Myslivecké zážitky

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
Uživatelský avatar
lörinc
Zkušený diskutér
Příspěvky: 963
Registrován: čtv 24.5.2007, 17:33
Bydliště: Prostějovsko

Re: Myslivecké zážitky

Příspěvek od lörinc »

Lovu zdar. Já z tohoto lovu taky nejsem "vydřenej", ale jako polní honitba pro drobnou něco udělat musíme. Takže teď v sobotu mi lišák utekl, kolega střelil lišku a čtyči liščata. Foťák jsem měl, ale jak říkám nějak jsem neměl chuť ani fotit. Co se týče etiky a úcty ke zvěři, tak tomu kdo to mlátí lopatou apod. bych bral papíry. Máme snad malorážky apod. kterými to utrpení jde maximálně zkrátit.
Sauer 101, .30-06, Tikka T3 Varmint .243 win.+Nikon Monarch E 2,5-10x56 Ill, ZG 47 8x57 JS, ZG 47 8x60 S, ZKM 455 22 LR+Delta 4x32AO, UB 12/12, Gustav Tichý 16/16
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Myslivecké zážitky

Příspěvek od Zdenek41 »

No ono ještě horší jak lopata je,že liščata skončí za drátama na drůbeží dietě a pak musí chtě nechtě z kožešiny.Pokud mají alespon potom štěstí a nosí je hezká žena.......Čím starší sem tím mě tento taky lov nějak nebere.Když jsem měl doma lišče a děti ho shodili ze schodů tak mě veterina stála 2000 to jsem lovec.....
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Myslivecké zážitky

Příspěvek od motolada »

Ano jsem zastáncem všech názorů co tu padly,ale bohužel u nás drobné ubývá,letos už rušíme hony protože není třeba střílet už tak zdecimovanou populaci.O vypouštění bažantů se staráme,tak že asi 60 kusů jde do 900ha polní honitby,zkoušeli jsme i králíky kterým jsme stavěli nory.Ale obrovské populace lišek je ztíhají pochytat,nedávno jsem navábil lišku,která si nesla v mordě zajíčka!V podstatě je na 1 bažanta 1 liška!To je neúnosné.

Jinak nakládání s (u)lovenou zvěří je kapitola sama o sobě........
Misak
Nový návštěvník
Příspěvky: 49
Registrován: pon 04.4.2011, 11:43
Bydliště: Jablonne v podjestedi

Re: Myslivecké zážitky

Příspěvek od Misak »

Vcera jsem sel z bratrancem do lesa,maj lesni honitbu a posed v lese na ktery jsme sli je na peknym kopecku.Prijeli jsme na 20 hod.a dali se na vyslap k posedu.2x jsme odpocivali nez jsme tam dosli bratranac neni zadnej atlet, ale je tam krasny les a pocasy pralo tak jsme se kochali prirodou.Dorazili jsme k posedu a zjistili vitr ktery foukal uplne jinak nez dole,foukal na 10 hod.tak jsme zasedli a doufali ze prijdou z druhe strany.po 15 min.slysime podezrele zvuky primo na proti,tak zbistrime a koukam dalekohledem a vidim lan jak jde ke krmelisti a hned za ni tak 100m prasatko tak 60 kg. a v tom se uslyseli a lan trapem pryc,a sekac se sel podinat co to bylo,spis obchazel hromadu a jistil,a navetril nas a odebehl. Asi tak po 30min.prisli prasatka a jdou na krmeliste a v tom z nemecka padla rana a prasatka fuc :evil: .po chvilce se vratili a v tom 2 rana a zas pryc,asi dostreloval,a primo nam do vetru a bachna vrcela snad 5 min.a snad vrci jeste det :D a tak sme to zabalili a sli na pivko :D zazitek peknej lovu lesu.
Climber
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 168
Registrován: pát 07.8.2009, 11:12
Bydliště: Praha 9, Újezd nad Lesy

Re: Myslivecké zážitky

Příspěvek od Climber »

Tak teď v neděli mi Sv. Hubert nadělil. Nejdříve mi ve 20,00 hodin vyšla muflonka, ale to by nebylo nic moc zajímavého. Ve 20,30 ovšem vyšly dvě silné bachyně (obě cca 70-90 kg) a s nimi 12 ještě pruhovaných selátek. Fotil jsem si je pod kazatelnou (popravdě fotky se bohužel moc nepovdly), jedna z bachyň si pak lehla na pole a selátka začala sát.
Sauer 202 Stutzen 308 W, Zeiss Victory Varipoint 2,5-10x50, Patterdale terrier
Uživatelský avatar
roedear
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 418
Registrován: pon 13.10.2008, 14:27

Re: Myslivecké zážitky

Příspěvek od roedear »

Zdravím, minulý výkend jsem při šoulačce zahlédl v borůvčí drobný pohyb.. první dojem byl, že se jedná o kunu. K mému překvapení se z kuny vyklubalo lišče, které jsem asi na 30m slovil. Lišče se pohybovalo samo ve vysokém lese, kde v okolí 50ti m žádné známky po noře nebyly.
Uživatelský avatar
Tony30
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 238
Registrován: stř 09.6.2010, 15:47
Bydliště: Mělnicko.

Re: Myslivecké zážitky

Příspěvek od Tony30 »

Zdravím. Při dnešní podvečerní čekané na srnce sem si myslel že mě šálí zrak :shock: ,ale nešálil byl to páv,který se producíroval krajem lesa,zřejmě měkomu utekl z voliéry.Pěkná podívaná to se každý den nevidí. :)
http://www.rajce.net/f355349587
CZ 550FS 308W-Zeiss Victory Varipoint 3-12x56 os.60
ZH324 7x57R,16/70-Docter 2,5-10x48 os.60
Baikal-27EM-M 12/76,12/76
Uživatelský avatar
sw_fox
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 182
Registrován: pon 04.12.2006, 9:25
Kontaktovat uživatele:

Myslivecké zážitky

Příspěvek od sw_fox »

Tony: slovils ho alespon jako "zavleceny druh"? :-)

Musis rychle nez to udela liska :-)
Sportovní střelba, myslivost, motorky.
Uživatelský avatar
Tony30
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 238
Registrován: stř 09.6.2010, 15:47
Bydliště: Mělnicko.

Re: Myslivecké zážitky

Příspěvek od Tony30 »

Ne ne,nechám ho svému osudu,před dvěmi léty zde pravidelně chodil bažant královský a predátorům odolával několik měsíců.
A například odchyt tohoto páva je v tomto lese scela nemožný,docela jsem se divil jak je obezřetný.
CZ 550FS 308W-Zeiss Victory Varipoint 3-12x56 os.60
ZH324 7x57R,16/70-Docter 2,5-10x48 os.60
Baikal-27EM-M 12/76,12/76
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Myslivecké zážitky

Příspěvek od motolada »

Tak dnes 21:30 přišla kuna,22:30 vyšlo z lesa prase,jde kolem řepky,směrem ke mě,sedím na stromě v ne moc dobré pozici,rozeznávám siluetu ale hlodá ve mě myšlenka jestli nejsou selata ještě v lese,prase se zatočí pod vedlejším stromem ze kterého roste větev která stíní takže zase nevidím,pomalu jde do lesa a mizí :cry: tak sám nevím jestli jsem neměl střílet ale při představě plných struků....za 5 minut hopkání v lese říkám si to musí být liška beru kulobrok zapínám bod,odjistím a mířím přímo pod prdel :) šustění se blíží,dávám do ramene a ....jezevec pěkný macek,nechávám ho vrátit se do lesa.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Myslivecké zážitky

Příspěvek od Zdenek41 »

Je to už nějaký den,kdy se s drahou polovičkou vracím asi po druhé odpolední přes les z farmy.Neni to blíž,ale člověk vidí pohyb černé v lese kam se v tuto roční dobu dostanu jen málokdy.Jak jsem už čekal mech je všude okolo cest načechrám.Jasné pobytové stopy černé a její drobotě.Sjíždíme po pohodlných lesních cestách,miluji ten pohled na pole před obcí.Jen v poslední době místo zelené dominuje barva žlutá.Stohektarové lány řepky lemuje pár hektarů pšenice.Jsme asi 200 metrů před obcí,když mě upoutá černý flíček nad vrchním rybníkem spíš rybníčkem.Musím couvnout hlava mi to nebere,nějaký prase jsem už viděl,ale takhle o půl třetí a u vesnice ještě ne.Volám kamarádovi,ten přijíždí s naším adeptem.Pak už vše vypadá jak Slavnosti sněženek.Adept nese dalekohledy,já dostal kulovnici,kámoš nese tripotrt.Jdeme v řadě a já se musím celou cestu smát.Opravdu akce...Prase chodí sem tam.Docela se zamýšlím jestli se nejedná o nějakou srandičku od kolegů.Prase vypadá opravdu živě.Ovšem najednou si vzpomělo,že musí zatáhnout v poli do kázku.Kamoš mi připravuje třínožku,jenže bohužel je vytažená o půl metru výše než zrovna já potřebuji.Prase je již přední částí v lese,ale na moment zastavuje.Skládám ten vynález v jeden klacek,bod si sedl.Odjistit křídlo,napnou napínáček a střílím.Musím uznat,že s mojí 537 bych získal dobře 3 sekundy.No prase po raně chodí dokola a hroutí se k zemi.Adept chce vyrazit hned,já to zdržuji na 20 minut.Prase na místě neni.Dálší cigareta,barva žádná.Obcházíme kázek prase stojí u stromu a asi na 20 metrů ho dostřeluji na hlavu jinak se nedalo.Váha asi 35kg knourek.První rána čistá komora,srdce-plíce,druhá rana mozkovna.Všímám si čerstvého zranění na zadním běhu po kuli.Stáří tak jeden až dva dny.Jsem docela rád,že utrpení skončilo.Jen mě zaráží,že vůbec nebarví.Ovšem to co následovalo při vyvrhování popsat ani nelze,ale pokusím se.Nalezeno staré zranění pod jícnem.Asi čtyři žebra zarostlé v plicních lalocích,všude materie a příšernej smrad shnilého masa.Až po pohrudnici sepse.Už od začátku lovu jsem věděl,že neni s čuníkem něco v pořádku,ale v duchu jsem přál tomu co mu přerazil běh aby zvracel stejně jako já a to nejsem žádnej ciprlajs.To co přežije černá neni snad vůbec možný,člověk by na sepsi zemřel do týdne,Prasátko běhalo ještě dobře 8 měsíců.Fotky dám do učinků.
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Re: Myslivecké zážitky

Příspěvek od Alda »

je to moc smutne - cerna zver, bohuzel, trpi za to, ze je zveri rytirskou, ktera nekdy dlouhou dobu prezije zraneni, ktera by byla pro temer vetsinu ostatnich tvoru smrtelna...
Ceska myslivost bude takova, jakou si ji my, cesti myslivci a lovci, udelame
běžkař
Častý návštěvník
Příspěvky: 96
Registrován: čtv 21.1.2010, 21:14

Re: Myslivecké zážitky

Příspěvek od běžkař »

Příběh, o který se podělím, se odehrál loňskou loveckou sezónu (přesně nevím, který to byl měsíc, ale byla to klasická mrazivá čekaná na sněhu). Loveno s CZ 550 FS, 308 W, vzdálenost cca 40 m. Po příchodu na otevřenou kazatelnu, jsem se pořádně zahrabal do dek a spacáku. Po cca 1 hodině čekání se vynořil rudlík s prasátky. Byly to selata a lončáci. Odhaduji, že jejich maminu pravděpodobně slovil nějaký nenasytný pablb. Myslím, že tam bylo cca 10 až 12 čuníků. Po chvíli přebírání jsem vybral a zmáčkl. Sele zůstalo v ohni, ale viděl jsem v puškohledu, že není zhaslé. Čekal jsem s bodem na seleti cca 10 min. Sele se nezvedalo, ale evidentně jsem viděl pohyb. Řekl jsem si, že to zabalím a seleti půjdu dát záraz. Popadl jsem věci, čelovku na hlavu a jdu k seleti. Sejdu z kazatelny, udělám 10 krátkých kroků (hodně sněhu), podívám se před sebe a cca 10 metrů přede mnou stojí prase. Říkám si, to není možné, že se ještě postavilo. Chtěl jsem ho hned dostřelit, ale přes rozsvícenou čelovku jsem ho nějak nemohl najít (moc to nesvítilo). Tak jsem to zhasl a čekal na místě možná 10 až 15 vteřin, než se trochu rozdívám (v tu chvíli jsem měl opravdu strach, co se stane, protože prvních pár sekund po zhasnutí jsem opravdu nic neviděl). Po chvíli se podívám přes puškohled a v tom hned padá rána. Čuník na místě leží. Jdu k němu a zjišťuji, že je opravdu zhaslý. Pak se náhodně podívám doprava a o 10 metrů vedle leží druhé sele, které právě dokončilo svůj boj. Musím však přiznat, že to první sele bylo střeleno přes zadní kýty a střela kompletně otevřela zámek. Dodnes si nedokážu vysvětli, jestli popošlo nebo jsem zaměnil předek se zadkem, možná to byla taková minela z nervozity. Opravdu netuším. Jistě však vím, že mi toho kusu bylo hodně líto, když jsem si představil těch pár minut, které k vůli nějakému oslovi (mě) muselo prožit. Sečteno podtrženo sloveny dvě selata. Jedno asi 25 kg vyvržené (první rána). Druhé vím, že mělo vyvržené 8 kg (kost a kůže). I když to byl den lovecky úspěšný, neměl jsem z toho dvakrát dobrý pocit.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Myslivecké zážitky

Příspěvek od fesoj »

Po ranní účasti na úspěšném dosledu /viz příslušné téma/ jsem si pěkně užil i dnešní večer. Již cestou ke kazatelně jsem
chvíli pásl dvě srny - obě byly jako kule, plné, krátce před kladením. Viděl jsem tam i staršího srnce, ale tomu jsem se
asi nelíbil, takže zalehl do trávy a nenechal mě ani přečíst, co má vlastně na hlavě. Kousek od kazatelny na pastvině krávy s
telaty, mezi nimi pobíhá liška jako pastevecký pes, všimne si mne a mizí v mezi. Vylézám na kazatelnu, nabíjím zbraň, pak vezmu dalekohled, obhlížím terén a počítám. Jeden, dva, tři - celkem 7 kusů srnčího, všechno daleko, k nepřečtení, až na jednu vysokobřezí srnu. Sedím dál, asi na 300 m před sebou vidím po chvíli další lišku, zdá se mi na tu dálku, že má nějakou divnou hlavu - když přijde blíž, tak rozeznávám, že má mordu plnou hrabošů, asi živí početnou rodinu. Slyším zlobné bekání, přímo ke kazatelně se ženou dva srnci. Starý šesterák, nejspíš pán teritoria, prohání nadějného mladíka, kteráho již mám na pár kroků. Je to vidlák se slabými parůžky, ale vysokými až nad slechy. Silný ve zvěřině, pestrá hlava s menší nosní skvrnou. Asi dvouletý, podle slabého krku bych sice spíš soudil na velmi silného ročka, ale ten by snad ještě neměl vytlučeno. V každém případě chovný kus, hřích by to byl na něj zmáčkout. Srneček odchází a já dál pozoruji, jak se liška věnuje hrabošům. Daří se jí to, už jich asi víc do mordy nesrovná a tak mizí směrem k norám. Už se dost šeří, ale ještě dobře rozeznávám, jak se cosi rychle pohybuje pode mnou v olšičkách. Prasata to určitě nejsou. Je to laň - ne, dvě laně a s nimi koloušek, první, kterého letos vidím. Je plný radosti ze života, kolem mámy a tety /nebo snad starší ségry/ neustále tančí veselou lesní čtverylku. Vysoká postupuje blíž a blíž, vtom se otáčí vítr, starší laň zpozorní a všechny tři kusy odskakují zpět do olšiček. I kdyby vylezla černá,na jistou ránu by to už nebylo, tak to balím , jdu pro fenu, která je odložena o kus dál a vracíme se domů. Nevystřelil jsem si, ale stálo to za to.Opravdu nádherný večer ...
Kritériem pravdy je praxe.
vesrad
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 311
Registrován: čtv 14.1.2010, 19:25
Bydliště: Olomoucko

Re: Myslivecké zážitky

Příspěvek od vesrad »

Když dnes začali na kostele odbíjet šestou jsem si řekl, že je na čase vyprdnout se na práci a dát si nějaký relax. Dlouho už jsem se nebyl učit na kazatelně (dodělávám VŠ) tak jsem sbalil věci a vyrazil. Šel jsem na kazatelnu asi 250 m pod lesem, u lesa je asi 150 metrů louky a potom pšenice. Kousek od kazatelny rostou třešně, takže jsem si natrhal do zásoby a pokračoval vysokou trávou dál, zabraný likvidací třešní jsem skoro zakopl o srnce, stál na louce tak 80 metrů ode mne a divně koukal co tam jako chci. Tak jsem pomalu došoulal na kraj louky se srncem asi tak na 50 metrů, zalehl a začal pozorovat. Byl to slaboučký bulkař, skoro nebylo poznat že má parůžky, spís jen "oteklé" pučnice. Po půl hodině ho to přestalo bavit a zatáhl do lesa. Tak jsem došel na kazatelnu a hned na mě hleděla srna v obilí, co tam popocházela asi další dvě hodiny. Nic moc se nedělo a já vytáhl skripta a začal šprtat. Po chvíli zvednu oči a 50 metrů ode mne na louce se v klidu pastvila stará srna a dobrý šesterák, vůbec netuším odkud se tam vzali, prostě tam byli. Půl hodiny jsem je pásl a potom srnec odběhl do lesa směrem, kde zmizel bulkař a srna to vzala 15 m od kazatelny do obilí kde zalehla. To už jsem si říkal, že pro jeden den to už skoro stačí, ale ještě mi z lesa vytáhl špičák 5 cm s chybějícím pravým parůžkem, na kterého se po chvíli přišel podívat ten šesterák a pěkně ho prohnal po louce. A na závěr vyšla ještě plná srna, ale to už skoro nebylo vidět. Do toho všeho mi tam pořád poskakovali 3 zajíci.
Dnes jsem byl rád, že jsem jen adept. Jinak bych hned po příchodu střelil bulkaře a přišel o celé to divadlo.
Asi je vám jasné, že jsem se toho moc nenaučil... :D
ZKM 452 Varmint .22LR
IŽ 58 16/70,16/70; Brno 801 12/70,12/70
ZG 47 "Kuna" .35 Whelen, CZ 557 .308 win

(Kdysi Německý křepelák, Bordík, Blaser ES67 7x65R,12/70; CZ 550 Varmint .308 win,ZK 99 "Hanák Brno" 6,5x55SE)
Odpovědět