pruberny lov aneb pristup k chovu...

vse co souvisí s naší zvěří a jejím chovem...
Odpovědět
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3407
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od dalas »

někde sem četl o ideální poměru pohlaví srnčí zvěře bohužel tam toho moc neblo... kde bych se o tom poměru pohlaví dozvěděl více.. ptal sem se členů MS a každej mi řek něco jinýho.... předem děkuji za odpovědi a ještě jednou se omlouvám za drobné odbočení od tématu
Za ideální poměr pohlaví u srnčí se považuje 1:1. Pokud je nutno zvednout stavy ( v případě silnějšího úhynu) je odstřel prováděn ve prospěch samiččí zvěře. Trpí tím ale kvalita populace, protože je omezena selekce u srn. Naopak, pokud jde o zvýšení kvality, pak seprovádí vyšší odstřel holé, je tedy změna poměru ve prospěch srnců.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
bastik
Nový návštěvník
Příspěvky: 33
Registrován: úte 28.2.2012, 7:28

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od bastik »

díky za odpověď... takže jestli to chápu správně... pokud chci aby se zvýšila populace srnčí budu udržovat poměr pohlaví ve prospech samičího. Teď ale jakej poměr? Je to někde dany nějaká srudie nebo výzkum 3:1 4:1. A pokud budu chtít vitální populaci budu udržovat poměr pohlaví 1:1. Tedy dalo by se říc že pokud chci větší populaci budu množit na jednoho srnce víc srn. Pokud budu chtít aby populace zesílila omezím lov srnců a odstřílím víc holé aby se poměr snížil a přiblížil se stavu 1:1
bastik
Nový návštěvník
Příspěvky: 33
Registrován: úte 28.2.2012, 7:28

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od bastik »

Teď mě ještě tak napadlo já se stejnak můžu snažit udržet poměr pohlaví, ale když nebudou podmínky tak v honitbě srnčí stejně neudržim nebo se pletu??
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3407
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od dalas »

to bastik: No pokud je honitba "vyasfaltovaná" tak se tam srnčí neudrží, ale pro takovou honitbu budou normované stavy = 0.
Příroda se sama o sobě snaží většinou o reprodukci 1:1. To znamená, že se rodí stejný počet mláďat samčího a stejný počet mláďat samiččího pohlaví. Na základě úživnosti honitby jsou stanoveny normované stavy, které se snažíme udržovat. Takže při poměru 1:1 je polovina jarních kmenových stavů samiččího pohlaví. Pokud tuto polovinu vynásobíš koeficientem očekávané produkce, dostaneš počet narozených mláďat a tento počet je potřeba odlovit (s ohledem na strukturu tříd), aby jsi se dostal zpět na kmenové stavy. V koeficientu očekávané produkce je počet mláďat na jednu samici, korigovaný o roční úhyn.
Může se ale stát, že budeš preferovat kvalitu. Opět vycházíš z normovaných, potažmo jarních kmenových stavů. Aby jsi dostal kvalitní mláďata, musíš zajistit reprodukci pouze u kvalitních samic. Toho lze dosáhnout odstraněním z chovu těch horších. Protože ale udržuješ normovaný stav, musí zvýšený odstřel samiččí zvěře nahradit ponechání více samců.
Naopak, pokud Ti půjde jen o produkci zvěřiny, tak to lze zajistit zvýšeným odstřelem. Aby ale zůstaly zachovány kmenové stavy, musí se zajistit vyšší roční přírustek. No a to zajistíš ponecháním více samic v chovu na úkor samců. Obdobná logika platí pro obnovení kmenových stavů po mimořádném úhynu při zachování odstřelu. Tím, že provádíš menší selekci u samiččí zvěře, dostanou se k reprodukci i geneticky slabší kusy a s kvalitou to jde z kopce. Hranice poměru najsou nijak omezeny, ale myslím, že u spárkaté je max 2:1 a 1:2. Poměry jiné (u srnčí) než 1:1 je však nutno považovat za přechodné.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od precechtel »

to dalas, v zásadě souhlasím s tím, cos napsal, jenom bych uvedl, že příroda u savců v době narození není 1:1, ale zpravidla se pohybuje narození kolem 100 samic na 106 až 108 samců, ono to samčí pohlaví je trošičku slabší a méně odolné a ten poměr 100 ku 100 se rovná zhruba v reprodukčním věku, pokud do toho nezasáhnou jiné okolnosti. F.
politice a politikům zmar
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3407
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od dalas »

Díky za doplnění. To je pravda. Jiný poměr bývá v emrionálním stádiu, jiný těsně po narození a jiný v reprodukčním věku. Např. u bažanta po líhni je mírná převaha kohoutů, u srnčí zase srneček. Prostě každý druh to má poněkud jinak. Já to bral spíše z obecnějšího praktického hlediska.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od Zdenek41 »

Jelikož zvěř nezná a nechápe nějaké hranice je poměr pohlaví dost hrubý odhad.Jinak samozřejmě souhlasím s výše napsaným.Vždy je potřeba svoji honitbu znát a podle toho se i řídit.Nikdy nějaké čísla a koeficienty nenahradí praxe a znalost poměrů a vlivů v určité honitbě.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od fesoj »

Ještě jedna věc - mělo by to být sice samozřejmé, ale... Střelím-li srnu, nebo uhyne-li jinak, je skutečně nutné odstřelit i její potomstvo, ať se zdá jakkoliv silné. Loni v září u nás na pokraji vesnice srazilo auto srnu, která vodila dvě krásná silná srnčata a přes veškerou snahu se mi nepodařilo je ulovit, ač jsem je několikrát viděl. Přemístila se totiž do vesnice mezi chalupy a tam se lovit nedá. A jak jsem psal v tématu Výživa spárkaté zvěře, srnčí zvěř v počtu až 10 kusů najednou mi chodila až k baráku, tato srnčata mezi nimi - a nakonec obě uhynula, jedno koncem února, druhé teď v březnu. Falešný soucit se sirotky rozhodně není na místě !
Kritériem pravdy je praxe.
ares
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 173
Registrován: úte 06.5.2008, 20:25

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od ares »

Tohle bych asi taky jako dogma nebral. V dnešní době mírných zim srnčata bez vedení srny snadno přečkají nástrahy zimního počasí a nedostatku potravy. Dosti bude zálež na tom, kdy o srnu přišli a jak jsou na tom ve zvěřině. Bohužel v naší honitbě často dochází ke střetu motorových vozidel se zvěří, takže o sirotky apod. není nouze. A kolikrát se stalo, že přečkali zimu. Dva roky zpátky kolem září/října kolega zmáčknul na srnu, která měla své potomstvo na okraji lesa. Bohužel se přes všechnu se dva srnečci (průměrné ve zvěřině) nepodařili odlovit- buď se místu vyhýbali nebo Diana nepřála. Druhý rok z jara, když jsem obeznával jedničky, tak jsem je oba viděl, chodili oba asi 50-80metrů od sebe, velmi dobře měli nasazeno(oba měli silnou vysokou vidlu), ve zvěřině byli již nadprůměrní. Bohužel je pak vyhnal teritoriální srnec, takže nevím jak to s nimi dopadlo.Dobře se oba rozeznávali-oba měli na levé zadním běhu z boku takovou světlejší skvrnu tvaru fazole.
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od motolada »

Jak se stavíte ve vašem sdružení k odlovu srnců pravidelných nebo nepravidelných osmeráků?Předevčírem mě jeden nepravidelný vyšel 10m od posedu,nad růží měl 1 výsadu asi 2.5cm přímo směrem do zadu.Můj tip 3-4 roky se potvrdil záhy když ho zahnal průběrný šesterák.
Jde mi o to jak u vás na přehlídkách hodnotí tyto rarity.Myslím,že by měl být lovný napříč věkovýmy skupinamy....
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od Jiří K. »

Nevím co je na osmeráku tak raritního. I literátura přece uvádí obvykle paroží šesteráka, vyjimečně osmeráka či desateráka. Takže pokud ten srnec bude mít paroží, které v dané věkové třídě splňuje parametry srnce chovného nevidím důvod ho ulovit s odůvodněním, že je to rarita.
SEDM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 339
Registrován: stř 21.2.2007, 11:27
Bydliště: jižní Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od SEDM »

Souhlasím s kolegou Jiří K., drobné abnormality se jeden rok mohou objevit a příští nikoliv, pokud by srnec byl jinak chovný, tak chovný také je. Ležet měl spíše ten průběrný šeterák. :wink:
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od motolada »

Jo měl ležet ale bez povolenky ho střílet nebudu,dostanem je až po říji.A to už ta kukuřice kde vyšel nebude 15cm ale 2m a tam se ztoprocentně ztratí,takže bude zase ušetřený,už ho pozoruju 3 rokem :evil:
Jinak ten osmerák pokud přehlédnu tu výsadu,chovný je,silné paroží,krásné perlení,dobrý ve zvěřině,přebarvený, 3-4 roky.
SEDM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 339
Registrován: stř 21.2.2007, 11:27
Bydliště: jižní Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od SEDM »

Nadějný srnec II. věkové třídy, nechat žít, já za takové dávám červený bod. Vždycky když střílím srnce, tak si musím vnitřně zdůvodnit proč, jinak bych z trofeje neměl radost. Tak hodně loveckých úspěchů.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od Lotr »

4 motolada - vlastně sis odpověděl sám, cituji "chovný je,silné paroží,krásné perlení,dobrý ve zvěřině,přebarvený, 3-4 roky" není důvod na takového srnce střílet, to že má ještě jednu malou výsadu z něj zas takovou raritu nedělá. Taky bych ho nechal v chovu a ulovil až dosáhne svého vrcholu. Takový srnec potom těší nejvíc.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Odpovědět