lov při sklizni

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Marek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 584
Registrován: pon 04.12.2006, 11:01
Bydliště: Trutnovsko

Příspěvek od Marek »

Presne tak, pruser se muze stat kdykoliv. A v nekterych oblastech to jedina chvile, kdy se mistni muzou presvedcit, kolik zvere u nich mely. Tak proc jim brat tuto moznost. Kdyz to budou delet zodpovedne a bezpecne... Moje osobni zkusenost je ale ta, ze prasata se uz v kukurici tak bezpecne neciti, a ze tam chodi jen na noc... Jak to je u lanu o velikosti nad 100 ha, To nemuzu posoudit...
CZ 550 Lux -.270 Win - Meopta 2100 3-12x50
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Příspěvek od Lotr »

Mimo to, že se jedná o zakázaný způsob lovu, tak s lovy při sklizni zásadně nesouhlasím. zkušenosti z dřívějších dob, kdy se tyhle lovy praktikovaly celkem běžně mluví za vše. Lovci, kteří jezdili přímo na řezačkách, ostatní obstoupení okolo kukuřice, jakmile začala běhat prasata, střílelo se na vše ?ivé, kule lítaly všemi směry, mnohokrát byl zázrak, že se nikomu nic nestalo. Postřelená zvěř, postřelení lovci, prostřílená zemědělská technika. Sodoma Gomora :lol:

Černá má monokultury kukuřice moc ráda. Mohu potvrdil z vlastní zkušenosti. Hned po zasetí chodí rýt do řádků, jakmile kukuřice povyroste a skýtá dostatek krytu, už se z ní nehne do doby, kdy kukuřice uschne. Skýtá jí zdroj potravy, krytu a vody. Dostatek krytu pro reprodukci, několik měsíců ?ije v kukuřici prakticky neružena. Co já se už i s kolegy z našeho MS naseděl na posedech u kukuřice, viděl jsem pohybovat se vrcholky kukuřic, prasata jsem slyšel, ale neviděl ani neulovil. Úlovky jsou dílem náhody, když se nějaké to prasátko splete. když je kukuřice dostatečně vysoká - tak 2 až 3 metry - tak černá ráda chodí rýt do okolí lánů. Pova?uje stále vysokou kukuřici a stín, který vytváří, za kryt. Ze svého krytu, když se seká na silá? se nechá vytlačit jen velmi nerada. Viděl jsem bachyni se selaty, která doslova stála mezi dvěma posledními řádky kukuřice a ven na volný prostor ji donutila doslova řezačka za zadkem (promiňte mi ten výraz). Naopak potom, co kukuřice uschne (když se nechá na zrno) černá už tento kryt nevyhledává, pouze jako zdroj potravy. Údajně jí vadí ?ustění a hluk z uschlých rostlin. Potom v noci černá tyto pole nav?těvuje, ale pouze za potravou a v malém množství. když potom máte hranici pole - les, nemáte šanci se k odlovu černé dostat. Les není Vá?, v poli, teda vlastně lánu kukuřice nemáte šanci se k černé dostat, když se zemědělci není domluva. O škodách nemluvě, viděl jsem na vlastní oči prostor 100x100 m, na kterém nebylo nic než holá hlína. Bylo to uprostřed lánu kukuřice na zrno, nedaleko od vesnice. Na zemi množství stop po pobytu černé, ale jinak nic. všichni, kteří v polních honitbách mají takové monokultury, by jistě mohli dlouho vyprávět.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zdenek41 »

To Lotr vidím,že už jsi taky pamětník. :D :D
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Příspěvek od Lotr »

4 Zdenek41: ani ne tak pamětník, jako myslivec s dlouhou rodinnou tradicí. Oba dědové předsedové mysl. sdružení, táta, strejda, brácha, oba man?elé mých sestřenic, všichni myslivci. Ruku na srdce, není to tak dlouho, co se tyhle prů?vihové akce konaly celkem běžně. Ostatní znám z vyprávění a částečně jsem i něco málo zažil. Ale už zažít nechci :lol:

P.S. taková malá perlička. Před mnoha lety se vyhlásila brigáda na paběrkování kukuřice na krmení, když se sklízelo. Jediná já, blbec poctivá, přijel s pytlem v ruce. Ostatní měli kulovnice :shock: :lol:
Naposledy upravil(a) Lotr dne stř 08.10.2008, 10:37, celkem upraveno 1 x.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
o.r.k.o.
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 222
Registrován: ned 15.7.2007, 11:59

prase

Příspěvek od o.r.k.o. »

zdar, chtěl bych se s vámi podělit o nemilou zkušenost z doíkání kukuřice.Je to asi měsíc co sem seděl na srnci podotýkám tak 400m od kukuřice která byla ještě v sousední honitbě.Asi ve třičtrvtě na 7 se ozvala obrovská kanonáda připadal sem si jak ve válce a koukám že se ke mě pod posed blí?í rudl.Bylo to cwelekm asi 13 kusů 10 selat a tři dospělá prasata.když mi doběhla pod posed selata se zastavila a já jedno ulovil.Jaké bylo nemilé zjižtění když sem k ulovenému divočákovy do?el a zjistil že byl 2x postřelen jednou na zadní hřbet těsně nad kýty asi kulovnicí a druhou ránou mělo prase prostřelený běh těsně nad paspárky MalorážkOU :shock:
Bylo to mé první prase a sem opravdu rád že se mi povedlo zrovna tohle.Kddo ví jak dopadli ostatní prasátka a nebo ta která nedoběhla.Byla to opravdu hnusná masařina.A navíc se nikdo ze sousedního sdružení neobtěžoval informovat hospodáře o postřeleném praseti a uspořádat dohledávku.Doufám že už nikdy nic podobného neza?iju.Sice to bylo mé první prasátko ale.....
Tikka T3x varmint 243win, GRS bifrost, Zeiss V6 2-12x50 BT
Blaser R93 profesional 8x57JS, Doscter 3-12x56
CZ452FS 22wmr sightron 4-9x40
Iž26 16/70-16/70
Uživatelský avatar
Perník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 422
Registrován: stř 16.7.2008, 14:37
Bydliště: Litoměřicko

Příspěvek od Perník »

To Lotr: v tom va?em kraji je tento způsob dodnes velmi populární a jak víme i mediálně známý :lol:

Musím říci, že u nás se ještě předloni něco podobného také praktikovalo. Ne organizovaně, ale několik myslivů se prostě jen tak přijede podívat na sklizeň a čirou náhodou mají u sebe kulovnice.
Musím říci, že z pohledu bezpečnostního je to opravdu hrůza, nebo? se to vlasně nedá nijak pořádně naplánovat a připravit a když se černá dostane ven je to mela. Osobně jsem spíše proti tomu. Na druhou starnu jsou asi sdružení, s mnohasethektarovýmy lány, kde se na černou jiným způsobem nedostanou. Tím nechci omlouvat nikoho, kdo porušuje zákon.

My jsme to letos praktikovali tak, že do prosekaného lánu, kde nebyla večer dokončena sklizeň se usadilo několik myslivců na stoličky a přenosné posedy (vždy jeden člověk na jeden průsek s přesně určenými umístěním a směrem střelby). A obsazeno bylo i několik okolních posedů. No a čekalo se. Výsledek: 2 kusy černé (sele a lončačka). Dalo by se říct, že se jednalo o kolektivní čekanou. Podmínkou byly ty průseky, do kterých se zemědělcům moc nechce a dobrá organizace.
KB CZUB 584 12/7x57R
IŽ - 27EM - 1C 12/76
NK Bora od Černé tůně
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Příspěvek od Lotr »

Perníčku Perníčku, Ty kluku u?atá, dovol, abych Tě jemně poopravil, ona mediálně známá událost se stala už ve Va?em kraji, ne v LN, ale v LT :lol:
S kolektivním čekáním večer mezi posekanými líchami kukuřice mám také dobrou zkušenost, u předchozího sdružení, kde jsem kdysi působil se takhle za týden ulovilo 9 kusů černé, pěkně v klidu, z posedů i ze stoliček, zatím co zemědělci hasili ?ízeň z celodenního sekání, myslivci večer v klidu a v pohodě lovili............tudy zřejmě, pokud je se zemědělci domluva, vede cesta.........
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Tomfi
Zkušený diskutér
Příspěvky: 647
Registrován: pát 06.10.2006, 5:10
Bydliště: českomoravské pomezí, 575 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tomfi »

Lotr píše: Pova?uje stále vysokou kukuřici a stín, který vytváří, za kryt. Ze svého krytu, když se seká na silá? se nechá vytlačit jen velmi nerada. Viděl jsem bachyni se selaty, která doslova stála mezi dvěma posledními řádky kukuřice a ven na volný prostor ji donutila doslova řezačka za zadkem (promiňte mi ten výraz). Naopak potom, co kukuřice uschne (když se nechá na zrno) černá už tento kryt nevyhledává, pouze jako zdroj potravy. Údajně jí vadí ?ustění a hluk z uschlých rostlin.
Tak to je velmi zajímavé poteníčko, je fakt, že dokud jsou rostliny "zelené" tj do doby než začnou sklízet kukuřici na silá? tak jsou prasata uvnitř a nic je skoro nedokáže dostat ven, zlom pak nastane, když kukuřice dozrává a stává se rostlina na?loutlá, černá se v ní už tolik nezdr?uje přes den, ale chodí až na noc na obídek a to ne pravidelně.
Je to zajímavý, tuto situaci pozuruji už druhým rokem ve všech lokalitách, když zůstává kukuřice na zrno.
Ale že bych to přisuzoval ?ustění to nevím.
Má někdo podobnou zkušenost, rozviňte tuto debatu
Zastava M70 8*57JS Meopta 2100RD 7*50,
Nikon Monarch 8,5*56 DCF
Machač 12/70,12/70
----
i v leči jsou naši kamarádi
Michal Máčalík
Častý návštěvník
Příspěvky: 72
Registrován: úte 16.1.2007, 9:23

Příspěvek od Michal Máčalík »

U nás ve sdružení v polní honitbě bývá kukuřic hodně a v obrovských lánech.Je to tak jak píše Tomfi.Jakmile kukuřice na zrno zeschne a začně ?ustit černá odchází.Něco velmi málo tam zůstane.Spí? sem tam dospělý kus či nějaký lončák osamocený.Ale bachyně se selaty v toto období málokdy byla vidět.
Marek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 584
Registrován: pon 04.12.2006, 11:01
Bydliště: Trutnovsko

Příspěvek od Marek »

Tuto zkusenost mem i ja, ale dosud jsem ji prisuzoval vlivu spolecnych akci na cernou nez ze by ji rusilo susteni kukurice...
CZ 550 Lux -.270 Win - Meopta 2100 3-12x50
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zdenek41 »

Já opou?tění kukuřice v plné zralosti vidím trochu jinak.Trávení divočáků je velmi podobné tomu lidskému.Čím je zrno tvrd?í tím se z něho stává v žaludku kompaktní hmota,která nechce ven.V této době potřebuje černá pohyb,?ivoči?nou bílkovinu a vše co jim pomůže vytrávit.Taky teď v říjnu vznikají největší škody na TTP.Další velmi důležitý faktor je dozrávání a opad žaludů a planých jablek.A vlese začíná být konečně klid od houbařů.žádné ?ustění černé nevadí.ovšem pokud je kryt již průhledný tak ano.Za chvíli vyrážím,začli chodit.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Příspěvek od Lotr »

4 Zdenek41 : to je zas zajímavé počteníčko pro mě. Nikdo zatím nedokázal spolehlivěvysvětlit, proč se černá tak nerada v suché kukuřici zdr?uje. To o tom ?ustění mám od starších a zkušenějších myslivců z mého okolí. Pravdou zůstává, že za větru jsem u suché kukuřice nikdy nic neulovil ani neobeznal. Tak Ti nevím :shock:
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
milanhb
Častý návštěvník
Příspěvky: 91
Registrován: pon 25.6.2007, 8:49
Bydliště: Vysočina

?ustění kukuřice

Příspěvek od milanhb »

Loni u nás kukuřice na zrno padla až kolem 10tého prosince.
Po celou dobu byla černá v ní, dokonce si tam jedna bachyně
udělala záleh (natahala tak půl fůry ) a metala selata. takže jí asi
?ustění nevadilo.Spí? to bylo protivné, když jste tam seděli tak nebylo nic sly?et.
Milan
Odpovědět