Kdo má zkušenosti se skládáním kulovnice

Vše o kulovnicích a malorážkách
Milik607
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 146
Registrován: čtv 16.6.2016, 10:57

Re: Kdo má zkušenosti se skládáním kulovnice

Příspěvek od Milik607 »

Takže opravdu 1 kg nadváhy oproti ostatním je tak značný?
Blaser R8 professional 9.3x62+ 308win
Atn X-site 4K 5-20x
Broková kozlice Baikal MP 27 EM
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: Kdo má zkušenosti se skládáním kulovnice

Příspěvek od Durell »

Takže vlastná skúsenosť .

Mám 6,5-284 v dvoch zbraniach CZ 550 custom cca 6 kg celková dlžka 1200, lovil som s ňou nadštandardne priestranný posed. Tam to ešte šlo ale pri dohladávke nie príjemné a strelba z volnej ruky ani som neskúšal - radšej . Jednoducho po cca roku pribudla v tomto kalibri Blaser R8 PS 650 mm SW lauf komplet 4,9 kg celková dlžka ako S202 560 mm lauf . CZ zostalo len na strelnicu, jednoducho lovecká je lovecká. Na spoločné s tým fakt vôbec nerátaj .

Nevymýšlaj 300 WM je na začiatok dosť. Keď ti dá prvý krát po čele puškohlad získaš dešpekt a lov nebude taký príjemný.

5300 J s 300WM a 3500 - 4000 J štandard ráž je v tej istej zbrani veľký rozdiel. No keď chceš ?
SAUER 202- 9,3x62, Swarovski z6i 2-12x50, Blaser R8 PS 6,5x284 Norma , Zeiss VICTORY V8 1.8–14x50, CZ 550 - 6,5x284 Norma Nightforce SHV 5-20x56, Sig-sauer 2022 spc 9mm Luger, zeiss conquest hd 8 x 42,Leica Rangemaster - 1600 B CRF
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Kdo má zkušenosti se skládáním kulovnice

Příspěvek od rimar77 »

asi tak na lovu je každé kilo znát a každý centimetr v manipulaci taky zejména na posedu ale hold někdo se potřebuje poučit sám na vlastní kůži :-)) sluchátka na lovu či špunty kvůli úsť brzdě problém nejsou taky to tak dělám když se chystám střílet strčím do uší špunty co mi vysí na krku pravda někdy přijdu o lišku či kunu ale uši mám přeci jen raději :D
jinak co se 300WM týče stačí když si tady projedeš vlákno o téhle ráži a myslím že docela vystřízlivíš s tím jak po něm vše padá na místě atd. vše je o správném střelivu a to vybrat nějaké univerzální jak tam čtu příspěvky je docela problém.
jestli pro tebe je či není tahle ráže vhodná těžko říct ale pamatuju když jsem pořídil 9,3x62 a po první ráně mně tak profackovala že jsem nevěděl která bije a než jsem si na ní zvyknul musel jsem na střelnici vystřílet něco přes 100 nábojů na druhou stranu ty tam budeš mít brzdu takže by to tolik kopat nemělo počítej tak 20-30% rázu dolů takže se dostaneš na úroveň běžných ráží, pro nošení na společné si pořid takové ty řemeny že si jí dáš na obě ramena jak baťoh a nějakou střeleckou oporu abys jí nemusel držet při střelbě jen v ruce a taky ty společné dáš ale otázka je proč trpět a něco vymýšlet když si mohu pořídit něco vhodnějšího :wink: ale jak říkám někteří z nás si hold musíme vše vyzkoušet na vlastní kůži :D
tibi1
Zkušený diskutér
Příspěvky: 605
Registrován: stř 18.10.2006, 6:52

Re: Kdo má zkušenosti se skládáním kulovnice

Příspěvek od tibi1 »

rimar77...ja pouzivam tie "stromcekove" spunty do usi su rychlejsie v tom ze ich nemusim pred tym este stlacat - tvarovat ako tie klasicke penove valceky, neviem co pouzivas ty - mas nejaky lepsi typ? by ma potesil.
Ja nemam problem resp. strach zo silnejsich razi ..problem mam skor ten ze najpresnejsi vystrel dam ked flintu drzim fakt s citom a tym padom prenasam tlak - chvenie na zbran minimalne takze ma napr. 9,3x62 v loveckom prevedeni ofackuje a tak som na strelnici zacal pouzivat priesvitne ochranne okuliare ake napr. pouzivam pri koseni so strunovkou - v reviry pri 1 rane jasne ze pohoda aj ked to do cumaku pri nestandardnej polohe z posedu sem tam dostanem ale hlavne pri uspesnej rane to ani neboli :mrgreen: tym padom by sa mi logicky hodila tazsia zbran, ale kto to bude teraz v tom teple vlacit? Uz teraz nadavam ked moj S202 JM (lauf 67cm 30mm komora - kuzel - ustie 21mm) mi stale sklzava na ramene laufom dole k zemi
poli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 324
Registrován: pon 04.6.2012, 8:55

Re: Kdo má zkušenosti se skládáním kulovnice

Příspěvek od poli »

Mám varmint flintu, celková váha se sklem cca 6,2kg, délka cca 1250mm. Na zádovém řemenu se docela nosit dá, ale je to mazec jednak kvůli délce, druhak kvůli váze. Střelba ve stoje bez opory je s ní nesmysl, když jsem s ní byl pomáhat s odlovem v oboře, kde jsme i něco nachodili, tak jsem si na střílení musel kleknout, nebo se opřít o haluz, nejlépe obojí, jinak bych trefil tak velké kulové. Byl to lovecký zážitek k nezaplacení a víckrát jí tam nevezmu a to nejsem zrovna ořezávátko.
tibi1
Zkušený diskutér
Příspěvky: 605
Registrován: stř 18.10.2006, 6:52

Re: Kdo má zkušenosti se skládáním kulovnice

Příspěvek od tibi1 »

...cize kupit lovecku flintu a vyladit strelivo bude ta spravna cesta
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Kdo má zkušenosti se skládáním kulovnice

Příspěvek od rimar77 »

tibi já jsem koupil tyhle http://cs.strobl.cz/usni-zatky-3m-se-zavesnym-pouzdrem/ nejsou to žádné super špunty ale fungují a hlavně je mám tak že jsou hned vedle uší a zastrčím je tam docela dost rychle ale hold někdy to rychle není dost například běžící lišák při kaňkování mne štve byl to pěknej kus ale jak říkám sluch je mi bližší
líbili by se mi ty elektronické špuntíky co jsem viděl že maj v USA :) ale zatím jsem nikde nenašel že by se u nás prodávali a el. sluchátka sice mám ale v lese mne nebaví, žere to baterky a potěj se mi uši :D
tibi tak zkus si nechat do hlavně vyjiskřit magnaporty loni jsem to udělal a z 9,3ky je najednou příjemná flinta někde na úrovni 7x65 kterou jsem dříve používal střelba na pohodu a bez potíží tupluju a flintu udržím tak že vidím zásah dříve jsem měl stejnej problém jako ty a občas to obočí odneslo ale jak říkáš když je to při lovu člověk vydrží dost :D
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: Kdo má zkušenosti se skládáním kulovnice

Příspěvek od Durell »

Teda neviem chlapi, 9,3x62 potrebuje optiku s väčšou vzdialenosťou od oka 85-95 mm . Vlastné strelivo si robím na 4600-4700 J a v lese ma to ešte nevyplieskalo - na strelnici to chce lepší úchop . ale OK Šptuple kupujem 3M v predaji s OOPP už ani neviem za kolko ale super .
SAUER 202- 9,3x62, Swarovski z6i 2-12x50, Blaser R8 PS 6,5x284 Norma , Zeiss VICTORY V8 1.8–14x50, CZ 550 - 6,5x284 Norma Nightforce SHV 5-20x56, Sig-sauer 2022 spc 9mm Luger, zeiss conquest hd 8 x 42,Leica Rangemaster - 1600 B CRF
majodus
Častý návštěvník
Příspěvky: 96
Registrován: čtv 24.12.2015, 13:47

Re: Kdo má zkušenosti se skládáním kulovnice

Příspěvek od majodus »

Kludne chod do 300wm.zbran si postupne odladis aj strelivo podla seba da sa povedat ze 30-kovym kalibrom zacinaju byt tie zbrane plnotucnejsie .Urcite sa vyhni kdejakym 6.5 a podobnym malorazkam.
Milik607
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 146
Registrován: čtv 16.6.2016, 10:57

Re: Kdo má zkušenosti se skládáním kulovnice

Příspěvek od Milik607 »

Zeptám se ještě,co třeba zvolit tu 300winmag v automatu, popřípadě jakým? A kdybych se rozhodl pro 308 bude tam znát nějaký rozdíl?
Blaser R8 professional 9.3x62+ 308win
Atn X-site 4K 5-20x
Broková kozlice Baikal MP 27 EM
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3405
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Kdo má zkušenosti se skládáním kulovnice

Příspěvek od dalas »

Předně si musíš ujasnit, co je prioritou. LR střelba? Naháňky? Klasický lov? Tak jako neexistuje universální ráže, universální střela, tak neexistuje universální zbraň. Vždy to bude buď speciál, nebo kompromis. Jestli chceš střílet na 300m, nešel bych do automatu. Jestli bereš ohledy na dění v EU, nešel bych do automatu. Jestli preferuješ naháňky, zvážil bych automat. Tolik k Tvé poslední otázce. Předně bych se ale domluvil s majitelem té 550, koupil krabičku střeliva a vyrazil na střelnici. Takové první seznámení. Pokud nejsi vystřílený, je dost pravděpodobné, že budeš rozčarován. Ona totiž čím je zbraň lehčí, čím výkonnější je její ráže, tím jsou vyšší požadavky na střelce, zejména na precizní, stále stejné držení zbraně, dýchání, spouštění a střelecké pozici. Brzda Ti nepomůže. Ta může ovlivnit, kmity hlavně, snížit subjektivní vnímání zpětného rázu (může pomoci při psychickém bloku), umožnit vyšší počet výstřelů do únavy střelce, ale funguje až po tom, kdy střela opustí hlaveň. Takže ráz, který ovlivní přesnost proběhne před zafungováním brzdy. To je třeba vzít na vědomí. Co je pak platné, že střela má plochou dráhu letu a velkou energii ve velké vzdálenosti cíle, když jej mine nebo špatně trefí. Dále je třeba si uvědomit, že na střelnici máme možnost zaujmout optimální polohu, máme čas si pohrát s držením, dýcháním i spouštěním. Bohužel u lovecké střelby jsou podmínky střelnice téměř vyloučené a pokaždé trochu jiné. Je třeba tedy hledat "hodnější zbraně a ráže" avšak s dostatečným ranivým účinkem v max předpokládané vzdálenosti. Z Tvých příspěvků, jsem nabyl dojmu, že chceš lovit dále, do těch 300m. Pak bych se inspiroval figim. 550 Varmint v 308W. Pažba se stavitelnou lícnicí a botkou. Pokud není přímo sériová, myslím že by úprava nebyla tak drahá. A pak jen trénovat a trénovat. Že to není na naháňku? To bych řešil druhou flintou, nějakou levnou komisí. Střílíš na nějakých 30-50m na většinou pohyblivý cíl, kde chyba střelce daleko převyšuje přesnost většiny těchto zbraní.
Moje Weatherby má i s optikou 4,7kg, je v .300Win.Mag. bez brzdy. Po nějakých 25-30 ranách už je cítit jistý diskomfort a po 40 ranách je to už otrava a plýtvání střelivem. Na druhé straně při tomto "obouchávání" klesá respekt ke zpětnému rázu. Zkoušel jsem mnoho způsobů držení, cross arms, klasika, se střeleckým řemenem, ower hang, od zcela volného až po téměř křečovité. Vliv na rozptyl je dosti markantní. Naproti tomu je Tikka Varmint v .308 učiněná ovečka.
Tímto jsem Ti chtěl naznačit, že v případě, že se přesto rozhodneš pro 3kilo, s čím můžeš počítat.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Milik607
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 146
Registrován: čtv 16.6.2016, 10:57

Re: Kdo má zkušenosti se skládáním kulovnice

Příspěvek od Milik607 »

Asi máte pravdu a děkuji za váš pohled na věc. Velmi si toho vážím. Právě těch samonabíječek se taky bojím, je pravda že na naháňku by to bylo super ale přesně jak jste psal ohledně té eu.
Teď díky vaším příspěvkům si pomalu uvědomuji že s tou cz 550 v 300winmag bude opravdu horší manipulace, střelba z volné ruky asi hodně obtížná na místě, nevím jaké by to bylo na běžící zvěř když člověk táhne tu flintu a pak to zmáčkne.....
Na druhou stranu je to, že čím je flinta lehčí a kratší tím větší je zpětný ráz a nižší přesnost.....
Tohle je opravdu těžké......kdyby měl člověk pro svůj koníček majlant může mít na všechno speciál,takhle je to vážně těžký. Zeptám se s tou tikkou mate jaké zkušenosti? Kdybych se rozhodl pro 308w zase v jaký flintě to brát aby byla co nejvíce vyhovující , kvalitní, spolehlivá a nejlépe za dobrý peníz? A i co se týče servisu atd aby nenastal problém....
Blaser R8 professional 9.3x62+ 308win
Atn X-site 4K 5-20x
Broková kozlice Baikal MP 27 EM
tibi1
Zkušený diskutér
Příspěvky: 605
Registrován: stř 18.10.2006, 6:52

Re: Kdo má zkušenosti se skládáním kulovnice

Příspěvek od tibi1 »

rimar77...jj mamm detto tie iste. Ustovka mi robi mensi rozptyl..."musim" ju nechat na laufe
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: Kdo má zkušenosti se skládáním kulovnice

Příspěvek od Durell »

Majodus - zaťal si do živého :lol: Malorážka s 3600 J na ústi čo prestrelí čokolvek u nás cez lopatky, alebo klby nieje to čo si asi myslel, žéééé . :lol: :twisted: Pohodlný spätný ráz, viac než slušná presnosť ... zatial dala čo prišlo a tento rok pôjde aj na vysokú. :wink:
SAUER 202- 9,3x62, Swarovski z6i 2-12x50, Blaser R8 PS 6,5x284 Norma , Zeiss VICTORY V8 1.8–14x50, CZ 550 - 6,5x284 Norma Nightforce SHV 5-20x56, Sig-sauer 2022 spc 9mm Luger, zeiss conquest hd 8 x 42,Leica Rangemaster - 1600 B CRF
poli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 324
Registrován: pon 04.6.2012, 8:55

Re: Kdo má zkušenosti se skládáním kulovnice

Příspěvek od poli »

Jen upřesním, že není pravda čím kratší hlaveň, tím nižší přesnost. Délka hlavně s přesností opravdu nesouvisí.
Odpovědět