Africký mor prasat

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
Uživatelský avatar
roman200
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: čtv 19.11.2015, 12:49
Bydliště: Plzeňsko

Re: Africky mor prasat

Příspěvek od roman200 »

Ta drobná se zvedne jen nepatrně, největším predátorem je a zůstane... Fend, John Deere, Massey Ferguson, Zetor atp.
Pokud dojde k rozsáhlému hynutí černé zvěře, bude to pro mnohé spolky likvidační. Spousta lidí říká, že pokud prasata nebudou, ztratí pro ně lov své kouzlo, já se mezi ně také počítám. Naháňky ať jsou jaké jsou, jsou ve většině spolků, především společenská událost a to skončí.
Nejen dle mého názoru se AMP nedostal do naší populace přirozenou cestou... :evil: , jak zde bylo zmíněno, přikláním se k záměrnému zavlečení.
Aktuální informace : https://www.svscr.cz/africky-mor-prasat ... informace/
Mé původní uživatelské jméno je roman300...
CZ 550 9,3x62; ZG47 8x57JS; CZ550 300WM; BAR II 270W;;12/70;12/76;45ACP;.38Spl
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Africky mor prasat

Příspěvek od Petr1970 »

tak nechci tady bořit nějaký konspirační teorie o iluminátech, kapitalistech, chemtrails atd...
nejsem ani veterinář.. ale co jsem tak slyšel

co třeba jen blbý klíště? proč by to nemohlo skočit o 100-200km za "týden"?

dojedu se psem na zkoušky, na obůrku, někam.. tam pes chytne klíště.. (jestli teda platí že se to drží přes ně.)

pes dostane klíště, za 1-2 dny jsem doma, klíště se napije, v lese spadne.. majitel se psem chodí na krmeliště sypat.. prase chytne hladový klíště

?.. třeba...
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Kubajs
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 209
Registrován: úte 06.5.2008, 11:51
Bydliště: Olomouc

Re: Africky mor prasat

Příspěvek od Kubajs »

Ano je to další možná cesta přenosu. Naštěstí naše středoevropský klíšťata to prý přenášet nemají.
Marlin XS 7 243 win, cz 550 lux 8x57JS, ZP 45 16/65.
Posmiros
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 02.8.2012, 12:48

Re: Africky mor prasat

Příspěvek od Posmiros »

No uvidíme jak to bude pokračovat, ale očividně by AMP měl vyvinout tlak na honitby, který si zašetřujou prasata a staví si na tom bysnys. Očividně, kde je velká přemnožená populace bude pravděpodobnost rozšíření AMP vyšší a tak by mělo být nyní v zájmu všech myslivců co největší odstřel černé zvěře. Jinak spláčou nad "výdělkem- buď jim tam třeba AMP černou vyhubí nebo když se tam někde v okolí objeví, tak jim třeba zakážou odstřel...
CZ 550 Standart .308 Win.- Meopta R1r 3-12x56 RD
CZ 557 Predator .308 Win - Pard NV008S
Bettinsoli Diamond Lux 12/76, 12/76
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Africky mor prasat

Příspěvek od pufr »

Navštívil jsem v tomto týdnu regionek cca 35 km na jih od ohniska - mimo okres Zlín, nejsou to přímo honitby žijící z černé, ale posvátná aura se i tam donedávna vznášela nad každou bachyní. Dnes je rétorika naprosto opačná: "Tech pár kilometrů, to néni možné, aby to tu už nekde nebylo, včil bachyňu strelím hned, první, než ju pak nekde táhat nebo zakopávat ..." :)
Omluva za neumělý pokus o dialekt :oops:
Pufr
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Africky mor prasat

Příspěvek od Petr1970 »

Počet divočáků uhynulých na mor roste:

Na Zlínsku se našlo již 34 uhynulých divočáků. Africký mor byl potvrzen u 22 z nich, u osmi uhynulých divočáků byl výsledek testu negativní. U zbývajících čtyř případů nejsou k dispozici výsledky. Informovala o tom Státní veterinární správa.
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Posmiros
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 02.8.2012, 12:48

Re: Africky mor prasat

Příspěvek od Posmiros »

pufr píše:Navštívil jsem v tomto týdnu regionek cca 35 km na jih od ohniska - mimo okres Zlín, nejsou to přímo honitby žijící z černé, ale posvátná aura se i tam donedávna vznášela nad každou bachyní. Dnes je rétorika naprosto opačná: "Tech pár kilometrů, to néni možné, aby to tu už nekde nebylo, včil bachyňu strelím hned, první, než ju pak nekde táhat nebo zakopávat ..." :)
Omluva za neumělý pokus o dialekt :oops:
To je přesně to co jsem myslel a očividně se tedy myšlení myslivců začíná měnit a nedaleko zasažených oblastí tedy dost rapidně.
CZ 550 Standart .308 Win.- Meopta R1r 3-12x56 RD
CZ 557 Predator .308 Win - Pard NV008S
Bettinsoli Diamond Lux 12/76, 12/76
palkopal
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: pát 29.3.2013, 14:59

Re: Africky mor prasat

Příspěvek od palkopal »

Petr1970 píše:Počet divočáků uhynulých na mor roste:

Na Zlínsku se našlo již 34 uhynulých divočáků. Africký mor byl potvrzen u 22 z nich, u osmi uhynulých divočáků byl výsledek testu negativní. U zbývajících čtyř případů nejsou k dispozici výsledky. Informovala o tom Státní veterinární správa.
A na co uhynulo těch osm, to se jiné testy nedělají, nebo to jen trvá déle?

Přijde mi to, jako kdyby na soudním po provedené pitvě nalezené mrtvoli vydali dobrozdání: "Původní podezdření na smrt zastřelením se neprokázalo, příčina úmrtí nezjištěna."
Posmiros
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 02.8.2012, 12:48

Re: Africky mor prasat

Příspěvek od Posmiros »

Asi stářím :mrgreen:

Taky mi to přijde divný, běžně se asi v tomto počtu uhynulý prasata nenachází... I když jestli je to za celý Zlínský okres, tak to můžou být kdoví jak starý kadavery, třeba postřelený, po srážce s auty atd.
CZ 550 Standart .308 Win.- Meopta R1r 3-12x56 RD
CZ 557 Predator .308 Win - Pard NV008S
Bettinsoli Diamond Lux 12/76, 12/76
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Africky mor prasat

Příspěvek od Petr1970 »

já bych to viděl na takový to běžný postřelení, autonehody, jak píše předřečník

jenže dřív to každej nechal bejt a "lišky se postarají"...
ted asi v "panice" ohlašují vše "poctivě"...
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Africky mor prasat

Příspěvek od Zbrojovák »

Taky mi to přijde podivné... na co by ty kusy uhynuly - hledá se jen v dané oblasti a po čichu předpokládám - podle fotek většinou ty kusy končí u vody nebo kolem, v kalištích, kde se chladí.
Napadá mě leda, že ne všechny vzorky jsou průkazné anebo že se jedná o odstavené kusy, uměle odstavená malá selata, ovšem ty se drží vždy s bachyní a logicky by měla být postižena nákazou jako první.
Jisté je že nakažené kusy už jsou dávno dále od ohniska a dnešních nálezů...
Jakmile se to prožene přes Hostýnské vrchy a Vláří kde je na východní Moravě populace černé nejsilnější, pak Libavou - už to nepůjde izolovat ani náhodou. V Polsku se to loni podařilo, mají tam poměrně dost hluchá místa ve výskytu.

Spíše odkud to tak naráz přeskokem přišlo??? by mě zajímalo :wink:
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Africky mor prasat

Příspěvek od pufr »

Ty nálezy negativní na AMP nikdo nezdůvodňuje, takže to může být rúzné - stáří kadáveru (je to virové onemocnění), vzorkování, přeprava a uchování vzorků ... :?
Pufr
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Africky mor prasat

Příspěvek od Zbrojovák »

Je to tak, neprokázáno ale příčina velmi pravděpodobná. Je jen otázka času, kdy to postihne okresy sousední, tedy i nás. Přitom černé je letos tuším setrvalý stav jako v předešlých letech, nic výjimečného. Takové škody to tu v Zlínském kraji nedělá. Nesrovnatelně s Čechama, kde je hustota černé a skladba kultur bohatší a tím škody mnohem vyšší.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
petjan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 488
Registrován: sob 31.12.2011, 14:08
Bydliště: štětí

Re: Africky mor prasat

Příspěvek od petjan »

No četl jsem vyjádření SVS ohledně těch prasat co uhynula a nebyla pozitivní na AMP a tam se psalo, že některá uhynula na různá zranění zřejmě po střetu s auty a pak tam byl kus sražený vlakem a některé kusy měly být v takovém stádiu rozkladu, že nebylo možné určit příčinu úhynu, avšak na AMP měli být negativní. Asi tolik k těm dohadům.
ZP 16x70/16x70
Brno 500 8x57JRS/20x76
Sabatti SKL 98 10,3x60R /270 win
Mushroom
Nový návštěvník
Příspěvky: 43
Registrován: úte 16.6.2009, 22:07

Re: Africky mor prasat

Příspěvek od Mushroom »

Dobrý den,
Státní veterinární správa dává nálezné za (správně) odevzdané kadavery divokých prasat ve výši 1000 Kč.
Myslím si, že toto značně zvýší počet nalezených a odevzdaných kadaverů oproti období před nálezem AMP.
Odpovědět