Obrana krátkou zbraní před napadením divočákem

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Zamčeno
budoka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: pon 12.6.2023, 1:05

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od budoka »

Jo, ok, když se na to cítíš, ale s tím střelivem, ale nemáš pravdu výbĕr střeliva je dost podstatná vĕc, i když si třeba myslíš,že 45 namá potřebné jouly, tak ohledně použití v sebeobranĕ proti nebezpečné zvĕři je dostačující i s obyčejným FMJ střelivem,ale faktem je, že doba se posunula a dnes tu máme + P střelivo střelivo FMj - FN. Takže si můžu střelivo vybrat s ohledem na sebeobranu situaci, kterou očekávám nebo také s ohledem možnosti smeknutí střely z lebky prasete, což 45 právě řeší FMj - FN střelivo. Proto jsem zkoušel i tu SWC 230gr komolý kužel, který není tak náchylný proti smeknutí střelba je s tímto střelivem příjemná,ale bohužel mi to zbraň nežere.Tady bych chtěl upozornit, že některé klony coltu 1911 nemusí žrát critical duty 220gr. Takže je třeba rozlišovat lov a sebeobranu,kde krátká má svoje místo, i když nemá 3000 J.
Childeater
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 127
Registrován: úte 03.4.2007, 21:11
Bydliště: České Budějovice

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od Childeater »

Nechci působit sarkasticky, ale viděl jsem několik desítek prasat (domácích) o hmotnosti 130-160 kilo poražených 22 LR a to tím nejsprostším střelivem (S&B REX). Viděl jsem malorážkou dokonce porazit několik kusů hovězího. Smeknuté střele z krátké po lebce prasete uvěřím, až to uvidím.
Zatím si myslím, že je to šance pranepatrná a že je praseti dosti jedno, jestli dostane zásah mimo nervová centra 9mm nebo .45 a že je už úplně jedno, jaký tvar střely bude použitý a kolik grs bude střela hmotná. K této úvaze mě vede i pozorování reakce černé na zásahy jednotnou střelou z brokovnice, což je ve srovnání s pistolí dosti jinej biograf...😉
miso243
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 169
Registrován: úte 12.1.2010, 18:10

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od miso243 »

"Nechcem pôsobiť sarkasticky" ale videl som domáce prasa, ktoré na zásah 6,35 br do čela reagovalo zatrasením hlavou a pokračovaním v žraní. Na druhý zásah pobehnutím kolečka po chlieve a - pokračovaním v žraní. Zásah za ucho ho rozdivočil a zložil ho až úder opakom sekery do čela. A videl som aj jednotnú strelu 16ga čo sa po čelnom zásahu skĺzla po lebke a skončila zarazená v krčnej chrbtici - kus stál bokom s natočenou hlavou. To nedokazuje, že je to pravidlo ale stať sa to môže.
budoka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: pon 12.6.2023, 1:05

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od budoka »

Sklouznutí nelze vyloučit, protože střela může dopadat na lebku z různých úhlů. Toto právĕ eliminuje FMJ - FN problém je, že v současné době u nás je problém sehnat 230gr Fmj - FN ve Vlašimi zaspali, většina světových výrobců střeliva toto střelivo vyrábí, ale vlašim ho v 45acp nenabízí a do ČR ho nikdo nedováží.
Childeater
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 127
Registrován: úte 03.4.2007, 21:11
Bydliště: České Budějovice

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od Childeater »

Já si myslím, že Tvoje úvaha o tom, že chceš co nejtěžší střelu v.45 aby se nesmekla po lebce rozběsněného čuněte není správná. Naopak, ta pomalejší střela se smekne snáze než rychlá. Proráží vždycky rychlost, takže co nejlehčí střelu, ideálně třeba poloplášť 7,62 X 25
budoka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: pon 12.6.2023, 1:05

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od budoka »

Ta střela byla takle navržena, aby byla pomalá jde pouze o její tvar, protože její primární určení bylo proti pěchotní jak si to vyžádala armáda, na lov se doporučuje tvar střely flat nose. I klasická ovigální střela je dost účinná, do současné doby bylo v USA oficilnĕ zaznamenáno 8 použití pistole 45acp proti medvĕdúm z toho čtyři za posledních 10 let a všechny byly úspěšné, kdy obránce přežil a medvĕdi byli zabití. Dále je znám případ, kdy chlap použil 45 v národním parku, když na něj zaútočil dospělý los, toho složil jednou ranou do hlavy. U 45acp nejde jenom o rychlost, má jiné vlastnosti, které jí dávají její sílu. Jo jsou i do 45 lehčí střely 200gr a 185gr FMj-FN, které se dají koupit i u nás, ale ještĕ jsem je netestoval, ale na velkou zvĕř se doporučují těžké střely, 240gr nebo 255gr. Rozhodně si nebudu kupovat jinou zbraň, to si to střelivo radši vyrobím. :D
Childeater
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 127
Registrován: úte 03.4.2007, 21:11
Bydliště: České Budějovice

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od Childeater »

No, já Ti jen říkám, že těžká a pomalá střela se smekne po lebce snáze než rychlá. Nezmiňoval bych to, ale zdá se, že to bereš vážně. Abys s tou těžkou střelou nelitoval a nezkazil Američanům statistiku... :wink:
Ještě můžeš zvážit Mambu. Ta se taky sveze po lebce s menší pravděpodobností než ty těžký pomalý.
budoka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: pon 12.6.2023, 1:05

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od budoka »

Těžká střela 230gr s plochým nosem se nesmekne stejnĕ jako rychlá a lehčí. Jo o mambĕ vím, ale ještĕ jsem se k tomu nedostal, ale jak ŕíkám těžká střela dělá 45acp čím je. Ale bylo by zajímavý vidĕt test v gelu mezi lehkou mambou a těžkou Fmj, I když vím , že mamba má výbornou průraznost, ale je to jenom 185gr, na netu jsem nic nenašel.
Childeater
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 127
Registrován: úte 03.4.2007, 21:11
Bydliště: České Budějovice

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od Childeater »

Mýlíš se.
Těžká střela s plochým nosem, která bude pomalá, se smekne mnohem snáze než rychlá s nosem oblým.
Proto Ti říkám, že sis tu teorii vystavěl na nereálném základu.
Jestli si myslíš že to není pravda, experimentuj třeba se vzduchovkou - dosáhnout se dá podobné rychlosti jako u té pětačtyřicítky.
Vezmi si různé diabolky, klidně s plochým a kulatým čelem a střílej do šikmé překážky. U průrazu sice tvar střely svojí roli hraje, ale rychlost střely je určující. Až potom její tvar.
Vyzkoušej. To není z mojí hlavy.
budoka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: pon 12.6.2023, 1:05

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od budoka »

No, podle mĕ to je hodně zjednodušující pohled a srovnávat diabolku a 230gr střelu nevím,nevím :D , pod určitým úhlem se ti může od lebky odrazit i rychlá střela z kulovnice, což není taky z mojí hlavy, ale fakt, který se skutečně stal lovcům, třeba střela ráže 300 se odrazila od hlavy medvĕda. Takže bych to, tak nehrotil.
Childeater
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 127
Registrován: úte 03.4.2007, 21:11
Bydliště: České Budějovice

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od Childeater »

Asi jsme téma vyčerpali, řekl bych. Tak držím palce u laborace té správné munice... :wink:
budoka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: pon 12.6.2023, 1:05

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od budoka »

Dík, ale ono to, tak jednoduchý nebude, ono totiž nejsou celoplášť 230gr střely flat nose, nejtěžší co jsem našel jsou 200gr, a to je málo. Pak jsou poplastovaný od aresu 225gr, ale to nevím jestli se to na prase hodí, jestli to olovo není bláto.
budoka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: pon 12.6.2023, 1:05

Re: Obrana krátkou zbraní před napadením divočákem

Příspěvek od budoka »

for Childeater

Tak jsem otestoval tu black mambu 45acp 185gr, zpětný ráz se mi zdá pocitově jako na úrovni FMJ od SaB, zkoušel jsem mířenku 25m na papírový terč figurínu mířeno na hlavu a z deseti ran byly 4 v hlavě zbytek také v terči pod hlavou. Podobné výsledky mám i s FMJ od SaB vždy 3 - 4 v hlavě zbytek v terči pod, rozptyl na doširoka otevřenou ruku. Takže jsem byl spokojen. Pak jsem to zkoušel na vzdálenost 10m, a soustřel byl do velikosti pivního tácku, takže ta black mamba je pro amatéra fakt životaschopná. Jinak test v gelu jsem nikde nenašel, ale našel jsem testy 9mm luger a 40 SW a střely procházely vždy skrz gel cca 65 cm, chová se to jako klasická FMJ bez deformace střely, takže průraznost bude výborná, podle testů v gelu má klasická 45acp FMJ 230gr průraznost přes 72 cm, takže to podle mě bude stejné. Dle tabulek má black mamba oproti klasické FMJ 230gr o 90 J větší výkon a výkonově
se s ním srovnává cca na 100m, je to můj laický výpočet, protože nikde jsem nenašel balistiku k BM. Takže vzhledem k dostupnosti střeliva na našem trhu, to bude asi nejlepší co se dá sehnat a je to flat nose, protože u 45acp je u střeliva se střelou fypu flat nose v ČR malý výběr v zahraničí je to jiné.
SoukuM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 269
Registrován: pon 28.9.2020, 7:41

Re: Obrana krátkou zbraní před napadením divočákem

Příspěvek od SoukuM »

Budova - Nedávno jsem sehnal Dan Wesson SSC v razí 40 SW. Vzhledem k tomu, ze zbraň střílí naprosto excelentne, uvažují ze bych ji nosil jako EDC do lesa, protože divocaci útočí. Co bys mi doporučil v razí 40 Slow and Week na obranu proti divocakovi? M
9,3x62/8x57JS/7x57R/308Win/270 Win/9 para/45ACP/10 mm Auto
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 942
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Obrana krátkou zbraní před napadením divočákem

Příspěvek od Michal_123 »

budoka píše: sob 16.9.2023, 11:37 Pak jsem to zkoušel na vzdálenost 10m, a soustřel byl do velikosti pivního tácku, takže ta black mamba je pro amatéra fakt životaschopná.
Víc trénuj. Když takhle střílíš mířenku, akční střelba i na střelnici bez stresu bude daleko horší.
V případě útoku zvěře se stejně netrefíš a bude to zdržovat od útěku.
V horším případě někomu ublížíš.
Zamčeno