Nová modulární kulovnice CZ600

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
Uživatelský avatar
gonias
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 410
Registrován: pát 27.7.2007, 5:04
Bydliště: Vyškovsko

Re: Nová modulární kulovnice CZ600

Příspěvek od gonias »

Jsem zde trošku mimo téma, ale musím...
Vždyť RWS 7x64 KS má asi 3790J, tak copak je to za rozdíly!
Pokud zde bereme 30-06, 308, 7x64 a 8x57, tak jsou srovnatelné a každý ať si přebere jaký chce vývin rány, velikost nábojů, průměr střely a jaký potřebuje balistický výkon ne.
Pokud máš možnost, tak se sejdi s kamarády na střelnici s uvedenými rážemi a postupně si z každé vystřel.
Ideální by bylo, aby ty tři zbraně byly naprosto totožné, ale vždy není vše ideální.
Merkel KR-1 Black 7x64 + Docter Unipoint 2,5-10x50, osnova 4-0 na šíně + Norma Vulkan, Hornady InterLock SP, S&B SPCE
Meopta MeoStar B1 8x42
Drsnosrstý jezevčík Asta
Citron
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: stř 18.4.2007, 21:10
Bydliště: Příhraničí

Re: Nová modulární kulovnice CZ600

Příspěvek od Citron »

Tak co si o zadní části pažby na Alphě jako její majitel myslím již víte. Ale říct, že obhajovat rozdíl v kopnutí mezi 3006 a 308 výkonem je nesmysl, to je do jisté míry nesmysl (pokdu jsem správně pochopil myšlenku). Jsou tady nějaké fyzikální velčiny, které prostě obelhat nejdou a roli hrát budou vždy, pokud se bavím o tomtéž typu zbraně jen v různé ráži. A v tom případě je jedno, o jakého výrobce se jedná, aby se neřeklo že obhajuji CZ.
Je otázkou, do jaké míry ergonomie pomohla ke zmírnění rozdílu, ale nulový nikdy nebude. A ano, jsem přesvědčen, že šumavák má pravdu, ta pažba Alphy tomu jistě nepomůže. Já jsem střílel o víkendu Ztku 7x57 a to byly kopance jak blázen...subjektivně horší i než Titan v 3006.
Jen ještě jedna věc. Při srovnání s M18 si myslím, že bychom se měli podívat jinam, než na základní model M18. Alpha má polotěžký profil hlavně, takže tam by se spíše dle mého názoru hodilo srovnání s Feldjagdem. Pak je otázka, jaký je rozdíl potom tam v tom, co dostanu.
Takže za mě, pokud chci něco, co budu "házet" na sedačky do auta, chci aby to bylo levné a odolné, na případné šoulání i lehké, prostě takový pracovní otloukánek, tak M18 v základní verzi vede, 8 - 9 tis. je sakra rozdíl, i kdybych si nechal dát do Aplhy lehkou konturu hlavně. Pokud to mám i na více ran na střelnici a ještě k tomu v ráži, která více decimuje vývrt, tak za mě Aplha. Já si myslím, že u CZ přehnali to, že základní model stojí 29 tis a říkají tomu pracovní zbraň. Tam už v této třídě ta cena hraje větší roli, než když vybíram ze zbraní za trojnásobnou cenu.
CZ 600 223 rem + Delta Stryker 5-50x56. ZKM 456 mod. 2 + Vortex PST II 5-25x50.
Pomalu, hlavně se neukvapit.
SoukuM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: pon 28.9.2020, 7:41

Re: Nová modulární kulovnice CZ600

Příspěvek od SoukuM »

to RG - věř mi, že 30-06 není žádný kanón a nevím, proč do toho taháš 50 BMG, ale i z toho se dá v pohodě střílet. Vnímání zpětného rázu je velmi subjektivní záležitost a hodnoty lze vyjádřit. Ale pažba na tom dělá hrozně moc. Zažil jsem ZKK s udělanou pažbou v 308 W a kopalo to jako kráva, jestli to bylo díky lomení pažby nebo letům v pažbě netuším, ale střílelo nás z toho víc a pár lidí si odneslo modráka na rameni. A nebylo to tím, že by ta pažba byla krátká nebo dlouhá. Ale pokud někdo vystřílený napíše, že po vyzkoušení s 30-06 prostě to nebylo dobrý, tak to není rozdílem ve fyzikání hodnotě zpětného rázu. První 9,3x62 kterou jsem si pořídil bylo Brno 98 v tehdejším výprodeji za pár korun. Když jsem si z toho poprvé střelil, tak první co mě napadlo, že tu flintu prodám. Od té doby mi v této ráži prošlo rukama zbraní hromada a dneska z toho střílím bez problémů a je to čajíček. Věř mi, že pažba dělá hrozně moc. Pokud u CZ 600 tenhle typ pažby není vhodný pro 30-06, tak bych prostě na základě této informace z praxe zvažoval výběr. Zbytek tak jak popsal Citron.
9,3x62/8x57JS/7x57R/308Win/270 Win/9 para/45ACP/10 mm Auto
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Nová modulární kulovnice CZ600

Příspěvek od Michal_123 »

Michal_123 píše: stř 21.12.2022, 8:57 On Pepa něco takového napsal?
Přečti si, o čem je jeho příspěvek.
SoukuM píše: stř 21.12.2022, 9:27 V podstatě ano, aspoň já jsem to tak pochopil.
...Vadi ti to? MS
Já jsem si z jeho postu vzal hlavně tohle:
Josef Kuřitka píše: úte 20.12.2022, 23:14 Každý vnímá komfort z rány a chování zbraně jinak
SoukuM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: pon 28.9.2020, 7:41

Re: Nová modulární kulovnice CZ600

Příspěvek od SoukuM »

Nezlob se, ale mě je uplne jedno co sis z toho vzal a vůbec mě to nezajímá. O tom, že vnímání zpětného rázu je subjektivní záležitost a že hodnota zpětného rázu lze vyjádřit jsem již psal. Že v tom hraje roli pažba je nezpochybnitelná záležitost.hJá jsem to pochopil tak, jak jsem napsal. Třeba se k tomu Pepa vyjádři a vyjasní, kdo z nás to pochopil špatne. O co ti jde konkrétně?
9,3x62/8x57JS/7x57R/308Win/270 Win/9 para/45ACP/10 mm Auto
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Nová modulární kulovnice CZ600

Příspěvek od Josef Kuřitka »

V první části jsem reagoval na část předchozího příspěvku Šumaváka, který jsem vyhodnotil možná špatně? žBudilo to dojem, že některé mínusové body na 600 hledal, spíše viděl, v rozdílu mezi zpětným rázem 308W a 30-06. Mě to alespoň tak na první dobrou připadalo. Ale míliti se je lidské. Pokud jsem tedy tuto část Šumavákova příspěvku špatně vyhodnotil, tak mám máslo na hlavě. Prostě stárnu.
No a dumat nad tím, co kdo u koho vykradl, mě tak trochu přijde jako blbost. Nebo to všichni u Remingtona, Winchestra, Mausera, Sauera, Riggbiho , vykrádají Dreyse vz. 1841? Vykradl Vinetů anglické lučišníky u Azincourtu, nebo oni dávné Cremaňonce?
Zdar!
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Nová modulární kulovnice CZ600

Příspěvek od Michal_123 »

Pepo, tahle debata je tak rozklížená, že se debatuje úplně o všem, a je to dobře :wink:
Já jsem to pochopil z té strany, že se momentálně řeší zbraň a její ergonomie a že hlavně o tom jsou Tvůj a Šumavákův post. Ale tak jsem to blbě pochopil, mýliti se je lidské.
Jako nejnosnější myšlenka mi u Tvého příspěvku přišlo to, že všichni stavíme na základech vynálezů již vzniklých. Jako je pan Browning nebo bratři Mauserové.
Taky mě zaměstnalo to, jak jsi převedl zase všechno na ženský :lol:
SoukuM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: pon 28.9.2020, 7:41

Re: Nová modulární kulovnice CZ600

Příspěvek od SoukuM »

Pepo, děkuji za upřesnění Tvého příspěvku. MS
9,3x62/8x57JS/7x57R/308Win/270 Win/9 para/45ACP/10 mm Auto
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Nová modulární kulovnice CZ600

Příspěvek od Šumavák »

Ano, má kritika opravdu směřovala (podle mého pocitu ze střelby) k ne zrovna zdařilé ergonomii pažby u modelu Alpha. Zbytek zbraně vidím jako OK, pouze chod závěru (jak jsem uvedl) bych v této cenové relaci očekával o něco hladší. Každopádně až čas (praxe) prověří, jak se řada 600 povedla celkově. Původní ideu uživatelské výměny hlavně sice zazdila pozdější bezpečnostní servisní přestavba na "Loctite Edition", ale možná tento konstrukční prvek časem využijí uživatelé, kteří toho hodně nastřílí a používají některou z ráží, která více zatěžuje vývrt.

PS: Zatím jsem nenastřeloval žádný model Ergo (pouze Alpha a Lux), takže netuším, zda ohledně ergonomie dělá při střelbě svému jménu čest, nebo šlo spíše o zbožné přání... :D
sailormoon81
Častý návštěvník
Příspěvky: 80
Registrován: stř 01.2.2012, 9:00

Re: Nová modulární kulovnice CZ600

Příspěvek od sailormoon81 »

celkom by ma zaujímalo prečo je v cz 600 lux púzdro oceľové bez weavru a napr. v CZ 600 ERGO hliníkové s vyfrézovaným weavrom, čo ju robí o cca 1 kg ľahšiu. Aká je za tým filozofia resp. aké su + a -??

taktiež by ma zaujímalo, že ,, nitridáciou hlaveň vystrelí 12 000 rán vojenským strelivom, kým stratí presnosť,, ako som sa dočítal u jedného výrobcu hlavní. Čiže sú hlavne u loveckých CZ nitridované alebo len surové??
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Nová modulární kulovnice CZ600

Příspěvek od Choochoo007 »

U luxu je možné, že výrobce asi chce umožnit použití jakékoli montáže, případně montáž se sklonem kde je stejné pouzdro jako u modelu Range a zároveň asi i šetřit obráběcí nástroje a tim weaverem přeci jen trochu trpí i ten tradiční myslivecký vzhled u modelu Lux. U hlinikoveho pouzdra je asi cílem co nejvíce snížit hmotnost a vyrobit tam rovnou lištu na pouzdru není problém.

O té nidtridaci se u CZUB nikde nedočteš, teda neviděl jsem to dříve, jestli dnes někde uvádí netuším, nehledal jsem. Je tedy otázka, co tím CZUB vlastně myslí, protože je ta nitridace zmiňována jako ochrana povrchu, což znamená není použito klasické černění jako na minulých zbraních, ale je zde asi nějaký nitrid na povrchu, který brání korozi jako na jiných dražších puškách německých výrobců. V hlavni ale tato černá korozi odolná vrstva není. Tu nitridaci co zmiňuješ ty pro zvýšení otěruvzdornosti je o něčem jiném, to je klasické nasycení povrchu dusíkem a používá se ve strojařině u hodně namáhaných součástí kvůli otěru, třeba u ozubených kol a třeba i u těch zbraní pro zvýšení odolnosti součástí a i vývrtu. Pokud je ta nitridace zmiňována i u malorážek, hlaveň výměná za 3000 nebo kolik, tak si nemyslím, že by se mu to ekonomicky vyplatilo a u malorajdy to nedává žádný smysl používat na vnitřek vývrtu. Takže za mě u CZUB toto nebude, ale ideálně se zeptat přímo výrobce CZUB jestli má nějak ošetřen vnitřek vývrtu, na dotazy si myslím odpovídá.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
sailormoon81
Častý návštěvník
Příspěvky: 80
Registrován: stř 01.2.2012, 9:00

Re: Nová modulární kulovnice CZ600

Příspěvek od sailormoon81 »

o tej nitridácii som sa dočítal u Petra Kunu, tak ma zaujímalo či to robí aj CZUB.

Ja osobne keby som šiel kupovať 600 LUX, akože nejdem, tak by som práve uvítal ak by bola ľahšia z už vyfrézovaným weavrom keď je dosť silné pri ergu
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Nová modulární kulovnice CZ600

Příspěvek od Choochoo007 »

Je mi to jasny. P.Kuna vi co dela a proc to dela. Je to nejak energeticky a casove narocny, ma to nejaky naklady a tim to tepelne zpracovani stoji nejake penize. S tim CZUB nepocita a hlavne by nebyly ani schopny to delat v ty serii co CZUB vyrabi hlavne.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Uživatelský avatar
Radan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 124
Registrován: stř 21.11.2007, 10:35
Bydliště: Holešov

Re: Nová modulární kulovnice CZ600

Příspěvek od Radan »

Tak Ergo 600 konečně odzkoušena... Můj závěr - super spoušť, pojistka to stejné, bez problému, závěr šel malinko více ztuha, zřejmě tím že zbraň byla nová. Ale chodil plynule. Ergonomie - absolutní pocit, ještě jsem nedržel v ruce zbraň která by mně lépe seděla v rukách a rameni :!: Lehká, vyvážená, super.
22 LR, 9 mm Luger, Meopta Meostar B1 7x42, útočně laděný Mops
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Nová modulární kulovnice CZ600

Příspěvek od lovec »

Predstavenie CZ 600 Range od Chrisa Parkina

:arrow: https://youtu.be/vnNHumhtTAk?t=1
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Odpovědět