Náboj na šoulačku

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Uživatelský avatar
gonias
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 410
Registrován: pát 27.7.2007, 5:04
Bydliště: Vyškovsko

Re: Náboj na šoulačku

Příspěvek od gonias »

No ono je relativní, co zákazník považuje za větší průměr střely. Protože pro mě je to třeba od 9,3 pro někoho zase od .30. To stejné u váhy. Pro mě je lehká 2,5kg, ale zadání jsi napsal a to 2,4kg.
Ty přece jako puškař nejlépe z nás musíš vědět, co je do tého váhy možné nacpat za ráž, jistě že je otázka, jak se pak taková zbraň bude chovat, ale to je zase věc vkusu.

Já bych tedy vybíral ráž od 9,3x62 až po mnou zmíněnou .45 Blaser. A jestli to má být do 100m, tak tam na to nebude mít vliv ani ta 400mm hlaveň. A psal jsi 3000J, tak ani to není nijak moc.
S použitím vhodné střely budou mít všechny ráže v tomhle rozmezí vynikající stop efekt.

Měl by jsi nám prozradit, o jakou ráži se jedná, ať můžeme debatovat konkrétněji. :wink:
Merkel KR-1 Black 7x64 + Docter Unipoint 2,5-10x50, osnova 4-0 na šíně + Norma Vulkan, Hornady InterLock SP, S&B SPCE
Meopta MeoStar B1 8x42
Drsnosrstý jezevčík Asta
stifter
Nový návštěvník
Příspěvky: 37
Registrován: úte 25.9.2007, 20:34

Re: Náboj na šoulačku

Příspěvek od stifter »

Důležitá je kromě průměru střely k předání energie při nárazu plochá špička střely, což věděli kdysi naši pradědové, a na co se s nástupem ráží vzniklých z původně vojenských ráží jaksi v tichosti pozapomělo, neboť tyto potřebovaly střelu oblého nebo ogiválního tvaru kvůli přesnosti, v rychlostech pro které byly laborovány. A navíc špičatá střela výrazně usnadňovala nabíjení opakovaček při náběhu do komory zbraně ze schránky či zásobníku. Ale původní evropská lovecká zbraň nebyla opakovačka (až po I.světové válce) ale flinta s lůžkovým závěrem, pokud pomineme Werndly a Mausery 1871, upravené pro lov. Jediná daň za střelu s plochou špičkou je větší pokles letové křivky, a mírná "faleš" doprava vůči ose hlavně (až na vyjímky). Ráže, jenž by z dnešního pohledu nestály za použití, přitom běžně stačily k lovu (11,3 Werndl, 43 Mauser) - černý prach a olověná knedla. A na druhou stranu pokud se nehnala laborace rychlostí nahoru, ráže dosahovaly velké přesnosti (8,15x46R, 30-30 Win, 45-70 Govt, 10,3x60R, 11,15x60R) a vstřel byl jako díra od vrtáku, zvěřina nebyla plná modřin, výstřel nebyl jako po výbuchu. Jak je možné že ráží 9,3x72 R byl sloven kus černé o váze 160 kg, když její výkon se dnes nedá ani téměř použít k lovu ? Samozřejmě že pojetí lovu bylo trochu jiné než dnes, puškohled byl spíše vzácností, používaly se mosazné a stříbrné mušky, kvůli měsíčnímu svitu, stříbrnou nitkou obložené hledí, ale hlavně lovec se snažil dostat co nejbíže ke kusu.

I když všechny tyto věci pomineme, doba černého prachu skončila. Zbraně vyrobené z dnešních ocelí vydrží více než za éry černého prachu, proč tedy nedostat výkon střely většího průměru za pomoci bezdýmného prachu v nábojnici s malým objemem, byť za cenu vyššího tlaku.... hledal jsem tedy ekvivalent ráže 45-70 s malým objemem nábojnice a lehčí střelou, a našel jsem. Někteří lovci se budou cítit uraženi, ale je to revolverová ráže 454 Casull, protože je chápána jako ráže pro krátkou zbraň, tudíž pole našich zvyklostí, nehodící se k lovu. Cena náboje je cca 20,- Kč od firmy Magtech, rozptyl 5 ran v 50 m je malá desítka v terči 50/20, převýšení letové dráhy je 40 mm ve 100 metrech. Tlak je trošku vyšší, 3900 barů, ale co udrží 308 Win, Casulla udrží taky. Největší překvapení byl rozptyl opsané kružnice, a fakt, že poloplášťová střela 260 grs prostřelí 6 mm silný plech ve 40 metrech, udělá do něj díru o průměru 13 mm, a předá maximum, dvoukilový plech (kruhový terč) je utržen ze svého zavěšení po průstřelu (dráty 2,5 mm), kdežto po průstřelu 7,62x39 s jádrem se kývá, a po průstřelu 7,62x54R se téměř nehne. Při průstřelu 223 Rem se nehne vůbec nic ......
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Náboj na šoulačku

Příspěvek od pufr »

No a kdyby se přeci jen zdál někomu výkon nedostatečný, je tu k dispozici ještě 460 S&W (http://en.wikipedia.org/wiki/.460_S%26W_Magnum) - na tu by mohla jít puška v ráži 454 Casul i překomorovat - nebo pak 500 S&W Magnum (http://en.wikipedia.org/wiki/.500_S&W_Magnum) :) Pěkný záměr Stiftere, už se těšíme na nějaké zkušenosti :)
Pufr
stifter
Nový návštěvník
Příspěvky: 37
Registrován: úte 25.9.2007, 20:34

Re: Náboj na šoulačku

Příspěvek od stifter »

Když tady dáváš odkazy na Wikipedii na tyhle dvě další ráže, určitě o nich něco víš ......
nimrod nimrod
Zkušený diskutér
Příspěvky: 951
Registrován: pon 08.1.2007, 22:54
Bydliště: Morava

Re: Náboj na šoulačku

Příspěvek od nimrod nimrod »

Je to dobrý záměr specielně na tento typ lovu, tedy do 80 max100m, zbraň s lůžkovým závěrem. Já bych šel klidně i do 500SW, náboj stojí do 60kč, což je dneska obvyklá cena. Pěkná by byla i v systému Ruger no.1 :wink:
Vzhledem k tomu, že jsem se rozhodl obdobně jako stifter pro větší kalibr, a lovím do 150m, dál to prostě nevnímám jako jisté (lovím většinou odpoledne - večer a přes týden, kdy musím druhý den do práce, a tak si nemůžu dovolit strávit noc a ráno hledáním v lese. Rozhodl jsem se pro universálnější 458 win., ale samozřejmě taky těžší zbraň, opakovačka se mi osvědčila, a preferuju jednoduchost a bezproblémovost za všech podmínek, takže volba je jednoznačně ZG47, pravda trochu dnes problém ji sehnat v slušném a neupravovaném stavu.
Jeden známý jde jěště o něco dál a je zase fascinován ráží .50. Takže volba padla na systém ZKK 602 a "německé maximum" 12,7x70 Schüler.
Nevím jak on, ale já budu tady lovit s laborací odpovídající zhruba 10,75x68. Střela 23g RN a rychlost cca 680m/s, hlaveň 600mm, hmotnost zbraně cca 4kg.
Nějaké foto účínků dodám hned jak bude flinta hotová a v permanenci.
Naposledy upravil(a) nimrod nimrod dne pon 20.9.2010, 5:46, celkem upraveno 1 x.
ZG47- 458 Win.
M.Sch. M1910- 9,5x57
ČZ 584- 7x57R/12-70
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Náboj na šoulačku

Příspěvek od pufr »

Poslední odpovědí jsi v tomto vláknu OT Stiftere neb to se nejmenuje "zkoušení Pufra z jeho znalostí" :lol: :lol: a ještě to evidentně smrdí snahou o Flame :lol: :lol: :lol:
Ale s oběma náboji mám osobní zkušenost (byť pravda "jen" v revolveru - ne ve zbrani jakou plánuješ ty) snad i nějaké tabulky by se našly, zbraň v ráži .35 používám k lovu od roku 97 a v ráži .458 už taky déle než 10 let, takže pokud potřebuješ - se klidně zeptej, co bys tak potřeboval vědět :) :)
Pufr
lumilux
Častý návštěvník
Příspěvky: 54
Registrován: ned 06.5.2007, 22:17
Bydliště: podhůří Orlických hor

Re: Náboj na šoulačku

Příspěvek od lumilux »

Už je to víc jak 4 roky co jsem řešil obdobnou otázku (náboj na krátko) a zároveň taky trochu bezpečný do současné honitby plné houbařů, pejskařů a cyklistů. Vyšel mi náboj 44 mag. s 20" hlavní. Sehnal jsem si novou IŽ s vadnou hlavní do které mi puškař udělal novou hlaveň vtéto ráži. Celé to trvalo trochu déle, protože v čechách polotovar hlavně v této ráži nekoupíte takže zbýval jenom "lothar waltr" ... Vyšla mi krásná lehká, malá flintička ... vřele doporučuju. Dal bych foto, ale nechce se mi řešit jak to udělat.
Co se lovu týká. Sám si přebíjím takže není problém střely od komplet olověných přes různé dutinky až po celoplášť. Rozsah hmotností je cca 180 - 300gr. Rozmezí rychlostí (mám hradla) 280 m/s(300gr střely) asi by šlo i míň až po 645m/s 200gr střela. Zákon teda splňuji teoretricky i na zvěř černou (cca 1600 J/100m). Teď už teda vlastní lov. Bohužel nepatříme k těm zazvěřeným honitbám, tedy jen tři kusy srnčího. 1x originál náboj sel-bel 240gr poloplášť V0 465 m/s vzdálenost cca 20 m zadní komora srnec odběhl do 20m kde zhasl. a Pak jsem lovil 2x srnče s 200grhornady HP/XTP V0 520 m/s vzálenost do 40 m zadní komora. Kus vždy v ohni. Chlap co jsem mu dávál díl se ptal čím to bylo střílené, protože nemít to dvě dirky vbocích tak nevěří, že to bylo střelené. Američani mají přísloví, že "u těchto ráží se dá maso jíst až nadíru...."a platí bezezbytku.
22lr,243W,6,5x55SE,7x64,9,3x62,44MAG-20"
Odpovědět