Fotky našich loveckých zbraní

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Fotky našich loveckých zbraní

Příspěvek od kojot »

Ať už je to hlaveň, nebo pažbení, mělo to být už dávno. Český myslivec by určitě ocenil základní verzi zbraně (např. 550 standart, či lux) a k tomu možno stavebnicově dokoupit, či zakázkově přímo z výroby:
- šroubovicová hlaveň
- hlavěň s kompenzátorem
- hlavně délek 50- 65 cm
- světlovodná mířidla
- kroužkově zaleštěný závěr
- místo 20 typů pažeb spíše výběr z kvalitativních tříd dřeva
- weawer lištu
- když už Lux, tak s nějakou rytinkou třeba na nábojové schránce, či pouzdru závěru
- spoušť Timney

Jinak "Ebony" na živo vypadá daleko lépe, než na fotkách.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
lemoch
Nový návštěvník
Příspěvky: 5
Registrován: čtv 28.10.2010, 13:54

Re: Fotky našich loveckých zbraní

Příspěvek od lemoch »

Zbrojovák píše:To je asi top co umí dnes CZUB na bázi cz550 vyrobit, nechápu proč takto nedělají všechny laufy (kování tzv. "na čisto") bez dalšího obrábění. Měl jsem možnost se účastnit prototypových zkoušek, přesnost (zahřáté) hlavně byla oproti standardní produkci lepší zhruba o 30%. A přitom je to výrobně méně nákladné.
Mířidly se to dopnit dá, chce to jen šikovného puškaře.
Já jsem to taky tak vyhodnotil a proto jsem si ji koupil. Chtěl jsem CZ protože je nepovažuju za špatný zbraně (asi se mnou nebudou všichni souhasit ale ja to tak vidim mam jich několik od CZ a na žádnou si nemůžu stěžovat).
Na tom s tou přesnosti hlavně něco moýná bude, většinou znám tvrzení že u lovecký zbraně se po několika výstřelech radikálně snižuje přesnost vlivem tepla. Tak jsem to zkoušel na střelnici na 200m. Střílel jsem s oporou a rozptyl byl do max. velikosti občanky většinou ale těsně u sebe a to nejsem extra střelec takže většinu chyby mam na tryku já. Vystřílel jsem za 45 min cca 20 nábojů SB - SPCE 11,7g takže hlavěň byla pěkně zahřátá a nic jsem nepozoroval, pořád stejný.
Jeden známí je puškař a říkla mi že je to logické, protože jak je ta hlaveň kovaná na čisto, tak že se tam ty mikroskopiský zrna toho kovu pěkně posklávají, kdežto u klasický hladký hlavně se po kování zvenku ještě obrábí (soustruží a brousí) a ve finále pak mají tydle procesy nepříznivý vliv na přesnost hlavně. A to hlavně z důvodů namáhání při těchto technol. procesech a pak z důvodu porušení struktury.
michalos
Zkušený diskutér
Příspěvky: 589
Registrován: pon 17.11.2008, 8:26
Bydliště: Blanensko

Re: Fotky našich loveckých zbraní

Příspěvek od michalos »

lemoch píše:
Zbrojovák píše:Jeden známí je puškař a říkla mi že je to logické, protože jak je ta hlaveň kovaná na čisto, tak že se tam ty mikroskopiský zrna toho kovu pěkně posklávají, kdežto u klasický hladký hlavně se po kování zvenku ještě obrábí (soustruží a brousí) a ve finále pak mají tydle procesy nepříznivý vliv na přesnost hlavně. A to hlavně z důvodů namáhání při těchto technol. procesech a pak z důvodu porušení struktury.
Jeden z technol. procesů jak uvádíš je rozhodně teplota při soustružení a obrábění... i když se to chladí a tak dále ... pořád hlavní vliv na strukturu materiálu a jeho vlastnosti, které potom bude nabývat, je právě teplota, která mění fyzikální a chemické vlastnosti a složení matrice a přídavných složek dané ocely, při které se s materiálem pracuje. :wink: Vím to .... mám z toho zkoušku.... navíc za jedna... :)
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1410
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Fotky našich loveckých zbraní

Příspěvek od Choochoo007 »

Chemicke slozeni? no nevim, jestli je mysleno zahrivani v peci budis, ale soustruznim?
Teplota urcite dela z matrosem divy. Ono se treba ale take pouziva zihani pro odstraneni vnitrniho pnuti a nektere druhy zihani se primo po kovani doporucuji. Takze zahrivani kovaneho materialu kdyz se to dela spravne ma i kladny vliv, takze bych zase netvrdil, ze kovana hlaven musi byt vzdy presnejsi. Z me zkusenosti muzu rict ze i firmy zabyvajici se vyrobou kovanych soucasti za nehorazne penize nekdy nevi co delaji.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Toma
Zkušený diskutér
Příspěvky: 623
Registrován: úte 13.11.2007, 10:37

Re: Fotky našich loveckých zbraní

Příspěvek od Toma »

Říkávalo se po zavedení výroby kovaných hlavní, že jsou přesnější,a pak se otočilo k tvrzení že třískové obrábění je kvalitnější než kování, teď zase naopak?
Lovec zabíjí jednou ranou.
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1410
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Fotky našich loveckých zbraní

Příspěvek od Choochoo007 »

Rec je o kovani hlavni nacisto a kovani hlavni a naslednem opracovani.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
michalos
Zkušený diskutér
Příspěvky: 589
Registrován: pon 17.11.2008, 8:26
Bydliště: Blanensko

Re: Fotky našich loveckých zbraní

Příspěvek od michalos »

Choochoo007 píše:Chemicke slozeni? no nevim, jestli je mysleno zahrivani v peci budis, ale soustruznim?
.
Ano kolego i chemické složení se mění.. vemte si např. obyč železo a k tomu na druhé staně uhlík.. viděl jste někdy diagram Fe-Fe3C(železo-žeezo karbid) kolik je tam modifikací, a struktur...a jen díky tomu že se v různé koncentraci zahřeje daný kov a různě rychle se ohřívá a schlazuje..... :wink:
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1410
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Fotky našich loveckých zbraní

Příspěvek od Choochoo007 »

Videl, minimalne pred zkouskou :D
Jen rikam, ze v peci zahrivanim jo, ale opracovanim jako je soustruzeni urcite ne :wink:
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Fotky našich loveckých zbraní

Příspěvek od Zbrojovák »

jde halvně o to, že hlaveň se kováním za studena vytahuje do délky, takže se vrství vlákna a pokud není materiál 100% konzistentní tak se neprokuje rovnoměrně. Při obrobení se může stát že obráběná plocha prochází napříč vlákny. To pak funguje (lovecká přesnost) určitě do 3 kulových ran - tím to ale končí a hlaveň se pak dočasně kroutí - ono kroutí se vždy, ale zde mnohem dřív. Na tzv. studenou ránu to ovšem nemá vliv, tam už hraje roli pouze přesnost výroby. Kdo nestřílí z kulovnice za sebou více než 2 - 3 rány, může mu to být jedno.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Re: Fotky našich loveckých zbraní

Příspěvek od Mosin »

Jelikož se zde rozjela diskuze o materiálech, která je OT, dovolil jsem si založit nové vlákno, kde jsem se pokusil vysvětlit několik problematik, které se zde probírali a ne zrovna přesně vysvětlovali.
CZ 550, 308 Win. / CZ 527 Varmint 223Rem / CZ 550 300WinMag / BO 98 9,3x62
ZG 47 8x57 JS / ZBK 110, 5,6x50 RM + 12x70 / ZP 16x70 / IŽH-27EM-1C 12x70
Vojta
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1001
Registrován: pát 11.5.2007, 15:16
Bydliště: Královéhradecko

Re: Fotky našich loveckých zbraní

Příspěvek od Vojta »

Oživím trošku toto téma. Rád bych se ,,pochlubil" novým přírůstkem do naší rodiny :-) Již delší dobu jsem přemýšlel o nějaké změně a jednoho dne jsem si prostě řekl, že už je na ni čas. Tak jsem se do toho pustil a toto je výsledek:

CZ 550 FS, ráže 8x57 JS, Meopta Meostar R1r 3-12x56 RD

Obrázek

Ještě mám v plánu vyměnit montáž za pevnou jednodílnou ocelovou bez podhledu. Ale ještě se rozmýšlím, kvůli naháňkám ... Ale určitě by to vypadalo lépe. Hlásím se tedy K Pepovi Kuřitkovi a ostatním do klubu osmičkářů :-)

PS: Ještě jednou mnohokrát díky Aldo!
pavel
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 124
Registrován: ned 28.1.2007, 9:43
Bydliště: Plzeňsko

Re: Fotky našich loveckých zbraní

Příspěvek od pavel »

tu montáž určo vyměň, na naháňky je stejně lepší nastavit na tom variablu trojku zvětšení a podhled stejně nevyužiješ..a jak sám říkáš, bude to vypadat líp :wink:
zispo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 374
Registrován: pát 15.1.2010, 6:13
Bydliště: jižní morava

Re: Fotky našich loveckých zbraní

Příspěvek od zispo »

ten puškohled je docela dost nad osou hlavně.Jinak krásná zbraň a taky se nově připojuji do klubu 8. Jak zrepasuji Z tak sem dám foto.
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Re: Fotky našich loveckých zbraní

Příspěvek od Alda »

:wink: Vojto, tak at Ti prinasi jen stesti a bohate lovecke uspechy!!! :wink:
Ceska myslivost bude takova, jakou si ji my, cesti myslivci a lovci, udelame
Vojta
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1001
Registrován: pát 11.5.2007, 15:16
Bydliště: Královéhradecko

Re: Fotky našich loveckých zbraní

Příspěvek od Vojta »

Děkuji pánové! :-) Mám z ní opravdu radost! Na předchozí kulovnici jsem také mněl podhled a musím se přiznat, že jsem ho na naháňkách nejednou úspěšně využil. Ale ta změna asi nastane.
Odpovědět