Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

To jiste, to jiste :)
Vychazim z toho, ze kus olova a meridlo jsou vyrazne dostupnejsi, nez kvalitni endoskop ci brousene kalibry notabene pro raze relativne vzacne a zbrane vytvorene pred "normalizaci", kde puvodni rozmer v polich vyvrtu je vzdy otazkou. :?

BTW pokud jde o "cenove dostupne" endoskopy, mate nekdo zkusenost s tim asi 2 roky starym modelem od Lymana??
Pufr
Jiskra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 375
Registrován: stř 10.3.2010, 9:11

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Jiskra »

Lymana teda nemám,takže nevím. Jen k těm odlitkům,válečkům atd. V ČR je pořád zažito,udělat si vše nejlépe sám,pokutit a nejlépe neutratit korunu zbytečně. Někdy ten výsledek stojí za ... nic a pak teprve jde s dodrbanou věcí za odborníkem :D(nemyslím to nijak konkrétně).
Takže tazatel by podle mého, měl navštívit zkušeného a patřičně vybaveného puškaře a za pár stokorun si nechat stav hlavně posoudit . Osobně to dělám kamarádům závodním střelcům poměrně často a protože jsou to vesměs známí , tak i zadarmo. Ono mě to totiž samotného zajímá,porovnávat různé hlavně v různých rážích v různém stupni opotřebení. Většina ví,kolik má hlaveň za sebou výstřelů. Zajímá mě i provedení a kvalita nových polotovarů předních výrobců . Máme i nějaké chemické rozbory materiálů atd. Tohle všechno dohromady dá časem člověku nějaké vodítko a zkušenost.I třeba pro své potřeby.
Třeba ten protlačený váleček olova asi těžko ukáže,jestli je popraskaný přechodový kužel,nebo někde korozí poškozený vývrt,defekt,nebo smetené hrany polí.
Jepravda , že u běžných loveckých pušek prostě ty nároky nejsou takové,jako u přesných pušek. Někdo to má zrzavé jakolišku a neřeší to,protože na 100m ještě pivní tácek trefí,dál neloví a není bůh ví jaký střelec.
Okem nic vidět není. A když už je vidět něco okem,tak ta hlaveň už je většinou mrtvá.
Ve sporu nejsme , to jsem jen chtěl neskromně sdělit svou dosavadní zkušenost. :?

Kamarád puškař,ode mě výrazně starší , s třicetiletou praxí tvrdí, že každému správnému myslivci musí alespoň jedna puška za život shnít :lol:
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Jiskra píše: Ve sporu nejsme , to jsem jen chtěl neskromně sdělit svou dosavadní zkušenost. :?
To te plne chapu. "Diagnoza" stavu hlavne opotrebene strelbou/ zanedbanou udrzbou neni nic jednoducheho a leckdy pak prekvapi vysledky na terci, ktere by mely byt a nejsou a nebo naopak ci po prodeji opotrebene zbrane prijde sikula s jinou strelou/nabojem a jeste strili premiove rozptyly.

Oproti vyvrtum hlavni modernich vyrobcu maji stare hlavne sva specifika - konicke drazkovani apod., pro ktere bys potreboval hodne specialni merici pripravky. Pokud mi takova stara hlaven prijde do ruky, je olovo nebo odlitek komory komplexni informaci (nemam-li prave po ruce saduvalcovych i drazkovych kalibru pro ctyr a sestidrazkove vyvrty po 0,02 mm od 5,5 po 12,7 mm :). ). A je to naprosto standardmi postup, zadna amaterina.
To, zda je uzivatel tak zrucky a zkuseny aby neco uzitecneho zjistil je dalsi problem. Pokud ne, tak mu ani pohled kvalitnim boroskopem mnoho nepovi. Stalo se mi vicekrat, ze zbran prohledlo nekolik zkusenych puskaru, jeden diagnostikoval "zlomeny dalekohled v montazi, druhy vadny vyvrt hlavne a pak napriklad po uprave luzka v pazbe zacla zbran strilet na urovni 0,5 MOA :?
Jeste bych se ale vratil k tomu kulobroku 6,5x58R - to je tak trochu zbran o ktere pises - bude opotrebena, rozmery vyvrtu nestandardni, .257 strely nefunguji - to se ale doctes v kazdem komentari k tomuhle naboji, ze casto nefunguji - a majiteli by mozna rozptyl 2MOA stacil a naklady na pripadnou novou hlaven vysoce prevysuji cenu zbrane.
To je uloha, kterou bych boroskopem nerad rozhodoval - pokud bych teda chtel majiteli skutecne pomoct, ne mu jen rict "Je to v pr**li" a zbavit se ho :)
Pufr
Waswaq
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 114
Registrován: pát 23.5.2014, 20:58

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Waswaq »

tak díky všem za zajímavou diskuzy. Věc se má jak napsal Pufr, ten lauf je asi v posledním tažení, a není divu, dyť má skoro sto let. A děda s tím lovil všechno a jsem přesvědčenej, že se s tim pořád nemazlil, jako dneska my se svejma puškama. Nic méně maj y hlavně ferlachovský značky a to už něco znamená :lol: Udělal jsem ten olověnej špunt do hlavně jak doporučil mistr Pufr a navíc jsem v pokladech našel ještě jednu starou střelu u které se zachovala víc jak polovina , samosebou odzadu. Naměřil jsem hodnoty v polích 6,47 mm a 6,51 mm a drážky 6,71 mm a 6,705 mm. Když koukám do hlavně proti světlu, je to spíš matný, pole nejsou s ostrejma hranama jako to maj nový hlavně, ale nikde nejsou viditelný nekalosti co by upoutaly zrak.... Nevím, příjde mi, že by z toho kule s rozumnym průměrem ještě mohla fungovat?? Tu komoru jsem zatím nepořešil...
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Pokud jsi na olovu i na strele vystrelene z dane zbrane nameril v miste stop drazek vyvrtu prumer 6,7 mm, pak by pouziti beznych strel o prumeru 6.7 mm nemelo nic branit. Ani pak neni divu, ze strely .257" - 6,52mm nedaly slusny rozptyl.

Zodpovedny postup by nyni mel obsahovat promereni kalibrem v cele delce hlavne (jak pise Jiskra) - bys vyloucil, ze je vyvrt jen u usti opotrbenim vyrazne zvetseny (v drazkach ale opotrebeni dela obvykle jen setiny mm). Pokud zjistis v cele delce vyvrtu v polich tech 6,5 mm bez dvou ci trech setim mm, byla k vyrobe zbrane skutecne pouzita hlaven, ktera umozni strelbu "vetsimi" 6,5mm strelami

Co se tyka sestavy naboje se strelou 6,7 mm, zacal bych s lehkou, tence plastovanou strelou - ca 120grs a pomaleji horicim prachem - vykon naboje neni velky, ale je docela urcite je potreba zacit nejmene 10% pod maximem.

Veselo muze jeste byt i kolem nabojnic, 6,5x58R miva velmi tenky krcek, takze nove vyrobene nabojnice po usazeni strel 6,7 mm nemusi jit do komory apod. ...
Pufr
Waswaq
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 114
Registrován: pát 23.5.2014, 20:58

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Waswaq »

Jo, zajdu k puškaři a uděláme rezumé co dál. Snad by to šlo,...měl bych z toho radost :wink: Jen se ještě zeptám: jak poznám, která střela je tence plášťovaná ? Nebo je něco konkrétního, co bych měl použít...??? Dík :D

K těm hilznám 6,5x58R, nějaký mám, ale je fakt, že dost rády praskají v krčku, obzvlášť jsou-li již přebité. Vím, že se dají přetvarovat myslím z 9,3x72R, že? Zvládnu to na standardních matricích, nebo musim, mít nějakej zvláštní forychtuňk? A není jiná možná ráže z který to udělat??
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

V tomto pripade bych pouzil treba Sierra 120 gr ProHunter SPT, ale popravde nevim z hlavy, kdo je nabizi. Nebo obycejny SP IL od Hornady ...

Nabojnice se daji hotove koupit treba od Hornebra, je to docela rana, ale ona ta materska S&B 9,3x72R uz taky stoji vic nez 30 Kc/ks a to jich vetsinou par pokazis a navztekas se s tim ... :)

S trochou fantasie bys mohl vystacit s FL kalibracni matrici (odhaduji tak 2x zihat nez postupne vytvoris ten dlouhy uzky kuzel) a pak obrobit krcek ( z venku ci zevnir) - by to slo do komory ...
Pufr
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od rimar77 »

chlapi potřeboval bych si jen ujasnit jelikož co jsem procházel net mám z toho hokej. Žíhání krčků nábojnic. Po zahřátí prudce ochladit (voda) a nebo pomalu. U mosazi by mělo to být naopak pokud se pamatuju ze střední prudké ochlazení nezvyšuje tvrdost ale naopak ji změkčí? Nové nepoužité nábojnice vyžíhat před prvním přebitím?? Použité tovární před prvním přebitím vyžíhat a pak opakovat cca. po každém 5- tém přebití a nebo častěji a nebo stačí jen to první a nebo nedělat vůbec? Pro upřesnění nepoužité mám Remingtony a použité jsou Hornady a Barnesy.
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2062
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od lovec »

Držím sa inštrukcií k môjej indukčnej mašinke.
- hilzne nechať voľne ochladnúť na vzduchu
- žíham po každom vystrelení pred kalibráciou
- panenské hilzne z fabriky nie je nutné žíhať
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od rimar77 »

lovec děkuji no indukci nemám ale mám takovou malou letlampu na plyn do zapalovače co se ní letuje takže počítám že to budu dělat tím plamen má velkou teplotu a jde to stáhnout na malý plamínek a tím bych měl dokázat ošetřit jen krček
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2062
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od lovec »

Problém týchto horákových riešení býva v tom, že nerovnomerne prehrievajú hilzňu a výsledok potom neprinesie celkom to, čo človek očakáva. Plus je tam problém s laborovaním okolo správnej teploty atď.
Žíhať by sa mal iba krčok a ramená hilzne.

Pozri si pre inšpiráciu niektoré z týchto videí: https://www.youtube.com/results?search_ ... ling+cases
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od rimar77 »

Lovec dekuju s tou akuvrtackou to vypadá dobře to by mohlo zvládnou i takové nemělo jako já :-)
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1410
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Choochoo007 »

Dna nabojnice by melo byt tvrde, tzn. ze by se po vystrelu nemelo roztahovat a lepid na stenu komory. Pri zihani by nemela teplota dna prekracovat snad 140°C, nekdo rika i jen 100°C. Ja je radsi po zihani hazel do kyble s vodou, preci jen je jistota, ze prenos tepla na dno nebude skoro zadny, kdyz se to ve vode hned ochladi. Nabojnice zmekla hodne. Si muze zkusit jaky je rozdil ve tvrdosti mezi nabojnicema nechanyma na vzduchu a s ochlazenyma ve vode. On tam asi nebude zadny :wink:
Dle mého je tam ta voda hlavně kvuli tomu dnu, nekde jsem dokonce videl, ze nabojnice byly postaveny asi ve 2cm vody a pritom zihany krcky. No ale ta vrtacka je jistota rovnomernejsiho prohrati. Doporucuji si pritom aspon nejak pocitat, abys mel aspon trochu predstavu o case pri kterem ohrivas krcek.
http://www.vzdelavanirikfer.cz/kovani-b ... ovani-medi
Uvadi se, ze Mosaz casem opet na vzduchu tvrdne a vraci ze ke sve pevnosti.

Je tedy otazka, jestli je vyhodnejsi zihat do vody ci nechavat na vzduchu. Ted jsem se ve chvilce trochu snazil pohledat vice. Zacinam si trochu myslet, ze zihani do vody ja spise takove zihani na "namekko", pri kovani, ale ze Mosaz rychleji tvrdne nez pri zihani rekrystalizačním na vzduchu.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Indukce je indukce s tou to odsýpá úplně jinak, bohužel v tuto chvíli je ještě drobet nákladnější (a podle cen indukčních smyček, dalších potřebných součástek na Ebay + relativně složitých schemat automatické regulace to v brzké době nebude lepší; alespoň kamarádi elektrikáři to tvrdí, i ty "obyčejné" dílenské smyčky na uvolnění šroubů se motají kolem 800€). Zase ale "drahá" indukce přináší takový příjemný společenský styk "sousedského žíhání", když už si ten přístroj někdo v dosahu koupí :)

Ale zrovna nedávno jsem vknize "Präzisionsmunition für Wiederlader" německého benchrestera Roberta Albrechta četl o zajímavé "domácí" rutině, kdy naplní hlubší plech na pečení vodou, postaví do ní nábojnice a celé to velmi opatrně zasune do trouby pod gril puštěný "na plné koule", který mu poskytuje plošný zdroj tepla s výkonem kalkulovaným pro ohřev právě na úrovni kolem 250°C. Albrecht to uvádí jen jako jednu z možností, nepíše žádné přesné časy, možná to pro legraci někdy zkusím (nebo se třeba i tady najde nějaký dobrovolník, domácí experimentátor a pochlubí se pak obrazově dokumentovaným reportem :D )
Pufr
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1410
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Choochoo007 »

No zni to zajimave, ale jestli si dobre pamatuji, tak by melo jit pri zihani o teploty okolo 400°C. Takze si nejsem jisty, jestli ta trouba je zrovna idealni. Pri zihani pro odstraneni vnitrniho pnuti se snad pouzivaji teploty okolo 250°C a vice. jestli je to správná teplota si nejsem jist. Jinak ty casy jsou asi pro horaky a indukce, kdy zase tyto ohrivace jsou schopny dosahnout mnohem vyssich teplot, takze je treba dodrzet cas aby se teplota nepresvihla nekam moc nad 400°C.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Odpovědět