jak přebíjet střelivo

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva »

Napisi to jinak.
1. kvalita prebijeni se nepozna na presnosti ci velikosti soustrelu, ale na konzistencnosti ustove rychlosti.
2. samozrejme ze pro strelce jako takoveho je rozhodujici prave ta presnost.
jenze zde proti sobe stavime dve odlisne veci. U kvalitni tovarni munice je bezny roptyl rychlosti +/- 8(i vice)m/s, ale munice lita do MOA (no jak kdy a jak ktera, normalne se testuji serie, napr. u ozbrojenych slozek, kde se nesmi pouzivat prebijene strelivo, a ta co lita nejlepe te se nakoupi vagon.)
Pokud pripravim nabojnice jak mam, tak hledam komponenty a jejich pomer tak dlouho az mi to proste strili.
Krimp je pro mne dalsi operace navic, ktera je potencionalnim zdrojem dalsich nepresnosti. pro toho kdo neni tak peclivy, ci z nejakeho duvodu nenajde optimalni prach (ci navazku) apd. tak mu to muze pomoci.
Vlastni krimp samozrejme namaha cast krcku vice nez je namahan zbytek a unava materialu nastava rychleji.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva »

No, nevim jestli plachtovy hangar na polni strelnici jsou zrovna laboratorni podminky. :-)
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Příspěvek od František Fořt »

No je jasné, že když dokáže? vylaborovat patronu, která chodí 1/3 MOA, tak není důvod ře?it ?krcení. Podle mě to ale moc střelců/přebíječů neumí. O tom jsem přesvědčený. Resp. kromě tebe jsem nikdy neviděl na vlastní oči přebíjený náboj, který by takhle chodil. vždycky to bylo max něco lehce pod MOA.

A laboratorními podmínkami jsem myslel vše ostatní, kromě toho stanu. Tj. výrobou komory ve flintě počínaje a výběrem 20 hilzen pro veškerou střelbu (jak vím od tebe) konče.
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva »

1/3 - 1/2 MOA je lovecka patrona. :-)
1/5 -1/3 MOA sportovni (nase tzv. odstrelovaci souteze)
<1/5 MOA BR
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3414
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Příspěvek od dalas »

Zda krimpovat nebo ne není zcela jednoznačné. Záleží z jakých podmínek vycházíme. Dost dobře to vystihl pufr. Dotaz zněl na dosa?ení uniformity zaškrcení s konkrétní matricí. To lze dosáhnout jen definovaným stažením kleštiny v matrici a za předpokladu splnění dalších podmínek (rozměrových a materiálových). Pokud se krimp provede "hovadsky", nejen že to poškozuje nábojnici, ale taky střelu. Ta se v místě zaškrcení dost deformuje. Pokud je ale kombinace pomalého prachu a lehké střely, která ještě nedosáhne na rifling, je dle mého názoru krimp nezbytný. Osobně se krimpu, když to jde také raději vyhnu.
To FF: Já měl ve Světnově naprosto neodladěnou munici (co dům dal). když k tomu dodám svou osobu, tak to jinak jak 2 MOA z 25 ran nemohlo dopadnout. :oops:
Taky "tragicky" dopadala .357 Střela Pb. 158gr, zápalka SB Magnum, Acc 9 4% pod max. a krimp na 1ot. Rychlosti jestli se pamatuji od 0 (nezapálil prach) - 450m/s :evil: Tak kde soudruh dělá chybu?
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
duch Pampuch
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 366
Registrován: čtv 02.8.2007, 13:32

Příspěvek od duch Pampuch »

Dekuji vsem za odpovedi, ja jsem premyslel nad najakym nesmyslem jako tahat za paku lisu gumou aby byla stejna sila a nepomackal moc strelu, jinach skrtit chci jenom "kukuricnou a nahankovou" munici se strelou RN ktera se ma tendenci trochu sekat pri prebijeni abych nezatlacil strelu pri rychlem opakovani do nabojnice, takze jestli bude presnost na 100m 2 MOA, tak to nema smysl resit...Jeste jednou dik, hlavne za odkaz na nazorna videa.
Uživatelský avatar
lörinc
Zkušený diskutér
Příspěvky: 963
Registrován: čtv 24.5.2007, 17:33
Bydliště: Prostějovsko

Re: jak přebíjet střelivo

Příspěvek od lörinc »

Zdar chlapi, jenom malej technickej dotaz. Kdyz hledate spravnou navazku atd. proste aby to dobre chodilo. Strilite tyto serie jednotlivych navazek na 50 nebo 100 m. Pri 50 je mensi chyba strelce, nebo je pro kulovnici 100 m lepsi??

to vhool: myslel jsem tema hned na prvni stranu, treba jako Lovecke strelectvi. a tam nacpat temata. Ted jsem to projizdel a je jich tu dost.
Sauer 101, .30-06, Tikka T3 Varmint .243 win.+Nikon Monarch E 2,5-10x56 Ill, ZG 47 8x57 JS, ZG 47 8x60 S, ZKM 455 22 LR+Delta 4x32AO, UB 12/12, Gustav Tichý 16/16
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: jak přebíjet střelivo

Příspěvek od Shiva »

jeste k tomu krimpovani. Krimpovat, aby to melo nejaky efekt, musis mit nabojnici opracovanou podstatne vice nez pri normalnim usazovani do zkalibrovaneho krcku. Pokud mas nabojnice od stejneho vyrobce, vsechny zkracene na stejnou delku (coz je predpoklad pri krimpovani) tak neni duvod krimpovat. Krimpovat se vyplati u semi a full auto zbrani kde zpetny raz zpusobuje povytahovani strel z nabojnic, nebo u naboju jez jsou vystaveny mechanickemu namahani (noseni po kapsach apd.) jinak to nema zadny efekt.

Lörinc
zkracovanim vzdalenosti se zmensuji VSECHNY chyby nejen strelcovy. Clovek ktery neumi strilet, lepe receno, co dela hodne chyb nemuze testovat munici na ZADNOU vzdalenost. Davam prednost testovani na 100m. Kdyz udelam chybu vim o ni a zaroven mi do toho nekeca tolik vitr.
tohle je ze vcerejska, kdyz jsem hledal navazku pro noveho mazlika 300RUM

Obrázek

100m, 5 ran. prvni 3 rany do jedne dirky, byl jsem z toho tak vedle, ze jsem si 4. umackl doleva, 5. uz v toleranci mych volsovych rukou (roztahla mi soustrel kapanek dolu).
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
US OPTICS
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: stř 18.4.2007, 18:20

Re: jak přebíjet střelivo

Příspěvek od US OPTICS »

Shivo, nevím jak jinak to nazvat, ale snad jen "MOC PĚKNÁ PRÁCE" :D :D
PRVNÍ RÁNA MUSÍ JÍT vždy TAM KAM MÁ!
Uživatelský avatar
lörinc
Zkušený diskutér
Příspěvky: 963
Registrován: čtv 24.5.2007, 17:33
Bydliště: Prostějovsko

Re: jak přebíjet střelivo

Příspěvek od lörinc »

Kdyby mi to takhle ulitlo......... :)
Sauer 101, .30-06, Tikka T3 Varmint .243 win.+Nikon Monarch E 2,5-10x56 Ill, ZG 47 8x57 JS, ZG 47 8x60 S, ZKM 455 22 LR+Delta 4x32AO, UB 12/12, Gustav Tichý 16/16
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3414
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: jak přebíjet střelivo

Příspěvek od dalas »

Dobrá práce! Mě to taky takhle někdy ulítne. ale na 10m.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: jak přebíjet střelivo

Příspěvek od Shiva »

no neprehanejte. moje flinty jsou radove 4x drazsi tak aby to nestrilelo.
jen jsem chtel poukazat na to, ze kdyz delas chyby a vis o nich, tak vis ze flinta (naboje) strili dobre, jen ty ruce jsou volsovy. ale kdyz delas chyby a nevis o nich, tak je to o nicem a je jedno na jakou vzdalenost testujes. Ideal je hala. napr. Liberec. umele svetlo je sice previt na oci, ale furt lepsi nez -5°C a strilet v rukavicich, jako ja vcera.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: jak přebíjet střelivo

Příspěvek od figi »

Shivo - s takovým minidělem to opravdu není špatný. Co zpětný ráz ?

Jinak ty pocity přesně znám, dám 3 nebo 4 rány do jedný díry a začnou nervy.

Ten rozptyl rychlostí u továrního terčového střeliva je někdy dost strašný i u značek, jako je Norma ( Diamond line ). SB Match je v pohodě porazí. Ale přesností je to tak nastejno.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
vhool

Re: jak přebíjet střelivo

Příspěvek od vhool »

figi figi,ty jsi nekym zamerne mystifikovan,ze co ma v nazvu slovo magnum tak ze musi zakonite kopat? 8) 8) 8) :lol: :wink:
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: jak přebíjet střelivo

Příspěvek od Shiva »

Nechal jsem si tam samozrejme dat slusny kompenzator a dobrou botku. :-) docela jsem jel na strelnici s obavou, ale byl jsem mile prekvapen. Nevim s cim to srovnat, ale 300WM v jednusce kope znatelne vice (ale byla bez kompu), moje AWM v 338LM kope proti tomu nesnesitelne a ta 50BMG co jsem nastreloval loni na srazu, no taky zadna slast.
ranu jsem si umackl ani ne tak kvuli nervum jako kvuli rukavicim a lehke spousti. No samo, ze clovek tak nejak podvedome zvazuje jestli se na to uz nevyprdnout, ale preci si nebudu lhat sam sobe. :-)
jinak rozptyl rychlosti hraje roli az od 300m dal. pravda je ze ja mel ve vsech 40 patron (5 ruznych navazek po 1gr a 10 zkusebnich mezi cistenim) nejvice +/-4m/s
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
Odpovědět