Výběr kulovnice

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
Abr
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 121
Registrován: úte 06.4.2010, 2:26

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od Abr »

Tak ho nechápu, proč se vůbec ptá? Když mu to zmokne, trochu se to skrouti, asi jako piano, když se meni vlhkost. Když bude často střílet, závěr si mu sedne i s hlavní. Ono stačí, aby tu krabičku trefil první ranou, dvakrát po sobě. Což je s tímto typem zbrane malá pravděpodobnost. Já bych 30t za celopazbu nedal.. Co chce slyšet??? Zě je to zbraň bez údržby, bezporuchova a střílí jednou dírou, asi:-)
Uživatelský avatar
Nik.308
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 333
Registrován: ned 06.6.2010, 13:53
Bydliště: Křivoklátsko

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od Nik.308 »

Abr napsal: .....Ono stačí, aby tu krabičku trefil první ranou, dvakrát po sobě, což je s tímto typem zbrane malá pravděpodobnost. ....
Přesně tak, myslivcům toto stačí. A upřímně z tvého příspěvku lze snadno vyčíst, že jsi zřejmě s celopažbou nikdy nestřílel, jinak bys nemohl napsat takový nesmysl.
Abr
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 121
Registrován: úte 06.4.2010, 2:26

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od Abr »

Ptat se na celopazbu ze dřeva asi nemá vůbec cenu. Hale, vypadá fakt tradičně a myslivecky. 30t je opravdu hodně moc peněz za to zpracování a kvalitu. Pokud bych opravdu ctil tradici i flintou, řešil bych to kouskem z bazaru a nechal bych udělat jen novy lak na dřevu, možna i povrch kovových casti a tím bych ušetřil moře peněz. Flinte jako takové nemůže stari uškodit a v celopazbe to bude střílet porad stejně tak nějak.
Uživatelský avatar
Nik.308
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 333
Registrován: ned 06.6.2010, 13:53
Bydliště: Křivoklátsko

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od Nik.308 »

To je pravda, kolega si nechal takto udělat starší Zetku a vypadá moc povedeně, krásný kousek.
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od Shiva »

Nik.308 píše: Abr nevím, kde jsi vzal, že celopažba nebude nic přesného, to je demagogie.
Tohle je zavadejici a mylne tvrzeni, prave pro zacinajiciho myslivce ci lovce.

Pokud nejde o nic jineho nez koupit nejakou flintu kterou zabiju jak prase, srnci ci vysokou na mysliveckou vzdalenost, tak nevim proc uz tu na toto tema mame 6 stranek. Kazdy myslivec mu doporuci to co ma. Protoze vsechny ty raze drive uvedene tu zver u nas spolehlive zabiji.

Take opakovane upozornuji na to, ze toto forum bylo vzdy pro vsechny jine nez pro lidove myslivce, kteri strili s temito zbranemi. vzdy to bylo pro lovce kteri si chteli rozsirit sve technicke znalosti, vylepsit si zbrane, strelivo, optiku a zdokonalit se ve strelbe.
takze se nediv ze kdyz tu nekdo chce celopazbu, tak se mu dostane teto reakce.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
Abr
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 121
Registrován: úte 06.4.2010, 2:26

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od Abr »

Nik.308 píše:Abr napsal: .....Ono stačí, aby tu krabičku trefil první ranou, dvakrát po sobě, což je s tímto typem zbrane malá pravděpodobnost. ....
Přesně tak, myslivcům toto stačí. A upřímně z tvého příspěvku lze snadno vyčíst, že jsi zřejmě s celopažbou nikdy nestřílel, jinak bys nemohl napsat takový nesmysl.
Já toho nastřílel, ze by ti nestačilo 7 životu, abys mě dohonil. Nastreluji ve zdruzeni jak kulobroky, tak cokoliv. Když jedu na střelnici a vedle pani nastreluji na 50m do pistoloveho terče 20x50cm kulovnici a pokaždé raně chodi k terci a já musím vždy přestat, tak jim to 3nabojema nastrelim, než aby mě hodinu prerusovali.. Ty vůbec nevis, co píšeš a s kým.
Uživatelský avatar
Nik.308
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 333
Registrován: ned 06.6.2010, 13:53
Bydliště: Křivoklátsko

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od Nik.308 »

Shivo to chápu, proto jsem se zde zaregistroval i já, toto forum má výborný přínos pro lovce i myslivce. Kdo se chce něčemu přiučit, rozšířit si znalosti, najde spoustu zajímavých věcí, já jsem zde nováček, ale dnes vím již spoustu věcí, o kterých jsem před půl rokem neměl ani páru.
Ale zakladatel tohoto threadu se ptal na celopažbu (asi proto měl nějaký důvod) a na zkušenosti se zbraní CZ 550FS v ráži 308w, proto jsem zde psal příspěvky.
Uživatelský avatar
Nik.308
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 333
Registrován: ned 06.6.2010, 13:53
Bydliště: Křivoklátsko

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od Nik.308 »

Abr, to poslední co bych chtěl je někoho urážet, ale někdy si po sobě přečti příspěvek a přemýšlej, co se asi honí v hlavě mladýmu klukovi, kterej si chce koupit svou první zbraň a teď tu čte takovéto články.
Abr
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 121
Registrován: úte 06.4.2010, 2:26

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od Abr »

Nik.308 píše:Abr, to poslední co bych chtěl je někoho urážet, ale někdy si po sobě přečti příspěvek a přemýšlej, co se asi honí v hlavě mladýmu klukovi, kterej si chce koupit svou první zbraň a teď tu čte takovéto články.
Pravě proto jsem mu napsal svoji osobni zkušenost. Nic přesného a hlavně údržba. 30t.je moc peněz a mohl by hodně ušetřit pořízení teto zbrane v bazaru a pokud je sikovny, dat si ji do kupy! :-) Rozhodne z ni bude mít větší radost a nebude tolik zklamaný, když ji bude chtít třeba časem prodat.
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od Shiva »

Nik.308 píše:
Ale zakladatel tohoto threadu se ptal na celopažbu (asi proto měl nějaký důvod) a na zkušenosti se zbraní CZ 550FS v ráži 308w, proto jsem zde psal příspěvky.
Jeho jediny duvod je, ze mu nekdo pri kurzu nalil do hlavy mraky tradic o myslivosti, coz obnasi i mraky hovadin o vybaveni. Takze si utvoril prestavu o lovecky zbrani, coz je celopazbena briza.
Urcite to neni kvuli tomu ze to je estet, protoze by si vybral celopazbu z tureckeho orechu orejpanou zlatem s jelenama na zaveru. Dal by za ni ne 30 ale 300.000kc
A kdyz tady nekdo napise ze celopazba je hovadina protoze to neni presne, tak ty to odsoudis jako demagogii a podporis tento argument tim, ze myslivci jedna rana staci. Coz je sice pravda, ale treba ten jedinec bude z casti jako my, tj, bude chtit strilet lepe, tak jsi ho podporil ve spatne investici. bude nastvanej, ze bud to musi prodat, nebo prestavet nebo koupit dalsi.
Jestli chce si koupit celopazbu, at si ji koupi, ale nerikej prosim, ze celopazaba nema vliv na presnost. Pokud to nevis tak se zeptej. ale jen proto ze tobe ta presnost vyhovuje a nevidis rozdil tak to neznamena ze to neni pravda.
Evidentne jsi si asi nikdy nekontroloval na strelnici puskohled. Jeho klikani, presnost klikani a jestli se puskohled vraci zpet odkud jsi zacal.
Ja vim, jako lidovy myslivec (tvoje slova) to nepotrebujes. jenze kdyz parkrat mines kus, tak nebudes vedet proc.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od BwanaHunter »

shiva> Nicméně si myslím, že pokud někdo "chce mysliveckou tradicni, nechce presnou" jak jsi napsal, nemusí to být nutně špatně. A tu celopažbu bych až tak nepodceňoval. Jedna z mých flint je celopažba v 7x57, 10 ran v 10 minutách jsem zatím neměl důvod z ni testovat, ale tři rány po sobě jen s přebitím a opětovným zamířením na 100 m nevylezu z desítkový zóny terče a nemusím se nijak moc snažit. Mluvím o jihoafrickém "taktickém" terči, který nemám naskenovaný, takže ho neukážu, ale 10 zóna je menší než krabička cigaret, v ní je pak přesný střed. Chápu, že to není přesnost podle tvých měřítek, ale pro běžného myslivce je nejen dostatečná, ale bohužel často i naddimenzovaná, jak občas vídám... :? Asi budeš souhlasit, že v běžné lovecké praxi takový parametr postačí. (Jen pro jistotu, po tom co jsi napsal, dodávám, že ten terč nepoužívám proto, že je na něm napsáno "tactical", ale proto, že se mi osvědčil, zejména pro nastřelování, mimo jiné má na sobě stupnici v palcích, takže i v dalekohledu vidím, kolik klikat a nemusím honit díru).

nik.308> Ale je samozřejmě pravda, že celopažba ovlivňuje přesnost,a ještě výrazněji je tomu u kulobroků, kde druhá hlaveň, která zůstává studená, ohýbá celý svazek, protože ta horká se teplem roztahuje. Takže přesnost a kulobrok taky jdou dohromady jen tehdy, pokud si vhodně definuješ přesnost :))

abr> Nechci se pouštět do diskuzí, kolik je hodně nebo málo za flintu, ale proč myslíš, že by celopažba měla být nějak radikálněji náročná na údržbu, než polopažba?
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od figi »

Nedá mi to, abych se také nezapojil.
Vlastním v celopažbě zbraň ráže 8x57JS, a pár let jsem s ní hodně lovil, v dešti, sněhu, horku. Nikdy jsem neměl problém s přesností, naopak, i když musím přiznat, že jsem z toho měl také obavy. Pro lov lišek a srnčí až do 200 m spolehlivě.
Faktem ale je i to, že mám pažbu udělanou odborníkem, hlaveň je po celé délce volná, a koncová objímka plní funkci, pro kterou byla vymyšlena.
Samozřejmě pokud bude použito dřevo nevalné jakosti, špatně vysušené a ošetřené, bude pravděpodobně problém. Zrovna tak záleží na zpracování - dopasování hlavně a předpažbí.
Ale tvrzení, že je celopažba nepřesná by asi vyvrátilo mnoho dalších spokojených majitelů a desetitisíce jejich úlovků.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
losthorizon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 121
Registrován: ned 22.11.2009, 20:26

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od losthorizon »

To Lukajs
Celopažba vs. polopažba

Co se týká střelby (resp.přesnosti),musíme rozlišit minimálně dvě:
1) loveckou střelbu cca do 200m
2) loveckou od 200m, sportovní střelbu

Pokud se tě týká pouze lovecká střelba do 200m, pak je celopažba naprosto dostatečná. Pokud by se tě týkala i ostatní střelba, celopažbu nekupuj. Zbraň pečlivě vybírej z několika kusů a ověř si, že je dobře udělaná. U pažby to znamená, že je na pažbení použité kvalitní dřevo, dobře vyschlé a dodržena podmínka toho, že se hlaveň nedotýká ani dřeva ani koncové objímky dřeva. Pokud je toto všechno splněno a zbraň netrpí nějakým dalším neduhem, není důvod proč celopažbu nepoužít. Co se týká bezúdžbovosti, je zde trochu paradox - celopažby se dříve vyráběly právě proto, aby byla hlaveň co nejvíce chráněná. Dnešní pohled na věc je poněkud jiný. A ještě k opakované střelbě. Osobně se domnívám, že v takovém případě by celopažba mohla vykazovat o něco větší rozptyl a to proto, že se hlaveň díky zapažbení více a hlavně nestejnoměrně zahřívá. Nakolik toto má vliv nedokážu posoudit, už proto, že různé zbraně se budou různě chovat.

V tebou uvedené cenové hladině přichází ještě v úvahu kulovnice Zastava. Kvalita použitých komponentů a zpracování je téměř stejná jako CZ. Dokonce se mnohdy hovoří o tom, že Zastava má lepší hlavně (vlastní produkce, CZ kupuje, otázkou je kde). Obě flinty jsou ale z kategorie DoDo - tzn. pozdějším drobným úpravám se nevyhneš. O jiné celopažbě do 30tis korun nevím. Pokud bys netrval na nové zbrani, pak má Abr pravdu s tím, že dobrým řešením by bylo koupit zbraň v komisi a nechat ji zrestaurovat. Ale s finanční úsporou bych moc nepočítal. To samozřejmě záleží na tom, jakou úpravu by zbraň potřebovala. Dobré řešení je to v tom, že pokud hledáš klasiku (asi jo, když chceš celopažbu), tak starší zbraň klasikou je. V poslední době se na tomto fóru pojem "tradiční" stal synonymem pro "špatný". Já bych to tak neviděl. Celopažba je prostě z pohledu vývoje tradiční klasikou v tom nejlepším slova smyslu a jistě i dnes má mezi zbraněmi své místo. Majitel celopažby by si měl být vědom toho, že má celopažbu a tedy esteticky krásnou zbraň, která má ovšem své limity, jichž dosahuje dříve než polopažba.

Hodně štěstí při výběru!
Uživatelský avatar
Nik.308
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 333
Registrován: ned 06.6.2010, 13:53
Bydliště: Křivoklátsko

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od Nik.308 »

Shivo vezmu to popořadě, celopažba jako lovecká zbraň, to se snad nenajlejvá do hlav na kurzech, vždyť to je zbraň, která je mezi myslivci rozšířená několik desítek let. Od zkušených střelců bych zde očekával, že mladým lidem, kteří sem přichází pro radu jakou první zbraň, čekal, že mu napíši pro a proti celopažba vs. polopažba a ne že se tu dočte "celopažba je nepřesná, to je špatná koupě". Dost možná s ní střílel jeho děda praděda a viděl, že se s ní loví bezproblémů.
Máš asi pravdu, že časem ho střelectví začne bavit, přejde z loveckého střelectví na sportovní nebo závodní střelectví, možná si začné laborovat střelivo a bude zde zakládat thready jakou první přesnou sportovní zbraň, kde bych mu celopažbu nedoporučil, ale to dnes nevíme, ale jistě to chce čas, aby si sám uvědomil své potřeby, možnosti a ideje.
Ještě k té střelnici, na střelnici chodím, nosím si tam právě svoji celopažbu a moji oblíbenou zbraň - kulobrok, abych zjistil jeji dobré nastřelení, přesnost, hendikepy ale i proto, že mně střílení baví a rád střílím. Dobře tak tedy vím, jaké jsou možnosti těchto zbraní a co si s nimi můžu dovolit. Nevidím proto tedy důvod, pokud mám zbraň dobře nastřeleno a střílím kvalitní střelivo, proč bych měl míjet zvěř.
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od Jiří K. »

To Lukajs
Pokud chceš CZ 550 FS, tak do toho jdi. Co budeš lovit a na jakou vzdalénost jsi nám popsal a na to ti ten FS bude plně dostačovat.
S té zásobníkové verze neměj strach a pružinky ti v záruce vymění nebo si je vyměníš dle návodu od Figiho sám. Osobně se mi jeví zásobník v současné době praktičtější než schránka. A budeš mít zbraň v ráži kterou jsi chtěl. Velkou výhodou této ráže je obrovský výběr továrního střeliva.
Pokud, ale trváš na schránce a váháš mezi 6,5x55 SE a 7x64.
Tak bych si vybral 6,5x55 SE s ohledem na zvěř jakou budeš lovit. Většina továrního střeliva se vyrábí se střelami 10,1 g a tyto těžké střely chválí i majitelé ostatních 6,5 ráží. Kamarád ma velmi dobré zkušenosti se střelivem Lapua Mega.
Na můj vkus 7x64(.270 Win) srnčí moc rozbíjí.
Do Zastavy bych nešel zbraně co jsem měl v ruce byly horší kvality než CZ. Jinak nevím jak dnes, ale v minulosti byla první investice do kamenů pro montáž.
Ještě se můžeš dotázat u Zbrojovky Holice třeba ti udělají i celopažbu. Opět je to zbraň bez kamenů. Osobně jsem jejich model K98, ale v ruce neměl.
Odpovědět