Obrana krátkou zbraní před napadením divočákem

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Zamčeno
SoukuM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: pon 28.9.2020, 7:41

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od SoukuM »

to Lovec, Šumavák - pánové, pánové, takhle chytrej jsem taky, při střelbě na skloněnou hlavu kňoura bych v tomhle přípaě musel zasáhnout třeba ryj atd. Nejsem zrovna lekavej člověk, celou dobu jsem si myslel že jsem úplně v pohodě a v klidu, ale to byl asi jen dojem. Samozřejmě jsem si pak celou taškařici asi tak milionkrát přehrával v hlavě, podle mě jsem obě rány strhnul v té rychlosti stranově. Paradoxně času bylo dost, ale prostě jsem to uspěchal, taky to popoběhnutí v mém případě nic moc, jedná se o nefyziologický druh pohybu, nedobíhám zásadně ani tramvaj páč je nedůstojné člověka honit stroj. Navíc to všechno mělo ještě dohru při následném dosledu, kdy jsem přesvědčen, že ačkoliv to člověk nevnímá, tak adrenalin v těchto situacích tam stejně prostě je a udělá svoje.
9,3x62/8x57JS/7x57R/308Win/270 Win/9 para/45ACP/10 mm Auto
Uživatelský avatar
Radan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 124
Registrován: stř 21.11.2007, 10:35
Bydliště: Holešov

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od Radan »

budoka píše: stř 14.6.2023, 22:18 Kdyby já vlez do lesa a očekával bych útok divočáka, medvěda, losa, atd., tak nesu 45 acp pořádnejch knedlíků s prodlouženým zásobníkem na 17 nábojů + jeden v komoře a ještě nějaký hrudní pouzdro pro rychlý tasení. A při útoku to nasypu do určitého prostoru tzn. hrudník a hlava, na mířenku v reálu není čas a buďto to něco projde nebo ne, jednou vyhraje lovec jindy čuník. Jinak to 45 acp beru realisticky, je to i u nás docela rozšířená ráže, takže v případě nějakého kolapsu např. možnost obstarání munice, zpětný ráz, atd.,
Příběh mého známého z 01/2023. V noci střelené prase, 308 W, 100 kg, vzdálenou už nevím, nicméně trefené na komoru. Po nástřelu ho dohledal cca na 120 m. Při bourání zjistil, že srdce bylo úplně na kaši. A s takovým fatálním, devastujícím zranění od systému s výkonem cca 3200 J bylo prase schopno ještě běžet přes 100 m. Vážně si myslíš, že ho krátkou zastavíš, a ještě s 45 ACP která je známá slabší průrazností :idea: ??

Taky nosím do lesa krátkou, v 9 Lugeru, většinou tam dávám normální FMJ 7,5g. Za ty roky co se věnuji outdooru jsem musel řešit spousty hraničních situací, většinou zatoulaní psi, naposledy na mě ale dva roky zpátky startoval testosteronem napumpovaný daněk v říji. Je lepší VŽDYCKY u sebe i tu krátkou mít, než holé ruce :!: :!: Ale na to, že s ní na místě zastavím a vypnu prase bych fakt nevsázel...
22 LR, 9 mm Luger, Meopta Meostar B1 7x42, útočně laděný Mops
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od dalas »

Jedním z požadavků na ráži .45 ACP bylo, aby neprostřelila člověka z důvodu ohrožení nezúčastněných osob. Tvrzení obdobné průbojnosti s ráží 9mm Luger nebo . 357 Magnum je popření fyziky která je jen jedna. Něco jiného je ale zastavovací efekt na člověka kdy celá energie střely je z principu adsorbována tělem.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
vlady
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 121
Registrován: čtv 22.9.2016, 17:44
Bydliště: Luhačovice

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od vlady »

To RG: Podobnou zkušenost mám i já. Situace stejná, v noci střelené prase, 308 W, 65 kg, vzdálenost 80m, trefené na komoru. Po nástřelu jsem ho dohledal cca na 110 m. Srdce bylo úplně na kaši. Něco mu vysvětlovat s KKZ by jsem tedy opravdu nechtěl.
budoka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: pon 12.6.2023, 1:05

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od budoka »

To jsou dobrý srandy, tak v první řadě byl požadavek jezdectva, aby 45 acp sundal konĕ, dále byl požadavek na účinnost, ráže 38, kterou používali Američané na filipínách proti sfetovaným domorodcům s mačetami nefungovala, 45 acp to vše vyřešila. 45 acp vychází ze slavného náboje 45 colt, který dobyl Ameriku a byl znám svojí účinností proti medvĕdům a jiné divoké zvĕři.
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2033
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od lovec »

Vyšiel medzičasom nejaký nový román Karla Maya, alebo...? :mrgreen: :twisted:
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
SoukuM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: pon 28.9.2020, 7:41

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od SoukuM »

Tys ho ještě nečetl ? :D :D
9,3x62/8x57JS/7x57R/308Win/270 Win/9 para/45ACP/10 mm Auto
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od dalas »

Nic ve zlym, ale mam dojem, ze budoka nerozlisuje pojmy stop efekt a prubojnost a rok 2023 hodnoti meritky roku 1905. .38 LC mel zhruba 1/3 vykonu .45 ACP a 1/6 .357 Mag. O .44Rem. Mag. nemluve.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
budoka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: pon 12.6.2023, 1:05

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od budoka »

Našli jsme čtyři případy, kdy pistole ráže .45 byly použity k obraně proti medvědům. Všechny byly úspěšné.

1. Grizzly střílel 9 ranami ráže .45 z Glocku 21 z gunnerforum.org hlášeno 22. srpna 2009

O incidentu mých přátel v oblasti Marias Pass tady v Montaně se moc nepsalo. Příslušné agentury to prošetřily a zjistily, že se bránil proti této 400 lbs prasnici grizzly se 2 mláďaty.
Roy stál nahoře na kraji svého pozemku a staral se o plot, když se z křoví blížila přímo k němu se zaraženýma ušima. Roy nakreslil a dal 3 kola 230-gr FMJ do oblasti krku, pak vzlétl pryč ze stezky asi 5 yardů. Roy řekl, že medvěd se na něj stále blíží a vypálil další 3 rány do její čelní oblasti. A opět vzlétl dalších 5 yardů jiným směrem. Prasnice ho následovala a tak Roy vypálil další 3 náboje do čelní oblasti a ona upustila a zdřímla si.
Roy zavolal, aby incident nahlásil, a oni vyšli ven a přinesli detektor kovů, aby našli použité vytažené nábojnice. Roy byl přistižen, že jedná v rámci svého práva, aby se ochránil před útokem medvěda grizzlyho. Ale řekli, že si přáli, aby použil Counter Assault Bear Spray. Roy žádné neměl, tak mu dali plechovku, plus asi 12 ga cracker granátů a nějaké další 12 ga granáty budou gumové projektily.

2. AK, Národní park Denali: Backpacker zastaví útok grizzlyho pistolí .45, 28. května 2010

Medvěd grizzly, který se vynořil z houští a zaútočil na dva batůžkáře v zapadákově národního parku a rezervace Denali, byl podle úředníků parku zastřelen jedním z nich, který měl u sebe poloautomatickou pistoli ráže .45.

Páteční vražda je považována za první případ, kdy turista zabil grizzlyho v divočině parku. K vraždě došlo v původní části národního parku Mount McKinley v Denali, která byla v roce 1980 rozšířena o dvě třetiny.

3. AK: .45 vs 9-Foot Brown Bear (červenec, 2014), .45 semi-auto

Mnoho lidí tvrdí, že ruční zbraně jsou pro ochranu před medvědy zbytečné. Četné příklady ukázaly, že se jedná o falešnou představu. Ruční zbraně nemusí být ideální jako obranné zbraně pro medvědy, ale mohou být účinné. V obranné situaci musíte použít to, co je k dispozici. V tomto případě majitel domu na Aljašce použil 45.7 proti hnědému medvědovi, který se snažil dostat do jeho domu <>. července tohoto roku. On a jeho syn byli v domě. Zvíře vyplašil několika varovnými výstřely jen tři hodiny předtím.

4. ID: Medvědí útok na spícího muže zastaven pistolí .45 (říjen 2015)

S Teven Vouch sáhl po zbrani, když si uvědomil, že je napaden, ale nebyla tam. Tehdy jeho přítel zastřelil medvěda ráže .45. Vouch je vlevo v kovbojském klobouku.

Našli jsme jeden případ, kdy byla pistole .45 Super použita k obraně proti medvědovi. Byla úspěšná.

WY: .45 Super Stops Grizzly Bear Charge (říjen 2017)

Lovci vyskočili a oddělili se. Medvěd se na okamžik zastavil. Kelley vypálil varovný výstřel ze svého .45 Super. Medvěd se trochu vzdálil, za ohněm zabil stromy a křoví, pak se rychle vrátil. Kelly znovu vystřelil a medvěd spadl dolů, skutálel se ze svahu a nehybně se zastavil.
budoka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: pon 12.6.2023, 1:05

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od budoka »

Zde vyvrácen nesmysl o neprůbojnosti 45 ACP

https://www.youtube.com/watch?v=8eFqbk2mFDA&t=893s
vlady
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 121
Registrován: čtv 22.9.2016, 17:44
Bydliště: Luhačovice

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od vlady »

cetl jsi to po sobe? "Medvěd se trochu vzdálil, za ohněm zabil stromy a křoví, pak se rychle vrátil."

Jak zabil stromy?

Můžeš sem dat odkaz?
budoka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: pon 12.6.2023, 1:05

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od budoka »

To je přes google překladač z angličtiny.
SoukuM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: pon 28.9.2020, 7:41

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od SoukuM »

Hele, ze ty nerozumíš anglicky? Víš vůbec co v tom odkazu ten chlapek říká?
9,3x62/8x57JS/7x57R/308Win/270 Win/9 para/45ACP/10 mm Auto
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od Šumavák »

Hele budoko, když budeš do těla koně nebo krávy místo ráží .45 ACP střílet např. ráží 9mm Luger, tak je také zabiješ, přičemž v obou případech bude nějakou dobu trvat, než skonají a bude to hodně nechutné divadlo. Tedy alespoň mně by byl pohled na takto trpící zvířata velmi nepříjemný. Takto nehumálně bys je mimochodem dokázal usmrtit i vícero výstřely slabou ráží .22 LR. Evidentně pořád nechápeš, co se v tomto vlákně několikrát opakovalo: K okamžitému zastavení čelně útočícího prasete divokého dojde jen při zásahu CNS (mozku či míchy). Nasypat někam do něj prodloužený zásobník .45 ACP rozhodně nestihneš a pokud těmi pár ranami, co zvládneš, nezasáhneš CNS, tak si tě před tím, než zhasne, stačí pěkně podat. Viz přípěvky kolegů výše, kteří se ti snažili nastínit, jakého výkonu je tato vitální zvěř schopná i při dobrém zásahu mimo CNS, včetně prostřelení srdce :!: Jinak fyziku neokecáš, s 9mm Luger máš díky větší průbojnosti větší šanci prostřelit čelní část lebky, než než s .45 ACP, navíc zpětný ráz 9mm Luger generuje menší klopný moment, takže stihneš o nějakou tu ránu víc. Ale nikdo ti tu tvou .45 ACP nebere, každopádně z ní nedělej to, čím není. Z krátkých zbraní jsem za svůj život vystřílel přes 100.000 ran a pár procent z toho byla i ráže .45 ACP, takže nějaká moudra z internetu mě fakt nedojímají.
budoka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: pon 12.6.2023, 1:05

Re: Obrana před napadením divočáka krátkou zbraní

Příspěvek od budoka »

Další krásné video tentokrát České i s tabulkou a vysvětlením v 8:00 minutě, není to sice do FBI balistického gelu, ale do jílu, orientačně to bohatě stačí. Prostě zkazky o malé průbojnosti 45 acp jsou bludy.

https://www.youtube.com/watch?v=oAYd_bf3gII&t=246s
Zamčeno