jak přebíjet střelivo

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Příspěvek od rimar77 »

shiva děkuji rád střílím přesně z důvodů když potřebuje? umístit zásah z nutnosti do malé části těla (krk, hlava atd.) a nebo bych rád v případě nutnosti střelby na větší vzdálenost měl jistotu a bohužel u ráže 9,3x62 zatím moc výběr střeliva ?iroký není. Zaujalo mne jak jsi říkal že jde každou zbraň nalaborovat tak aby střílela co nejpřesněji. A příklad v od Stopaře že jde nalaborovat 10gr kulko s ONV přes 200m. takže když bude nutnost střílet dál jen přehodit puškohledy a dát lehčí kuli a střelit i na dálku.
Ale druhej odstaveček mě poměrně schladil bude to zřejmně dost náročné hold to je daň za semiauto. zbraně, takže nevím jestli bych to jako úplný začátečník přebíječ zvládl :(
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva »

No tak ti nevim, ja zrovna tak uplne blbe nestrilim, ale na hlavu ci krk nestrilim. ne ze bych mel strach ze netrefim z duvodu velikosti a presnosti. ale preci jen ta zver se stale hybe. A razi 9.3 a v semi auto, bych to ani nezkousel.
Ale to je preci jen kazdeho vec. Ja na to nekoukam jako myslivec, mne proste vadi neco dohledavat nebo to blbou ranou zradit a cekat dalsi xy hodin ci dnu.
Mne treba moje AR-15 chodi do 1/4MOA ale ta flinta lezela nekolik let v trezoru, protoze se mi to proste kousalo a hlavne to nestrilelo tak jak jsem chtel.
ted jsem dozral a rekl jsem ze to musim vyladit. Varget prach (zadny nespolehlivy Lovex), strely ktere snesou "jump" a trpelivost s navazkama.
Proste semi ma nekolik dalsich faktoru ktere prebijen (presnost ) proste ztezuji.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Příspěvek od rimar77 »

shiva na hlavu nebo na krk střílím jen pokud musím dostřelovat poraněný kus až už od auta či jinak poraněnej nebo nemocnej po řepce atd. když zatáhnul do trávy nebo obilí a vidím jen hlavu a krk, já střílím vždy jen na komoru protože ikdyž odběhne z nástřelu velmi rychle uhynevětšinou cca 70-100m a netrápí se a pokud tudle možnost nemám tak nestřílím, nemusím střílet za každou cenu, hold odlovím příště za lepších podmínek ale u zraněné zvěře se snažím co nejrychleji ukončit trápení. Jsem vždycky naštvanej když čtu v myslivosti a nebo když vidím prasata s vyhojenejma ranama na krku nebo s ustřelenou čelistí a nebo srnce s ranou na měko kterej se několik dní trápí osobně pro zavedení povinejch střeleb jsem stejně jako to mají myslím Norsku když chceš na losa tak musíš nastřílet jinak nedostanež povolenku.
takže přebíjet lze ale je to hodně náročné tak to mám pěkné vyhlídky jestli se k tomu dokopu a zkusím to s tím přebíjením
doteď jsem střílel 7x57 ale chci výkonější ráži a pohotovou druhou ránu tak pořizuju samonabíjecí kulovnici uvidím jak bude střílet s továrním střelivem to asi rozhodne jak dále
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva »

Ja reagoval jen na to co jsi napsal. dostrelovat je z par metru a presnost je nepotrebna, protoze bud strilis pres optiku a to je vzdy na par metru o nicem. nebo pres miridla a to taky nemuzes minout. ale v kazdem pripade o prebijeni semiauto plati co jsem napsal. je to vetsi piplacka.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Příspěvek od rimar77 »

shiva děkuju za radu
dostřeloval jsem i na 120m když mne jako mysl hospodáře zavolají k nehodě a v poli leží srna se zlomeným během tak kní nechodím abych jí nezvedl protože pak už jí těžko budeš dohledávat ale rovnou střílím a když máš už trošku odrostlejší obilí vidí? jen hlavu a krk
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva »

Rado se stalo.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
Uživatelský avatar
roman300
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 270
Registrován: úte 19.8.2008, 16:14
Bydliště: Plzeňsko

416 Rigby...RCBS Rock Chucker

Příspěvek od roman300 »

Pánové prosím o radu...je možné z hlediska délky nábojnice (73,66mm), pota?mo kompletního náboje přebíjet náboj .416 Rigby v lisu RCBS Rock Chucker. Kamarád má možnost velmi levně koupit zbraň této zajímavé ráže a tak zjišťuji jestli by jsme byly schopni přebíjet. Letos jede do Kanady (s 300WM) a jeho snem je Afrika... :lol: :lol: :lol:.

Informoval jsem se u pana Martínka (Blí?ejov) a s přebíjením .416 Rigby v tomto lisu nejsou problémy... :wink: :idea: .
Naposledy upravil(a) roman300 dne úte 12.5.2009, 12:10, celkem upraveno 1 x.
Rem.700 Sendero 300 WM + R2 2,5-15x56; Voere 22-250 + Nikon Monarch 2,5-10x56 IL, CZ550 Medium 300WM + S&B 2,5-10x56; ZKM456+ Leup. VX-III 4,5-14x50; Browning B80 12/70; ZP 49 12/12; Norinco 1911 .45ACP; Taurus 85 .38 Spec.
duch Pampuch
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 366
Registrován: čtv 02.8.2007, 13:32

Factory Crimp

Příspěvek od duch Pampuch »

Mam problem, respektive dotaz, jak pri pouzivani Factory Crimpu od Lee Precision zajistujete stejne utazeni vsech nabojnic? Jen na cit stale stejnou silou (jak velkou?) nebo existuje nejaky figl?
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3414
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Příspěvek od dalas »

Já dám páku lisu až na doraz a za?roubuji matrici tak, aby se lehce dotkla shell holderu. Pak ještě matrici přitáhnu o požadovaný úhel, podle toho, jak pevný krimp chci. Zpravidla 1/2 ot. Pak stlačuje? páku lisu až na doraz. Pokud je stejná síla krčku a délka nábojnice, jsou všechna zaškrcení stejná. Názorně je to tady: http://www.leeprecision.com/html/HelpVi ... 0die-1.wmv
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
sako80
Častý návštěvník
Příspěvky: 74
Registrován: pon 20.11.2006, 19:42
Bydliště: SK

Příspěvek od sako80 »

ja tiez nekrimpujem, podla mojho nazoru je tazke dosiahnut rovnake zakrimpovanie u vsetkych nabojnic rovnako, problem je v tom ako tu uz bolo spomenute, dlzka nabojnic, hrubka krcku a este mi niekto nieco spominal len si uz nepamatam :oops:
Tikka T3 7x64 Zeiss Classic Diatal 7 x 50
Laurona Eibar 12/12
ZKM 451 PSA 4x40
dvojak 45-70Govt/45-70Govt Vixen 1.5-6x42
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva »

Mimo jine jsem to psal ja a nekolikrat. Krimpuji pouze revolerove. :-) a jen olovene nebo ty se skrtici drazkou.
Pro normalni (CIP) komory staci kvalitni bushing neck die s expander ball. Roztahovaci trn je ale potreba mazat. Krcek bude mit jiny rozmer pri roztahovani malo namazanym a vice namazanym trnem. Na sucho (jako vse :-) ) to jde velice ztuha a u vetsich nabojnic je to temer nemozne dostat trn z nabojnice.
Timto zpusobem dosahuji v prumeru +/- 4m/s na ustove rychlosti.
U match komory, kde je nutno sestruzit material na krcku nabojnice aby bylo mozno vubec naboj do komory nabit, mam rozptyl o polovinu mensi (+/- 2m/s) U takto upravenych nabojnic oba duvody proc nekrympovat odpadaji. Vsechny jsou zkracene na stejnou delku (nakonec to delam vzdy a u vsech nabojnic, vcetne loveckych) a maji stejne silny material v krcku. Jenze tam zase neni duvod krimpovat.
Pro mne je jen jeden duvod krimpovat. a to je povytahovani strel v zasobniku pri strelbe z auto nebe semiauto zbrane nebo silne raze v ultra lehkych revolverech. (.357Mag ve scandiu, strely se povytahuji a po 3. rane se prestal otecet buben.)
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva »

Mimo jine jsem to psal ja a nekolikrat. Krimpuji pouze revolerove. :-) a jen olovene nebo ty se skrtici drazkou.
Pro normalni (CIP) komory staci kvalitni bushing neck die s expander ball. Roztahovaci trn je ale potreba mazat. Krcek bude mit jiny rozmer pri roztahovani malo namazanym a vice namazanym trnem. Na sucho (jako vse :-) ) to jde velice ztuha a u vetsich nabojnic je to temer nemozne dostat trn z nabojnice.
Timto zpusobem dosahuji v prumeru +/- 4m/s na ustove rychlosti.
U match komory, kde je nutno sestruzit material na krcku nabojnice aby bylo mozno vubec naboj do komory nabit, mam rozptyl o polovinu mensi (+/- 2m/s) U takto upravenych nabojnic oba duvody proc nekrympovat odpadaji. Vsechny jsou zkracene na stejnou delku (nakonec to delam vzdy a u vsech nabojnic, vcetne loveckych) a maji stejne silny material v krcku. Jenze tam zase neni duvod krimpovat.
Pro mne je jen jeden duvod krimpovat. a to je povytahovani strel v zasobniku pri strelbe z auto nebe semiauto zbrane nebo silne raze v ultra lehkych revolverech. (.357Mag ve scandiu, strely se povytahuji a po 3. rane se prestal otecet buben.)
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Příspěvek od František Fořt »

No já nevím. I nejlepší tovární munice je zaškrcená a přesto střílí přesně. Jedinou přebíjenou munici, kterou jsem zatím na vlastní oči viděl a která chodila lépe, než továrna, byla munice od Shivy v .308 a .223. A jeho osma. To vše ovšem v jeho zbraních a předtím v Andyho tice. všechny ostatní přebíjené munice od různých výrobců, co jsem viděl, střílely stejně nebo hůř, než fabrické. většinou to bylo max MOA.

Naposledy jsem viděl, jak kolega nastřeloval kulobrok .270W osazený Meostarem 3-12*56, tedy ne zrovna kdovíjaká kombinace na přesnou střelbu. Střílel patrony Norma s obyčejnou střelou SP, u které Norma udává v0 957 ms, což je i při pravděpodobnosti, že reálná rychlost bude jako vždy ni??í, celkem slušné. Přesto nastřílel na 100 m 5 ran na 3 cm.

Další případ, kdy jeden dědek od nás nastřelovat starou Z v 6,5 x 57. Měl na tom Meoptu 6x42 s T křížem. I s obyčejným SaB a touto sestavou to tehdy dědek třesoucíma se rukama nastřílel na MOA. Dost sem čuměl.

Poslední nastřelování z poslední doby bylo CZ550 a Meoptou7x50 s T v ráži 6,5x55SE. Střelivo Lapua Mega 10,1 g. Nástřel byl Rovněž MOA.

Tzn. všechno zaškrcená lovecká munice. Nevěřím, že ?krcení nábojů má tak špatný vliv, jak většina přebíječů soudí.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Příspěvek od pufr »

No já něco občas krimpnu. Má zkušenost je, že zaškrcení může v některých případech zlepšit rozptyl a to řádově až o 30% (takto markantní zlep?ení jsem zaznamenal většinou u nábojnic "většího" objemu - myslím řádově 30-06 při používání pomalého prachu - cca AAc3100).
Nepřišlo mi, že by to až tak výrazně sní?ilo životnost nábojnic (a to si těch svých RWS a Norma celkem vážím :) ).

Ale až si každý dělá co chce, na Bench Rest se asi pochopitelně crimpovat nebude.

Osobně si myslím, že ?krcení někdy může přivést do rovnováhy mohutnost zápalky s vlastnostmi prachu pro konkrétní náboj- obojí, prach i zápalku má člověk běžně k dispozici jen v několika dost hrubých výkonových stupních, které si vždy nemusí sednout.

Zakrácení nábojnic na stejnou délku je předpoklad, nábojnice z jedné výrobní série jsou výhodou jako vždycky.

Spí? mi přijde trochu divný, když se někdo zeptá jak správně za?krtit, že se zvedne vlna odpovědí ne?kr?, ne?kr? :lol: :lol:

než jsem to odeslal, další dva příspěvky - crimp = ?havé téma :lol: :lol:
Pufr
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Příspěvek od František Fořt »

Nejsi jediný, komu ?krcení pomohlo zlepšit výsledky. Stalo se to už řadě lidí, kteří nebyli schopni najít jakoukliv laboraci, že to za?krtili a začalo to střílet dobře. A to dokonce i různé navá?ky.

Tohle se samozřejmě netýká benchrestu a spol. Tam je všechno dělané v laboratorních dimenzích.
Odpovědět