věk a hmotnost černé zvěře

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
vhool

Re: věk a hmotnost černé zvěře

Příspěvek od vhool »

SEDM píše:Tak jsem si prohlížel fotogalerii na Myslivosti a narazil jsem na snímky uloveného "lončáka". U fotografie byla uvedena hmotnost 55 kg. Myslím si že v tuto roční dobu kus nad 45 kg, je téměř jistě starší než lončák. vždy» v březnu lovená měla selata měla v průměru kolem 30 kg (vyvržená). Co vy na to?
sorry ale nikdo ti "mejt hlavu" nechtel.precti si jak byl prispevek formulovan a zamysli se nad odpovedmi :wink: tak se hned necerti a ber to jako diskuzi...
SEDM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 339
Registrován: stř 21.2.2007, 11:27
Bydliště: jižní Morava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od SEDM »

Rozhodně se nemíním čertit, pouze jsem chtěl vyprovokovat diskuzi na toto téma. takže "NEČERTÍM SE". S pozdravem SEDM.
SEDM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 339
Registrován: stř 21.2.2007, 11:27
Bydliště: jižní Morava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od SEDM »

Prostě mě pouze trápí jakým způsobem se s černou zvěří hospodaří a jak "zodpovědně" se přistupuje k jejímu lovu. když sly?ím jak se v některých honitbách loví, tak jse vlastně o lov způsobem: střílíme co vyleze. To snad není správné?
vhool

Příspěvek od vhool »

osobne te chapu a souhlasim s tebou ve veci hospodareni s cernou zveri.me se to take nelibi ale nemuzes hazet do jednoho pytle vsechny kdo ti rekne ze prase 55 kg je loncak.u nas opravdu neni nouze o cuniky kolem 100 kg zive vahy co maji 18-20 mesicu.to ze na to nekdo vystreli je samozrejme jina vec a me se taky nelibi ale to si musi vyresit v tom danem zdruzeni.zakon se tim neporusi.tot z me strany asi tak vse :wink:
US OPTICS
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: stř 18.4.2007, 18:20

lončák

Příspěvek od US OPTICS »

for SEDM : je to asi tak, jak píše VHOOL. každý si musí rozmyslet na co vystřelí a určitě každý ve své honitbě ví, jak jsou velcí lončáci, selata, kňouři a bachny. Já bych asi v životě nevystřelil na samotný kus, když bych ho neměl řádně přečtený. když vím, že je to nějaké zaběhlé sele, lončák do 60kg, tak proč ne, ale jinak ho nechám spokojeně odejít. V naší honitbě lončáci tak max. do 70kg, ale to jen ojediněle. většinou okolo těch 50kg :wink:
PRVNÍ RÁNA MUSÍ JÍT vždy TAM KAM MÁ!
SEDM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 339
Registrován: stř 21.2.2007, 11:27
Bydliště: jižní Morava
Kontaktovat uživatele:

vysvětlení

Příspěvek od SEDM »

Možná tady došlo k malému nedorozumnění: při lovu bych měl předpokládat, ?a většina bachyní metá od února do konce března, v tom případě v květnu následujícího roku již jsou tato selata lončáky. Samo?řejmě, že lončák ulovený v říjnu až prosinci má určitě většinou víc než 50 - 60 kg. Celou dobu jsem však hovořil o lovu lončáků v květnu! Nikoliv v jinných obdobích roku. nemůžu přece při lovu předpokládat, že určitý kus, na který střílím byl metaný v jinou dobu než je obvyklé, a proto má také jinou než obvyklou hmotnost.
Tím se dopouštím zásadní chovatelské chyby, pokud totiž ulovím v květnu lončáka, který má vyvržený 55 kg, tak jsem z chovu vyřadil jednoho z nejlepších, pokud to není lončák a je starší, nesměl jsem jej vůbec ulovit, dle zákona. Tak tolik pouze na závěr. Jinak zdravím všechny kdo se do diskuze zapojili a prezentovali svůj názor.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zdenek41 »

A co jsem asi jiného co ty tu teď vypisuje? napsal já Vhool a spousta dalších.Myslím,že to bylo to samé.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zdenek41 »

A ještě jedna maličkost,letos staré bachny metaly se svými v rudlu již koncem ledna.
Tomfi
Zkušený diskutér
Příspěvky: 647
Registrován: pát 06.10.2006, 5:10
Bydliště: českomoravské pomezí, 575 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tomfi »

Nevím už jak to napsat.
V únoru metané sele má cca v listopadu,prosinci, kdyz je normalni rok 35-40kg, nevidím důvod, že by nemohlo v květnu jako lončák atakovat 50kg.

Nevím no mě to připadá celkem normální, v listopadu uz ty loncaci tech 65kg určitě mají.

Opravdu vše Záleží na honitbě, na somotný kus těžko vystřelím, ale když přijdou dvě prasata kolem 50Kg v květnu budou to určitě prasata mladší 24měsíců tudí? lončáci. Samozřejmě i lončačky mohou vodit
Nezlob se na mě, ale tříletý prase už má silně nad 80kg.
Uživatelský avatar
jakub203
Zkušený diskutér
Příspěvky: 507
Registrován: sob 06.1.2007, 1:14
Bydliště: Forest....
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jakub203 »

To SEDM: náhodou jsi rozpoutal zajmavou debatu která je vsoučasné době velmi nutná a věřím že po jejím přečtení se spoustu kolegů zamyslí sama nad sebou....

To ALL: .....opravdu velmi závisí na kvalitě honitby a její úživnosti která se potom přímo odráži i na hmotnosti jednotlivých věkovek ale vzhledem k degenaraci černé zvěře nejsou žádná vyjímka selata metená v listopadu nebo prosinci - osbní zkušenost- nebo 30-ti kilová bachyňka která vodí dvě nedu?ivá selata...........a pak se v tom vyznej.

S odstřelem a je jedno jaké zvěře je to prostě zále?itost svědomí, etiky ale taky znalosti vlastního revíru.....vím ře u nás lončáci dorůstají i do váhy 80kg a dokážu to tedy lépe posoudit na jak velký kus asi mohu zmáčknout
Blaser R93 Profesional 9.3x62, Schmidt&Bender Zenith 2,5-10x56
KB Retter Gaildorf 7x57R/16 Zeiss Diavary 1,5-6x36
Merkel 40E 12/70

"ALEA IACTA EST..."
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zdenek41 »

ovšem teď musím reagovat:Pokuď střelí? 1.4.prase které má ve vývinu poslední trojitou stoličku a to třeba náznak prořezávání střílí? již dospělou zvěř.Ale na těch kilech se nic nemění.Ty sedí.U nás kňourek v ovsu okolo 80kg teda nevyvržen je lončák.
Vojta
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1001
Registrován: pát 11.5.2007, 15:16
Bydliště: Královéhradecko

Příspěvek od Vojta »

Jak píše Zdeněk, u nás je obdobná situace a lončáci dorůstají v kukuřicích až 80-90 kg!!! Jinak je to stále omílané dokola, je to věc úživnosti honitby. Jinak u nás jsem první přírůstky zaznamenal začátkem března. :wink:
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Příspěvek od Mosin »

Pánové měl bych dotaz, který sem asi také patří. Váhal jsem nad tím dát ho do mluvy či kam, ale nakonec jsem si řek, že jej dám sem.

Nastolme jistou situaci. Budeme mět lončáka, který je samičího pohlaví. Za normálních okolností je dle mluvy i legislativi lončákem. CO když tento, věkově, lončák bude vodit selata? Jak se na něj legislativně a třeba i mysliveckou mluvou, pohlí?í? Je to pořád lončák, nebo je to již bachyně? Jedná se mi i z hlediska odlovu. Nebavím se o etice, ale o tom, je-li to legislativně tak či onak. Dík moc.
CZ 550, 308 Win. / CZ 527 Varmint 223Rem / CZ 550 300WinMag / BO 98 9,3x62
ZG 47 8x57 JS / ZBK 110, 5,6x50 RM + 12x70 / ZP 16x70 / IŽH-27EM-1C 12x70
Fery
Zkušený diskutér
Příspěvky: 978
Registrován: pát 22.9.2006, 21:16
Bydliště: Kolínsko

Příspěvek od Fery »

Střelit ji moc etické není. Z hlediska legislativy ji klidně jako lončáká střelit může? a pokud máte zažádáno o výjimku ze zákona dle § 39 tak může být i starší, ale u nás to chlapům nedoporučuji. Je lepší střelit vodící lončačku než 4-5 letou bachyni. :wink:
CZ550-3006 Sprg,ZZK601-223 Rem, ZK 99 6,5x57R, BS 9,3x74R/9,3x74R
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Příspěvek od Mosin »

Ne nejedná se o mě, já bych to nestřílel. Jen se čistě ptám, jak na to pohlí?í zákon. Prostě mě to tak napadlo, protože se tudohadujeme o mluvě a tak, takže bych to chtěl vědět, protože i toto se stát může. Nemělo, ale může. Jinak zatím mně se to nestalo a doufám, že ani nestane. takže díky za reakci.

Tedy zákon na to nepohlí?í jako na bachyni a tedy je to legislativně absolutně v pořádku, kdyžby se slovila?
CZ 550, 308 Win. / CZ 527 Varmint 223Rem / CZ 550 300WinMag / BO 98 9,3x62
ZG 47 8x57 JS / ZBK 110, 5,6x50 RM + 12x70 / ZP 16x70 / IŽH-27EM-1C 12x70
Odpovědět