Homogenní / monolitické střely

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Homogenní / monolitické střely

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Zlatý monolit!!!

Přesunuto z tématu o uniformitě komponent nábojů. Pufr
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Handloading a uniformita komponent náboje versus přesnost střelby

Příspěvek od pufr »

To je samozřejmě pravda, pokud je střela z jednoho, hogenního materiálu, rotačně symetrická, bude mít těžiště na podélné ose. Navíc to zmíněné zlato má hustotu skoro o 50% vyšší než olovo, je o něco pevnější ale plastickou deformaci má ryzí zlato vynikající. Unikátní jsou na rozdíl od olova hygienické a enviromentální vlastnosti, kdy zlato téměř ničemu neškodí. Naopak jsou názory, že je zdravé ho sníst. Hematomy a prostřelené kusy zvěřiny obsahující drobné úlomky zlatých střel by tedy byly nejdražší prodávané partie, po kterých by se "jen zaprášilo" :) :D :lol:
Pro úsťové rychlosti odhadem nad 800 až 1000 m/s by ale zřejmě bylo potřeba zlato chránit nějakým pláštěm a zde se celkem samozřejmě nabízí Platina - vzhledem k dobře známé rozměrové stálosti :)


Někdy před cca čtyřmi, pěti lety vzali redaktoři DWJ asi pět druhů homogenních "prémiových," soustružených terčových střel a pět druhů terčových střel s olověným jádrem a vyzkoušeli na různé vzdálenosti.
Pokud se dobře pamatuji, začly se rozptyly "lámat" ve prospěch "olova" cca ve vzdálenosti 400 m - zřejmě prostě díky nižší hustotě mosazi ... možná mě někdo doplní.
Je to samosebou zajímavé, až žhavé téma, které by si taky zasloužilo své vlákno - diskuse okolo "velocity window" pro minimální / optimální deformaci měděných a mosazných střel ... už tu porůznu máme :?
Pufr
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Handloading a uniformita komponent náboje versus přesnost střelby

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Někde jsem narazil na výsledky nějakých premiových soutěží USA v LR, ale nemůžu to najít. Myslel jsem, že to bylo na stránkách Cuttingedge, ale asi ne. Jejich kulky tam slavily celkem úspěch. Ale nevím, v jakých rážích a ani přesně vím, co to bylo za závod. Jisté je, že 6mm monolit na 1200 yardů nebude. Na druhou stranu 416 Chey Tac v době vzniku byla pojata pro "monolit střelu". Nicméně konečné slovo bude mít do třech let, max. pěti let, "German grýnterorpolitik" a soudní dvůr EU. Výsledek je předem jasný. Soustružení zdar!
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Homogenní / monolitické střely

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Vzhledem k tomu, že je zde vloženo takové téma a zřejmě to bude budoucnost, tak se ptám.
Máte někdo zkušenost s monolitem nefragmentujícím, řekl bych styl Barnes, Vlašim, Norma , Hornady GMX, Sako Blade a zároveň s fragmentujícím Sax KJG, Lutz Möller, RWS Green Evo? Dali by jste přednost monolitu fragmentujícímu nebo nefragmentujícímu a proč? Díky.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Homogenní / monolitické střely

Příspěvek od Michal_123 »

Mám vyzkoušené následující monolitické střely:

Nefragmentující
FOX 180grs v 300WM
FOX 150grs v 30-06
Nosler E-tip 150grs v 30-06

Fragmentující
EGB 180grs (již nevyráběné) v 300WM

EGB nebyla vyloženě fragmentující, spíše bez řízené deformace.
Části střely relativně snadno fragmentovaly, i při zásahu na žebra.

Závěr:
Jsem vyloženě nadšený z monolitických střel jako takových.
Momentálně používám znova FOX (kolečko EGB - FOX - E-tip - FOX) a jsem naprosto spokojen.
Každá monolitická střela fungovala velmi dobře.
Nejochotněji se otevírá Nosler E-tip.
FOX i E-tip jsou velmi přesné, ale nedokážu to vyjádřit v číslech.
Protože nejvíce na monolitu oceňuji čistotu zvěřiny, jsem pro nefragmentující střely.
Citron
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: stř 18.4.2007, 21:10
Bydliště: Příhraničí

Re: Homogenní / monolitické střely

Příspěvek od Citron »

Momentálně testuji navážky na monolity FOX 150 gr v .308 win. a motám se kolem 0,7 MOA na 200 m. Zatím vše v COAL 69,5 (začal jsem dle jejich tabulek), k testu změny délky (prodloužení) jsem se ještě nedostal.
I tak je to zatím "dostačující" lovecká přesnost, ale chtěl bych k 0,5 MOA.
CZ 600 223 rem + Delta Stryker 5-50x56. ZKM 456 mod. 2 + Vortex PST II 5-25x50.
Pomalu, hlavně se neukvapit.
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Homogenní / monolitické střely

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Jen takový skromný dotaz. jakou máte zkušenost s oxidací monolitů, zejména čistých Cu? Ne pokaždé se vystřelí, náboj se opakovaně nabíjí, bere do rukou atd.. Neříkám, že mě zaroste měděnkou a někdy ztrácí onen šmrncovní lesk. Zřejmě i proto RWS a Norma niklují?
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Homogenní / monolitické střely

Příspěvek od Michal_123 »

Z mých zkušeností to ztmavne méně než nábojnice, pořád jsou střely docela pěkné. Asi proto, že se na to nesahá tolik a půjde i o jiný materiál než je na nábojnicích. Ale jsou to slitiny, střely z čisté mědi jsem nikdy neměl.
Niklování u nábojnic se provádí právě kvůli tomu, aby nábojnice vydržela déle pěkná. Tak asi u střel to bude stejné.
Ovšem nevím, jak se potom dostává nikl z hlavně.
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Homogenní / monolitické střely

Příspěvek od lovec »

Strely z čistej medi nevyrábal asi nikto, všade sú prímesy kvôli lepšej strojovej obrábateľnosti. Ja som dlhoročný spokojný užívateľ a fanúšik najmä striel Barnes. Nezaznamenal som nejaké výrazné optické zmeny povrchu strely. Zase na druhej strane u mňa sa ten náboj nepovaľuje vo vrecku niekoľko sezón...
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Homogenní / monolitické střely

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Lovec

Opravdu nemám náboj několik sezón, ale faktem je , že pokaždé nelovíš. Nabíjíš a vybíjíš, třeba po každé leči. makáš na zbraň, tu máš nějak konzervovanou, ruce různě vlhké atd.. Jsou střely, monolity slitinové a jsou střely extrémně Cu, ty jsou podle mě náchylnější.
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Homogenní / monolitické střely

Příspěvek od lovec »

Samozrejme.
Je, resp. bol viditeľný rozdiel aj napr. medzi Barnesmi a staršími strelami od Möllera, kým boli vyrábané ešte z medenej zliatiny. Na KJG boli viditeľné otlačky prstov pomerne rýchlo, na "lesklom" Barnese to išlo pomalšie.
Ale toto je prinajlepšom estetický problém...
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
vesrad
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 311
Registrován: čtv 14.1.2010, 19:25
Bydliště: Olomoucko

Re: Homogenní / monolitické střely

Příspěvek od vesrad »

Osobně mám Barnesy TTSX. V pouzdru na náboje s flaušovým vnitřkem (nemají dotyk s kůží) jich nosím 9 (co kdyby náhodou byly potřeba, že :D ), takže než je vystřílím to docela trvá, někdy bohužel i dvě sezony. Nepozoruji žádné zásadní změny v barvě, o korozi nebo zelené měděnce ani nemluvě...
ZKM 452 Varmint .22LR
IŽ 58 16/70,16/70; Brno 801 12/70,12/70
ZG 47 "Kuna" .35 Whelen, CZ 557 .308 win

(Kdysi Německý křepelák, Bordík, Blaser ES67 7x65R,12/70; CZ 550 Varmint .308 win,ZK 99 "Hanák Brno" 6,5x55SE)
Citron
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: stř 18.4.2007, 21:10
Bydliště: Příhraničí

Re: Homogenní / monolitické střely

Příspěvek od Citron »

Mám krabičku prozatím nepoužitých nábojů Hornady GMX a jsou tmavé. Ztmavly na barvu i jiných střel Hornady co mám déle doma (po osahání a nalisování do nábojnice), ale u těch ostatních jsem již při nošení žádné další změny nezaznamenal, tak doufám, že u monolitu to bude stejně.

Jinak k předchozí části diskuse, dokončil jsem laborování 150 gr monolitu FOX do 308, dostal jsem se na 0,445 MOA u nástřelu na 200m, více to ladit nebudu. Myslím, že za použití zbytku tuzemských komponent se nejdená o špatný výsledek a usnesl jsem se, že na lov to stačí.
CZ 600 223 rem + Delta Stryker 5-50x56. ZKM 456 mod. 2 + Vortex PST II 5-25x50.
Pomalu, hlavně se neukvapit.
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Homogenní / monolitické střely

Příspěvek od Josef Kuřitka »

To Citron

Taky bych nic víc neřešil. Jinak ty Foxy mají psanou celkem nízkou dopadovou rychlost na bezpečnou expanzi. Jak jsi spokojený?
Citron
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: stř 18.4.2007, 21:10
Bydliště: Příhraničí

Re: Homogenní / monolitické střely

Příspěvek od Citron »

Přiznám se, že zatím jsem s tím na zvěř nestřílel, včera jsem dodělal ten papír. Já jsem už při koupi nepočítal s tím, že to bude na střelbu přes 200m.
Z 52 cm hlavně je vypočtená rychlost této navážky 800 ms, což je po prohnání kalkulátorem na hranici tak těch 250m, aby se to slušně otevřelo, tak uvidím. Já se té spodní hranice, přiznám se, dost bojím, protože pokud se tam střela otevře, ale jen tak, že expanze dosáhne průměru střely, tak mi to přijde málo.
Nalisuju si je a zkusím teď prasata za měsíčku, já tu 308 využívám spíš v létě, kdy je u nás vysoká tráva do půli srpna, tak snad první test nebude až za několik měsícu...
CZ 600 223 rem + Delta Stryker 5-50x56. ZKM 456 mod. 2 + Vortex PST II 5-25x50.
Pomalu, hlavně se neukvapit.
Odpovědět