naše "omyly aneb červená se červená"

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zdenek41 »

Nemám patent na rozum,ale budou tomu ty 3roky.
l.porizek
Častý návštěvník
Příspěvky: 87
Registrován: stř 13.6.2007, 15:47
Bydliště: jižní morava

Příspěvek od l.porizek »

Ahoj přátelé,tak se taky trošku přidám k tomu vydláčkovy,podle mých zkušeností,a při pohledu na zuby bych z 90% tvrdil a jsem přesvědčenej že tento srnec není starší dvou let.bohužel se mě povedlo taky slovit srnce,který je téměř zhodný s tímto na fotografii.Uplně stejný chrup,muj má výšku 17cm,a taky vydlák.A byl 2 letej.Ale jinak Vojto Lovu zdar,pokud bude dvouletý jak si osobně myslím ,tak pamatuj že nikdo není neomylný,a chybamy se člověk učí.
Podle mě nejde z fotografie určit 100% věk,nejlepší by bylo vidět v realu na vlastní oči. :D :D :D :wink: :wink: :wink: čau Lukáš
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Příspěvek od Mosin »

Já jsem rád, že se tato diskuze celkem hodně dobře rozjela. Pravdou je, že se v názorech trošku li?íme, ale jedná se o max rok a musím říci, že při odhadu dle foto to není zase tak markantní rozdíl. Dále se zde uvedlo mnoho faktů na co se podívat, jak to má vypadat atd. Prostě dle foto to není tak reálné jako dle reálu, ale i přes to jsme se téměř shodli. Asi pohledám nějaké další trofeje, abychom se zde tro?ičku pocvičili :wink:
CZ 550, 308 Win. / CZ 527 Varmint 223Rem / CZ 550 300WinMag / BO 98 9,3x62
ZG 47 8x57 JS / ZBK 110, 5,6x50 RM + 12x70 / ZP 16x70 / IŽH-27EM-1C 12x70
SEDM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 339
Registrován: stř 21.2.2007, 11:27
Bydliště: jižní Morava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od SEDM »

Mimo to co bylo uvedeno výše, musíme posuzovat věk každého srnce také podle jeho chování, mám sku?enost, že první dojem na základě posouzení chování bývá ten správný, pokud jej měním, tak pouze proto abych přesvědčil sám sebe o tom proč střílet a většinou to nebylo správné. 8)
SEDM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 339
Registrován: stř 21.2.2007, 11:27
Bydliště: jižní Morava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od SEDM »

K ulovenému srnci: pokud byl již teritoriální zcela určitě by byl tříletý, dvouletý srnec ještě nemé teritorium. Pokud ve své blízkosti sná?í slabšího srnce je také dvouletý. Jak tomu bylo u tohoto srbce musí vědět sám lovec. 8)
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Příspěvek od precechtel »

jsem příliš materialista na to,abych bez potěžkání a osahání lebky a spodní čelisti řekl jednoznačné soudy. Já prostě musím tu trofej držet v ruce a posoudit ji jako komplex a to na základě fota nedokážu. Já musím zhodnotit stav chrupu dolní čelisti - pravá i levá strana, délka a úhel řezáků, ?vy lebky na čelní kosti, srůsty na klínové kosti, samozřejmě tvar parů?ků, tvar rů?í, rozestup, výši a sílu pučnic. Stejně se v řadě případů uchyluji k výrokům - např. je starší 15.ti měsíců, má 3 až 4 roky, má více jak 6 let, má 8 plus. totiž většinou nastává situace, že by se řada lidí hádala, jak je vlastně kus starý a při tom většinou vycházíme ze zkušeností své honitby, při tom nebereme v úvahu životní prostředí honitby, kde byl kus uloven. Mám na mysli např. o?idný stav chrupu, pokud je kus z polní honitby nebo lesní honitby, zda v řepařské oblasti je chrup "schozený " - tedy obrou?ený častým okusem zmrzlé řepy s příměsem hlíny apod. Proto ty moje opatrné soudy. S pozdravem F.
politice a politikům zmar
Vojta
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1001
Registrován: pát 11.5.2007, 15:16
Bydliště: Královéhradecko

Příspěvek od Vojta »

Pokud se zadaří a vše půjde tak jak má, tak trofej tohoto srnce přivezu na sraz a můžeme o tom diskutovat na jiné úrovni-přece jenom když má člověk trofej v ruce, posuzuje se mu lépe než z fotek.

Myslím si, že se tato diskuze ohledně posuzování stáří ulovených srnců velmi slušně chytila a nebylo by špatné v ní pokračovat.

To Zdeněk 41:Rád bych, kdyby se tvé mínění potvrdilo, ale obávám se, že hodnotitelská komise při množství trofejí které musí ohodnotit, se nebude takto do detailů zabývat všemi aspekty, které vedou k přesnému určení stáří ulovené zvěře. :?
J.Laser
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 136
Registrován: čtv 30.8.2007, 11:11
Bydliště: Podřipsko

Příspěvek od J.Laser »

K tomu obrusu stoliček bych se chtěl zmínit...viděl jsem trofej z revíru který odpovídá úživností přibli?ně Whoolově revíru a kvůli spadu popílku měl čtyřletý srnec obrus jako šest plus.
Marek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 584
Registrován: pon 04.12.2006, 11:01
Bydliště: Trutnovsko

Příspěvek od Marek »

Tak jsem si prochazel starsi temata, a taky priznam svuj zatim jediny omyl, co se tyce lovu srncu. Nebylo to v nasi honitbe, bylo to u tatky moji byvale pritelkyne, tam se sice na chovnost moc nekoukalo, ale kdyz jsem je tam po kazdem honu soudil ze strilet cervene srnce neni umeni, tam mi nabidli abych se pokusil a strelil neco pruberneho. je pravda ze v te honitbe bylo vazne problem najit lovneho rocka!!! no a kdyz jsem v pulce leta potkal v lanu psenice tohodle srnce, tak jsem se radoval, ze to bude to, co jsem hledal. Parkrat jsem pisknul a srnec naostro sel ke me. Kdyz dosel tak na 60 metru, a stale se odmital natocit, tak jsem byl presvedcen ze ma pouze spicky, neco do dvou tretin slechu, to je pro me tak necelých 10 cm. V tom za nim vypalil stary srnec a odehnal ho tak na 160 metru, na a on se natocil pekne nasiroko, v takove nizounke psence, padla rana, padnul i srnec, ale kdyz jsem k nemu dosel,tamkme radost z ulovku dost presla... :( http://album.volny.cz/marek28.02/browse ... wse_page=0
CZ 550 Lux -.270 Win - Meopta 2100 3-12x50
Odpovědět