Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Jiskra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 375
Registrován: stř 10.3.2010, 9:11

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Jiskra »

Franto B , můžeš prosím popsat tvůj osvědčený postup žíhání krčků? Brzy mě to čeká u 7/300 WSM. Ještě jsem to nedělal a nerad bych nábojnice za 38Kč/ks dojebal. Postup tu popsaný je,aĺe zajímá mě ,jak to děláš ty,když s tím máš zkušenosti.
Předem děkuji.Jiskra
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Durell »

No dobre, ale on to robí najskôr kôli prežitiu, ale my pre zábavu a to je vééééélky rozdiel. :lol: :lol: :lol:

A prihováram sa to žihanie raz bude čakať aj mňa a bude úplne super vedieť kde to najsť.
SAUER 202- 9,3x62, Swarovski z6i 2-12x50, Blaser R8 PS 6,5x284 Norma , Zeiss VICTORY V8 1.8–14x50, CZ 550 - 6,5x284 Norma Nightforce SHV 5-20x56, Sig-sauer 2022 spc 9mm Luger, zeiss conquest hd 8 x 42,Leica Rangemaster - 1600 B CRF
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Durell »

K lisom, mal som Smart reloader ( teda je na predaj ) , kúpil som Big boss II a je to super chod hladký a silovo je to tiež niekde inde - menej sa narobím.

Platí stále kto kupuje lacno - kupuje dva krát.

No k smárt - náboj sa na tom dá spraviť slušný na polovné účely úplne vyhovujúci.
SAUER 202- 9,3x62, Swarovski z6i 2-12x50, Blaser R8 PS 6,5x284 Norma , Zeiss VICTORY V8 1.8–14x50, CZ 550 - 6,5x284 Norma Nightforce SHV 5-20x56, Sig-sauer 2022 spc 9mm Luger, zeiss conquest hd 8 x 42,Leica Rangemaster - 1600 B CRF
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3414
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

Zadej na http://www.youtube.com heslo annealing. Pro inspiraci je tam toho dost. Mě se líbí tento systém https://www.youtube.com/watch?v=msgcZyYeTqM
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
FrantaB
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 137
Registrován: pát 27.9.2013, 12:47

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od FrantaB »

Způsobů je spousta, z youtube se dá leccos pochytit. Nicméně moc nedoporučím žíhání v pekáči s vodou. Ač v principu snadné, žíhnout krčky ze všech stran stejně rovnoměrně je obtížné až nemožné a hladina vytváří ostrý přechod mezi žíhnutou a nežíhnutou částí. Pokud jde o to dostat se z 5 na 10-15 přebití, pak to asi fungovat bude.
Dalas: to je super jednoduchá a účinná mašinka, ale na nic jiného než skoro válcové nbc moc nefunguje, na nbc s rantlem už vůbec. Pokud má člověk jen 300 WM, 30-06 a ještě tak 8x57, pak se dá vyladit. Ale na rantlovky prakticky vůbec ne.

Jak to dělám já:
Žíhají se vždy jen naprosto čisté nbc. Pokud pereš v keramice na mokro, ideální. Zbytky bordelu dělají rozdíly v prohřátí, napékají se, drbou matrice a překážejí při usazování.
Udělej si/nech si udělat ocelový špalík cca. 20-25 mm dlouhý se srovnanou plochou, ze které vystupuje váleček 5,20-5,24 mm v průměru a 3,2 mm vysoký, uprostřed s dírou průměr 1,6 mm. Do té díry naklepni kus ocelové struny nebo dřík zalomeného vrtáčku 1,7 mm a zkrať na asi 5-6 mm. Druhý konec tak, aby se dal upnout do sklíčidla akuvrtačky nebo přidělat na nízkootáčkový motor dle libosti. Tenhle bazmek necháš točit kolem 80-100 ot/min, posadíš na něj nbc, ta je navedená na střed tou strunou a usazená a vystředěná za zápalkové lůžko.
Jako hořák používám tohle:
http://www.mevatrade.cz/mevatrade/eshop ... -4429-4451
podstatný je hořák 4451. S těmi většími nbc strašně snadno upečeš. Tenhle má plamen jak ořezanou tužku i zregulovaný na sotva 100W, takže se s ním zóny žíhání dají parádně "malovat". Vezmeš pár nbc o které můžeš přijít, necháš jednu otáčet a světlou vnější zónu plamene držíš 4-8 mm daleko, kolem 1/1 průměru nbc pod přechodem těla do ramen a o 1-2 mm kýveč nahoru dolů. Počítáš, dokud modrý náběh nezačne přecházet do šeda a v ten moment se plynule posouváš nahoru, tak aby za plamenem zůstával rovnoměrný podíl šedomodré náběhové barvy. Červenou vůbec nechceš vidět, to je moc. Jak jedeš nahoru, počítáš dál abys věděl tempo, je tam míň materiálu a navíc už prohřátého, takže zrychluješ pohyb. Chce to cvik, nepanikařit a vůbec být v klidu. Pokud při výběhu nahoře na krčku mžikem zahlédneš první náběh na barvu přezrálých višní na hraně krkčku, je to ještě OK a nbc je vyžíhaná skoro max. jak může být. Vřele nedoporučuju první přebití krimpovat, protože krimp se může ve volnější komoře utrhnout. Podle komory a zkušenosti můžeš začínat taky o tloušťku plamene pod přechodem do ramen. Nech chvilku (3-5 vteřin) točit na vzduchu, aby se teplo "napustilo" i do spodku, vem nbc nade dnem do prstů a hoď do hlubšího hrnce s vodou. Pokud nbc pálí tak, že nemáš chuť zopakovat to 100x a nemít připálené ruce, je prohřátí pod rameny moc dlouhé (a barva bude spíš šedá než šedá s jasným modrým rantlem)-bavíme se teď o nbc velikosti 300 WSM, 30-06 apod. 223 Rem bude vždycky na lehkou bavlněnou rukavici, ta prostě nemá ani hmotu, ani plochu kterou by teplo ztrácela. Na začátek doporučuju stáhnout výkon, aby nbc trvala 10-14 sekund, kdž se člověk učí tak má čas i trochu myslet a opravovat chyby.
Absence modrého rantlu znamená ostrý přechod žíhané a nežíhané zóny, i v komoře s 0,00 závěrové vůle se při použití plnotučné laborace na téhle lince může přetrhnout napůl-vyzkoušeno zcela schválně a plánovitě. A to čekání a "napouštění" spodku nbc je právě na vylepšení přechodové zóny. Uvědomte si, že na 200°C můžete držet nbc i desítky minut a pořád se z hlediska žíhání nic neděje, takže těch +/- 80-100°C na které se dno prohřeje nic neznamená.
Na pár nbc si to vyzkoušíš, pak jedeš celou rundu.

Pokud jdou nbc do matrice po žíhání, vřele doporučuju jako mazání lanolin isopropylalkoholu 1:10 a nbc do nádobky strčit až do poloviny ramen-jinak zjistíš, že je krček uvnitř málo namazaný a button ho natahuje a musíš zkracovat. Dá se toho využít při formování jedněch nbc z jiných-sám jsem vhodným postupem operací za sebou a mazáním/nemazáním natáhl krčky pro jeden hist. náboj na správnou délku o 2,6 mm během asi 6 přebití, bez zarovnávání kolmosti. Ta sice lítá asi o 0,10, ale u nábojů bez krimpu to fakt moc nevadí. Uniformita tloušťky krčku kolem 0,03 mm, s ohledem na komoru a celkový tvar celkem OK. Vybočují jen ty, o kterých vím že jsem je někdy "spálil".

Je fakt, že s ohledem na pracnost a citlivost žíhání některých nbc (s cenu kolem 120,-/ks, limitně nedostupné, nebo 40-80,- za výchozí špatně dostupnou plus 120-160,- za mou práci a trvanlivější výsledek) jsem si pro snáz dosažitelnou uniformitu postavil karuselovou žíhačku. Pokud se do toho chce někdo pustit, tak jenom v materiálu na mechaniku a elektroniku počítejte kolem 4,5k plus ne zrovna málo práce, i když je to v principu jednoduchá věc. Je fakt, že u zařízení které má obsloužit jenom 2-3 podobné ráže se dá udělat spousta kompromisů a cenu stáhnout možná i o půlku.
Na druhou stranu, u čeho si nebudu jistý, budu vždycky dělat ručně.


Ještě k lisům, resp. pro Durrel:
jsi jediný, kdo s tím paskvilem od SR (to jsme probírali jinde) u přebíjení s plnou vážností zůstal. Možná (no, určitě) jsi měl mnohem, mnohem lepší kus než jaké jsem viděl já. A já bych se na tom co jsem viděl bál přebíjet i kdyby to byla jediná šance jak se nenechat převálcovat tlupou barbarů. Viděl jsem kus, že než na tom přebít jeden náboj, radši bych vymyslel jak množit granáty řízkováním a dopěstováním v záhonku.
Jiskra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 375
Registrován: stř 10.3.2010, 9:11

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Jiskra »

Díky za obsáhlý popis,dá to práci to zesmolit , vážím si toho. Peru už několik let v ultrazvuku,takže nábojnice jsou opravdu čisté. Udělám tu "míchačku" z YT (dík Dalas) , protože to nevypadá zas tak složitě,v rukách bych to asi neudělal vždy stejně a rantlované vůbec nepřebíjím. V podstatě jen 6BR,6,5x47L,.308W,6,5x55SE,8x68S, a chystám ty Normy 300WSM stažené na 7,tedy 7/300 WSM ,.338 LM a nakonec 270 WSM .

Jen jeden dotaz. Chladit vodou , nebo nechat schládnout na vzduchu? Z té míchačky to padá do krabičky a chládne pomalu na vzduchu. Jiní hází do vody. Tak jak je to? :D

U těch nemagnumových nábojnic v podstatě nemám žádný problém s krčky i bez žíhání,spíš se mi někdy uvolní lůžko zápalky(našláplé laborace) a nábojnice je stejně kaput.Komory mám těsné,závěrové vůle minimální a zásadně jen krčkuji . U Těch WSM to bude nutnost a té 8X68 S to občas taky prospěje.
K těm lisům- na IWA 2014 vystavoval jeden Němec lis se dvěma broušenýma sloupkama s kuličkovými pouzdry (jako stojánky lisovacích nástrojů) a to se mi opravdu líbilo. Bohužel již skoro rok se chystám mu napsat,co za to chce. Vyrábět to nechci,nemám na to čas. Ale levný to nebude,přesný jo. :)
FrantaB
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 137
Registrován: pát 27.9.2013, 12:47

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od FrantaB »

Jiskra: koukám, že u tebe v arzenálu je to "samej chcípák" :D BTW, kdyžtak do SZ-tu 7-300WM jsi měl na zkušebně za starých,nebo už teď za nových značek a co to obnášelo?

Chlazení-zvlášť pokud se žíhá s delší výdrží, tak při dochlazení ve vodě je na povrchu nbc míň oxidů. Osobně když žíhám "tak aby to moc netvrdlo" (světle modré náběhy), nechávám klidně na vzduchu. Když dělám "rekonstrukční" žíhání úplně na měkko, tak nechám teplo naběhnout do celé nbc a pak házím do vody.


Kuličkové lineáry jsou fajn nápad, ale zajímalo by mně, jak zajišťuje dokonalou souosost závitu pro matrici a jezdce beranu. Pokud tohle není úplně dokonalý, tak je podle mně lepší mít lis co má trošičku vůli-nbc si to málo srovná. Jenže kuličkový lineár dost natuho vetknutý do základny plus hádám nějaké provázání na horním konci neuhne, ani kdyby čert na koze jezdil. a pokud není rám takhle tuhý, nevidím výhodu oproti klasice-krom určitého estetického uspokojení.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Jen krátce -žíhání bych rozdělil na "technologické" - po kterém následuje výrazná změna tvaru nábojnice - používá se i při výrobě - tam mohou být teploty podstatně vyšší (i doba působení se ve výrobě měří v desítkách minut) - platí i přípravě nbc na výrazné kuželové zúžení a pod., ale dno je už nutno u hotové nábojnice chránit v každém případě. A na "uvolnění napětí" - snížení pevnosti materiálu krčku nábojnice - pokud chceme z vyžíhané nbc hned střílet, pak platí co výše a i dříve ve vláknu je uvedeno o napouštěcích barvách.

Při chlazení vodou jsem nikdy "ostrý přechod" a následné problémy s ním nezaznamenal, nevím, jaké zkušenosti má Franta, naopak považuji ho (chlazení vodou), zejména při přípravě nbc k velké tvarové změně - na jinou ráži - za výrazně spolehlivější - skupenské teplo funguje vždy - což se o vyhřátém kovovém držáku říct určitě nedá :?
Rovnoměrné působení tepla se (pokud nábojnice nerotuje) řeší obvykle deklektorem plamene na hořáku a funguje.
Pufr
FrantaB
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 137
Registrován: pát 27.9.2013, 12:47

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od FrantaB »

Koukám, že na mně bylo včera "trochu pozdě" už tak v osm večer. Hlava myslela, ruce nedopsaly.

K té vodě: ostrý přechod vznikne, pokud člověk žíhá až dolů k hladině. Pokud žíhaná zóna končí tak 2+ cm nad ní je přechod OK.

Taky jsem měl zdůraznit, že uvedené je dost podmíněno použitým hořákem od Mevy. Plamen je fakt jako tužka a když vezmu 7x64 dá se uprostřed těla vyžíhat pruh široký kolem 5 mm plus přechodové zóny s tím, že na dně a krčku je max. teplota asi 120°C, takže hluboko v bezpečném pásmu. Uvedený postup a hořák prakticky neumožnuje přehřát dolní část nbc, pokud se na ni člověk nezaměří. Proto s klidem používám kovový unašeč a spodek nechladím, protože pokud bych ho neměl chytit do prstů kvůli vysoké teplotě, je něco strašně špatně.
Při použití většího hořáku, nebo nějakého ve kterém se trochu víc prolínají zóny bude postup trochu jiný. Nasadit plamen na dolní okraj zóny kterou chci žíhat, s prvním náznakem barvy jedu nahoru (krček bude brzy úplně uzavřen v plameni) a s prvním náznakem žádané náběhové barvy na okraji krčku jdu s hořákem pryč. Tepelná setrvačnost a distribuce tepla v materiálu se o zbytek postará a já nbc lokálně nespálím. Je to spíš cca. 3-5 vteřinový táhlý švih plamenem přes horní půlku nbc.

Chlazení: u nbc kde je báze citelně těžší než většina "průměrého" zbytku stačí vzduch, nbc kde je to porovnatelné (typicky 223) bych dával rovnou do vody a to výhradně-aby se dno od zbytku těla nenapustilo. Dlouhé nbc s větší plochou při chlazení jen okolním vzduchem odpustí mnohem víc, než krátké. Mezi žíhanou částí a partií kterou určitě žíhat nechceme je nějaké hmota a plocha schopná podstatnou část tepla vyzářit.
Jiskra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 375
Registrován: stř 10.3.2010, 9:11

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Jiskra »

Chcípaky jo? :D To si musím zapamatovat! :D Lovím 8x68S a to není chcípák ani náhodou,stačí bohatě na vše .Za mě je super. Lovil jsem 308 W a chystám si tu 270 WSM,protože se mi líbí balisticky. Zbytek je na lovení desítek v papíru od 15 do 1200 m. Závody jsou občas různé :D .
Tu 7 teprve chystám. Jinak ta 6,5x47L mi chodí se 139gr střelou V0 880 m/s ,takže jako švéd a tím se taky loví normálně.
Ale jasně nejsou to 300 RUM atd.. Dík za to žíhání,zatím mě to míjelo,protože jsem to nepotřeboval. Ale zase ty krčky soustružím :wink: .
Poměr lov - sport je 30-2000 ročně.
Jenda Pu.
Nový návštěvník
Příspěvky: 33
Registrován: ned 28.6.2009, 13:09

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Jenda Pu. »

Jaký dávkovač prachu?
Prosím o radu .Uvažuji o nákupu automatického dávkovače prachu. Přemýšlím o dávkovači Lyman 6gen. nebo
Hornady lnl . Máte někdo zkušenost s těmito dávkovači. Vážím na digitální váze a při nasypání 200 a více kusů
je to záhul. Výrobci uvádějí přesnost 0,1gr což je pro mne dostačující.
Nebo máte zkušenost s jiným výrobcem? Cena do 9000kč je pro mne max.
Děkuji Za radu.
Jiskra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 375
Registrován: stř 10.3.2010, 9:11

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Jiskra »

Mám kombo RCBS. Celkem spokojenost. Před pěti lety byl nejlepší (dle testů) ,dnes nevím,možná už je na tom líp konkurence.
Každopádně přes něj prošlo min . 20kg prachu.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3414
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

FrantaB> Ten kafémlejnek by se dal vyřešit i pro rantlový nábojnice jednoduše tím, že ta zarážka nebude kolmo na dno bubnu, ale trochu se vychýlí u ústí proti pohybu bubnu.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
miso243
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 170
Registrován: úte 12.1.2010, 18:10

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od miso243 »

Alebo by sa pri stene vytvorila drážka, do ktorej by okraj nábojnice zapadol.
jirka schindler
Nový návštěvník
Příspěvky: 32
Registrován: stř 20.6.2007, 20:42
Bydliště: ®atec CHomutovská

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od jirka schindler »

Ahoj chci se zeptat da se použít lovex s062 do naboje 6,5x55se pod strelu lapua mega 155 greinu
CZ 550 30-06 Z 6,5x57 ZH12x5,6,50R manum
Odpovědět