Studie o stavech a problémech s černou zvěí v ČR.

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
milanhb
Častý návštěvník
Příspěvky: 91
Registrován: pon 25.6.2007, 8:49
Bydliště: Vysočina

Lovit nevodící bachyně!

Příspěvek od milanhb »

Toto je věc,kterou když jsem Vám předložil jako otázku před rokem
tak jsem byl pomalu nejhorší.
Poslední dva teplé a ú?ivné roky ukázaly jak se černá zvěř dokáže
přizpůsobit a množit. Začátkem roku jsme měli černé plné lesy
a po tom co v dubnu řepka povyrostla plné řepky.
Trochu nám pocuchali p?enice,ale zdá se ,že leto?ek snad přežijeme.
Zbývá nám trocha brambor a pár hektarů kukuřice našeho ZD u hranic sousední honitby , kde se s tím nedá moc dělat.
příští rok má být pomalu okolo celé vsi p?enice-to bude mazec!!!
Jinak jak psali kolegové přede mnou střílet bachyně a šetřit kňourky
je asi jediné řešení.
Pokud nemáte normované stavy je třeba zažádat o povolení odstřelu
bachyní.Samozřejmě jen tam kde jsou stavy vysoké a je to třeba,Ale to si musíte každý posoudit sám.
Milan
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zdenek41 »

Tak jak tak vidím téma pro některé,kteří loví a dost loví černou zvěř,neni až tak zajímavé.Čekal jsem va?e názory at jsou jakékoly.Nikoho nechci napadat.Jem si chci udělat usudek jak to jinde vypadá.A proč jsme na tom tak jak s touto zvěří jsme.
Vojta
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1001
Registrován: pát 11.5.2007, 15:16
Bydliště: Královéhradecko

Příspěvek od Vojta »

No ani jsem se nechtěl zapojovat, protože černou zvěř nemáme jakou stálou a tak ji ani nemáme plánovanou, takže ani nemám skoro co napsat.

Máme cca 1300 ha, z toho asi 250-300 ha lesa. V lese máme nějakou stálou černou(máme napůl les se sousedy-my 250, oni 300 ha), odhadujeme okolo 50-ti ks. V létě se černá rozběhne do okolních honiteb, protože se u nás hodně hospodaří-hlavně kukuřice, takže černou vidím tak jednou za měsíc, někdy ani to ne a jsem v revíru tak 4x do týdne.
Lovíme okolo 5-10-ti kusů černé ročně(sele, lončák), sousední sdružení přibli?ně stejně.

Chodí několik stálých bachyní, které samozřejmně nelovíme. škody nemáme víceméně vůbec žádné-zanedbatelné a zemnědělci se jimi ani nezabývají.

My a sousedé, kteří vlastníme tento velký les, lovíme pouze sele a lončáka.
bohužel když se v létě rozejdou do kukuřic v jiných sdruženích, které nemají les a tudí? mají černou jen v kukuřici, se s tím moc nema?ou. Víme i o několika ulovených velkých kňourech-váhově okolo 150-ti kg. S tím ale bohužel nic neuděláme :cry:

Řekl bych, že lesní, nebo smí?ené honitby sousedící s čistě polními, mají úplně stejnou situaci.
Marek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 584
Registrován: pon 04.12.2006, 11:01
Bydliště: Trutnovsko

Příspěvek od Marek »

Tak to u nas mame 300ha lesa, vetsinou drobne celky do 50 ha, a zbytek pastviny. Stavy cerne se mi zdaji na nizssi urovni nez byly v letech kdy jsem u nas adeptoval, to se lovilo 55- 67 ks po ctyri roky. Za posledni roky lovime tak okolo 25 ks. Takze by nas n ikoho nenapadlo umysne ulovit nejakou bachyni, pro nas je to skoda, lovit to co nam tam ostatni prasata vodi. To si radsi udelame pro zemedelskou akciovku nejakou brigadu a lovime jen selata a loncaky. Vim ze je to nutne lovit i bachyne, ale to se stava casto omylem na spolecných akcich a tak proc to delat umyslne :!:
CZ 550 Lux -.270 Win - Meopta 2100 3-12x50
milanhb
Častý návštěvník
Příspěvky: 91
Registrován: pon 25.6.2007, 8:49
Bydliště: Vysočina

Černá zvěř

Příspěvek od milanhb »

Jestli není náhodou zakopanej pes právě v těchto dvou posledních příspěvcích.
U nás taky nemáme normovanou černou a co pamatuji se střílí pouze
sele a lončák až loni jsem poprvé zažádal o povolení 3ks bachyní
a střelila se jedna cca 75kg.Letos mám také žádost na 3ks,ale nepočítám,
?e se nějaká střelí,ale je to i pojistka ,že pro snížení škod něco děláme.
Loni jsme střelili 11ks a letos zatím 7 vše do 50kg.
Pokud nám bachyně odvodí selata v obilí a kukuřici , kde na ně dost dobře
nemůžeme a navíc jsou hájené tak zimu přečkají u Vás (nebo u nás),
kde je nemáte normované a je Vám po nich celé léto smutno.
Milan
mrazík
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 164
Registrován: stř 11.7.2007, 14:27
Bydliště: Liberec

Příspěvek od mrazík »

To? taky přidám tu na?u. Honitba 2000 ha, 1900 les, 100 louky. Nebli??í orná vzdu?nou čarou 40 km. Musím říci, že máte černou v revíru po celý rok. Naháňky vůbec neděláme, jen individuelní lov. Průměrně se střelí 50 ks. Zhruba 30 selat a 20 lončáků, k dne?nímu dni máte 20 ks, 16 selat, 4 lončáky. Poměr pohlaví bývá 1 : 1, teď to vychází 1,2 : 1 ve prospěch bachyněk. V revíru jsou 2 velcí kňouři a přecházejí i k sousedům, zatím dohoda nestřílet. Letos jsme objevili lončačku co vodila 3 selata, po dlouhé době se toto opět objevilo, takže jsme se na ně zaměřili a vše je odloveno.
Marek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 584
Registrován: pon 04.12.2006, 11:01
Bydliště: Trutnovsko

Příspěvek od Marek »

Jo a jeste k tem stavum. Letos sice mam k dnesnimu datu sloveno 9 ks, ale z toho je 7 loncaku- 3 kluci a 4 loncacky. A pouze dve selata. Letosni selata proste vubec nejsou videt a nevim jak je to mozny!!! Proste nejsou!!! Ani jsem je nepotkal!!!
CZ 550 Lux -.270 Win - Meopta 2100 3-12x50
Odpovědět