Střelivo Sellier - Bellot

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
diesel3
Nový návštěvník
Příspěvky: 20
Registrován: sob 23.7.2011, 10:08
Bydliště: Pňov-Předhradí
Kontaktovat uživatele:

Re: Střelivo Sellier - Bellot

Příspěvek od diesel3 »

Ona to je možná serie od serie,ale zkusit se to muže.
Uživatelský avatar
roedear
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 418
Registrován: pon 13.10.2008, 14:27

Re: Střelivo Sellier - Bellot

Příspěvek od roedear »

Tak přidám i já zkušenost s HPC - v ráži 7x57 střílel přede mnou kolega na srnu, na sněhu, boužel ani po 3 km kus nedohledán. Byla to asi horší rána víc dozadu - kus značil nahrbením, barvy sem tam kapka a nakonec vůbec nic.

Jiný známý používal v 7x64 s tím, že i na slabší kus vysoké (kolouch, slabší šmola) se chová jak celoplášť, ale na těžký kus typu kňour nebo jelen v pořádku (80kg+). Z tohoto důvodu si poměrně často náboje upravoval štípacími kleštěmi = odštípnul cca půlku z krycí hlavy a obnažil dutinu. Tahle úprava způsobovala rozpad střely - na výstřelu bývalo prý několik otvorů - ale účinky na ty těžší kusy nad 50 kg si pak pochvaloval.
diesel3
Nový návštěvník
Příspěvky: 20
Registrován: sob 23.7.2011, 10:08
Bydliště: Pňov-Předhradí
Kontaktovat uživatele:

Re: Střelivo Sellier - Bellot

Příspěvek od diesel3 »

Taky zajímavá uprava :) nakonec je vyzkoušim.A dnes mi prodejce vymenil patrony,tak sem je byl vyzkoušet a 2 ze 3 sem zas vybijel drátem,a u jedný se mi stalo že to čmoudilo všude okolo závěru a doma sem zjistil že uderník prorazil zápalaku.
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Střelivo Sellier - Bellot

Příspěvek od motolada »

roedear píše:Tak přidám i já zkušenost s HPC - v ráži 7x57 střílel přede mnou kolega na srnu, na sněhu, boužel ani po 3 km kus nedohledán. Byla to asi horší rána víc dozadu - kus značil nahrbením, barvy sem tam kapka a nakonec vůbec nic.

Jiný známý používal v 7x64 s tím, že i na slabší kus vysoké (kolouch, slabší šmola) se chová jak celoplášť, ale na těžký kus typu kňour nebo jelen v pořádku (80kg+). Z tohoto důvodu si poměrně často náboje upravoval štípacími kleštěmi = odštípnul cca půlku z krycí hlavy a obnažil dutinu. Tahle úprava způsobovala rozpad střely - na výstřelu bývalo prý několik otvorů - ale účinky na ty těžší kusy nad 50 kg si pak pochvaloval.
Vždyť na těžší kusy to kladivo bylo dobré,pochopil bych tu úpravu pro lehčí zvěř(zbůsobuje větší střelný kanál,fragmentuje...)
Uživatelský avatar
roedear
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 418
Registrován: pon 13.10.2008, 14:27

Re: Střelivo Sellier - Bellot

Příspěvek od roedear »

... spíš to na slabší kusy bylo až moc drastické... na srnčí používal standard 11,2g SPCE, na prasata chodil s upravenou špičkou a vysokou opravdu až ty dospělé kusy bez úpravy.
Uživatelský avatar
roedear
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 418
Registrován: pon 13.10.2008, 14:27

Re: Střelivo Sellier - Bellot

Příspěvek od roedear »

Zdravím, načal jsem "novou" krabičku nábojů SB a slovil jsem srnče - srnče po ráně sice v ohni, ale já asi dvě minuty lomcoval se závěrem, než se mi podařilo závěr otevřít a vystřelenou nábojnici vyndat :?
ZKK 600 30-06 Spring. Sierra 11,7g (SBT)
Hans88Vagus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 312
Registrován: stř 27.6.2007, 19:02
Bydliště: Drahánská vrchovina

Re: Střelivo Sellier - Bellot

Příspěvek od Hans88Vagus »

Mně u S&B praskali krčky nábojnic, byli to staré náboje, nové to už neudělali. Nábojnice mi taky jednou zasekla závěr, bylo to RWS. V ráži 6,5x57. Takové situace a se občas stanou. Zkoušel jsi potom dát ještě další ránu, jestli se znovu zasekne?
Toma
Zkušený diskutér
Příspěvky: 622
Registrován: úte 13.11.2007, 10:37

Re: Střelivo Sellier - Bellot

Příspěvek od Toma »

Byl sem si před měsícem vystřelit několik ran různých výrobců,a po našich PTS 6.5 x 55 jde taky klika blbě navrch.Chtělo to dlaní doslova udeřit.
Lovec zabíjí jednou ranou.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Střelivo Sellier - Bellot

Příspěvek od Leon »

už jsem to tady psal několikrát je to díky nové technologii výroby nábojnic dělá to všechna nová munice :roll:
CZ 550 american 308win.
zispo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 374
Registrován: pát 15.1.2010, 6:13
Bydliště: jižní morava

Re: Střelivo Sellier - Bellot

Příspěvek od zispo »

Je to tu docela dost rozepsané SB pustili měkčí nábojnice. Tento problém nastává jen u zbraní s krátkým ozuben a nebo u závěru. Remington, Howa a podobné závěry. Jinak u produkce zbraní čz se tento problém nějak neprojevuje. Mají jinak řešený vytahovač a maximální jev je právě ten že jde hůř otevřít závěr.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Střelivo Sellier - Bellot

Příspěvek od Leon »

mě to dělá CZ 550 308win XRG a HPBT kámošovi 7-64 a není to jenom trochu zatuhlý musíš do kliky praštit abys otevřel závěr :?
CZ 550 american 308win.
Uživatelský avatar
roedear
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 418
Registrován: pon 13.10.2008, 14:27

Re: Střelivo Sellier - Bellot

Příspěvek od roedear »

Pokud po ráně kus zůstane v ohni a ten závěr sice blbě ale přece jen otevřít jde, tak je to max nepříjemné. Pokud se ale kus třeba zvedne a budu potřebovat rychle opakovat, tak je to v p----i. Tohle nehodlám riskovat.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Střelivo Sellier - Bellot

Příspěvek od Leon »

roedear píše:Pokud po ráně kus zůstane v ohni a ten závěr sice blbě ale přece jen otevřít jde, tak je to max nepříjemné. Pokud se ale kus třeba zvedne a budu potřebovat rychle opakovat, tak je to v p----i. Tohle nehodlám riskovat.
Já jsem málem kliku urval když jsem našoulal s fenou lončáky v pšenci a lončák mi po ráně vyrazil a mě nešlo přebít naštěstí ho fena po pár metrech zastavila
CZ 550 american 308win.
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Re: Střelivo Sellier - Bellot

Příspěvek od František Fořt »

Já nedávno zkoušel do 6,5x55 jednu krabku SaB Sierra, co jsem chtěl kvůli hrubému nastřelení po nandání puškohledu. První tři rány OK, po čtvrté vůbec! nešel otevřít závěr. Až po použití opravdového násilí se to podařilo. Důkladně jsem pak prohlížil celou flintu. Pak jsem zkusil pár ran Norma a vše v poho. Znovu jsem dal tři rány SaB a znova. Je to tou zk.....nou municí. A podotýkám, že krabka byla staršího data, byť jsem to nedávno kupoval u Brymové, protože náboje byly docela "nelesklé". Vypadaly, že už někde delší dobu ležely, ale lehce zoxidovaný povrch nemusí nic znamenat.

Ta naše národní fabrika se fakt nezapře. S jinou patronou se mi něco podobného nikdy nestalo.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Střelivo Sellier - Bellot

Příspěvek od Zbrojovák »

zispo píše:Je to tu docela dost rozepsané SB pustili měkčí nábojnice. Tento problém nastává jen u zbraní s krátkým ozuben a nebo u závěru. Remington, Howa a podobné závěry. Jinak u produkce zbraní čz se tento problém nějak neprojevuje. Mají jinak řešený vytahovač a maximální jev je právě ten že jde hůř otevřít závěr.
Danému příspěvku moc nerozumím. Můžeš mi to prosím trochu objasnit?
1) Nerozumím co to je krátký ozub,
2) včem je jinak řešený závěr (hlava závěru) u Howy/remington vs. CZ,
3) jak to ovlivní krátký vytahovač v hlavě závěru (pokud je tedy OK a nepřeskakuje)? Jako že nestojí (jako u M98) a zařezává se, tím že jede v drážce nábojnice, při zvednutí kliky?
Mi se daná příhoda zatím nestala, musím zaklepat. Ale podle toho co se tady popisuje, tedy že nejde klika zvednout od samého počátku, tak je problém jen v natažené nábojnici, která dnem tlačí čelo závěru. Čili deformace nábojnice při výstřelu nebyla pouze pružně plastická, ale hlavně plastická - což je špatně.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Odpovědět