243Win

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
tomas.houserek
Nový návštěvník
Příspěvky: 27
Registrován: čtv 16.10.2008, 19:17
Bydliště: Olomouc

W.243

Příspěvek od tomas.houserek »

Zdravím vás pánové,chtěl jsem se zeptat jestli někdo neznáte náboje do W. 243 s označením SBP z roku 1989,protože jsem byl od otce obdarován ZKK 601 W. 243 a taky cca 200 ks nábojů SB z roku 1989 a 1990.totiž ten SBP náboj má o něco větší kulku než ty s označením SB.Tomáš
W243
Uživatelský avatar
jarda65
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 109
Registrován: pon 07.4.2008, 11:59
Bydliště: Jizerky

SBP

Příspěvek od jarda65 »

Jak jsem vyčetl na netu: SBP je staré označení Sellier&Bellot, Prague používané na náboje vyrobené do r. 1983.
CZ 557 Lux 6,5x55SE + LEUPOLD VX-III 3,5-10x50 Ill, IŽ 27EM-1C 12/76, IŽ 27E 16/70, ZKM 451 + LEUPOLD MARK 4 3,5-10x40 CHINA :(
klouda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 410
Registrován: úte 13.2.2007, 12:06
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od klouda »

Rozhodně bych nedoporučoval zkoušet podobnou munici používat jako loveckou. U nás si pár lidí sehnalo npár krabičekk SaB za "ú?asné peníze" ( nestálo to víceméně nic..tak nabít a hurá do lesa. Docela se divili, kolik prasat se muselo hledat a kolik se nena?lo. Do papíru to dělalo krásné geometrické obrazce jen ne kulaté díry, nebyl problém aby se ta střela "rozpadla" a ve finále byl v terči třeba 3 dirky. Nikdy nevíš jak dobře to bylo skladované a v jaké mstavu daná munice je. Munice podle mě není tak drahá aby se muselo střílet vším co se najde. :!:
.22, .243., 7x57, 8x57IS, 9mm, 16/70, 12/76
Tomáš Karel
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 394
Registrován: úte 20.2.2007, 11:40
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od Tomáš Karel »

A co říkáte na todle :
http://www.winchester.com/products/cata ... 16&type=69

má s tím někdo zkušenost jak se to chová ke zvěřině. Děkuji za odpovědi
A popřípadě kde bych je sehnal a za kolik.
US OPTICS
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: stř 18.4.2007, 18:20

Elite

Příspěvek od US OPTICS »

Karle, myslím, že je to nová střela a pochybuji, že bude u nás k sehnání. Já jsem rád, že občas seženu Silvertip. Jinak by ale podle parametrů, mohla být celkem dobrá. Snad se někdy u nás objeví. :oops:
PRVNÍ RÁNA MUSÍ JÍT vždy TAM KAM MÁ!
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1072
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Osobně bych na ni moc nevěřil. Bude asi celkem tvrdá a v rychlé laboraci, a tak bude určena na poměrně těžkou zvěř(odpor více kladoucí zvěř) , nebo větší vzálenost. Bude určitě dobře prostřelovat.
Jinak já rozli?uji u 243W přesné střely (náboje) s vysokou rychlostí např. Win. Ball. Silvertip na větší vzdálenosti a klasické pol. "střely" o hmotnosti 100 grejnů a rychlostí okolo 890-900m/s, které učinkují na selátka a kusy okolo 30-60kg(vyvrženo) na vzdálenost do 100m lépe než předchozí uvedené. Prostě na hromadu (šoulačku)do lesa spíš tě??í a pomalejší a na pole rychlejší lab. s "přesnou" střelou.
Asi by měl víc napsat figi a na foru je nakonec víc uživatelů 243W. Figi dokonce kdysi mluvil o tom, že si do lesa nechá udělat náboje s tě??í střelou a laborací spec. na lončáky ,kdy počáteční rychlost bude +-okolo 800m/s. Já sám mám 243W 3/4 roku jako druhou ráži a jsem spokojen a uvedený názor potvrzují moje zkušenosti.
US OPTICS
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: stř 18.4.2007, 18:20

Winchester

Příspěvek od US OPTICS »

Karle ona to je jenom střela, náboje do 243 W ten Winchester nedělá. když dá? do toho jejich vyhledávače všechny zvolené střely a tvrdosti, tak zjistí?, že dělají jenom Ballistic silvertip, Power Point a soft point. Tu Supreme elite mají označenou XP3, ale jinak je zařazená CXP2 (středně tvrdá zěř). takže náboje vůbec nebudou k sehnání, jenom ty střely.
Jinak to bude asi jak psal Josef, ale bez praktické zkoušky se to těžko hodnotí.
Teď střílím CDP (Blaser) a na 300 m to už není. Minulý týden jsem střílel na lišku 324 m a minul jsem ji a to jsem střílel v le?e, bez větru. Asi se vrátím k B. Silvertipu. Zase na druhou stranu daněk 184 m (Blaser - CDP), byl střelený za plecko a odešel (spí? vyrazil po zásahu tryskem) a po 15 m le?el bez odkazování. Vstřel i výstřel neznatelný.(nefotím, takže fotky nejsou k dispozici). Tím CDP mám i lišku na 50m a bylo to "dírka - dírka". Vzhledem k tomu, ale že převážně lovím v polích, tak se vrátím k B. Silvertip. To opravdu umí dírka dírka (teď mám na mysli terč).
ještě mám Hirtenbergeri 80ks se střelou N. Partition, ale ty jsem ještě nezkoušel. Asi teď přestřelím na ně, tak uvidíme jak budou přesné. Jinak strach z účinku nemám, protože Nosler Partition je dost dobrý, co se týká účinku, ale uvidíme na tu přesnost.
PRVNÍ RÁNA MUSÍ JÍT vždy TAM KAM MÁ!
Tomáš Karel
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 394
Registrován: úte 20.2.2007, 11:40
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od Tomáš Karel »

Tak to vyhráli tyhle tak sem zvědavej co to bude umět :lol:

http://img230.imageshack.us/my.php?imag ... 312la2.jpg
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva »

pokud mate stoupani alespon 7" zkusil bych Berger 115gr VLD. pri stoupani 8" 105gr
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
Tomáš Karel
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 394
Registrován: úte 20.2.2007, 11:40
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od Tomáš Karel »

Je to sto let starý mannlicher s novou hlavní zítra dám fotky je to dělaný na zakázku je 6-ti drážková a stoupání vůbec netu?ím. Se střelivem S&B mi šli na sto metrů do kroužku o průměru 5 cm. a od těch winchestrů čekám víc. Mám na to i jiný terče tam to byl takovej test jenom jak to lítá :)
Uživatelský avatar
xHonza
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: stř 30.5.2007, 12:23
Bydliště: Uz jen les

Laborace pro lehkou střelu 243Win

Příspěvek od xHonza »

Potřeboval bych poradit.

Rozhodl jsem se zkusit pro 243Win 80 grs Sierra Pro-Hunter. Nezkoušel jste někdo laboraci v 243 pro takovou střelu? K dispozici mám momentálně dva VECTANY - TUBAL7000 a TUBAL3000 + Accurate2460.
Nejlepší ráže je dobrá střela a nejlepší střela je ta dobře umístěná!

...Jestlipak by v tom desátém přikázání českého mysliveckého desatera nemělo místo sv. Huberta být radši kolegovi svému záviděti nebudeš...
Uživatelský avatar
Milan.K
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 407
Registrován: pon 20.8.2007, 16:54
Bydliště: Kolín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Milan.K »

To xHonza
já mám od kamaráda přebíjené se střelou NOSLER BTH 80gr s prachem Accurate 2520 a jsou super.Srnčí na 186 metrů se jen otočilo ( 2 kusy )a odkázalo.žádná devastace zvěřiny ani podlitiny.Vstřel dírky,výstřel velikosti 10ti koruny.
Jsem s nimi velice spokojený.
BAIKAL 27 EM-IC 12-12/70
243WINCHESTER
223REMINGTON - SACO 8x56
Když víme jak,nemineme cíl.
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Příspěvek od figi »

Já konečně sehnal Bergry VLD 95 grs., výrobce doporučuje twist 9", mám 10", tak jsem zvědav. I když jsem našel i dost info o tom, že i se stoupáním 10" to chodí dobře, ale snad jen za určitých podmínek ( zřejmě je určitá hranice V0 ).Střelu bych přirovnal k jehle, v tom průměru 6mm a délce, kterou má to bylo první, co mně napadlo.
U Bergrů bude ale u továrních zbraní obecně další problém, všude jsem se dočetl o tom, že nejlépe střílí při celkové délce náboje takové, aby se střela dotýkala drážek, to mi vychází 74,3 mm ( s BST je to 69,85 mm ), a to už zase pomalu není střelu v nábojnici za co chytit, BT má totiž stejně dlouhý jako Berger VLD 210 grs. ráže .30.
Na jednom fóru ( tu?ím long range hunting ) ale Walt Berger doporučoval u loveckých nábojů odsazení střely VLD od drážek 0,25 až 2,5 mm s tím, že je třeba najít vlastní nejlepší variantu. takže první pokus bude 1,9 mm ( aby mi vy?ly do zásobníku ), V0 900, 930, 950 a pak poreferuji.
Stejně si říkám, co blbnu, Ballistic tip mě zatím vždy vyšel nejlépe a nic ( na lov ) ho nepřekonalo. (I když z 308W chodí snad lépe, než terčové Lapua scenar.)
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva »

Bergerem doporucene stoupani pro stabilizaci strely je vzdy to nejpomalejsi, ktere by melo strelu ustabilizovat.
Pravda je, ze Berger je vice obtizne vychytat OAL, ale kdy se to povede, tak to strili ultra presne. doporuceni je zacit s OAL tak aby se drazky LEHCE opsaly na strele. toto OAL je index 0. nejlepe strilejici navazka na 0 se pak pouzije na usazeni strely na "jammed" 0.01" (0.25mm) do drazek a pak naopak "jumped" 0.01" od drazek.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1072
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Příspěvek od Josef Kuřitka »

V sobotu večer jedno sele. Vyvrženo 36kg, 80m, 95 grejnu Win. Bal.Sli. Tip, v ohni. Těsně za lopatku, rozbitý plíce.
Odpovědět