Trofejní jelen 262,46 bodů - nový český rekord

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Uživatelský avatar
Milan.K
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 407
Registrován: pon 20.8.2007, 16:54
Bydliště: Kolín
Kontaktovat uživatele:

trofej

Příspěvek od Milan.K »

to Jirko83- a včem jiném to spočívá??e se ví nějaký ten pátek,že v oboře "A" roste nedějný kus,tak komu ho dáme střelit a za kolik,když už nějaké pra?ulky máme,tak až jich máme víc?takže jsem stejného názoru jako jakub203.Vidět takovehoto jelena volně v přírodě to je trofej a né to co se "nadopuje" a pak uloví a vrchnost z toho má slávu a prachy.
BAIKAL 27 EM-IC 12-12/70
243WINCHESTER
223REMINGTON - SACO 8x56
Když víme jak,nemineme cíl.
Míra
Nový návštěvník
Příspěvky: 24
Registrován: čtv 19.7.2007, 19:25
Bydliště: jižní Čechy

Příspěvek od Míra »

Mám z toho takový trochu divný pocit, skoro nevolno.. Objeví se nadějný kus, nadopujeme ho prážkama co se do něj vejde ? jen až nám pěkně roste - a ještě trochu vitamínů, tak to bychom měli. Teď už jenom najít hrdinného lovce, který se svou statečností vyrovná nejmíň Bivojovi, posadíme ho do luxusní kazatelny, jelena přivedeme na provázku s páskou přes světla a PRÁÁÁSK.. Lovu zdar hrdinný lovče, smekáme před tvou statečností a udatností! Jsi z nás prostě nejlepší, trefit takového jelena! Jsi dokonce statečnější než nejmenovaný ministr a to je co říct.

Zachrastíme mě?cem a jdeme prát prážky do dalšího atleta, je to přece výhodná investice. Jen musíme dát pozor aby se nám ty parohatý krávy co o?írají stromečky v lese ve volnosti moc nepřemno?ili. Zalobujeme na ministerstvu, u pana Ing. et Ing., on nám s tím pomůže. až se někdo v budoucnu bude ptát po jelení zvěři vezmeme ho do vohrady na jelena domácího.

Tenhle způsob provozování myslivosti, zdá se mi poněkud podivný. Osobně si tento zá?itek dokáži odpustit a zajedu se o říji podívat a poslechnout si jeleny volnosti na ©umavu. Snad nám v té volnosti ještě nějaký čas vydrží.
CZ 550 FS .308W+Nikon Monarch E 2,5-10x56 SF IL
Bettinsoli Diamond Lux 12/76, 12/76
Gustav Fückert Vejprty Korunovka 16/16 1901; Franz Sodia Ferlach 16/16; IZ 18MH .308W; TOZ 78-4 .22LR
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1072
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Příspěvek od Josef Kuřitka »

To: Jirka83

Tato trofej mě osobně ničím neoslovuje. Jistě se ji nedá upřít mohutnost , velikost atd.. Je to výsledek sterilního plánovitého chovu, zootechnicko-krmivářsko-veteriárního snašení v relativně malém uzavřeném prostoru a následného zpeně?ení, které povede opět k chovu-výrobě obdobných trofejí. Je otázka, kam se při výrobě takových trofejí dostaneme( viz. článek v Myslivosti o chovu muflonů v oboře pod 50ha - snad taky rekord)? V podstatě jsou dva druhy trofejí:

- zvěř z volnosti, která nikdy nemůže v současné době dosáhnout takových kvalit, jako zvěř oborní-farmová, ale má nějakou vypovídající hodnotu o populaci , která ?ije v prostředí, dokáže se mu přizpůsobit, rozmo?ovat se apod.. Navíc zpravidla vyžaduje větší lov. dovednost a lovcovo úsilí, kdy výsledek je nejistý a to je to přita?livé. Plusem je, udržení možnosti lovu takové zvěře vyžaduje ze strany lovců i určité snahy k udržení a zachování krajiny(?iv. prostředí), což má mět?í cenu, než všechny parů?ky dohromady.Tento jelen, kdy se lovil ve volnosti v jelenářské oblasti, tak má podstaně větší cenu.

-zvěř z obory-farmy, kdy je cílem vytvoření co nejvyššího fin. výnosu a tím pádem bodově vysoce hodnocené trofeje. Jde pouze o čistou zem. výrobu.

Tímto konstatováním nikoho nekritizuji a každému dle jeho gusta. Byl bych ale smutný, kdyby jsme měli plné obory vychovaných super zlatých, nadopovaných , překrmených jelenů, daňků, muflonů, kdy toto by jsme nazývali myslivostí a ve volnosti bych přitom potkával rachitické , přiotrávené, z turistů a psů vystresované srnčí(či jinou zvěř).

Myslivosti zdar.
Vojta
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1001
Registrován: pát 11.5.2007, 15:16
Bydliště: Královéhradecko

Příspěvek od Vojta »

V současné době(a vždy byl) je podle mně obroní chov kteréhokoli druhu zvěře nedílnou součástí myslivosti. Co na tom, že je to pro peníze???spíše se zeptejme co dnes není pro peníze!? Pronajaté honitby, honitby v soukromém vlastictví, poplatkové lovy-peníze, peníze a zase jen peníze. Podle mně je to i jeden ze způsobů prezentace české myslivosti ve světě. Myslím, že to svědčí o tom, že u nás jsou stále schopní lidé(myslivci-chovatelé), kteří zvěři rozumí a výsledkem jejich práce(a jim i částečnou odměnou a radostí)jsou takovéto trofeje.
Vůbec neřeším, kdo spouš» zmáčkne, ale na druhou stranu jsem rád, že takováto trofej zůstane u nás v republice a neodveze si ji nějaký zahraniční lovec. Mám velmi dobrého kamaráda-bezvadného chlapa-myslivce, který myslivosti zasvětil život a také ulovil tu?ím před 2 lety v Poně?icích podobného jelena-snad 4 nej v republice a v životě by mně nenapdlo o něm napsat to, co Míra-přirovnávat ho k Bivojovi........
Jirka83
Zkušený diskutér
Příspěvky: 566
Registrován: sob 16.6.2007, 19:15
Bydliště: Jičín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jirka83 »

To Josef Kuřitka:

Rozhodně bych Poně?ickou oboru nenazíval farmou, je vidět, že jsi tam asi v životě nebyl a ani nemáš páru o tom, jak to tam vypadá, pravděpodobně ani o tom, kde leží... Rozhodně to neni 50ha obůrka, kde zaklepe? kíblem o krmítko a zvěř se tam seběhne...

Nebránim se samozřejmě tomu, že základ je krmení, který by ta zvěř ve volnosti nedostala, ale další a rozhodně zásadní věcí je kvalitní průběrnej odstřel a to jak samčí, tak i samičí zvěře...

Rozhodně bych nesrovnával chov mufloní a jelení zvěře. Zatim co musloni jsou v podstatě ovce, nemaji prarohy, ale rohy, který jim rostou celej život, tak je v podstatě otázkou času, než dorostou bodový hodnoty(samozřejmě je to braný trochu s nadsázkou), u parohatý zvěře je to jak jistě ví? daleko komplikovanější... :roll:

Lov v oborách je pro trochu jinou sortu lidí, nejde jen o peníze, význam obor je hlavně v tom, že se tam dá zvěř ulovit s menším úsilím, než ve volnosti... Jen je jasný, že pokud se mi povede něco, co se zatim jinde v republice nepovedlo, tak si to nechám zaplatit, na tom snad není nic divnýho a kdyby to bylo tak jednoduchý, tak proč už nejsou takhle silný jeleni ve všech oborách??? Myslim, že jen v krmení to neni, to si myslim, že dostávaji dost podobný...

To? můj názor... :wink:
kozlice Zabala Hermanos 12/76 XL 90
kozlice Rizzini 20/76
kulobrok Merkel 8x57JR/16 + hlavně 16/70
ZKM 451 .22 LR
ZKK 601 W243
BO 98 LW 8,5x63REB
FN 1907 6,35Browning
Hanuš
Nový návštěvník
Příspěvky: 49
Registrován: pát 17.8.2007, 16:29

Příspěvek od Hanuš »

Vojta píše:V současné době(a vždy byl) je podle mně obroní chov kteréhokoli druhu zvěře nedílnou součástí myslivosti. Co na tom, že je to pro peníze???spíše se zeptejme co dnes není pro peníze!? Pronajaté honitby, honitby v soukromém vlastictví, poplatkové lovy-peníze, peníze a zase jen peníze. Podle mně je to i jeden ze způsobů prezentace české myslivosti ve světě. Myslím, že to svědčí o tom, že u nás jsou stále schopní lidé(myslivci-chovatelé), kteří zvěři rozumí a výsledkem jejich práce(a jim i částečnou odměnou a radostí)jsou takovéto trofeje.
Vůbec neřeším, kdo spouš» zmáčkne, ale na druhou stranu jsem rád, že takováto trofej zůstane u nás v republice a neodveze si ji nějaký zahraniční lovec. Mám velmi dobrého kamaráda-bezvadného chlapa-myslivce, který myslivosti zasvětil život a také ulovil tu?ím před 2 lety v Poně?icích podobného jelena-snad 4 nej v republice a v životě by mně nenapdlo o něm napsat to, co Míra-přirovnávat ho k Bivojovi........
Asi souhlasím nejvíce s tebou. Pro jiné :Obornictví bylo už někdy za dob římanů, a i do současnosti patří. Pár obor jsem také navštívil, od Poně?ic, Staré, Soutok... a nikdy né s flintou, a taky o tom něco vím. A stěma prachama to není zas tak jednoduchý. každá obora je spíče prodělečná čínnost, a můžem být rádi, že alespoň obory (sice spíše repre. charakteru) jsou o něco více dotované státem. Dříve šlo více peněz i do volných honiteb.
SEDM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 339
Registrován: stř 21.2.2007, 11:27
Bydliště: jižní Morava
Kontaktovat uživatele:

oborní chovy

Příspěvek od SEDM »

A? když začnete aplikovat průběrný odstřel zvěře v oboře, tak zjistíte jak je těžké dosáhnout nějaké změny v kvalitě zvěře, ne-li dokonce nemožné.
Odhadnout to, jakým směrem se bude trofej například jelena vyvýjet a jestli bude zrovna on tím pravým je velice složité a vyžaduje to spoustu zkušeností a času.
Jinak v dne?ní době je nutné aby obory zůstaly zachovány hned z několika hledisek:
1) Jsou nedílnou součástí tradic české myslivosti.
2) Mají významný podíl na tvorbě krajinného rázu, směrem k zvýšení estetičnosti, nepřevládá v nich snaha pěstovat les jako plantá? na dřevo.
3) Zachování kvalitního genofondu chovaných druhů zvěře. každý si umí velmi dobře představit, jak by to dopadlo pokud by se oborní ploty odstranily (nekontrolovaný lov především trofejové zvěře).
Proto trofej jelena z Poně?ic je velkým chovatelským úspěchem a nejenom to, ale úroveň celého chovu.
Jenom pro porovnání Libavá je vojenský prostor kde platí trochu jinná pravidla pro veškerou lidskou činnost, takových podmínek mimo vojenské újezdy nikde nedosáhnete.
Uživatelský avatar
jakub203
Zkušený diskutér
Příspěvky: 507
Registrován: sob 06.1.2007, 1:14
Bydliště: Forest....
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jakub203 »

TO Jirka83: nemyslím že je při obhajobě svého názoru sahat k útočné rétorice směrem k Josefovy. NeZáleží na tom jestli někdo oboru viděl nebo ne, je relativně jasné že tam jistě budou aplikovat nestandardní postupy při krmení a chovu zvěře, protože se nejedná o první významnou trofej z Poně?ic. Podle mě je jedno jestli je to 50ha, 500ha nebo 5000ha pořád se jedná o přísně řízený chov s eliminací negativních vlivů které se ve volnosti běžně vyskytují. Mezi ně bych zahrnul hlavně klid který zvěř v oborách má a který je jedním z důležitých faktorů.

To SEDM:
Je pravda že obory mají v naší myslivosti svoje místo a rozhodně bych je nebořil. Kdo měl možnost někdy oboru a vzlá?tě nějakou velkou, navštívit, musí uznat že se jedná o jiný svět. Ale nemyslím si že chov "trofejí" si zaslouží přehnanou glorifikaci.
Blaser R93 Profesional 9.3x62, Schmidt&Bender Zenith 2,5-10x56
KB Retter Gaildorf 7x57R/16 Zeiss Diavary 1,5-6x36
Merkel 40E 12/70

"ALEA IACTA EST..."
Jirka83
Zkušený diskutér
Příspěvky: 566
Registrován: sob 16.6.2007, 19:15
Bydliště: Jičín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jirka83 »

To Jakub:

když někdo nerozli?uje rozdíli mezi oborou a farmou a oboru v Poně?icích přirovnává k farmě, tak si myslim, že je dost důležitý, jesli jí vůbec viděl a nebo ne... :wink:

Je mi jasný, že obecně zvěř v oborách bude mít daleko lepší podmínky k tomu, aby nasazovala lepší trofeje, ale kvůli tomu snad nebudeme tento způsob odsuzovat a zase tak jednoduchý to skutečně neni, těch faktorů, které ovlivňují výsledek je samozřejmě dakeko víc a je dost komplikovaný je všechny optimalizovat...

Nemyslel jsem svůj předchozí příspěvek nijak ve zlym, ale když o něčem nevim, tak o tom nepí?u... :roll: Pokud vim, tak tohle fórum by se mělo držet na nějaké úrovni, alespoň se o to moderátoři snaží, tohle bych řekl, že úroveň dost sni?uje...
kozlice Zabala Hermanos 12/76 XL 90
kozlice Rizzini 20/76
kulobrok Merkel 8x57JR/16 + hlavně 16/70
ZKM 451 .22 LR
ZKK 601 W243
BO 98 LW 8,5x63REB
FN 1907 6,35Browning
Uživatelský avatar
Milan.K
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 407
Registrován: pon 20.8.2007, 16:54
Bydliště: Kolín
Kontaktovat uživatele:

trofej

Příspěvek od Milan.K »

to Ede,ty by jsi mohl být z fleku kazatel.Někteří k tomuto tématu napí?ou spoustu vět a nic z nich pomalu nevybere? a ty to srovnáš do jedené a vystihuje to zcela všechno.
BAIKAL 27 EM-IC 12-12/70
243WINCHESTER
223REMINGTON - SACO 8x56
Když víme jak,nemineme cíl.
Jirka83
Zkušený diskutér
Příspěvky: 566
Registrován: sob 16.6.2007, 19:15
Bydliště: Jičín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jirka83 »

To Ed:

Naprosto s Tebou souhlasim, Vzhledem k tomu, že nikdo nic nedělá zadarmo, tak i lov v Oboře znamená, že kromě trofeje a loveckého zážitku musíš zaplatit krmení, oplocení personál atd... takže je jesný, že tomu musí odpovídat i cena, tohle ale neni jen v myslivosti, s tim setkáváme všude, ale třeba si to ani neuvědomujeme a tak nám to nepřichází tak divný... 40 let tu všechno bylo všech a někteří si te?ka těžko zvykají na to, že už to tak prostě neni... :wink:
kozlice Zabala Hermanos 12/76 XL 90
kozlice Rizzini 20/76
kulobrok Merkel 8x57JR/16 + hlavně 16/70
ZKM 451 .22 LR
ZKK 601 W243
BO 98 LW 8,5x63REB
FN 1907 6,35Browning
Jirka83
Zkušený diskutér
Příspěvky: 566
Registrován: sob 16.6.2007, 19:15
Bydliště: Jičín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jirka83 »

Tohle už je trochu OT, ale tak to funguje v jakymkoliv obchodě, já jako majitel se bydu samozřejmě snažit prodat za co nejvyšší cenu a ta bude daná tím, kolik budou ostatní ochotný zaplatit... takže v podstatě, jak píšeš je to na nás... :wink:
kozlice Zabala Hermanos 12/76 XL 90
kozlice Rizzini 20/76
kulobrok Merkel 8x57JR/16 + hlavně 16/70
ZKM 451 .22 LR
ZKK 601 W243
BO 98 LW 8,5x63REB
FN 1907 6,35Browning
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1072
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Obecná otázka.

Jaký je rozdíl mezi oborou a farmou, když se na farmě primárně zaměřím na produkci paro?í? Co vlastně je jiného na farmě s jelení zvěří, o rozloze např. 500ha ,oproti stejně velké oboře?

- farma i v obora je oplocená, jsou v ní různé stavby apod..
- v obou se chová zvěř k u?itku (někdy i nepůvodní)
- v obou se zvěř musí od základu přikrmovat, aby se dosáhlo hospodářského výsledku, časem se každá oplocená plocha vypase, sni?uje se počet rostlinných druhů a klesá úživnost
- na farmě i v oboře se do krmiva musí intezivně přidávat vitamíny, stopové prvky, minerály, medikamenty, hormony apod.., protože nepřirozené koncentrace zvěře způsobují větší promořenost parazity, bakteriemi i viry, zeslabení organismu, menší velikost atd.. než došlo k pokroku v oblasti léčiv a krmivářství, tak bylo naprosto běžné, že po delší době u zvěře v zajetí docházelo obecně ke zmenšová těl. velikosti a i trofeje nestály za mnoho. Tento základní problém pře tím neře?ilo i časté přilití krve .
- na farmě i v oboře pracuje personál
- na farmě i v oboře se loví , nebo poráží (jak kdo chce), úlomek a hryz se dá dát všude, trubači se taky dají dovézt.
- obojí se dělá za účelem fin. zisku, nebo tvorby jiné hodnoty či jiného Použitku
- farma i obora čile obchoduje s ?ivou zvěří. Je naprosto běžné, že si některé obory koupí od farmy za 50%taxy odstřelu (dle bodů ,co má dobytek, který se převozem přerodí na zvěř, na hlavě).
- nelze rozeznat trofej z obory a farmy od sebe - co bylo slávy s jelenem z Bulharska - asi dva roky zpět, světový rekor a ve volnosti.
- i farma mu?e vzniknout tak, že se může oplotit kus pěkné přírody a majitel se o tuto může dále dobře starat.
- i farma může být stará a její chov může mít tradici.
- je toho moc, co mají společného a vlastně nic, v čem by se od sebe li?ily.

P.S. Lovil jsem ve volnosti, v oboře i na farmách, takže trochu vím, co mluvím. Nakonec i při lovu v oplocené farmě o rozloze 23000ha se nezbavíte pocitu, že jste mezi ploty a to jde v podstatě o divokou zvěř, pro kterou jsou pouze vybudována napajedla a redukovaní predátoři.

P.S. II Odborná úroveň fora se nikdy nesní?í tím, že na různou věc existuje několik úhlů pohledu. Úrověň zpravidla klesá, když se jednotně drží tzv. pevná linie a chybí sebereflexe.
vhool

Příspěvek od vhool »

to J.K. : moc hezky popsano a napsano :wink:

to all: pojem myslivost do sebe schova asi vsechny aspekty lidske cinnosti spojene s chovem i lovem zvere.zalezi jen na tom kdo jaky pohled preferuje.
nekdo ekologicky a jiny zase ekonomicky (a o tech neradi rikame myslivci )....jiny to dela z presvedceni a druhy jako hobby aby se odreagoval od vsednich problemu....nekdo se tomu venuje protoze deda byl myslivec,tata byl myslivec tak ja taky budu myslivec....nekdo to dela aby si neco dokazal,nebo protoze je to proste "in" (pro nekoho) ... a znam i pomerne dost "myslivcu" co nevedi proc to delaj a za strizliva rikaji ze kvuli prirode a po par pivech maj plnou hubu toho jak maj plnou zed trofeji nebo plnej mrazak zveriny....myslim ze opravdovych myslivcu je dnes jako safranu.jsem rad ze jsem jich par poznal i zde na foru ale ruku na srdce...kdo z nas je ten ktery to dela opravdu z presvedceni?....neodpovidejte,jen se zamyslete................
Odpovědět