Výběr kulovnice

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
Uživatelský avatar
gonias
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 410
Registrován: pát 27.7.2007, 5:04
Bydliště: Vyškovsko

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od gonias »

sw_fox píše:Mrkni na egun.de, tu a tam se tam sezene pekna flinta za par drobnych. Naklady ani papirovani s tim nejsou nijak zasadni.
Ano pár Tikk tam je.

Třeba tady
Merkel KR-1 Black 7x64 + Docter Unipoint 2,5-10x50, osnova 4-0 na šíně + Norma Vulkan, Hornady InterLock SP, S&B SPCE
Meopta MeoStar B1 8x42
Drsnosrstý jezevčík Asta
sided
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 163
Registrován: ned 28.2.2010, 15:57

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od sided »

Mám Marlina XS7 a za ty prachy solidní flinta, zpracování rozhodně lepší než CZUB o spouštáku nemluvě. Nicméně pokud chceš novou tak bych šel do Weatherby. Je ve stejné relaci a o poznání lepší.
Michal P
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 164
Registrován: pon 02.7.2007, 10:17
Bydliště: Morava

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od Michal P »

Prachama se vůbec netrap, jestli máš 15 tisíc na samotnou flintu, tak když koupíš straší slušnou CZ 550 Lux, tak Ti spoušt a pojistku upraví puškař a máš dobrou flintu na na hodně dlouho a potom budeš mít dost času na došetření na tiku. Jsem zvědav, jestli budeš potom o tolik moc spokojenější.
Uživatelský avatar
RADEK
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 235
Registrován: pát 26.12.2008, 22:10
Bydliště: Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od RADEK »

Michal P píše:Prachama se vůbec netrap, jestli máš 15 tisíc na samotnou flintu, tak když koupíš straší slušnou CZ 550 Lux, tak Ti spoušt a pojistku upraví puškař a máš dobrou flintu na na hodně dlouho a potom budeš mít dost času na došetření na tiku. Jsem zvědav, jestli budeš potom o tolik moc spokojenější.
Souhlasím s kolegou jdi do 550 v luxu.
CZ 550 standart 30-06springfield,IZ 27 16/16,
Brakýř jezevčíkovitý
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od kojot »

Po tom všem, co jsem tu vyčetl, lze jednoznačně usoudit, že co člověk, to jiná flinta, respektipe jiné nároky na zbraň. Pokud budeš v revíru občasně, jak uvádíš, není třeba "super zbraň" za 5 výplat. Nedávno jsem si pohrával s myšlenkou koupě Blaseru R93, pak jsem ale došel k názoru, že ho pro svoje potřeby vlastně nepotřebuju. Někdo tu na fóru kdysi psal reakci na rychlost přebíjení Blaseru - 3 rány za 3,3 vteřiny, načež ten dotyčný uváděl, že ze svým ZKK vystřelí to samé za necelých 5 sekund. Pak už to zdaleka není o tom co potřebuješ, ale co chceš a co by se ti líbilo. Osobně vystřelím do roka cca 40 kulových ran a zbraně si hledím, nicméně ťukancům a škrábancům se prostě nikdy nevyhneš a to by mě na nové zbrani mrzelo daleko více.

Mám eFeSo 550 a musím říct, že pro výkon lidové myslivosti, úplně dostačující kvér. SW Fox píše něco o zemědělských vůlích závěru, no má to i své opodstatnění, jelikož kdejaký elent, co se tam v průběhu lovu dostane jen tak nezpůsobí jeho nefunkčnost. Mě například chodí jako po másle. Spoušť - puškař Matýšek mi vyměnil pružinu odporu zpouště a nastavil ji tak, že není třeba napínáček, z čehož jsem doslova nadšen. S pojistkou vzhledem k její konstrukci toho moc udělat nelze, nicméně je to jen o cviku. Dříve problém, dnes již odjišťuju bezhlučně a taktéž jsem se naučil i manipulovat s napínáčkem (ke všemu používám dva prsty). Neustále se tu řeší pojistky, spouště a chody závěru, ale pro mě, jako pro lovce živé zvěře je ze všeho nejvíce rozhodujícím aspektem přesnost - to je pro mě základ. Zbraň, která střílí za roh, může být sebedokonalejší, ale pro mě k ničemu. S přesností ČZ jsem navýsost spokojen (jakož i ZKK), což u některých zde doporučovaných zbraní s "dokonalejším zpracováním" není tak jisté a za další je spousta těchto laciných flint Americké produkce dělaných jako jednorázovka. Zabít jelence, uříznout hlavu nad krb a flinta šup do kontejneru u brány ranče. 550 je nejvíce haněná, protože ji má spolu se ZKK nejvíce uživatelů, čili vezmu li v potaz negace na Tikku, CZ, Marlin, Remington a jiné, CZ rozhodně v počtu spokojených uživatelů jednoznačně vede. Poslední výhodu, krom relativně velkého výběru tvaru pažeb, je snadná opravitelnost, upravitelnost, jelikož není u nás puškaře, který by s ní neměl zkušenost a nedokázal jí od problémku pomoci.

Tohle není reklama na CZ 550, jen krátké zamyšlení nad tím, proč do ní jít.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od figi »

Úprava pojistky CZ 550 je záležitost chvilky, a spoušť si poladíš sám také za chvilku.
Přesnost dnes vyráběných sériových zbraní je většinou výborná, takže Tikka není přesnější, než CZ, nebo Sako, Sauer, Blaser atd., a u všech je možné narazit na kusy s vynikající přesností.

Jedinou nevýhodu CZ ( jak 550, tak i 527 ) vidím v pomalejším chodu úderníku, což ale 99% uživatelů nemá šanci nikdy poznat.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od kojot »

OT: - 4Figi: spoušt jsem si ladil sám, ale pro výměnu pružiny je to třeba roznýtovat a to jsem již přenechal odborníkovi. Opravu pojistky mi puškař vymluvil, čili mi prosím přes SZ poraď, jak na to.

Není to se zbraněmi celkově tak horké a rozdíly v souvislosti s rozdílem cenovým, nejsou až zas tak markantní. Kupříkladu mám známého, který vlastní Sauer 202, jež by mi v trezoru taky pasoval. Načež mi onen známý sdělil, že za ty peníze to není zase taková hitparáda, jakou si přestavoval. Závěr je asi takový, že každá zbraň má své mouchy, načež kdyby zbraně CZUB byly opravdu takové šunty, jak někteří proklamují, nezabíraly by jedny z výsadních postavení na světových trzích, potažmo trzích Amerických, kde jsou velmi ceněné.

Takže zpět k tématu, ČeZetou nic nepokazíš a když ji párkrát do roka namažeš, bude i Tvůj syn tuto zbraň předávat další generaci (pokud ještě bude nějaká zvěř).
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od figi »

Na CZ 550 se nenýtuje nic.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
jirkam
Nový návštěvník
Příspěvky: 24
Registrován: stř 19.5.2010, 17:07
Bydliště: východní hranice vysočiny

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od jirkam »

takže mám teď něco domluvenýho - asi by to byla 550 s ráží .308

jinak za všechny rady děkuju :)
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od kojot »

S tím nic nepokazíš, ba naopak. Ať ti slouží.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od Reno »

jirkam píše:...já nejsu člověk, který je každý den v lese a za jakýhokoliv počasí a taky nechci mluvit o tradicích
řezby v pažby se mi taky nelíbí
ale ten pocit - mít v ruce dřevo a nebo plast - je trochu rozdílný . . .

navíc bych chtěl flintu s mechanickýma mířidlama ( prostě když musíš sundat puškohled tak aby to byla pořád ještě puška)
Jasně, tak tomuto rozumím - pokud ti pocitově plast nesedí, tak není co řešit a jdi do dřeva... :wink: Akorát musíš časem počítat s nějakým tím škrábancem a odřeninou na pažbě, ale na ty to nestřílí... :D Jinak já jsem ohledně mířidel také konzervativec, takže pušku bez mechanických mířidel u mě doma opravdu nenajdeš... 8)

Co se týče zde probírané CZ 550 - jako každá zbraň (včetně těch výrazně dražších) má i tato své klady a zápory. Ano, zpracování je průměrné, ale osobně zastávám názor, že je to s trochou péče spolehlivá a dostatečně odolná zbraň, kterou nic nezkazíš.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od Lotr »

4 jirkam: pro mou zajímavost - o jakých problémech u ZG jsi slyšel?
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
jirkam
Nový návštěvník
Příspěvky: 24
Registrován: stř 19.5.2010, 17:07
Bydliště: východní hranice vysočiny

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od jirkam »

4 lotr:
slyšel jsem, že ZG měli problémy s drážkováním v hlavni (buď tolik nevydržely, nebo nebyly tak přesný)
ale nevím, kde a od koho jsem to slyšel - tak se ptám
holub88
Nový návštěvník
Příspěvky: 13
Registrován: pon 11.4.2011, 11:11

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od holub88 »

Taky zrovna váhám, jakou si koupit kulovnici a narazil jsem na kulovnice Zastava. Zašel jsem si za zdejším prodejcem a ten mi hned jednu objednal na prodejnu ať se můžu na ní kouknout. Už hodně lidí tady o nich psalo, že to jsou laciné šmejdy, ale mi se ta flinta líbí. A hlavně (pro mě jako studenta) je dost dobrá cena 13 700,-.
jirkam
Nový návštěvník
Příspěvky: 24
Registrován: stř 19.5.2010, 17:07
Bydliště: východní hranice vysočiny

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od jirkam »

Nemají zastavy tvrdochrom v hlavni??
Odpovědět