Rychlá malá vs.velká pomalejší

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
Odpovědět
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od figi »

Honzo zamkni to, protože těch nesmyslů je tady opravdu hodně, mrzí mě, že právě i z tvé strany. Je nutné si uvědomit, že lidé, kteří to tu na fóru čtou, většinou mají větší či měnší zkušenosti, a o pisateli si ten obrázek udělají. Proto se snažím psát jen o tom, co jsem sám prožil, a ne o tom, co jsem někde slyšel, nebo četl.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od BwanaHunter »

figi> nechi se hádat, proto bychom toho vážně asi měli nechat. Tvrdíš, že plácám, neuvedl jsi ale kde plácám. To s tou biologií bylo míněno přesně v souvislosti s tou rychlostí. Pořád sveřepě tvrdíš, že je to jen o rychlosti,ale když si se snažil vysvětlit proč, tak promiň, z pohledu biologie a chování živého organismu to byl nesmysl. Opakuji, že ti tvoje zkušenosti neberu, ale stejně jako ty vycházím jen z vlastních zkušeností. Začínám mít pocit, že ti docházejí argumenty a tak vše ostatní označíš za plácání a za nesmysly.

tommy> ach jo, myslel jsem, že vypovídající hodnotu příspěvku - střelil jsem s tou flintou už 5 kusů vysoký a padly, tím pádem je to ta nejlepší flinta - už jsme tady vyřešili. Krom toho, nikdo, a já tedy rozhodně ne, tady netvrdím, že se s 243 nedá lovit, ale neberu ty řeči o tom, jak po 7x64 někdo pořád dohledává a najít nemůže. Protože pokud to tak je, tak je něco špatně se střelcem, případně střelivem, ale ne s ráží.

shiva> figi má pravdu, že rány, které jdou přes kýtu, zejména pokud jdou přes kyčelní kloub, dál šikmo dutiny břišní a do komory, bývají velmi účinné, a to i na velkou zvěř. Je tady ale pravda, že nejsou moc "myslivecké" a vhodné pro případ, že chceš to zvíře jíst. Jako dostřelná rána třeba i u nebezpečné zvěře, jsou ale používané a jedny z doporučovaných. Potřeba je dostatečná penetrace, zachování směru střelného kanálu a dostatečná "soudržnost" střely, tedy slušná zbytková hmotnost.
Co by mě zajímalo, jak jsi říkal, že jsi nepotkal moc myslivců, který by řekli, že neumí střílet. Tak by mě zajímalo, co je to v tvých měřítkách - umět střílet. Protože když tak čtu tvoje příspěvky o přesnosti a výsledky sportovní střelby, tak mám pocit, že střílet neumím :))
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od Tommy »

bwana-po 7x64 kamarád vždy našel,nikde jsem neuvedl,že nenašel.Nikomu taky nedoporučuji 243w na vysokou a ani to tady nikdo nezmiňoval,ale lovit se s tím dá.Na již zmiňovaný zastavovací účinnek má velký vliv právě ta rychlost.Čím větší rychlost při nárazu,tím větší defragmentace střely a tím větší předání energie a tím větší poškození vnitřních orgánů!Důkazem jsou ty podlitiny a stav vnitřností po vývrhu.Jestliže je schopen w243 předávat 90% své energie,tak je daleko účinnější než 7x64,která si nese sebou větší energii,ale k čemu to je,když předá sotva půlku.243w si sebou nese jednu neblahou vlastnost a to je právě to barvení,proto se tady každej ohání kolik nebylo dohledaných kusů,ale kolik jich bylo nedohledaných po jiných rážich,které jsou daleko používanější! :twisted:

To figi: ještě mi tady chybí příspěvěk od někoho,kdo s 243w loví a je nespokojen.Zatím jsou to jen ti,kteří s ní neloví a jsou nespokojeni.Tím nechci nikoho urazit,ale je to diskuse,kde se prostě pár názoru vymění.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od pufr »

Tommy tohle ale není diskuse o 243W - stačí se podívat na název vlákna :lol: :lol:
Pufr
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od Shiva »

Bwana:
Rana pres kytu byla samozrejme neumyslna (po pravde jedina neumyslna z tech 15ti). protoze srnec stal jiz dost na sikmo a dle meho soudu, se dal do pohyby protoze slysel peleton nemeckych turistu, jez mi par vterin po vystrelu projeli pod posedem. Jinak to bylo tam kam jsem miril. za plecko a na druhe strane skrze plecko. Ono to srnci na 150m sikmo neni zas az tak velky cil. Na jidlo to nebylo, byl to odstrelovy kus.
S tim ze se malokdo prizna ze neumi zas tak dobre strilet, jsem to myslel vseobecne. Ale zvlaste myslivci se vyhybaji strelnici obloukem. Takze jsem chtel rici, ze vetsina lidi (strelcu) si to neprizna, nezna a nechce znat a nechce si to priznat, sve moznosti. A kdyz nezpochybnime slova zkuseneho lovce a strelce, ktery jeste napise ze to NEDOPORUCUJE zacatecnikum ci nezkusenym strelcum (nevim jak to Figi definoval) tak vetsina si proste rekne ze on preci takovy strelec je a ze to tedy zvladne. Tak jsem to myslel.
Strilet presne a dobre. To je tezka otazka ve smyslu loveni. Protoze to neni jen o tom, kdyz bude mit zver kruhy na bocich vzdy trefovat ten prostredni (technicky) ale i za jakych podminek a vzdalenosti. Vyborny lovec nemusi vubec nastrilet dobre do terce, protoze mu staci bezne trefovat terc o velikosti 20x20cm (a na to dle meho soudu, nemusim umet strilet :-) ) a naopak, sportovni strelec jez sazi desitku za desitkou, se v tvari v tvar strilet na neco ziveho sesype. Byl to jeden z duvodu (Ne ten nejvetsi) ze mi prave zde na foru ci jinde, vsichni myslivci s despektem rikali, ze delat diry do papiru je o nicem. tak jsem proste chtel i jim dokazat, ze strilim lepe nez oni i v jejich prostredi. :-)

Tommy:
Predani energie nema nic spolecneho s rychlosti. dopadova energie je dana rychlosti a vahou. predani je pak dano prumerem a konstrukci strely.
Pokud se strela destabilizuje tak je to jasne a je z toho zaroven i kafamlejnek.
Pokud nebude lpet na barveni a pozivatelnosti masa, tak velka dopadova energie pri dobre se deformujici strele jez zver neprostreli bude mit vetsi predani energie nez strela s mensim prumerem o stejne dopadove energii.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od pufr »

Ještě je jedna "statistika" obsahující tisíce kusů ulovených střelami ráže .244 a to sice zápisky Güntera Frèrese - tvůrce "německé odpovědi" na 222 a 223 Rem., která se jmenuje 5,6x50Magnum a pak ráže 6x62 - tu si Frères jako vývojový pracovník DWM udělal "pro sebe" :) . Čáru přes rozpočet mu ale udělal německý zákon, který požaduje na spárkatou vyjma srnčí střely o průměru větším než 6,5 mm (Němci mají totiž rozum :D ). Proto se 6x62 v Německu moc nerozšířila. Ve Frèresových záznamech ale jsou obrovští kňouři a jeleni z delty Dunaje a stovky kusů další zvěře. Marně ale pátrám po odkazu na nějaký rozumný článek na netu. Z článků v DWJ a W&H si pamatuji, že se redaktoři podivovali, že v záznamech není jediný nedohledaný kus :? .

Protože ale taky mám kamaráda, který už ve svých záznamech překročil číslo 1.700 ks spárkaté a taky tam nemá jediný záznam o nedohledaném kusu, myslím že znám odpověď - kamarád říká: "Nebylo možné ověřit polohu zásahu a průběh střelného kanálu, tak jsem nemohl udělat záznam - statistika vypovídá o zbrani a střelivu, ne jak se já trefuju."
Mimochodem tenhle člověk obdobně jako Figi & Tommy zase glorifikoval 308W - konkrétně S&B 9,7g SPC (dokonce drahně dlouhou dobu tvrdil, že mu, z jeho zbraně, při nastřelení na 220 m dráha střely nikde nepřevýší záměrnou o více než 4 cm - a to se zbraněmi a střelivem profesně zabýval - to ale na druhou stranu ukazuje, jak je důležitá důvěra ke zbrani kterou používám :) )

Mimochodem na naháňky Frères používal nebo možná i používá dvoják ráže 9x57R s 16g poloplášti (.358) - nebyl to "žádný 244kový fanatik" :D
Pufr
US OPTICS
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: stř 18.4.2007, 18:20

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od US OPTICS »

no tak chlapi, nechte už toho figiho napokoji. Vždyť píše, že tuto ráž nikomu nevnucuje, psal jen své zkušenosti s 243 Win (jo mám ji taky :) ), ale vyzkoušel jsem již 6,5x68, 270 Win, 270 WSM, 6,5x55SE a poslední co mám je 243 Win. Po všech zmíněných rážích a dobře umístěném zásahu jsem nic se psem nedohledával, vždycky jsem si vystačil sám. Teď lovím s 243 a jsem také spokojen. Já jsem takový, že dlouho u jedné ráže nevydržím a rád zkouším nové věci a jsem rád, že na doporučení figiho jsem zkusil 243 Win a prostě nelituji toho. U nás se střílí srnčí, dančí, mufoní, černá a jen málokdy vysoká, ta jen opravdu ojediněle. Podle mě Figi tu zbraň nedoporučuje těm, co si moc nelámou hlavu s umístěním zásahu (je jim jedno jestli to "fláknou" na komoru nebo na měkko) a znám dost takových jedinců, kteří si právě proto pořídili 8 a více a s umístěním zásahu si opravdu moc hlavu nelámou. Myslím si, že to vzájemné napadání je zcela zbytečné, každý má prostě svůj názor a buď s ním souhlasím a nebo nesouhlasím, ale zbytečně se urážet kvůli prkotině, jako je vhodnost ráže k lovu, tak to je přece hloupost.
Nevím, ale myslím si, že je to jenom o umístění zásahu. Přece když je to na komoru (ne na měkko) prostě na komoru, že ten kus je dohledatelný po jakékoli ráži. Nevěřím tomu, že po ráně na komoru i dospělý kus vysoké, černé, dančí nebude do (ať nežeru) 200 metrů od nástřelu. Já teda takovou zkušenost nemám. Lovím od roku 2001, takže nic moc, ale prostě jsem při ráně na komoru, nic neměl od nástřelu dál jak 100 metrů a to ještě nějaký ten metr přidávám.
S velkou pomalejší jsem nikdy nelovil, takže s tímto zkušenost žádnou nemám, jen s těmi výše uvedenými rážemi. :)
PRVNÍ RÁNA MUSÍ JÍT vždy TAM KAM MÁ!
vhool

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od vhool »

figi píše:Honzo zamkni to, protože těch nesmyslů je tady opravdu hodně, mrzí mě, že právě i z tvé strany. Je nutné si uvědomit, že lidé, kteří to tu na fóru čtou, většinou mají větší či měnší zkušenosti, a o pisateli si ten obrázek udělají. Proto se snažím psát jen o tom, co jsem sám prožil, a ne o tom, co jsem někde slyšel, nebo četl.
cti poradne,pisu o tom s cim mam osobni zkusenost i kdyz ne treba jako lovec .tohle tema se jmenuje rychla mala vs.velka pomala a ne figi vs.vhool nebo figi vs.zbytek sveta.jestlize jsem uvedl byt jen jeden jediny nesmysl tak me oprav (nebo kdokoli jiny ale konkretne),rad se poucim protoze vim ze nevim vsechno.jestlize tu neco tvrdim tak to i obhajim a podlozim fakty a nezlob se na mne ale jak psal uz bwana... skladba tebou lovene zvere je jina nez napr.moje.rad bych tuto debatu uzavrel jednou provzdy tim co jsem psal uz nekolikrat ale porad jsi to evidentne nevzal na vedomi,jen to shrnu.
243W je zcela prumerna raze ktera se hodi na lov zvere v otevrenem terenu do 300m,vhodna na zver max.do 100kg (nerikam ze nelze i vetsi nebo dal ale jsou daleko vhodnejsi raze).
vseobecne zastavam nazor,ze je uplne fuk cim kdo lovi kdyz to umi ale to umeni spociva i v tom vybrat prave vhodnou razi na danou zver,podminky a teren (nemluve o vhodnem strelivu).proto jsem uz krapet vznetlivej v souvislosti s tim jak se to tu zvrtlo v obhajobu 243.
Patrik-30-06
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 310
Registrován: pon 16.6.2008, 12:09

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od Patrik-30-06 »

Já bych se chtěl zeptat, proč je ta 243 tak špatná?
22lr, 22 hornet, 222 rem, 243 win, 6,5x52r, 6,5x57, 6,5x55SE, 30-06, 6,5 Creedmoor
vhool

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od vhool »

on nekdo psal,ze je spatna???
tibi1
Zkušený diskutér
Příspěvky: 605
Registrován: stř 18.10.2006, 6:52

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od tibi1 »

ne aby to nekdo bral ironicky ale nezamykajte tuto temu pretoze je najlepsia z celeho fora. :D myslim to fakt vazne
argonaut2006
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 116
Registrován: sob 06.9.2008, 12:37
Bydliště: Pardubický kraj

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od argonaut2006 »

Presne tak ja jako adept a nezavazny pozorny citatel :D jsem se zde opravdu dost veci myslim dozvedel dle meho soudu tady nikdo 243W vylozene nehanil jen patri do ruk poradnym strelcum jako je treba Figi a ne mne jelikoz ja jsem zatim rad kdyz mi 5 ran jde na 100m do kruhu o prumeru 15cm :oops: u sebe jsem to tedy videl na nejakou silnejsi a pomalejsi tudiz jsem vybral 8x57 snad jsem neudelal chybu :D takze vam vsem moc dekuju za uzitecne informace jen me mrzi ze uz to chvilema sklouzava do osbnich hadek coz je skoda takze chlapi klid je to preci forum :D
Naposledy upravil(a) argonaut2006 dne pon 16.11.2009, 20:33, celkem upraveno 2 x.
Rössler Titan 8x57JS+Meostar R1 7x56RD
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od Shiva »

Tohle vlakno se nejmenuje "243 spatna vs. dobra".
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od Shiva »

Neboj, vetsina z nas se zna osobne a myslim, ze jsem prezili (alespon ja a par jinych) daleko horsi bourky. :-)

Jinak 243 jako raze pro LR strelbu je opravdu vyborna, vyborna balistika, vynikajici presnost, pri pouziti dlouhych tezkych strel (100-105gr) vazny konkurent 6BR a 6.5x47Lapua.
Ale pokud bych chtel kloubit lov s presnou sportovni strelbou, tak bych volil neco jako je 6.5x55SE nebo 7-08rem.
zabijet se da vsim a ruzne. Ale mnohokrat se jiz napsalo, NEEXISTUJE univerzalni raze na vsechnu zver, na vsechny vzdalenosti, na vsechny typy krajiny a urcite ne pro vsechny strelce.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
vhool

Re: Rychlá malá vs.velká pomalejší

Příspěvek od vhool »

:D :D :D :D gratuluji,prave jsi zacal jiz ctvrte kolo diskuze :lol: :lol: :lol: :lol: ...ja se pridam az po figim :wink:
Odpovědět