Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Pejskové a jejich výcvik
Odpovědět
braka
Nový návštěvník
Příspěvky: 44
Registrován: pon 18.1.2010, 7:51

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od braka »

Každej pořádnej chlap musí vědět co chce dělat a když to neví tak by se na to měl vykašlat, budto chci dohledávat a mám na to psa, kterej umí tak se nebudu stydět říct si o odměnu za vykonanou práci . Víš proč jsi tak žádaný? protože to děláš zdarma a to si myslím je špatně, nevím, proč si neřekneš aspon o díl zvěřiny z dohledaného kusu.
BBrit
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 107
Registrován: úte 28.11.2006, 19:54

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od BBrit »

Předně gratuluju k úspěšné dohledávce(dosledu).V mém příspěvku se budu někde opakovat,když jsme to probírali někde jinde. A sice.Noční dohledávky jsou,dovolím si tvrdit,uplně k ničemu,respektive ověřím nástřel,ujdu v noci na řemeni se psem 150m a konec.V žádném případě psa navolno nepouštím,nemá to smysl,zbytečné noční štvaní,kdy poraněný kus má ještě dostatek sil a uniká,nějaké riskantní dostřely při baterce,navíc v mlazině,kde skoro nic nevidíš,můžou vést akorát ke zbytečnému poranění psa a to nemluvím o útoku divočáka.Za tmy mně dostanou na dohledávku pouze u nás ve sdružení nebo opravdu nejlepší kamaradi,ostatní,když chtějí,abych přijel,tak jedině ráno.Kdo chce,počká na mě do rána,kdo ne,nech si zavolá někoho jiného.Ani častý argument,jako je to,že kus musí ležet kousek nebo že se do rána zapaří,mě nepřesvědčí o tom,že bych měl v noci sednout do auta a jet třeba 20km.Hlavně starší zvěř dělá různé háky,vratistopy,odskoky atd.,pro zmatení pronásledovatele a s tím se musí umět pes vypořádat.Takže je možné,že při Tvé dohledávce se o to divočák snažil,ale zažil jsem to hlavně u vysoké, kdy jdeš po stopě,najednou stopa odbočí,ujdeš 200m,pes udělá čelem vzad a přijdeš zpět na stopu,ze které se odbočilo.Jak píše Vhool,nestačí mít jenom dobrého psa,ale i vůdce musí mít zkušenosti a hlavně trpělivost.Málo kdo je ochotný se motat hodinu na pár metrech čtverečních,tak aby se pes vymotal ze spleti stop.Je nutné kolikrát psa odložit a pomoct mu,zkusit najít barvu.Kolikrát se dohledává ve stejných lokalitách a zvěr v nich má x roků pořád stejné spády a když to vůdce zná,je to velká výhoda.Umět vyhodnotit správně různé znaky na nástřelu i během dohledávky je jeden ze základů úspěchu.I např.častý argument,že těžce poraněný kus by nešel do kopce je, dovolím si tvrdit,blbost.Černá většinou zaléhá v hustých porostech,ať už v mlazinách,trnkách,kopřivách atd.,protože se v hustém cítí bezpečně a ikdyž je poraněný kus zvedlý,jenom nerad hustý porost opouští,protože ví,že je k němu se horší dostat.Při štvaní a stavění je nutné mít zdravě ostrého,tvrdého psa,což u feny může být problém,takže je těžko říct, jestli by toho divočáka byl schopen konkrétně barvář zastavit dřív.Obecně feny jsou zodpovědnější na stopě,ale můžou mít horší koncovku,která ale kolikrát naopak rozhoduje o úspěchu nebo neúspěchu dohledávky.Tím nechci říct,že Tvá fena kopova musí být měká,protože divočák postřelený na běh se opravdu dost těžko staví.
Nějaké představování mlaziny (zálehu),ikdyž vím,že to může být praktické a může to vést k úspěšnému dostřelu, si dovedu možná představit maximálně tak opravdu při dohledávce silného jelena a spíš ani ten by mi nestál za to,aby mi někdo jiný při případné následné štvanici zastřelil psa,protože při dohledávce si dostřeluju zásadně sám. Tající sníh nebo i napadlý sníh pach ve stopě nepoškodí.Napadlý sníh ji spíš konzervuje.Jsem dohledával v loni lončáka,kdy v době postřelu byl ještě sníh,mrzlo a do druhého dne,než mě zavolali a vystřídali se 2 psi,tak začalo pršet a sníh uplně zmizel.Stopa 18hod stará,1,5km,stavění dostřel.Horší je třeba opravdu hustý,vytrvalý déšť nebo naopak horko s větrem. Jak už jsem psal, já dohledávky dělám zadarmo,protože mě to baví a mám na to psa.Je to kolikrát paradox,kdy lesník mi rve za dohledané sele 1000Kč a naproti tomu, movitější pán s M Mercedesem,po celodenní dohledávce jelena nebyl schopný říct ani děkuju.Ale já toto opravdu nějak moc neřeším,protože pro mě je k nezaplacení slyšet hlášení psa při koncovce a zatím náklady až tak moc neřeším. Horidooo
Uživatelský avatar
MiraDuchek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 24.1.2009, 14:44
Bydliště: Malměřice

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od MiraDuchek »

Amen,neni co dodat.
CZ 550 medium,7mm rem.mag.+Swarowski Z6i 2,5-15
Ruger No.1 9,3 x 74 R, Meostar 7x56
Stafordšírský bulteriér Alli Staf Anatol,Christopher Blue Nijada
http://jana-duchkova.webnode.cz/
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od kasari »

curil píše:spíš jsi měl postupovat jinak,jak jsi k němu poprvé došel a věděl jsi o co jde tak zavolat ze dva kolegy a představit ho.a tyhle nechávám vždycky na ráno,v husté seči je to nebezpečné,kór když je jen tak škráblé.
Tos myslel vážně? Když si představím, že houštinu obstupujou nějaký chlapy, já jsem uvnitř a nevím kde kdo zrovna je a jakmile něco vyběhne, někdo se neudrží a vystřelí... :shock: To jsem naštěstí nikdy neudělal a taky bych to neudělal. Sám dohledávám, sám to dojdu a sám dostřelím. Nikdy bych nedovolil, aby dostřeloval kus někdo jinej, pokud ho pes staví. Kolikrát jsou to kilometry a kilometry. Ale to k tomu patří.
Ulkomaalainen...
braka
Nový návštěvník
Příspěvky: 44
Registrován: pon 18.1.2010, 7:51

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od braka »

Uctivá poklona panu BBrit. Normální chlap kterej ví o co jde.
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od kopov.c »

Z toho co napsal Brit je cítit pravda a zkušenosti-klobouk dolů....
O tom co napsal braka si myslím tak trošku svoje a radši to nebudu komentovat :) Ono to není až tak o tom si dokázat o něco říct-toho bych se nebál,ale je to trošku dvojsečná zbran :( Dosledy mě baví asi víc než samotnej lov a jak napsal Brit je nádherný slyšet hlásit svího psa a být na něho hrdej.Nerad bych se o ten pocít tím,že si řeknu o peníze připravil. Jen je smutný,že musíš ze své kapsy dotovat chyby někoho druhýho :?
vesrad
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 311
Registrován: čtv 14.1.2010, 19:25
Bydliště: Olomoucko

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od vesrad »

S dosledama zatím nemám žádný zkušenosti,bo se mi pes teprve "vyrábí" :D , ale až bude zase někdo cizí volat, tak mu prostě řekni, že chceš xx Kč na benzín a hotovo. To je tak samozřejmý a minimální požadavek, že Ti to nemůže nikdo odmítnout a možná si spousta lidí uvědomí, že auto, pes i psovod něco žere a pustí i něco navíc. Možná se ale taky pletu, protože co se týká lidí jsem nenapravitelný optimista, i když mě zkušenosti často dokazují opak. :?
ZKM 452 Varmint .22LR
IŽ 58 16/70,16/70; Brno 801 12/70,12/70
ZG 47 "Kuna" .35 Whelen, CZ 557 .308 win

(Kdysi Německý křepelák, Bordík, Blaser ES67 7x65R,12/70; CZ 550 Varmint .308 win,ZK 99 "Hanák Brno" 6,5x55SE)
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od kopov.c »

Koukám,že jsi vážně optymista :) Pro spoustu lidí ten požadavek až tak samozdřejmej není.Ono se stačí podívat na toto forum a do tohohle vlákna.Dá se říct,že skoro všichni co sem něco napsali mají něco společnýho se psama.Na tohle forum chodí spoustu lidí co psa nemají a nevšiml jsem se,že by se někdo znich vmísil do diskurze a napsal třeba něco ve smyslu-když něco postřelím,tak bych byl za psa zaplatit :)
Ono to spíš bude tak,že většina lidí co psa nemají do tohohle vlákna ani nenahlídne protože se jich nějaký dosledy netýkájí.Vždyt jim se to že postelí přece nemúže stát a radši budou študovat munci a kulovnice :( .Myslím si,že kynologie k myslivosti prostě patří,ale ne všichni si tohle připouští.
Možná by stálo zato na hlavní stránku fora dát nějakou anketu jestli jsou lidi za dosled něco dát-je tu dost velká návštěvnost a dal by se z toho udělat nějakej závěr. :D
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od Alda »

zapojim se jako "pasivni" ucastnik dosledu, nebot psa bohuzel nemam:

v poslednich 2 letech jsem musel vyuzit dosledu vice, nez jsem chtel. pokud to byl kamarad, resila to obcas bednicka plzne. jinak vudcovi psa jsem pokazde dal velke baleni krmeni pro psa (nikdy nic nechteli - penize v zadnem pripade), resp. to bylo doplneno velkymi panaky na schuzi.
Ceska myslivost bude takova, jakou si ji my, cesti myslivci a lovci, udelame
kikin
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 18.12.2008, 22:07

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od kikin »

No ono vlastně je nejlepší střílet tak,aby jsme to dohledávání vůbec nepotřebovali.Jisté rány,dobrý střely,kázeň při lovu,odpustit si nějaký rychlovky a mačkat jen na zvěř na široko.A to si ještě potrpím na nerozmlácenou ,zvěřinu,žádnou,,krevní tučnici",pokud vzpomínáte na ty šílený konzervy.Zásahy umísťuji za plec,žebra,zadní komora a i to nejtvrdší většinou nepopojde.
Já co posledních asi 14 let používám,pro většinu znalců předimenzovanou 300WM,jsem psa nepotřeboval pro sebe.
Můžete nevěřit,ale je to tak.
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od kopov.c »

Tohle není narážka na tebe,ale tady u nás znám pár lidí co se vždycky trefí tak jak chtěji :) To,že občas padne rána z míst de loví ke které se nikdo nehlásí a to,že ženský při vyžínání pasek najdou kus v rozkladu je věc druhá. :) Možná by jsi ještě pro zajímavost mohl uvést kolik zvěře jsi za tu dobu ulovil.Já se taky snažím zbytečně neryskovat a většinou nestřílím ani nijak daleko,ale stane se.Za poslední dva roky mám střeleno kolem 80 prasat-psa jsem potřeboval 3x.
Já si prostě myslím,že ten kdo se lovu aktivně věnuje,tak toho psa prostě občas potřebuje. A kdo tvrdí že ne,tak je genius a nebo kecá :lol:
To kikin-není to myšleno na Tebe,ale všeobecně...
Balu
Častý návštěvník
Příspěvky: 53
Registrován: čtv 27.3.2008, 12:17
Bydliště: Sumava

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od Balu »

tak se pridam...moc aktivnich zkusenosti nemam...doma jsme meli vzdy jezevcika,par dosledu jsem se s nim zucastnil,pak asi kvuli vysokemu veku zaprel stopu divocaka,bohuzel nebyl prizvan dalsi pejsek a cunik lezel o sto metru dal nez skoncil dosled...tahle zasadni chyba byl impuls pro bratranka aby si poridil barvare a tak mam alespon spoustu zprostredkovanych zkusenosti...je skoda ze je spousta aktivnich myslivcu a lovcu kteri maji spousty zkusenosti ale nepodeli se o ne na forech..osobne si lidi s pejskem moc vazim a bez nich by to neslo...napriklad v obcasniku Barvar je zajimava bilance rocni hodnoty zachranene zveriny a trofeji..pritom tahle hodnota bude znasobena xy krat protoze barvari dohledavaji jen zlomek zvere..myslim si ze by si vudce psa nemel rikat o odmenu...ale mel by ji automaticky dostat od strelce...jenze v dnesni dobe to bude neresitelny problem..ja si musim do honitby dojizdet jako lovecky host a mam nocni muru az neco nenajdu sam, koho budu shanet..musim zaklepat zatim si stacim sam nebo s kolegou bez pejska...nejsem si jisty ale myslim ze mame ve smlouve ze jsme povini zajistit pri postrelu nekoho s pejskem a ze strelec hradi naklady s tim spojene...
kikin
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 18.12.2008, 22:07

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od kikin »

Kopov-v pohodě,jseš zbytečně konfrontační.Taky mam smečku,taky jsem kde komu hledal,taky vím,že moc z nás je nenažranejch a střílí do zvěře jak po kočkách.Doledával jsem když ani nevěděli jak to je velký a kam to odešlo,jak to stálo.Přísahali sele,do leva,byl to kňour do prava a na měkko.když se ti pa rve 10kg pes s 120kg prasetem v noci a v roští,zám to dobře.Auto zasraný,nevyspalej a jen děkuju.Moc dobře ti rozumím,byl jsem taky takový,ale posunul jsem se.
Za sebe maximálně redukuji riziko,klidně to nechám odejít,než abych to rozvalil.Ránu dám takovou,že to žádná zvěř neustojí.Vlastně si vzpomenu na jeden jedinej případ,když jsem hlídat v noci pole ekologickému zemědělci.Udělal jsem takovou kravinu,že jsem vystřelil na 4 letý prase v klusu na 150m.V ráně upadlo,přebíjím a jdu po dalším.A tohle prase pryč.Tam jsem jedinkrát potřeboval psa, popošlo na kraj lesa a zhaslo.Zásah na měkko.
To pro mě byla škola,prostě na tutovku,přádnou řachu,nešetřt na střelivu,špičková optika a hlavně né, za každou cenu.Proto,když pořád čtu jak se stále hledá,jak to odchází a jak ty čajovky jsou výborný,srdcovky ZH,Tak je kruci někde chyba!Proč já tyhle trable nemám?Mohl bych si je dovolit,psů mám dost.Chodim lovit rád,čistí to hlavu,tak proč si tam mám vyrábět problémy.Nemusím mít všechno.
Jinak i tímto přístupem lovím cca okolo 30 ks černý a jen selata,a takhle to je už desítky let.jednou na příkaz pronajimatele,jsme ve dvou,za 2 měsíce museli odlovit 175 ks,nešlo to odepsat.
Prostě jen to chce vercajk,osobní disciplínu a odložit nenažranost.
Moje první auto Tatra 57,mělo asi 20 koní a dojelo to všude,a kupovali si to kdysi ti lepší.Dneska když nemáš 80koní,tak jedeš po dálnici v pravým pruhu.Tento příměr se pokuste vztáhnout k myslivosti.Technika jde do předu.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od fesoj »

Stalo se mi, že jsem jel s kopce Wartburgem, selhaly mi brzdy a abych nesletěl ze stráně musel jsem "přeskočit" mez. Byla to prda,ale mně ani autu se nic nestalo. Svou 7 x 64 jsem měl na zadním sedadle...Za pár dní jsem z kazatelny střílel na srnu.Po ráně vidím, jak se pod ní zaprášilo z jinovatky. Srna nic. Přebíjím, opakuji, srna sebou trochu trhla a odskakuje do lesa. Na nástřelu jen čára po té první ráně, na kraji lesa 3 kapky barvy. Jedu domů pro psa a pro jistotu volám kamarádovi. Scházíme se na místě, nasazuji psa,ten zabírá,vede mne přímo na státní hranici s Polskem a přímo po hraničním pásu postupujeme asi 300 m. Cestou nacházíme asi 3x barvu, vždy kapku nebo dvě. Najednou pes zvedá hlavu,větří vysokým nosem a z listnaté mlaziny na polské straně slyším lámání a odskočení zvěře. Vypouštím psa, velím ke štvaní a křepelák za stálého hlášení mizí někam směr Varšava.Jdu po hlase neznámým polským terénemštvaný nkus opisujekruh, vrací se zpátky k hranici - a ticho...A už slyším úpěnlivé volání kamaráda a pokud mi to terén a můj metrák živé váhy dovolují, běžím tam. Asi 800 m od nástřelu /vzdušnou čarou/, 100 m od hranice na polském území pes dáví hrdelním chvatem srnu, nad ním stojí kamarád sice s flintou, ale bez nože a dokladů a spolu s ním polský myslivec a polský pohraničník. Dávám srně záraz, otírám si pot a kamarád jen zírá, jak polský myslivec připravuje úlomek a na svém klobouku mi jjej předává s upřímným "Darz bór"! My se totiž všichni známe, já v té době sloužil u OSH. Když chlapi vidí, jak ze mě leje pot, ještě mi srnu odnášejí k hranici, kam mohu dojet autem. Byla střelena vysoko na přední běh bez zásahu kosti ! Na střelnici jsem pak zjistil, že mám pěkně hnutou optiku. A poučení ? NEŠETŘI PĚD LOVEM ZKUŠEBNÍM VÝSTŘELEM !
Kritériem pravdy je praxe.
Bord
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 220
Registrován: úte 16.10.2007, 19:58
Bydliště: Střední povltaví

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od Bord »

V pondělí jsem se psy dohledával prase.Nejméně půl hodiny jsme hledali nástřel a barvu.Nikde nic kolege tvrdil že jasně slyšel úder kule do těla když na prase vystřelil.Psi vypustění na volno začali hlásit,podle hlášení zhaslý kus.Šli jsme po místech kudy odběhli a stále žádná barva.Dvěstě metrů od údajného nástřelu v náletu zhaslé sele tak třicet kg.Rána na měko vstřel přes trávník výštřel před zadím během.Zajímavé že nebyla barva ani v zálehu kde sele zhaslo.První jsme našli až ve vaně v autě když jsme prase vytahovali.Dohledávám jen kamarádům v MS.Snažím se je donutit k dosledům i když pomalu přísahají na holej pupek že minuli.
8x57JRS,bordík
Odpovědět