči.... atd. Kdo se v tom má orientovat? :lol: A z těchto rozdílů pak vznikají debaty, jako mezi fesojem a jeho kolegou a tady námi :D
Btw. to máš jako s těmi kulkami v účincích. Zatímco kulová zbraň, krátká či dlouhá, je terminus technicus, tedy správně, kulky máš ty, já, a kdyby se měla tetička, byl by z ní strejček, ale to co vyletí z hlavně kulové zbraně je střela. Jako pes má štěňata a ne pejsata... :wink:
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
brestanskyjuraj
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: sob 20.2.2010, 20:29

Re: Myslivecké tradice (především mluva) a jejich dodržování

Příspěvek od brestanskyjuraj »

Viděl bych to asi tak.Z pohledu ne loveckého se u výšeuvedeného použije termín anatomický
Kvido
Častý návštěvník
Příspěvky: 74
Registrován: úte 06.8.2013, 19:29

Re: Myslivecké tradice (především mluva) a jejich dodržování

Příspěvek od Kvido »

U sokolníků platí název "oko" a ne světlo , zobák ( a na něm u sokolovitých zejk) a ne klovec . Letky ruční a loketní dohromady křídlo. Pak rýdovák ( rejd).
Drápy jestřába zovou se "zbraně" :D . Oni jsou sokolníci trochu "jiní" :)
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Myslivecké tradice (především mluva) a jejich dodržování

Příspěvek od BwanaHunter »

Kvido> zas tak moc ne, neboť podle jedne z ucebnic maji klovec pouze kuroviti a tetrevoviti, dravci, ale i vodni pernata ma zobak. Rydovak je standard bez debaty, oci vs. svetla uz jsme probirali, takze taky podle nekterych autoru OK, stejne je to s letkami jako s celym kridlem vs. to, ze letky skladaji kridlo... Snad jedine ty zbrane budou sokolnicka specialita..;))
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
sw_fox
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 182
Registrován: pon 04.12.2006, 9:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Myslivecké tradice (především mluva) a jejich dodržování

Příspěvek od sw_fox »

Obrázek
Sportovní střelba, myslivost, motorky.
Uživatelský avatar
sw_fox
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 182
Registrován: pon 04.12.2006, 9:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Myslivecké tradice (především mluva) a jejich dodržování

Příspěvek od sw_fox »

Tohle jsem dnes objevil ve spriznene diskuzi na facebooku a tak predavam dal.
Sportovní střelba, myslivost, motorky.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3414
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Myslivecké tradice (především mluva) a jejich dodržování

Příspěvek od dalas »

Je to sice jen můj dojem a určitě to není jediná příčina, ale subjektivně mám pocit, že boom zaznamenalo Lovu dík po uvedení příběhů s Tomášem holým Pod jezevčí skálou atd. V jednom z nich odpovídá hajnej na Lovu zdar Lovu dík. No a když je to v televizi, tak to je přece správně! :evil: Prostě dezinformační média.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Rudolf Steiner
Nový návštěvník
Příspěvky: 25
Registrován: čtv 24.11.2011, 12:53
Kontaktovat uživatele:

Re: Myslivecké tradice (především mluva) a jejich dodržování

Příspěvek od Rudolf Steiner »

dalas píše:http://nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php?art=3572
V tomto materiálu je snad odpověď. Já používám světla abych se nesplet. :lol:

"Oči veškeré zvěře nazýváme po myslivecku světla (Lichter Seher = Augen u ptáků); slovo „hledy“ n. „svíce“ (= Seher) u škodné zvěře je nesprávné a neujalo se. U ptáků můžeme mluviti rovněž o očích, u zajíce se oči někdy nazývají žertovně bakadla."
Nedalo mi to, tak jsem o víkendu koukal do Penza ( VIII). U veškeré zvěře jsou v popisu uvedena " světla".
WEIDMANNS HEIL !
Odpovědět