pruberny lov aneb pristup k chovu...

vse co souvisí s naší zvěří a jejím chovem...
Odpovědět
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od motolada »

A splnily by jste ten vyšší plán?Rozumím hospodářovi,z čeho by jste platily ty škody když je kasa prázdná :?: :wink:
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od kasari »

motolada píše:A splnily by jste ten vyšší plán?Rozumím hospodářovi,z čeho by jste platily ty škody když je kasa prázdná :?: :wink:
:? Přesně tohle myšlení je ten HLAVNÍ problém české myslivosti... Vždycky když slyším tenhle argument, napadne mě, proč spousta vlastníků chce utvořit svoje honitby a nepronajímat je.

Fesoj přece psal, že plán je směšný vzhledem ke skutečným stavům. Má to logiku, že když se víc naloví, budou vyšší škody?
Ulkomaalainen...
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od motolada »

Samozřejmě že škody by měli klesat,ale první část mé otázky zněla -A splníte ten plán?-pokud ano není co řešit,hurá do zvyšování plánu lovu,pokud jim ale hrozí pokuty a ten odlov se nesplní a ty budeš jediný který toto prosazoval a prosadil a pak kvůli tobě budou kolegové chodit do lesa sadit stromky po nedělích,aby vydělali-no nechtěl bych jim přijít pod ruce.
Vycházím z mojí praxe kdy holou lovím až na pár vyjímek sám,se srnci je to letos tragika.Takže nejde jenom o to kolik naplánujem ale aby byl také někdo kdo bude mačkat spoušť
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od figi »

Přesně tak, kasari. Různých variací této věty už jsem slyšel mnoho. Dokonce i od mysliveckých hospodářů. :(

A mladí to přebírají od starších, a jede to pořád dokola.
A jedna snad ani ne legrační historka : nedávno jsem náhodou hovořil se dvěma mladými, asi třicetiletými myslivci ( neznali jsme se ), nadšeně mi líčili, jak aktivně a denně se věnují myslivosti, že už má každý z nich na konci května přes 250 br. hodin atd. Honitba cca 1200 ha, zeptal jsem se na zvěř a odstřel - 7 ks srnčího, nějaká černá ( asi také tak ), a do čtyřiceti kusů drobné, pár kusů škodné. No nevěřil jsem svým uším. Nechápal jsem, ptal jsem se, co vlatně pořád dělají, a jak je možné, že výsledky jsou tak neskutečně bídné. A začaly věty přesně tohoto typu - škody, úhyny, co by jim tam zůstalo, jak to nastřílet atd. atd. Pokusil jsem se jim vysvětlit, že je to všechno jinak, jak mají začít hospodařit zejména se srnčí atd., no, snad si z toho alespoň něco zapamatovali. Já zase viděl, že mají spoustu energie, chuti, ale bohužel o mysliveckém hospodaření vědí neskutečně málo, jen to, co převzali a pochytili od starších, a o zvěři ani to ne. Naštěstí to není tak časté, ale je toho stále hodně, prototože právě na těch mladých je hned vidět úroveň vedení myslivosti tam, kde ji dělají.

motolada - všude jsou tzv. plniči plánu, většina myslivců neumí lovit, nejsou to lovci.

:D
figi
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od fesoj »

Dostali jsme k nastudování a připomínkování návrh nového provozního řádu, kde je snaha toto řešit. Např. : Kdo se nebude podílet na plnění plánu lovu, zaplatí 1000.- Kč. K tomu mám já připomínku - ale POUZE v případě, že se plán nesplní ! Jak správně napsal Figi, je spousta myslivců - nelovců, kteří ale vzorně plní všechny členské povinnosti, až na ten lov, tak proč je trestat, pokud bude plán splněn ? Naproti tomu nesplní-li se, byť o 1 jediný kus, pak jsou sankce na místě. A stejně bych trestal, v případě nesplnění plánu lovu holé, i ty, kteří si sice dokáží najít čas na srnce, ale lov holé jim nejde pod fousy. A další rozumný návrh - kdo střelí srnče, vyvržené do 7 kg, nebo sele do 20 kg, má právo si kus odkoupit za cenu 20 Kč/kg, přičemž normální cena pro členy je 40 Kč/kg. Jen jsem zvědav, zda to projde ... A k odstřelu srnců - každý má dle platného provozního řádu právo ulovit 2 srnce, přičemž jeden z nich musí být I.VT. Já mám letos střelené 3 srnečky, všechny I.VT. A potkám-li žebráčka, který v chovu nemá co dělat, budu střílet zas, i kdyby byl třeba plán lovu již splněn... Přitom normální běžné průběrné srnce pouštím bez rány - ty kriplíky mi snad nikdo závidět nebude, i když lidé jsou různé, mnohdy blbé a pitomé... Pro upřesnění - tím "žebráčkem" v našich podmínkách míním ročka s parožím do 5 cm a vahou zjevně pod 10 kg.
Kritériem pravdy je praxe.
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od precechtel »

to fesoj, již před několika lety jsem ve sdružení prosadil jakési mnou vytvořené zásady chovu a lovu srnčí zvěře, kde rovněž je zásada na jeden kus trofejové ulovit holou, srnčata do 6ti kilo může koupit lovec za 200,- Kč, a další zásady týkající se lovu slabých srn a srnčat Ovšem zasse znám případ, kdy v jiném sdružení měli srnče do sedmi kilo zadarmo lovci, tak je jeden lovil v lesní honitbě i 4 až 5 za sezonu, někdy i více a když tuto zásadu zrušili, od té doby neulovil již ani jedno... Záleží na přístupu k zásadám a na jejich dodržování. Pro mně je zásadou chovu silná srna sjedním silným srnčetem. F.
politice a politikům zmar
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od fesoj »

Máš v zásadě pravdu - i když jsem se setkal s tím, že srna vodila 3 srnčata, byli to srnečci, žádného z nich se nepodařilo ulovit - a na jaře všichni nasadili vidláčky... Ale to může být výjimka potvrzující pravidlo.
A ještě něco k odstřelu holé, za pár dní to začne. Čemu dát přednost ? Mám střelit - v případě stejně silných kusů - raději nevodící srnu nebo tu, která vodí slabé srnče ? Ta první možnost je jednodušší. Ale neplodnost u srn je vzácná, spíš srna o potomstvo přišla, možností je spousta, od vysečení až po výra či černou - a vodí-li relativně silná srna slabé srnče, může jít o pozdní kladení a to údajně bývá dědičné. Takže oba kusy a chyba to nebude.
Kritériem pravdy je praxe.
Hans88Vagus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 312
Registrován: stř 27.6.2007, 19:02
Bydliště: Drahánská vrchovina

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od Hans88Vagus »

Ono s nevodícími srnami je to ošidné, o srnče mohla přijít při seči, nebo srnče může být jen zalehnuto v blízkosti srny. Lovu holé srnčí zvěře je třeba věnovat hodně času. To bohužel pro některé je problém, proto je situace taková jaká je. Od října už hodně ubývá světla, proto pro lov na večer je kvůli pracovnímu vytížení možné jen o víkendu. Což je málo.
Zajímalo by mne jak se stavíte k názoru, že při možnosti lovit srnu se slabým srnčetem je lepší prvně ulovit srnu a srnče až jako druhé?? Podle některých se samotné srnče případně lépe najde..
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od motolada »

V tomto případě bych lovil podle stáří i když na tu vodicí srnu bych nemačkal,omrknul bych raději to srnče v jaké je opravdu kondici.Pokud by ta nevodicí byla čiplena neváhal bych
Hans88Vagus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 312
Registrován: stř 27.6.2007, 19:02
Bydliště: Drahánská vrchovina

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od Hans88Vagus »

Také ctím toto pravidlo, raději ulovit srnče, než odlovit vodící srnu. Vždy se ale snažím ulovit i srnu. Jojo, za 2 týdny to opět začne :)
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od fesoj »

Když se mi povedlo střelit slabé srnče, odskočivší srna se za chvíli vrátila a střelil jsem ji další ranou, měl jsem z toho snad větší radost, než z mnohého "bez práce" uloveného srnce - a že to srnče bylo v říjnu ještě trochu grošaté, váha 5 kg a srna 11 kg, stoličky sjeté až na dáseň, to bylo to pravé ořechové, s čímž jsem se právem vytahoval a říkal : pánové, tohle je umění, ne střelit při měsíčku 10letého čtrnácteráka jelena !
Kritériem pravdy je praxe.
Hans88Vagus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 312
Registrován: stř 27.6.2007, 19:02
Bydliště: Drahánská vrchovina

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od Hans88Vagus »

Jistě, když se takový lov povede, je to krásný zážitek ( a užitek ). S lovem nemám zatím moc velké zkušenosti, stále se učím, lovit samotnou srnu si zatím netroufnu. Zatím lovím jen srnčata. Mám už pár míst vytipovaných, kde se takové kusy vyskytují, ale po 1. září je to obvykle jinak. Přeji si jen, abych si opět našel hodně času na lov této zvěře.
Srnče 5kg je opravdu hodně málo, poslední dvě zimy u nás byli hodně slabá srnčata, prakticky všechno 5 až 8kg.
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od figi »

motolada píše:V tomto případě bych lovil podle stáří i když na tu vodicí srnu bych nemačkal,omrknul bych raději to srnče v jaké je opravdu kondici.Pokud by ta nevodicí byla čiplena neváhal bych
motolada, doufám, že jsi jen špatně četl.. Nicméně, pamatuj si jednoducgé pravidlo - " jednou slabé srnče - vždycky slabé srnče ". Takže pokaždé lovit jak srnče, tak srnu. A přesně v tomhle pořadí.
Už jako mlaďas jsem objevil, že paličkáči jsou každý rok na stejných místech honitby. :D Čím to asi je ?
Vím, že je zvykem - a je to výsada těch, kteří neumí holou posoudit, že čiplenky a nevodící srny se střílí téměř na potkání. Lovec je spokojen, protože je přesvědčen, že chybu neudělal. Ale právě čipleny je nutné dvakrát tak pečlivěji posoudit, než zmáčkneme spoušť. A to samé platí pro všechny nevodící srny, protože hlavní ukazatel chovné hodnoty v těchto případech chybí. Bohužel praxe je opět právě opačná - co vyleze bez srnčete, uloví se. :shock:
Faktem ale je, že srny, které přišly o srnče do poloviny léta, se velmi záhy dostanou do výborné kondice a ten kus zvěřiny je z nich o malinko větší ... :lol:
Ale i proto je nutné je pečlivěji přečíst, a ony často vypadají lépe, než ty vodící :D

precechtel - kamaráde souhlas, jedno srnče.
Tři srnčata jsou vždy znamením něčeho špatného v chovu ( germánské výzkumy ), nejčastěji přezvěření.

figi
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od Zdenek41 »

A ještě se za toho jelena poplácali po plecích....U obou kusů slabších to řeším jako fesoj,většinou je jedno v jakém pořadí.Zvěř v revíru znám a vím,že si ji kdykoliv najdu.Jinak v honitbě je opravdu problém plány naplnit.PŘ je napsáno,že každý srnec do váhy 8kg s hlavou i běhy je střelce.Pár let to fungovalo dnes to většinou lovím sám.A občas si taky svoje vyslechnu....Hodně záleží na revírech hranicích návaznosti,pole-les a pod.Některá zvěř je stálá, některá migruje.Z toho důvodu jsem psal něco o přemnožení.To slovo alespon tady u nás rád nemám.Může se stát,že rok v revíru je 90% oračka a u 5 sousedů je 2000ha řepka.Kde je pak zvěř? A kdy se sčítá a plánuje?Od stolu s komplexy lesů stálou bonitou-uživností se to lechce píše.Chlapi vědí o čem píši pokud žijí a loví v podobných podmínkách a mají jen to srnčí a trochu černé.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od fesoj »

Jak jsi správně napsal, Zdeńku, záleží na místních podmínkách - a ty naše jsou diametrálně jiné. Necelých 2000 ha, asi polovina les, částečně v Krnapu, zbytek louky a pastviny, ani ar zorané půdy. Máme zde normovanou srnčí i vysokou, ale černou ne a skutečně jí máme a lovíme mnohem méně, než všichni sousedi - ale to je dáno i tím, že jsme honitba příměstská, "vzduchožroutů" a houbařů vidíš víc než zvěře, k tomu pejskaři, čtyřkolkáři, motorkáři - ale to je snad všude stejné... Kdyby ti 4kolkáři a motorkáři měli určené své trasy, zvěř by si časem zvykla, ale kdyby měla tetička kulky, tak by to byl strejček a život není to, co chceme, ale to, co máme. A co se týče složení našeho MS - mně je 61 a patřím mezi ty mladší...
Kritériem pravdy je praxe.
Odpovědět