Zbrojní oleje & čištění zbraní

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
vhool

Příspěvek od vhool »

tak k tomu oteru,dnes jsem dostal k otestovani nahankovy puskohled s tim ze mam zkusit jak drzi osnova.dostal jsem 60 ks SB 11,2g SPCE a po na streleni a zkusebnich trech ranach z chladne hlavne jsem pak bouchal zbytek.dve jsem nechal zase na studeny lauf.po vystrileni vsech sedesati jsem v hlavni nenasel stopy po oteru.je to nova cz 550 v 7x64.po vycisteni vzdy aplikuju teflon tak si myslim,ze to bude tim.ten oter tam potom proste neni.(moje zkusenost s vice zbranemi i strelami)
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

ten teflon mne

Příspěvek od precechtel »

Re. Whool velmi zajímá, Co používáš - něco našeho ve sprejiž Na bázi teflonu používám také přípravek, zpravidla na kluzné plochy závěru brokovnice nebo pistole, háky a čep apod. S pozdravem František.
politice a politikům zmar
vhool

Příspěvek od vhool »

pouzivam na cisteni balistol nebo kdyz je treba tak chemii od lupus professional (tu jsem ale za pet let pouzil jednou !!!)po vycisteni pouziju od te same firmy teflonovy olej.na vse krom pazby (u sendera to je zbytecne,tam staci jarova voda :lol: ) na drevenou pazbu balistol nebo lneny olej.opravdu ten teflon proti oteru funguje a kdyz ne tak je spatne udelana hlaven (moc fest drazky,prej ale to mam zprostredkovane) ja mel zatim za tech 21 let a X zbrani na laufy kliku (a i u zbrani ktere jsem mel jen zapujcene nebo nastrelit)
sprg
Nový návštěvník
Příspěvky: 31
Registrován: úte 19.12.2006, 18:28

Příspěvek od sprg »

takze oter je to stoprocentne...cistim to brunoxem,ale moc to dolu nejde...Jinak k tomu laufu..Myslim ze strily slusne.Na sto metru rozptil 1cm s SB 11,2..A to sem byl opreny o kapotu auta a na ni deka..Takze si nemyslim,ze by byl nejakej spatnej ..
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

sprg
Tak to chci videt! Ten 1cm se SB :shock:

PS: Leda tak "jednoranove serie" :lol:
WetDog4
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 218
Registrován: ned 07.1.2007, 0:35

Příspěvek od WetDog4 »

Já ty střely s ocelovým plá?těm moc nepoužívám - ne, že by byly špatné, ale favorizuji trochu Hornady a Sierru (celkem dobrá cena/kvalita :D ).
Včera mě jeden kamarád důchodce požádal, jestli bych nemohl nastřelit "dvoustovkové" ZH v 7x57R, 11,2 poloplá?tě S&B (tombak plát. ocel) se ZF4 na takové komplikované, upravované klapkové montáži a s 50 mm čočkou od Meopta - musel jsem dát 11 ran než jsem byl spokojen :? .

Tak mě napadlo zkusit tím prostrčit pár "Patchů" namočených v tom Copper Solventu. Vývrt hlavně byl v dobrém stavu lesklý, velmi malé stopy eroze v drážkách za přechodovým ku?elem, u ústí úplně hladký lesklý vývrt , na první pohled nebylo vidět celkem nic. Vystřeleno prý Možná 500 ran během necelých 20 let. Jak často a čím byla hlaveň čištěná jsem se bohužel nezeptal, ale udr?ovaná je myslím celkem pečlivě :) .

K focení výsledku jsem měl bohužel k dispozici zrovna jen 2MPix Coolpixek :( - odmítal zaostřit makrofotky úplně přesně jak bych chtěl, takže to berte jen jako takovou rychlou informaci :D

Takhle vypadaly první čtyři dvojice hadříků - tmav?í jsou namočené v "odměďovači" světlejší ?ly skz vývrt suché - Použil jsem bílé - pro názornost :wink: , zelená barva indikuje měď

http://sweb.cz/WetDog4/First%204x2%20patches.jpg

Bylo tam toho celkem dost, překvapilo mě, že byly viditelné i kovové částice, to z tombakových střel zpravidla nebývá, zkusil jsem to vyfotit, ale nevím, co uvidíte

http://sweb.cz/WetDog4/Metal%20particle ... 0patch.jpg

Pak jsem zkusil - po prvním vyčištění - fotit to ústí - za daných podmínek jsou vidět myslím jen barevné skvrny - ale je myslím vidět, jak se na ty otěry dívám - ne v ose hlavně a chce to dobré světlo

http://sweb.cz/WetDog4/Muzzle%20after%2 ... ch%20v.JPG

U jedné "zatí?ené" hrany pole (to je ta, na kterou střela tlačí, když je hnána vývrtem k ústí) bylo docela takové tombakové depo

http://sweb.cz/WetDog4/Copper%20deposit ... 0edge1.JPG

Prostrčil jsem ještě 4 "mokré" a 4 "suché" hadříky - byly pořád pěkně zelené a otěry stejně nezmizely ale mraky zakryly slunce, tak jsem zkusil něco vyfotit s lampou - je tam trochu vidět otěr ve středu drážky vývrtu - no posuďte

http://sweb.cz/WetDog4/Muzzle%20after%2 ... ch%20v.JPG

A protože nebylo mým úkolem vyčistit ale nastřelit, tak mě to přestalo bavit a dal jsem nakonec několik suchých a pak několik "Balistolových" hadříků a pušku vrátil, Jarda si určitě nebude stěžovat :wink:

Nepí?u to určitě proto, abych tvrdil, že otěry musí vznikat v každé hlavni a jistě je řada způsobů, jak je minimalizovat. Ale pokud už vznikají je jejich odstranění - zvlášť to první po delší době - nekonečný příběh a práce pro skutečné fandy :D. Ty fotečky berte jen tak pro ispiraci - chtělo by to nafotit líp.

Vliv otěrů na přesnost střelby je myslím další otázka, radši neříkám nic :D . (stejně tak vliv různých lubrikantů, které otěry minimalizují - u přesné střelby se většinou mluvívá o čisté "suché" hlavni - i ta molyka bývá hodně diskutovaná - a co zbraň a střelivo - to originál :D , je to tak, nebo než :P
Martin
sprg
Nový návštěvník
Příspěvky: 31
Registrován: úte 19.12.2006, 18:28

Příspěvek od sprg »

Andy...
Klidne se prijed podivat..nemusis mi verit...
milan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 457
Registrován: úte 03.10.2006, 14:22

Příspěvek od milan »

S podobně zaneřáděnou hlavní jsem se již také setkal.
Mechanické čištění je časově náročné, tak jsem za?puntoval ústí a do hlavně jsen nalil ROBLA SOLO MILL a nechal to půsůbit 24hodin. po od?puntování vytekla modrá kapalina a po několikerém vytření klůckem, namazání BF a opětovném vytření byla hlaveň zrcadlově čistá. Jen za komorou se ukázala drobná důlková koroze, důsledek dlouholetého ne?istění. U jedné předovky jsem to musel několikrát opakovat, abych dosáhl uspokojivého výsledku.
Uživatelský avatar
jakub203
Zkušený diskutér
Příspěvky: 507
Registrován: sob 06.1.2007, 1:14
Bydliště: Forest....
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jakub203 »

BTW.......nemáte někdo zkušenosti s tím protahovacím provazem "Bore snake" prej je to moc dobrý....
Blaser R93 Profesional 9.3x62, Schmidt&Bender Zenith 2,5-10x56
KB Retter Gaildorf 7x57R/16 Zeiss Diavary 1,5-6x36
Merkel 40E 12/70

"ALEA IACTA EST..."
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

No ja nevim. Na kratky urcite. Ale na dlohou bych se krapet bal. Pri protahovani nejsi schopen zarucit smer vytahovani a muze se stat, ze si poskodis usti. Casem.

Ale jsou lidi co jsou hodne spokojeni. Otazka je ... jak dlouho jeste budou :lol:
nimrod nimrod
Zkušený diskutér
Příspěvky: 951
Registrován: pon 08.1.2007, 22:54
Bydliště: Morava

Příspěvek od nimrod nimrod »

My jsme to s kolegou ře?ili cídidlem na mosaz nalitém na hadříku, chce to vyměnit tak 20 hadříků, nevěřil jsem co z toho laufu ještě pořád leze.
Jinak já používám TIGy - (ocel-povrch nikl), takže o nějakém viditelném otěru nemůže být řeč.

To Andy, Vhool atd.:

Co ten Break Free, bavil jsem se s odstřelovačem z Prostějova a ten mi tvrdil, že před střelbou protáhne vývrt 3x suchým hadříkem a střílí. Na můj dotaz co další zásahy po té první vystřelené ráně mi sdělil, že jsou téměř bez pohybu, pochopitelně tvrdil že prioritní je 1. rána. No nevím, při střelbě nad 200m to asi znát bude.
Jak to řešíte před střelbou vy :?: , vytřete vývrt do sucha od oleje - jak a čím? A co střelba?
1.rána je studená a z vytřeného laufu (na tu je pravděpodobně zbraň nastřelena), co další 2. a 3.zásah, když se Break Free po 1. ráně vypálí? :?:

Obracím se k vám, protože střílíte v podstatě z terčových zbraní, a jak vás tak čtu, tak asi střílíte dost. :wink:
ZG47- 458 Win.
M.Sch. M1910- 9,5x57
ČZ 584- 7x57R/12-70
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

Prvni rana se na 100m lisi od tech ostatnich asi 5mm do leva (jo na tu je to nastrelene). Ale vzhledem k mozna korekci miridel (1cm na 100m -> meopta) nelze tak presne seridit. Cili to neresim :-) 10mm na 200m 20mm na 300m :) To asi udelam pri lovu vetsi chybu rukama nez mi udela cista/spinava hlaven. Nebo vitr.
Pepa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 163
Registrován: úte 28.11.2006, 21:01

Příspěvek od Pepa »

Jasně co to je 10mm ve vesmíru :) Na funkci to nemá vliv :)
SINCITYMAN
Nový návštěvník
Příspěvky: 30
Registrován: pon 25.9.2006, 18:07

Příspěvek od SINCITYMAN »

Bore snake je dobrá věc,ale je odprvdu potřeba jej vytahovat kolmo,viděl jsem obrázky oválných ústí v jednom návodu na starou ?výcarskou armádní K-31 kterou vlastním,takže pozor!
sprg
Nový návštěvník
Příspěvky: 31
Registrován: úte 19.12.2006, 18:28

Příspěvek od sprg »

Cetl jsem v strelecke poradne od Dr. Hanaka, ze na otery v hlavni funguje petrolej..Nemate s tim nekdo zkusenosti?Asi to vyzkousim..Diky..
Odpovědět