Rada

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Příspěvek od figi »

A jak na těch 250m střílí? - kam míří? ? A s jakou optikou ?
jak měří? vzdálenost ?
pribazdenda
Častý návštěvník
Příspěvky: 58
Registrován: ned 28.10.2007, 18:42
Bydliště: MORAVA
Kontaktovat uživatele:

re

Příspěvek od pribazdenda »

mířím normálně na komoru a optiku mám 6x42Karl Zeiss Jena DDR a měřil sem to druhý den dálkoměrem ale byli to jen dva případy ale kolem 150m střílim normálně
vhool

Příspěvek od vhool »

Childeater píše:Nechápu, co je divnýho na tvrzení, že čím větší díra, tím lepší - zvěř lépe barví a máš pohodlný dosled. Jinak, je vidět že devítky nezná?, jinak bys věděl, že sice udělá díru, ale nedělá ty stra?livý hematomy rychlých sedmiček. Devítka projede tělem zvěře jak trolejbus, co má v cestě tak rozdrtí, ale neroztříská to jako zbytečně rychlá střela. Její energie je v tom, že střela je velká a těžká. Vsouvat někomu do úst to, že devítky mají nezodpovědní myslivci, kterým je jedno kam do zvěře střelí, za to by sis měl jít někam za roh nafackovat.

Jinak, pokud někdo specifikuje lovenou zvěř jako černá a vysoká, rozum dá že se jedná o lesní honitbu. Dále pak, pokud někdo nespecifikuje že loví selata a kolouchy, ale naopak napíše že je mu málo 7x57, předpokládám, že střílí černou až do velikosti kňoura a na jelena si taky občas zmáčkne.

Co se týče Josefova ob?írného příspěvku, jedná se o jistě interesantní zamyšlení, ale ve směru k tématu má informační hodnotu nulovou. Právě tak jako ten tvůj.

takže tak.
Važeny pane kolego,trocha diplomacie a vypilovanejsi slovnik by ti neuskodil :evil: .
jinak k tematu: 9,3x62 je taky RYCHLA RAZE a je to opravdu vynikajici naboj ale ruku na srdce...nejsme v tropech a opravdu si myslim ze 8x57 JS je vhodnejsi raze k lovu nasi zvere (a je i pomalejsi :wink: ).co se tyka zpetneho razu tak se nad srovnanim se 30-06 musim pousmat.tohle napise jen clovek ktery budto omylem 9,3x62 koupil a ted presvedcuje sam sebe ze to nebyl ulet nebo z toho nestrilel.kdyz vezmu dve stejne flinty v razi 30-06 a 9,3x62 a vystrelim z toho tak nenapisu takovej blabol !!!...ted se do mne muzete "devitkari" obout :twisted:
US OPTICS
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: stř 18.4.2007, 18:20

9,3x62

Příspěvek od US OPTICS »

for Childeater : na přízemní odpovědi odpřízemních lidí jsem zvyklí ze svého okolí, takže mě ten tvůj blábol nemůže rozhodit. Jeto asi jak píše VHOOL. Hold v?ihni nemáme patent na rozum jako ty :twisted: :roll:
PRVNÍ RÁNA MUSÍ JÍT vždy TAM KAM MÁ!
kpt.stone
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 145
Registrován: stř 11.7.2007, 15:44
Bydliště: Praha

Příspěvek od kpt.stone »

...tak už ho kluci nechte..... 8) ...je poněkud vznětlivý se syndromem "ředitel zeměkoule".....
Jirka83
Zkušený diskutér
Příspěvky: 566
Registrován: sob 16.6.2007, 19:15
Bydliště: Jičín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jirka83 »

Celkem souhlasim s tim, co napsal childater, jen bych volil jinou formu vyjádření, já proti u?ití ráže 9,3x62 v našich podmínkách nic nemam, je jasný, že musí kopnout o něco víc než jiné ráže, vždy» během okamžiku tam vznikne obrovský množství energie a ta působí jak do ramene, tak na kuli(zákon akce a reakce) to už objasnil Newton :wink: . Já kdybych lovil v lesní honitbě a navíc vysokou a dospělou černou, tak bych se této ráže nebál, osobní zkušenost s ní sice nemam, ale ve chvíli, když mířim na zvěř, tak alespoň já myslim, že zpětnej ráz je to poslední co ře?im a rozhodně si nemyslim, že když někdo loví s devítkou, tak s ní loví proto, aby nemusel umis?ovat ránu, ale hlavně proto, aby se zvěř netrápila a zhasla co nejdřív.

JK tu zmínil p. Hanáka, budu v tom pokračovat, byl jsem s nim na jednom sezení a mimo jiné říkal, že neexistuje předimenzovaná zbraň, uváděl to na příkladu, že když jedete na dálnici s autem, který dokáže ject 220, taky neříkáte, že je na ne?e silnice předimenzovaný... :wink: Rozhodně je podle mě lepší mít vždycky výkovější zbraň a pak jen podle toho volit střelivo, než výkon dohánět kalibracema...

Sám používám rychlý a lehký střely hlavně z důvodu, že jsem tu zbraň dostal, ale jak už tu bylo zmíněno tak tyhle ráže maji problémy s podlitinama a myslím si, že 7mm mag bude mít stejný problém...

Omluvte mojí zmatečnost, já bych každopádně volil 9,3x62...
vhool

Příspěvek od vhool »

Jirka83 píše:...
JK tu zmínil p. Hanáka, budu v tom pokračovat, byl jsem s nim na jednom sezení a mimo jiné říkal, že neexistuje předimenzovaná zbraň, uváděl to na příkladu, že když jedete na dálnici s autem, který dokáže ject 220, taky neříkáte, že je na ne?e silnice předimenzovaný... :wink: Rozhodně je podle mě lepší mít vždycky výkovější zbraň a pak jen podle toho volit střelivo, než výkon dohánět kalibracema...
...no pane kolego to sice mas pravdu ale i to silne auto musis umet uridit a nesmis se bat tech 220 jet :wink: navic kdyz pojedu po dalnici tak ocekavam i krapet pohodli a nechci ihned po svezeni skoncit na ortopedii s rozhozenou pateri :lol: ....mimochodem,nejsou to "kalibrace" ale laborace :wink:
Naposledy upravil(a) vhool dne čtv 01.11.2007, 7:26, celkem upraveno 1 x.
Jirka83
Zkušený diskutér
Příspěvky: 566
Registrován: sob 16.6.2007, 19:15
Bydliště: Jičín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jirka83 »

vhool píše: ...no pane kolego to sice mas pravdu ale i to silne auto musis umet uridit a nesmis se bat tech 220 jet :wink: navic kdyz pojedu po dalnici tak ocekavam i krapet pohodli a nechci ihned po svezeni skoncit na ortopedii s rozhozenou pateri :lol: ....
I tak se to dá chápat... :lol: :lol:
vhool

Příspěvek od vhool »

:lol: :lol: :lol: to neni chapani ale zkusenosti 8)
Childeater
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 124
Registrován: úte 03.4.2007, 21:11
Bydliště: České Budějovice

Příspěvek od Childeater »

Tak jinak.
Je mi jasné, že můj nevybíravý slovník mohl spoustu lidi popudit. Přesto, nijak neslevuji na tom, co jsem tvrdil. S devítkou jsem ulovil cca 30ks černé a můj otec kolem dvou set, tedy - dovolím si tvrdit, že pár praktických zkušeností mám.

Whoole, pokud reaguje? ve srovnání zpětného rázu na mě, jde to mimo. Střílím bud s devítkou, nebo s .308W. Samozřejmě, s devítkou je prda daleko větší, ale rozhodně zvládnutelná. Tvrdím, že devítka je na vysokou a černou naprosto výborná ráže, rychlost reguluje? jenom zvolenou patronou; repsktive váhou střely. Pokud Použije? těžkou střelu, NENÍ to rychlá střela a NEROZBÍJÍ. Jde o to, že devítka poskytuje obrovskou variabilitu ve výběru střel. každý si může vybrat to, co mu vyhovuje. Někdo na tomto fóru kdysi poznamenal, že sele po zásahu devítkou vypadalo, jak kdybys skrz prostrčil smeták. To devítku charakterizuje dost přesně.
vhool

Příspěvek od vhool »

to childeater: reakce na tvuj slovnik byla ciste z etickeho hlediska,nejsem zvedav na vylevy odobneho typu a jako moderator to mam tak trochu i v popisu prace.co se tyka tveho nazoru tak ten ti nikdo nebere.od toho je to forum.co se tyka 9,3x62 tak jsem nenapsal ze to je spatna raze ale rychla vzhledem k vaze strely je.neberu strelivo SB ale napr.RWS a strela 14,6g ma pres 800m/s coz je na takovy knedl hodne.je pravda ze je tato raze velmi variabilni v rychlostech dle volby strely (695m/s pro 18,5g az pres 800 u strel pod 15g).netvrdim ze rozbiji ani ze zpetny raz je nesnesitelny ale proste ze to je nepohodlne strileni kde z klasicke lovecke flinty je bezne ze lide kteri nejsou strelci od narozeni se po prvni rane teto zbrane zacnou "bat".moje reakce na srovnani sprg.a devitky bylo mysleno uz obecne na prizpevek co tam napsal nekdo nahore :wink: nemam proste rad kdyz zde nekdo publikuje zkusenosti jinych ktere nekde zaslechne a nemaji realny zaklad.je to forum a ne pavlac nebo hospoda...
karel
Častý návštěvník
Příspěvky: 71
Registrován: čtv 23.8.2007, 5:42
Bydliště: Bernartice

Příspěvek od karel »

To:Whool
Srovnání 30-06Spr. a 9,3x62 jsem provedl já na základě osobních zkušeností ato z kulovnice Bajkal I?-18 o hmotnosti cca 2,6kg a kulovnice ZKK 600 s optikou o hmotnosti kolem 4,5 kg. snažil jsem se o přirovnání 9,3 k nějaké běžné ráži a zbrani. :P Zřejmě to nebylo moc vhodné srovnání. :oops: Ale při srovnání stejné ráže v různých zbraních je pocit zpětného rázu také rozdílný. Vzlá?tě když rozdíl hmotnosti je i 2 a více kilo. :twisted:
CZ 584.4 12/.308W
Sauer & Son 12/12/9,3x74R
mirous
Častý návštěvník
Příspěvky: 65
Registrován: čtv 27.9.2007, 10:25
Bydliště: jih Moravy

Příspěvek od mirous »

Jsou tady asi samí tvrďáci ale třeba pro mě je všechno nad 30 06 moc. Jasně, pokud lovím, ráz zbraně si neuvědomím ale první zkušenost
s novou puškou mám vždy ze střelnice.
Tam ten kopanec asi všichni vnímají jinak než při lovu.
Mám sice 85 kg ?ivé váhy ale pro mě je vyzkoušené pohodové střílení
s 6,5 nebo 7 mm v klasických rážích ideální.
Samozřejmě je tam dost jiných vlivů od váhy zbraně až po pažbu ale
fyzika pořád platí.
tož tak
kpt.stone
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 145
Registrován: stř 11.7.2007, 15:44
Bydliště: Praha

Příspěvek od kpt.stone »

každý střílí tím, co mu vyhovuje a co splňuje jeho představy o ideální ráži. Zde asi co člověk, to názor. Ostatně jako ve všem. Nicméně dostatek výkonu, nebo jeho přebytek není nikdy k zahození. Já osobně se kloním k názoru Josefa Kuřitky, neb chodím střílet občas...a vůbec. Pepa ve svém příspěvku celkem odhadl konkrétně třeba moje lovecké možnosti. Kopanec od zbraně mi nevadí (mám cca 95 kg.) a střílím té? ráži 45-70 Gov (která když se na?lápne, tak je jak houfnice), ale obtěžuje. Proto jsem pořídil zbraň ráže 243 Win a myslím, že bude slou?it dobře. takže přátelé klid "zbraním" a diskutujme.
TT33
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 419
Registrován: sob 21.7.2007, 17:31

Výběr ráže lovecké zbraně

Příspěvek od TT33 »

Pro začínajícího myslivce bych doporučil si něco přečíst i od Dr.Ing.Jiřího Hanáka M.S.c. a pak to porovnat i s názory na fóru, není ideální ráže. Za totality byla zavrhována 8x57, podporována 7x57 a kdo měl 6,5x57 byl "někdo", když nic nebylo a ne každý dostal povolení, dnes je jiná situlace. Z hlediska prodeje nových loveckých zbraní není zájem o zbraně těžkou hlavní, plastovou pažbou a ráže .243Win.-6,5x57/55SE-.222Rem.-7x57/57R atd., naopak se dobře prodává .308Win.-.30-06Spr.-8x57JS/JRS-7,62x39-7x64/65R-7Rem.Mag.-.300WM.-9,3x62-9,3x74R-.223Rem.-.22-250Rem., to také o něčem vypovídá. když chci poradit s výběrem je potřeba znát, kde budu lovit, co budu převážně lovit, zda to bude pro MS/HS, kde mi bude zále?et na poškození zvěřiny, nebo se bude jednat o poplatkové lovy, kde mi Záleží pouze na dobrém zásahu, abych nemusel připlácet za dohledávku, protože potom mohu volit i menší výkonné ráže s plo??í dráhou letu. Kolega ze sousedního MS loví několikrát v roce v Africe-Kazachstánu-Kanadě...a používá Blaser R 93 v ráži 7Rem.Mag., přitom má další zbraň v .300WM. a 9,3x62..., na videu a besedách z jeho lovů neví výjikou střelba přez 400m. To jen okrajem já doporučuji .30-06Spr. nebo .300WM., a zbraň alespoň z Uh.Brodu nebo podobné kvality, ne Ruskou I? :wink:
Odpovědět