Trofejní jelen 262,46 bodů - nový český rekord

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Uživatelský avatar
jakub203
Zkušený diskutér
Příspěvky: 507
Registrován: sob 06.1.2007, 1:14
Bydliště: Forest....
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jakub203 »

TO Jirka83: nemyslím že je při obhajobě svého názoru sahat k útočné rétorice směrem k Josefovy. NeZáleží na tom jestli někdo oboru viděl nebo ne, je relativně jasné že tam jistě budou aplikovat nestandardní postupy při krmení a chovu zvěře, protože se nejedná o první významnou trofej z Poně?ic. Podle mě je jedno jestli je to 50ha, 500ha nebo 5000ha pořád se jedná o přísně řízený chov s eliminací negativních vlivů které se ve volnosti běžně vyskytují. Mezi ně bych zahrnul hlavně klid který zvěř v oborách má a který je jedním z důležitých faktorů.

To SEDM:
Je pravda že obory mají v naší myslivosti svoje místo a rozhodně bych je nebořil. Kdo měl možnost někdy oboru a vzlá?tě nějakou velkou, navštívit, musí uznat že se jedná o jiný svět. Ale nemyslím si že chov "trofejí" si zaslouží přehnanou glorifikaci.
Blaser R93 Profesional 9.3x62, Schmidt&Bender Zenith 2,5-10x56
KB Retter Gaildorf 7x57R/16 Zeiss Diavary 1,5-6x36
Merkel 40E 12/70

"ALEA IACTA EST..."
Jirka83
Zkušený diskutér
Příspěvky: 566
Registrován: sob 16.6.2007, 19:15
Bydliště: Jičín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jirka83 »

To Jakub:

když někdo nerozli?uje rozdíli mezi oborou a farmou a oboru v Poně?icích přirovnává k farmě, tak si myslim, že je dost důležitý, jesli jí vůbec viděl a nebo ne... :wink:

Je mi jasný, že obecně zvěř v oborách bude mít daleko lepší podmínky k tomu, aby nasazovala lepší trofeje, ale kvůli tomu snad nebudeme tento způsob odsuzovat a zase tak jednoduchý to skutečně neni, těch faktorů, které ovlivňují výsledek je samozřejmě dakeko víc a je dost komplikovaný je všechny optimalizovat...

Nemyslel jsem svůj předchozí příspěvek nijak ve zlym, ale když o něčem nevim, tak o tom nepí?u... :roll: Pokud vim, tak tohle fórum by se mělo držet na nějaké úrovni, alespoň se o to moderátoři snaží, tohle bych řekl, že úroveň dost sni?uje...
kozlice Zabala Hermanos 12/76 XL 90
kozlice Rizzini 20/76
kulobrok Merkel 8x57JR/16 + hlavně 16/70
ZKM 451 .22 LR
ZKK 601 W243
BO 98 LW 8,5x63REB
FN 1907 6,35Browning
Uživatelský avatar
Milan.K
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 407
Registrován: pon 20.8.2007, 16:54
Bydliště: Kolín
Kontaktovat uživatele:

trofej

Příspěvek od Milan.K »

to Ede,ty by jsi mohl být z fleku kazatel.Někteří k tomuto tématu napí?ou spoustu vět a nic z nich pomalu nevybere? a ty to srovnáš do jedené a vystihuje to zcela všechno.
BAIKAL 27 EM-IC 12-12/70
243WINCHESTER
223REMINGTON - SACO 8x56
Když víme jak,nemineme cíl.
Jirka83
Zkušený diskutér
Příspěvky: 566
Registrován: sob 16.6.2007, 19:15
Bydliště: Jičín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jirka83 »

To Ed:

Naprosto s Tebou souhlasim, Vzhledem k tomu, že nikdo nic nedělá zadarmo, tak i lov v Oboře znamená, že kromě trofeje a loveckého zážitku musíš zaplatit krmení, oplocení personál atd... takže je jesný, že tomu musí odpovídat i cena, tohle ale neni jen v myslivosti, s tim setkáváme všude, ale třeba si to ani neuvědomujeme a tak nám to nepřichází tak divný... 40 let tu všechno bylo všech a někteří si te?ka těžko zvykají na to, že už to tak prostě neni... :wink:
kozlice Zabala Hermanos 12/76 XL 90
kozlice Rizzini 20/76
kulobrok Merkel 8x57JR/16 + hlavně 16/70
ZKM 451 .22 LR
ZKK 601 W243
BO 98 LW 8,5x63REB
FN 1907 6,35Browning
Jirka83
Zkušený diskutér
Příspěvky: 566
Registrován: sob 16.6.2007, 19:15
Bydliště: Jičín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jirka83 »

Tohle už je trochu OT, ale tak to funguje v jakymkoliv obchodě, já jako majitel se bydu samozřejmě snažit prodat za co nejvyšší cenu a ta bude daná tím, kolik budou ostatní ochotný zaplatit... takže v podstatě, jak píšeš je to na nás... :wink:
kozlice Zabala Hermanos 12/76 XL 90
kozlice Rizzini 20/76
kulobrok Merkel 8x57JR/16 + hlavně 16/70
ZKM 451 .22 LR
ZKK 601 W243
BO 98 LW 8,5x63REB
FN 1907 6,35Browning
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1072
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Obecná otázka.

Jaký je rozdíl mezi oborou a farmou, když se na farmě primárně zaměřím na produkci paro?í? Co vlastně je jiného na farmě s jelení zvěří, o rozloze např. 500ha ,oproti stejně velké oboře?

- farma i v obora je oplocená, jsou v ní různé stavby apod..
- v obou se chová zvěř k u?itku (někdy i nepůvodní)
- v obou se zvěř musí od základu přikrmovat, aby se dosáhlo hospodářského výsledku, časem se každá oplocená plocha vypase, sni?uje se počet rostlinných druhů a klesá úživnost
- na farmě i v oboře se do krmiva musí intezivně přidávat vitamíny, stopové prvky, minerály, medikamenty, hormony apod.., protože nepřirozené koncentrace zvěře způsobují větší promořenost parazity, bakteriemi i viry, zeslabení organismu, menší velikost atd.. než došlo k pokroku v oblasti léčiv a krmivářství, tak bylo naprosto běžné, že po delší době u zvěře v zajetí docházelo obecně ke zmenšová těl. velikosti a i trofeje nestály za mnoho. Tento základní problém pře tím neře?ilo i časté přilití krve .
- na farmě i v oboře pracuje personál
- na farmě i v oboře se loví , nebo poráží (jak kdo chce), úlomek a hryz se dá dát všude, trubači se taky dají dovézt.
- obojí se dělá za účelem fin. zisku, nebo tvorby jiné hodnoty či jiného Použitku
- farma i obora čile obchoduje s ?ivou zvěří. Je naprosto běžné, že si některé obory koupí od farmy za 50%taxy odstřelu (dle bodů ,co má dobytek, který se převozem přerodí na zvěř, na hlavě).
- nelze rozeznat trofej z obory a farmy od sebe - co bylo slávy s jelenem z Bulharska - asi dva roky zpět, světový rekor a ve volnosti.
- i farma mu?e vzniknout tak, že se může oplotit kus pěkné přírody a majitel se o tuto může dále dobře starat.
- i farma může být stará a její chov může mít tradici.
- je toho moc, co mají společného a vlastně nic, v čem by se od sebe li?ily.

P.S. Lovil jsem ve volnosti, v oboře i na farmách, takže trochu vím, co mluvím. Nakonec i při lovu v oplocené farmě o rozloze 23000ha se nezbavíte pocitu, že jste mezi ploty a to jde v podstatě o divokou zvěř, pro kterou jsou pouze vybudována napajedla a redukovaní predátoři.

P.S. II Odborná úroveň fora se nikdy nesní?í tím, že na různou věc existuje několik úhlů pohledu. Úrověň zpravidla klesá, když se jednotně drží tzv. pevná linie a chybí sebereflexe.
vhool

Příspěvek od vhool »

to J.K. : moc hezky popsano a napsano :wink:

to all: pojem myslivost do sebe schova asi vsechny aspekty lidske cinnosti spojene s chovem i lovem zvere.zalezi jen na tom kdo jaky pohled preferuje.
nekdo ekologicky a jiny zase ekonomicky (a o tech neradi rikame myslivci )....jiny to dela z presvedceni a druhy jako hobby aby se odreagoval od vsednich problemu....nekdo se tomu venuje protoze deda byl myslivec,tata byl myslivec tak ja taky budu myslivec....nekdo to dela aby si neco dokazal,nebo protoze je to proste "in" (pro nekoho) ... a znam i pomerne dost "myslivcu" co nevedi proc to delaj a za strizliva rikaji ze kvuli prirode a po par pivech maj plnou hubu toho jak maj plnou zed trofeji nebo plnej mrazak zveriny....myslim ze opravdovych myslivcu je dnes jako safranu.jsem rad ze jsem jich par poznal i zde na foru ale ruku na srdce...kdo z nas je ten ktery to dela opravdu z presvedceni?....neodpovidejte,jen se zamyslete................
Jirka83
Zkušený diskutér
Příspěvky: 566
Registrován: sob 16.6.2007, 19:15
Bydliště: Jičín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jirka83 »

To JK:

Myslim si, že 500ha farma už bude jedna z nějvětších, jak jsi napsal, závisí dost na úhlu pohledu.
Viděl jsem pár farem a pár obor, který se li?ili hlavně ve výměře a v koncentraci zvěře a po tomto srovnání jde hlavně o koncentraci zvěře, pokud chtějí docílit nějakých výsledků, tak vždy museli sáhnout (a to i celkem radikálně do stavů zvěře, v poně?icích se třeba sní?ili stavy o 50% a pak se tam začali objevovat silný trofeje)

Pojem farma vynikl hlavně pro to, že oplocená oblast nesplňovala výměru obory. Zvěř se tam může chovat, ale třeba zákon neumo?ňuje tam porážet odstřelem(pouze na vyjímku, která se udává časově omezená a na počet kusů). Z toho důvodu si těžko představuju farmu 500ha a opravdu nevim, jestli nějaká v republice existuje...

-Na kolik se li?í intenzita krmení, nedokážu posoudit, na to odborník nejsem...
-Personál samozřejmě pracuje na formě, v oboře, ale třeba i v honitbách lesů ČR a žádnou podobnost v tom nevidim...
-Ohledně lovu a porážení už jsem se zmínil...
-Na Tvorbě zisku nevidim nic špatnýho, pokud se budou nachzet lidi, kterí budou ochotný za vyšší pravděpodobnost úspěšnosti lovu zaplatit, tak to tak bude fungovat dál...
-s tím obchodem asi závisí obora od obory, je jasný, že čas od času si asi koupí každá obora nějakej kus z farmovýho chovu za účelem osvě?ení krve, aby nedocházelo k příbuzenské plemenitbě, ale asi nebude moc obor, který by 50% odstřelu kupovali z farem...
-S tím s tebou naprosto souhlasim, o tom jelenovi jsem slyšel, ale jak je vidět, le? má krátké nohy... :wink:
-Neznám žádnou farmu, která by fungovala už před revolucí, ale tím neříkám, že nejsou...

Asi závisí na tom, jakej má ka?nej na věc úhel pohledu... Oba se asi na problematiku koukáme z jiný strany a každej pro to máme svoje argumenty. přišlo mi dost pokrytecký tady schazovat cca 15 letou práci několika lidí, která by si zaslou?ila uznání a respekt a ne posmě?ky a odůvodňování, proč je to špatně... :roll:
protože i v oboře vychovat silnou trofej neni rozhodně nic jednoduchýho...
kozlice Zabala Hermanos 12/76 XL 90
kozlice Rizzini 20/76
kulobrok Merkel 8x57JR/16 + hlavně 16/70
ZKM 451 .22 LR
ZKK 601 W243
BO 98 LW 8,5x63REB
FN 1907 6,35Browning
vhool

Příspěvek od vhool »

to jirka: osobne nechci nikoho schazovat ani zpochybnovat praci v oborach,naopak ale co prijde me pokrytecke nebo vhodne ke kritizovani je ze se silne trofeje z obor nebo farem (nerozlisuji protoze jsou to trofeje neprirodni) vydavaji za buhvi jaky lovecky uspech.ano uznavam to jako uspech chovatelsky ale tak trochu s rezervou.ale v zadnem pripade ne za uspech lovecky...prijde mi to dosti ubohe.....
Tomfi
Zkušený diskutér
Příspěvky: 647
Registrován: pát 06.10.2006, 5:10
Bydliště: českomoravské pomezí, 575 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tomfi »

JK to napsal shrnul výborně.
Jediný rozdíl je asi v zákoně, protože pokud se nemejlím na farmě,se jedná o farmový chov a to není zvěř , ale hospodářský zvířata, tudí? se nesmí lovit a musí na jatka.
V oboře je to zvěř, tudí? je možno v oboře lovit.
Zastava M70 8*57JS Meopta 2100RD 7*50,
Nikon Monarch 8,5*56 DCF
Machač 12/70,12/70
----
i v leči jsou naši kamarádi
SEDM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 339
Registrován: stř 21.2.2007, 11:27
Bydliště: jižní Morava
Kontaktovat uživatele:

obory II

Příspěvek od SEDM »

Tak nevím, když jsem toto vlákno zakládal, tak jsem měl dobrý pocit, že jsme se v jednom našem oborním chovu dočkali konečně jelení trofeje její? kvalita snese srovnání se světem. jelikož jsem v Poně?icích byl a mohl jsem vidět, jak se tam hospodaří myslivecky i lesnicky(mimochodem tam je možné vidět přirozené zmlazení, což v mnoha volných honitbách ani nevidíte), tak přeji místnímu personálu tento chovatelsko-myslivecký úspěch a mám z něj radost, nebo? je důkazem kvality tamní populace jelení zvěře a dobré práce oborního personálu, nikoliv kvalit lovce, který jelena ulovil.
To co se zde rozpoutalo za debatu moc nechápu k čemu má dospět, co má být výsledkem této diskuze. že chov zvěře v oboře má svá specifika proti volnosti a je jinný je snad jasné každému, o tom nemusíme diskutovat.
A pouze na závěr, jsou obory kde můžete lovit celý den a plot ani neuvidíte, dokonce by se tam člověk za jistých okolností na krátkou dobu i zratil. Ty ploty jsou téměř vždy potřeba hlavně proto, že okolní myslivci by se velmi rychle postarali o odstřel všeho co překročí hranici pokud by tam nebyl plot. A ještě jedna poznámka, téměř všechny oborní chovy nad 500 ha jsou silně ztrátové. To jenom k té ekonomice a penězům. 8)
Vojta
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1001
Registrován: pát 11.5.2007, 15:16
Bydliště: Královéhradecko

Příspěvek od Vojta »

To SEDM:Přesně tak jsem to myslel, když jsem psal svůj jediný příspěvek v tomto tématu. Je to skutečně velký chovatelský úspěch a všichni, kteří věnují čas a námahu a své zkušenosti chovu jelení zvěře v Poně?icích si ho zaslouží!Podle mně je to obora s nejkvalitnější zvěří v ČR.O tom snad i hovoří, že v posledních letech v ní byly uloveni 3 jeleni(o kterých vím), kteří jsou mezi 5-ti nejsilnějšími v ČR!
To ostatní, o čem tu je řeč k tomu peostě patří.
wizard
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 226
Registrován: úte 16.10.2007, 12:52
Bydliště: Svitavsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od wizard »

Tak bych řekl že se tu míchají jablka s hru?kami... :roll:
Je veliký rozdíl mězi chovem ve volnosti,oborním chovem a chovem farmovým......
Jednou věcí je že u takového jelana se co do trofeje dosáhlo toho,čeho by takový jelen ve volnosti asi nedosáhl.Druhou věcí ale je,že chytit jedince samčího pohlaví a narvat ho "prážkama" není taky všechno.
To,že bylo dosa?eno v Poně?icích,svědčí o tom,že tam mají chov jelení zvěře na dobré genetické urovni,protože bez genetických předpokladů,by prostě z kdejakého kusu udělat medailový ne?lo.
Druhou věcí je lov takového kusu,což je zase otázka osobního vkusu a vnímání estetiky lovu.....Jsou lidé,kteří vám řeknou,že by vzhledem k okolnostem lovu pro ně byl cennější zá?itek ?pičák střelený ve volnosti spí?,než nový český rekord......U člověka který si takový kus zaplatí asi trošku převládá jistý exhibicionismus a toha být v něčem jedinečný,na druhou stranu,hlavní co je nutné při lovu dodrřovat je etika a tradice a to lze split i při lovu v oboře.....Čili můj osobní názor: Pokud na to ten člověk má peníze, má pro něj takový lov dostatečné kouzlo a dodrží tradice,popřál bych mu upřímné LOVU ZDAR!!
I? 43-12/12/70,
ZKK 600 7x64,Tasco 3-9x40
ZBK 110 LUX .222 Rem, Nikon Monarch 4x40
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Příspěvek od Mosin »

Z některých, ba dokonce z mnoha, názorů jsem celkem rozčarován. A protože jsem se donutil přečíst celé vlákno, tak na něj i zareaguji.

Já osobně se domnívám, že mnoha členům našeho fóra chov "v zajetí" moc nevoní. píšete tady jaký je velký rozdíl v trofejích z volnosti a jaký je rozdíl v trofejích z obor, či farem (jaký je mezi nimi rozdíl nevím a ani jej zjiž?ovat nebudu). Ale celkem vás nechápu. Věřím, že je zde mnoho odborníků a že sdělili svůj názor a znalosti. Tak se mrknite i na můj názor jako na názor od lajika.

Osobně se domnívám, že není nic špatného na chovu v oborách. Dejme tomu, že máme skutečně oboru většího charakteru. Třebas 1000ha. Budu chovat an?i majestátnou zvěř jelení. No stojí mě to dost peněz, ale hlavně úsilý. Za další pravdou je, že se budu snažit docílit asi toho, čeho se snažíme docílit my všichni v našich sdruženích. Budu chtět vykonávat velmi dobrý průběrný odstřel a docílit tím dobrého chovu. Samozřejmě v zimě budu intenzivně přikrmovat. Stavy zreguluji tak, aby jim vyhovoval prostor a aby v?ici měli dostatek potravy. Budu dělat přecizní průběrný odstřel. Vitamíny atd. Použiji právě z toho důvodu co tu někdo psal (větší nýchylnost k nemocem atd.). Nechci tady ře?it to, že zajdu za biochemikama, aby mi dali super prážky, po kterých naroste i lani na hlavě paro?í. Prostě to budou jen doplňky stravy. protože mám chov uzavřený, tak se mi to při tro?e dobré vůle všechno povede a já docílím nějakých výsledků. Samozřejmě, že tyto výsledky následně zpeně?ím. Úpřimě je mi jedno, jestli z těch 500.000Kč si polovinu rozdělili. Pokud mají dostatek financí, tak až si přebytek rozdělí za své úsilý. Proč ne?? Jestli jsou ceny přemr?těné, nebo nejsou to já nevím. Pokud by však byly, tak by to tam asi nikdo nestřelil ne??

Vezmu-li v potaz naše honitby, tak se prakticky pokou?ím o to samé. Přikrmujeme, přeléčujeme, dodáváme vitamíny a minárální látky a nevím co vše. Dále děláme průběrný odstřel za účelem zvýšení kvality našeho chovu. bohužel se nám to nedaří, protože je zde problém velké migrace zvěře a za další v mnoha případech i neodborných a neš»astných zásahů do populace (viz přemnožená černá ??!). Dále je tu problém v tom, že v jednom sdružení se o to starám, aby to v druhém postříleli. Prostě to tak je, co si budeme namlouvat?

Vidím to stejně u nás, když již několikátým rokem, i přes jedny velké záplavy, máme mnoho zajíců a za sezónu jsme schopni ulovit kolem 500-ti kusů a to jsou jen malé hony. Navíc se dá konstatovat, že se stavům neškodí, ba dokonce se stavy zvyšují. Čím to je? Proč ve vedlejší honitbě nemají? Jednoduchá otázka. Kolik krmení za zimu a za rok vyvezou? desetinu toho co myš ani Možná to ne. ale pořád do toho střílet to ano. Řeknu vám, kdybych ten revír mohl oplotit, tak to udělám a asi je vám jasné proč.

Zeptám se vás co je špatného na tom, když střelíte kapitální srnce těsně na zlomu? To samé je to i u jelena. Tedy pokud vím, tak se kapitální srnec, pokud má již věk, pustí ještě do říje a po říji se uloví. Proč? Nebude mít už přínos, uvolní prostor jinému nadějnému a v neposlední řadě z něj i vytě?ím co nejvíce v trofeji. až si to střelím sám, nebo i když to prodám.

Prodej trofejí byl vždy a vždy bude. Jak jinak by se dalo financovat vše kolem chodu sdružení? To vše si máme platit sami, když je někdo tak ochotnej a dat peníze za srnce? Copak nestačí kolik času a také peněz do té myslivosti vrážíme? Kde simyslíte, že se berou 150.000Kč roční obraty ve sdruženích?? Garantuji vám zrušme poplatkové lovy a přijdeme o zvěř. Nebude na krmení nebude prostě na nic!

To že si někdo může zaplatit trofej u mě není snob, ani blbec ani nic takového. Stejně tak jako, když si někdo může koupit mercedesa či tak. Nevím o co jdeš Proč zrovna snob? Já myslím, že snoba z člověka nedělají prachy ale povaha.

SHRNUTÍ:
Lov v oborách rozhodně není špatný, pokud se nedopuje zvěř speciálními antibiotiky či takovými ?ílenými věcmi. Pokud se tam děje něco podobného jako by se mělo dít ve sdruženích tak proč ne?


Něco k těm penězům:
Jak jsem již psal, to že sdružení prodávají lovy je snad úplně normální. Pokud s tím financují revír a činnosti kolem myslivosti. Pokud získají více peněz ne?-li potřebují, a hlavně pokud to není na úkor revíru!!, tak proč by si za svou odvedenou práci nemohli z toho něco i vzít??
ěco jiného je, když chlap dostane povolenko na kapitálního srnce a on ji prodá za těžký prachy. To však svědčí o tom, jaký bordel v tom sdružení mají. Pokud ji však nechá svému kamarádovi, tak to snad není špatné, nebo snad je?

Jo a když ám takto moc vadí obory, tak co bažantnice?? To je normální?
CZ 550, 308 Win. / CZ 527 Varmint 223Rem / CZ 550 300WinMag / BO 98 9,3x62
ZG 47 8x57 JS / ZBK 110, 5,6x50 RM + 12x70 / ZP 16x70 / IŽH-27EM-1C 12x70
Uživatelský avatar
jakub203
Zkušený diskutér
Příspěvky: 507
Registrován: sob 06.1.2007, 1:14
Bydliště: Forest....
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jakub203 »

http://www.nova.cz/tvarchiv/?238d=19.01 ... 38v=126967

Přidávám shot ze zpravodajství TV Nova o nejsilnějším jelenovi z Poně?ické obory.

Ctím pravidlo které říká že do mtrvol se nekope ale přece jen mi to nedá abych nepřidal k tomu všemu co jsem napsal ještě něco.....

Souhlasím s tím co zde uvedl SEDM a to že obory jsou důležitou součástí historie a myslivosti naší země a zdrojem genofondu významné zvěře. bohužel se obávám že to nebude tak ulně dlouho trvat a podobná zařízané budou těmi jedinými kde budeme moci sledovat zvěř v jejím "přirozeném" prostředí. Ctím a současně i obdivu prostředí a zřízení zejména těch velkých obor a jejich půvabného prostředí.

Lov v takových oborách má svá specifika ale s běžným lovem zvěře ve volnosti prostě nelze srovnávat. vždy» i jejich původní účel je především v tom aby panstvo vždy ulovilo a příliš se kvůli tomu nenaběhalo. Důsledek takových panských lovů jako organizace lovu, trubači a tradice spojené s poctou ulovené zvěři a Založení mysleveckého stavu jsou kořeny naší myslivecké historie a tradic.

O tom jestli je lov v oborách správný nebo je otázka kterou by si měl zodpovědně hlavně lovec sám jak moc to má v sobě vyřežená a kam až mu jeho osobní etika dokáže zajít. Za sebe říkám že mě lov v obořa neláká.

Ale myslím že celá ta diskuze není o tom jestli je poplatkový lov v oboře etický, myslivecký atd. jedná se tu přece o to že se personálu v Poně?ické oboře podařilo v chovu jelení zvěře dosáhnout význačné trofeje jelena.

Zde se můj názor rozchází s všeobecným obdivem oné trofeji protože mi to nepřijde jako zlatá olympijská medaile pro českou myslivost ale pouze pro LČR. A připadá mi to poměrně pokrytecké když se někdo rozplývá nad význačnou trofejí z obory a ve volných honitbách se při redukci královské zvěře ne?títí sáhnout ani po řešeních které nehraničí jen s etikou myslivosti ale s lidskou etikou obecně.

Je to významná trofej a důkaz dobré práce oborního personálu ale mě subjektivně nijak neohromila a myslím že s myslivostí to nemá moc společného. Nemám radost z toho že se začínáme radovat z trofejí z obor protože těch z volnosti ubývá......
Blaser R93 Profesional 9.3x62, Schmidt&Bender Zenith 2,5-10x56
KB Retter Gaildorf 7x57R/16 Zeiss Diavary 1,5-6x36
Merkel 40E 12/70

"ALEA IACTA EST..."
Odpovědět