8x57 JS

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1072
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: 8x57 JS

Příspěvek od Josef Kuřitka »

SST je měkká střela, hodně kusů jsem s tím střelil a zdánlivě byly dva efekty, V prvním případě, zejména u subtilních kusů + lehká střela, tak to byla díra jak po granátu, nebo u těžších kusů černé zvěře s bělí, byly relativně malé výstřely. Ty byly ale mnohdy způsobeny tím, že střela fragmentovala, jádro se vysvléklo z pláště a prošlo ven , to byl ten malý výstřel. Tím myslím střely 150 a 165 grs. 180 grs je na 308W těžká a ta střela se chová "pevněji". Někdy ty SST neprostřelily, zejména lehké střely. Osobně jsem rád střílel a lovil s jednou sérií Vlašimských PTS ve 180grs v TRG, měly okolo 800m/s a za mě dobrý. Nicméně ve 300WM mě SST/PTS zklamalo, zejména při lovu v Africe, kde jsem "omylem", po lovu šakalů, nechal v komoře PTS a dal jen jeden s A frame. Ulovil jsem elandní krávu, rána taková, že prostřelila osrdečník a zůstala na druhé straně pod dekou. Kus značil, poodešel kousek a zalehl, po čtvrthodině nechtěl zhasnou a tak jsme k němu šli. Jagoš ho zvedl a dostřeloval jsem dvě, tři rány, bohužel nevědomě těmi PTS a nedostal jsme se do tělní duriny všechno se rozpadlo na žebrech. Jsem přesvědčen, že 170 grs SST , kterou nakrmíš na plnotuk v 8x68S, Ti udělá to samé. Ta střela není pevná, je lehká , velká plocha průřezu a rozpadne se.
Obecně největším neštěstím SST je to, že na běžnou zvěř funguje na 100%, ale po zásahu na lopatku atd. jenže je tzv. znehodnocená zvěřina. Pravidelně to nejvíc okecají chytráci, kteří sedí u škopku v hospodě a všechno ví nejlíp. Takže, aby jsi neřešil kecy, začneš stříle na na žebra, párkrát se posuneš na bránici a je zle. I s rozbitými plícemi pak kus běží. Někdy barví a někdy ne. Někdo barvu vidí a někdo, někdo má psa a někdo ne. To jsou ale všechny střely. Dnes lovím s Evo green a to je teprve masakr.
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 521
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: 8x57 JS

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Zdar chlapi. Jelikož SST Hornady superform. 95 gr leta používám k plné spokojenosti ve 243W hlavně na srnčí, dančí a klasicky na škodnou . Otestoval jsem jí, přesná, ranivá, prostřeluje a výstřelové strany jsou po SST menší jako po Gecu, Lapue a jiných SP střelách v této ráži, zůstal jsem u ní. Taktéž mi tahle SST 158 gr. funguje v 7x57R. Proti klasické střižné hraně má lepší balistiku i vyrovnanější ranivost. Tak že mě lákalo vyzkoušet SST i v 8x57JRS . Koupil jsem 20ks střel na zkoušku u Štrobla a nechal přebít. Mě se na osmičce líbí, že do ní mohu nabít cokoliv a pokud má střela 12,7g, tak to střílí pořád stejně bez nutnosti nastřelování. Jenže SST v 8 mm je lehčí, tuším má 11,7 g a po vyzkoušení na terč, mi to chodilo o +10 cm výš na jedenáctou hodinu ve 100 m. Tak jí nepoužívám.
Jak zde psal Milan Soukup, u 8x57 je naprostý universal Oryx .Já s ním v JRS lovím vše, šetrná střela na srnčí, nelétají z ní střepiny a slušně prostřeluje. Má totožný nástřel s SPCE, tak kdo chce škodnou lovit levnější ránou, může je střídat. Lovu zdar.
Citron
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 288
Registrován: stř 18.4.2007, 21:10
Bydliště: Příhraničí

Re: 8x57 JS

Příspěvek od Citron »

Hornady SST jsem používal v 8x57 JRS. A byl jsem velmi, velmi nespokojen. Lišku a jezevce to samozřejmě složí dobře, ale po pár kusech vysoké a černé, které jsem střílel těsně za plecko a dohledával 70-150m jsem tuto střelu opustil. Jak jsem psal výše, zvěř odcházela z nástřelu, rány to byly dobré, ale špatné barvení díky malému výstřelovému otvoru, ale uvnitř to byl masakr. A to se nabavíme o velkých kusech zvěře, ale do 65 kg vyvrženého kusu.
A jak psal nekdo nademnou, z jiných ráží je to nepřenosná zkušenost na jiné, když vezmu, jak excelentě mi fungovalo SST v 243, kde to zastavovoalo zvěř excelentně, s touhle střelou byla vlastně 243 nejlepší ráží - nejméně úniků zvěře z nástřelu.
Zkusi jsem do toho i SPCE a 200 gr Hammerhead a ten byl asi z továrny pro mě nej. Více jsem toho nestihl a zbraň prodal.
CZ 600 223 rem + Delta Stryker 5-50x56. ZKM 456 mod. 2 + Vortex PST II 5-25x50.
Pomalu, hlavně se neukvapit.
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2062
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: 8x57 JS

Příspěvek od lovec »

Aleluja, konečne osmičkár. Každopádne si nepriniesol dobré správy... :twisted: Na akú rýchlosť si to mal prebité?

Je zaujímavé, že v iných kalibroch je to SST tak účinné a v osmičke iba taký prepichovák.
Zatiaľ to vyzerá tak, že ako alternatíva pre výstrel na dlhšiu vzdialenosť zostáva už len Nosler Ballistic Tip 11,7g, alebo nejaký ľahký monolit typu KJG s hmotnosťou okolo 8g a s čo najvyššou úsťovkou.
Počkám na to, čo sa ešte podarí kolegovi uloviť a nejako to vyhodnotíme, aj keď si nemyslím, že to bude niečo prevratné oproti skúsenostiam iných.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Citron
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 288
Registrován: stř 18.4.2007, 21:10
Bydliště: Příhraničí

Re: 8x57 JS

Příspěvek od Citron »

Rychlost bohužel nevím, nebyly to úplně moje výrobky. Než jsem to prodal, tak jsem chtěl zkusit Hornady Interlock RN, ty už jsem si dělal sám, tam byly na kulobrok dobré rozptyly, ale na výstřel na zvěř se nedostalo.
Jo a prodal jsem to, abych si mohl koupit varmint a puškohled s věžičkou, abych se nemusel starat o propady 8x57...
CZ 600 223 rem + Delta Stryker 5-50x56. ZKM 456 mod. 2 + Vortex PST II 5-25x50.
Pomalu, hlavně se neukvapit.
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2062
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: 8x57 JS

Příspěvek od lovec »

lovec píše: pát 17.5.2024, 10:40 Pred nejakým časom sme s kolegom nalaborovali do jeho S202 strelu Hornady SST 170gr. s prachom Reload Swiss RS52. Ladeniu navážky sme neobetovali veľa námahy a materiálu, urobilo sa 5 navážiek a vybrala sa najlepšia. Konkrétne nám to vyšlo 51,3gr. RS52 a namerali sme s nasadeným tlmičom rýchlosť 842m/s.
Kolegovi sa podarilo uloviť dvoch srncov. Vzdialenosť u oboch podobná, okolo 120 metrov. Prvého srnca trafil za lopatku, výstrel len štrajchol druhú lopatku, srnec odbehol približne 10 metrov z nástrelu. Druhý srnec stál vo vysokej burine, zásah na vyššiu lopatku, kus padol v ohni. Poškodenie diviny u oboch veľmi mierne, kolega bol vyslovene spokojný s prácou strely, a to najmä pri druhom srncovi, keď strela určite prišla do kontaktu s burinou ale neuhla a ani sa nerozbila.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Odpovědět