Zbraň pro začátečníka

Vše o kulovnicích a malorážkách
Uživatelský avatar
Porpoise
Častý návštěvník
Příspěvky: 50
Registrován: sob 24.9.2022, 23:24

Re: Zbraň pro začátečníka

Příspěvek od Porpoise »

Trochu jsem se nechal unést tím co bych chtěl dělat a co je reálné, že budu dělat.

Bláhově jsem se domníval, že existuje puška na všechno. Musím ale vycházet z toho, co je pro mě reálná cesta, jak to všechno uskutečnit. Prvním krokem bude je samozřejmě zápis do mysliveckého kurzu. Ten celý rok v kurzu chci trénovat na střelnici. Plánuji chodit alespoň jednou týdně, jak čas dovolí.
Tak se dostávám k druhému kroku a tím bude hledání MS, který by mě byl ochotný přijmout. Když ale vezmu v potaz to, že pocházím z JM, tak mi oči otevřel příspěvek od Josefa Kuřitky. Pokud někde v okolí o mě bude zájem, tak honitba bude z 80-90% polní a tudíž moje sny o zbrani na šoulačku a kontaktním lovu berou za své. Tím neříkám, že bych se k tomu v budoucnu nesnažil dostat, ale z nabízených reálných možností tedy bude rozumnější se poohlédnout po kombinaci vhodné na střelnici a pole.

Omlouvám se, že skáču z jednoho na druhé, ale neuvědomoval jsem si spoustu aspektů. Díky tomuto vláknu si to tak nějak třídím.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Zbraň pro začátečníka

Příspěvek od Michal_123 »

Proč by v polní honitbě nebyla možná šoulačka?
Když nejsou vyrostlé plodiny, můžeš šoulat od večera do rána všude.
Když jsou plodiny vyrostlé, můžeš šoulat v podstatě celý den kolem polí, nebo mezi poli.
A budeš mít kontaktní lov, když si troufneš k prasatům tak blízko, jako Pepa Kuřitka :D
Uživatelský avatar
Porpoise
Častý návštěvník
Příspěvky: 50
Registrován: sob 24.9.2022, 23:24

Re: Zbraň pro začátečníka

Příspěvek od Porpoise »

Michal_123 píše: pon 10.10.2022, 14:51 Proč by v polní honitbě nebyla možná šoulačka?
Když nejsou vyrostlé plodiny, můžeš šoulat od večera do rána všude.
Když jsou plodiny vyrostlé, můžeš šoulat v podstatě celý den kolem polí, nebo mezi poli.
A budeš mít kontaktní lov, když si troufneš k prasatům tak blízko, jako Pepa Kuřitka :D
říkám, že jsem greenhorn :)
Uživatelský avatar
tonny
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 402
Registrován: úte 29.11.2011, 10:49
Bydliště: Břeclav

Re: Zbraň pro začátečníka

Příspěvek od tonny »

Když šoulačky, proč nevzít kulobrok, ideálně s výměnnými hlavněmi aby jsi měl něco i na drobnou. Kdyby tahle měla ještě brokové hlavně, vzal bych ji, http://bazar.hunting-shop.cz/inzerat/59 ... -a-308win/ takovou už nevyrobí.
Pak si můžeš koupit i kulovnici, jak si utříbíš myšlenky a budeš mít trochu zkušeností. Odkud jsi, nějak jsem nepostřehl.
Uživatelský avatar
Porpoise
Častý návštěvník
Příspěvky: 50
Registrován: sob 24.9.2022, 23:24

Re: Zbraň pro začátečníka

Příspěvek od Porpoise »

tonny píše: pon 10.10.2022, 18:49 Když šoulačky, proč nevzít kulobrok, ideálně s výměnnými hlavněmi aby jsi měl něco i na drobnou. Kdyby tahle měla ještě brokové hlavně, vzal bych ji, http://bazar.hunting-shop.cz/inzerat/59 ... -a-308win/ takovou už nevyrobí.
Pak si můžeš koupit i kulovnici, jak si utříbíš myšlenky a budeš mít trochu zkušeností. Odkud jsi, nějak jsem nepostřehl.
Bydlím mezi Brnem a Hodonínem u Klobouků.
tweaty
Častý návštěvník
Příspěvky: 55
Registrován: ned 03.12.2017, 12:49

Re: Zbraň pro začátečníka

Příspěvek od tweaty »

Ahoj, pred časom som riešil takmer rovnakú situáciu ako ty, len u mňa to bolo najskôr strelnica a potom poľovníctvo.
Keďže prvoradá bola strelnica, šiel som do Sako A7 roughtech range kaliber 6,5 ​​Creedmoor, puškohľad Delta Optical Stryker HD 5-50x56. Síce váha je solídna, ale nakoľko ma nebaví nachodiť kilometre a dávam prednosť posedu je to vcelku dobrá kombinácia. Jediné kde táto zostava zaostáva je keď sa zotmie.
Čo sa týka puškohľadu, nie je nad to, keď si človek môže priblížiť zver aby vedel posúdiť čo je pred ním.
Za mňa, ak sa chceš tomu venovať, nesnaž sa hľadať najlacnejšiu a najrýchlejšiu cestu. Dokáže to veľmi odradiť ak sa nedarí len preto, že jeden z prvkov je slabým miestom.
Časom sa dá dokúpiť či už dačo ľahké a obratné alebo niečo presnejšie, záleží len na tom, kam ťa to bude ťahať viac či revír alebo strelnica.
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Zbraň pro začátečníka

Příspěvek od Šumavák »

Porpoise píše: pon 10.10.2022, 14:11...Bláhově jsem se domníval, že existuje puška na všechno... ...celý rok v kurzu chci trénovat na střelnici. Plánuji chodit alespoň jednou týdně... ...honitba bude z 80-90% polní a tudíž moje sny o zbrani na šoulačku a kontaktním lovu berou za své...
Co se týče výběru zbraně, tak "jedna puška na všechno" v podstatě existuje, je to jen otázka vhodně zvoleného kompromisu ohledně zbraně, střeliva a optiky. :wink: Není třeba propadat panice kvůli tomu, že určitá zbraň a optika jsou v určité situaci o něco výhodnější, než kombinace jiná, protože pokud s nimi umíš střílet a znáš jejich limity, tak to reálně není žádný problém. Stačí se vyhnout extrémům, např. ráže 9,3x72R určitě není vhodná pro lov spárkaté zvěře na vzdálenosti přes 200 m a nebo např. ráže .243 Winchester zase není vhodná pro lov v podmínkách s vysokou pravděpodobností kontaktu střely s vegetací. Ohledně optiky je pak např. naháňkový puškohled 1-4x24 výborný pro střelbu na naháňkách a na denní šoulačky v lesní honitbě, ale na lišky přes 200 m existují vhodnější řešení a také za houstnoucího šera rychle ztrácí. Každopádně ještě v nedávné minulosti drtivá většina myslivců úspěšně střílela v polních, lesních i smíšených honitbách veškerou kulí lovitelnou zvěř s tehdy v tuzemsku nejdostupnější zbraní - kulobrokem ZH, nejčastěji sehnatelném v kulových rážích 7x57R a 5,6x52R (v jiných výrazně hůře), osazeným puškohledem Meopta (Lovec) nebo Zeiss se zvětšením 4x, občas dokonce 6x... :D A mimochodem - "třístovková" řada kulobroků ZH představovala konstrukčně i kvalitativně velmi zdařilé zbraně, které byly při patřičné údržbě + použití dostatečně kvalitního střeliva spolehlivé a hodně přesné. Dalo by se říci, že limitem pro tuto zbraň byly tehdy dostupné puškohledy a střelivo. Navíc se k ní daly pořídit i brokové hlavňové svazky.

Co se týče střeleckého umění, tak je určitě dobře, že se chceš pustit do tréninku, aby ses vypracoval na nějakou akceptovatelnou úroveň a poznal limity své i používané zbraně. Každopádně se můžeš uvolnit, současné myslivecké spolky opravdu nejsou vybraným společenstvím elitních sniperů, každým výstřelem a za každého počasí neomylně zasahujících zvěř na vzdálenosti v řádu stovek metrů... :lol: Pro jednoho je vrcholným výkonem zásah komory selete na 35 m vzdáleném vnadišti, druhý si troufne na srnčí do těch 70-ti m a třetí opravdu spolehlivě loví lišky na vzdálenosti přes 200 m. :wink: Jinak častý trénink s "dospělou" kulovou zbraní není zrovna levná záležitost, lze to částečně kompenzovat i zařazením vzduchovky / malorážky, případně si začít přebíjet. Používat v některých rážích na trhu sehnatelné levné "tréninkové" náboje nejasného původu a stáří nedoporučuji, na terči pak nebudeš vědět, jaká chyba je rukama a jaká střelivem...

Co se týče šoulání, jak už psal Michal, tak i v polní honitbě se určitě v pohodě šoulat dá, včetně vyloženě kontaktního lovu (např. kukuřice). Každopádně šoulačka je obtížnějším způsobem lovu, než čekaná na posedu / kazatelně. Někdy se říká: "Kdo šoulá vidí, kdo sedí střílí." Navzdory tomu i já sám upřednostňuji šoulačku, která mi přinesla mnohem více krásných zážitků, než čekaná. Nejen ulovené kusy, ale i ta spousta zvěře, která při dobrém větru přešla těsně kolem mě... :) (Při individuálním lovu používám maskování.) Jen bych ještě ohledně šoulačky v polích zopakoval to nejdůležitější, na co tě upozornil Pepa Kuřitka: Bezpečnost :!: U nás v kopcích je to snažší, protože s nadsázkou řečeno kam se otočíš, tam střílíš proti svahu. Ale v polích v rovinaté, nebo mírně zvlněné krajině, se při šoulačce (střelbě ze země na plocho) musí fakt dávat pozor, kam tu "včelku" s dostřelem několika kilometrů pustit.
Uživatelský avatar
Porpoise
Častý návštěvník
Příspěvky: 50
Registrován: sob 24.9.2022, 23:24

Re: Zbraň pro začátečníka

Příspěvek od Porpoise »

Šumavák píše: úte 11.10.2022, 18:00 Každopádně se můžeš uvolnit, současné myslivecké spolky opravdu nejsou vybraným společenstvím elitních sniperů.

Chci to pojmout zodpovědně. Fakt bych nechtěl, aby moje první zážitky s lovem byly nějaké zmrzačené kusy a chuť flintu hodit do žita. Já jsem zastánce etického chování vůči přírodě a když si z ní něco beru, tak se snažím k ní mít patřičný respekt.
Šumavák píše: úte 11.10.2022, 18:00 Jinak častý trénink s "dospělou" kulovou zbraní není zrovna levná záležitost, lze to částečně kompenzovat i zařazením vzduchovky / malorážky, případně si začít přebíjet.
S tím počítám. Přebíjení mě láká. Mám rád takovou tu alchymii kolem jakéhokoliv koníčku (jsem potápěč :) ) a taky mi to přijde jako zajímavé zpestření střeleckého sportu.
Šumavák píše: úte 11.10.2022, 18:00 Co se týče šoulání, jak už psal Michal, tak i v polní honitbě se určitě v pohodě šoulat dá, včetně vyloženě kontaktního lovu (např. kukuřice). Každopádně šoulačka je obtížnějším způsobem lovu, než čekaná na posedu / kazatelně. Někdy se říká: "Kdo šoulá vidí, kdo sedí střílí." Navzdory tomu i já sám upřednostňuji šoulačku, která mi přinesla mnohem více krásných zážitků, než čekaná. Nejen ulovené kusy, ale i ta spousta zvěře, která při dobrém větru přešla těsně kolem mě... :) (Při individuálním lovu používám maskování.) Jen bych ještě ohledně šoulačky v polích zopakoval to nejdůležitější, na co tě upozornil Pepa Kuřitka: Bezpečnost :!: U nás v kopcích je to snažší, protože s nadsázkou řečeno kam se otočíš, tam střílíš proti svahu. Ale v polích v rovinaté, nebo mírně zvlněné krajině, se při šoulačce (střelbě ze země na plocho) musí fakt dávat pozor, kam tu "včelku" s dostřelem několika kilometrů pustit.
Osobně mi jde víc o ty zážitky než o kvanta ulovené zvěře a o parohy na stěně. Každý způsob lovu má svá pro a proti a svůj půvab. Můžu teda mluvit jen z pohledu rybáře, ale podstata je stejná. Někdo si rád toho svého kapříka vysedí v klidu na zakrmeném timplu a někdo si radši vezme vláčecí prut, projde 15km podél vody a chytí prd. :) Já preferoval ten druhý způsob, protože se s tím pojila spousta zážitků kolem. Na druhou stranu u šoulačky kolem vody se mi pod botou nevyryje krtek (což se mi fakt stalo u kapraření). Všechno má svoje kouzlo.
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Zbraň pro začátečníka

Příspěvek od Choochoo007 »

cobaj píše: sob 08.10.2022, 6:14 Ahoj. Ja nepopiram ze existuje kus ktery drzi. To ale nerika nic o kvalite. Mam i cinu za par korun co uz prosla kde co a kupodivu drzi. Myslim ze uz jsem to zminoval ale znam i lidi kteri dostali ZD ,,zadarmo,, aby reprezentovali. Nikdo si ten kram nenechal. Zeptej se po znamych jak ,,uspesne,, prosla testy u ozbrojenych slozek, nebo jak se rozpadla na testovacich zbranich CZUB.
M.
Milane, neni to o tom, ze existuje kus co drzi, ale melo zaznit, ze existuje kus co se podela. A pokud do toho zacneme tahat zavodni strelce a ozbrojene slozky, kteri daji stovky a az tisice ran rocne, neni o cem. Tim se jen zvetsi podil podelanych puskohledu. Nic vice nic mene. Nedavno jsem zrovna strilel a vedle strelec 308 a na 557 Varmint a spuskacem Meoptou 4-16x44. Ac strelec pro zabavu, vetsinou asi 100m, tak to na 300m fungovalo a nastrel drzelo a i to klikalo. A pokud se zeptas servisu optiky, nemluvim o servisu Meopty, tak dostanes info, ze ZD 6-24x56 klika naprosto v pohode. Ze se muze objevit jiny problem je mozne, nerikam. Neobhajuji vyrobky Meopty jako neco extra, ale je to vyrobek jako jiny puskohled a trh je ten, ktery necha prezit zbozi ktere ma odpovidajici pomer kvality a ceny, tak jako vsude jinde. Jinak jeste k te Meopte 4-16x44 jsem si uvedomil, mam na malorajde, klika v pohode, nastrel drzi obraz luxusni a da se s tim vyhrat i zavod K4M jednookych :wink:
Jde o to, ze 90%, spise tak 95% ceske myslivosti neni o klikani a mozna jeste dlouho nebude. Takze pro tyto myslivce je Meopta naprosto v pohode a udela svou sluzbu na vybornou a nemusi resit chromatickou aberaci nebo ostrost od stredu ke kraji pri obeznavani zvere jako u levnejsich puskohledu s cinskymi cockami. Pak clovek nemusi resit pri obeznavani na vetsi zvetseni, jestli je to vysada nebo kus klacku z krovi za srncem atd. Kvalita optiky je jinde. Pokud se chci venovat prevazne sportovni strelbe do papiru je situace jina a ta cina, jakakoli je v pohode, stred terce je videt a to staci.
Jinak kdyz si vzpomenu na zdejsi zkusenosti kolegy s Zeissem 6-24x56 a na bordel na cockach, paralaxa neodpovidala, servis v cechach problem tak celkem zazitek k placi, za ty penize. Kdyz jsem kupoval sam, tak jsem doma mel 2x Zeisse 6-24x56, jeden bordel na cockach, pri rozsviceni krize svitili take i boredel a bocni kominek nesel pretocit z leva do prava, az velmi hrubou silou, ze to vypadalo na poskozeni. Za ty penize??? V poctu kusu, kolik jich zde lidi vlastni, mi to prijde jako celkem slusne velka zmetkovitost. S timto jsem se zatim u Meopty v okoli cca 10 ks nesetkal. Tedy kolegovi lovecka 7x50 neklikala. Proc? Protoze s ni pres 10 let neklikal a neni to konstrukcne urcite na urovni NF, ale nastrel drzela. Protocila se sem tam a chodila.
Jinak jsem pred rokem premyslel nad vymenou ZD 6-24x56 (sla by jako luxus puskac na malorajdu) treba za Minox ZP5 5-25x56, jak pisi profesionalni puskohled, atd, sama superlativa. Takze clovek ceka spicku, bezkonkurecni optiku, oproti USA cinam za tretinu az ctvrtinu. Zajimala me optika, jak to kouka atd. nejake srovnani, aby mel clovek pri obeznavani zvere vyhodu v kvalitni optice, kvalitni klikani jsem bral jako samozrejmost. Jedine video co jsem nasel, tak vcelku zajimave, hlavne klikani nize
http://www.youtube.com/watch?v=8-yqJLCPsUQ&t=142s

Jinak dnes vcelku u nas oblibeny Vortex neni jiste spatna volba, ale jak rikaji kluci nahore, kvalita skla je ponekud jinde nez evropa a cenove dnes PST II atakuje hranici 30tis, pravdepodobne diky sklu, protoze opticky horsi SE u nas vyjde na cca 23tis. Kvalitni evropa je cenou take jinde. Pokud chces setrit, tak v podobne kvalite jinych cinskych optik bude Vector za 19tis. Ma oproti Vortexum se zvetsenim 25x nejvetsi vyskovy rozsah klikani, sviti mu jen bod uprostred, coz je pro lov je jasna vyhoda nez kdyz sviti cely strom a ma rovnez dozivotni zaruku dle vyrobce.
haluziak píše: pát 07.10.2022, 13:30
Choochoo007 píše: pát 07.10.2022, 12:36 1) Malorajdu jsem pořídil až po xx letech a střílet z ní je na pohodu. Nevím co by mi měla dát. Při přechodu z malorajdy na 9,3x62 si nejsem jist, co mi z návyků pomůže. Za sebe třeba vidím možná lepší přínos v použití silnější pružinovky.
Spouštění, spouštění spouštění! A taky jak se vlastně dívat do puškohledu.
A kdyz poridis misto malorajdy silnou pruzinovku, nemeckou, presnou, tak k tomu muzes pridat i drzeni pri strelbe. Za me proste radsi pruzinovku nez malorajdu a muzes trenovat i na zahrade do roztrhani tela. Na 30m dela treba takova HW97 diru do diry, kdyz umis :wink:
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Citron
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: stř 18.4.2007, 21:10
Bydliště: Příhraničí

Re: Zbraň pro začátečníka

Příspěvek od Citron »

No ono vůbec je dobré se vrátit zpět k tomu, na co chce tazatel tu zbraň.
Ve veci puškohledu...ano, lovím v honitbě louky/les. Mám na puškách PST II 5-25x - velké zvětšení a paralaxu. S tímto zvětšešením jsem v honitbě vystřelil jen párkrát za plného světla, jinak střílím večer 5-8x. Velké zvětšení používám vlastně jen na obeznávání srnců do vzdálenosti cca 200m. Pak to využiju spíš na střelnici. Ano, mít to se občas hodí, ale popravdě pro mě jako běžného lovce je možné se bez toho obejít. Ano, na střelnici střílím na 300m, ale v revíru mi to stejně chodí do 200m. Dne s pořmýšlím o tom, že místo velké optiky hodím na pracovní něco lehčího.
A další věc je ta zbraň. Na střelnici se těžká hlaveň hodí, nehřeje se tak rychle a neotevře se mi tak rychle rozptyl. V lese vystřelit rychle víc než 3x po sobě? Jak často se to stává a pokud ano, tak na jakou dálku, když to bude pravděpodobně naháňka? Myslím si, že pokud nebudu střílet velké položky, ale 3-5 ran po sobě, tak by mi dnes stačila i jen střední nebo lehká hlaveň.
A pokud nechci klikací optiku s velkým zvětšením a je to do polní honitby, tak bych se nebál té 243 win, s tím se dá bez klikání a přenášení střelit liška na 200m. Pak možná 6,5. Bude to příjemné i na střílení. Ale s dnešní možností technicky se není třeba bát ani ráží s větším propadem, jen to chce víc zkušeností.
A jako poslední. Padlo tu několi značek zbraní do 30 tis. Ať chci nebo ne, tak to není technologická špička a za tu cenu se oproti té špičce budu muset něčeho vzdát. Platí to pro všechny zmíněné a každá má něco lepšího a něco horšího než konkurence. Jde jen o to, co chci mít lepší a co snesu horší. Dá se dnes od 20 do 30 tis narazit na zbraně, které jsou vylsoveně špatné jako byly IŽ 18? asi ne.
CZ 600 223 rem + Delta Stryker 5-50x56. ZKM 456 mod. 2 + Vortex PST II 5-25x50.
Pomalu, hlavně se neukvapit.
Uživatelský avatar
Porpoise
Častý návštěvník
Příspěvky: 50
Registrován: sob 24.9.2022, 23:24

Re: Zbraň pro začátečníka

Příspěvek od Porpoise »

Citron píše: pát 14.10.2022, 14:34 A jako poslední. Padlo tu několi značek zbraní do 30 tis. Ať chci nebo ne, tak to není technologická špička a za tu cenu se oproti té špičce budu muset něčeho vzdát. Platí to pro všechny zmíněné a každá má něco lepšího a něco horšího než konkurence. Jde jen o to, co chci mít lepší a co snesu horší. Dá se dnes od 20 do 30 tis narazit na zbraně, které jsou vylsoveně špatné jako byly IŽ 18? asi ne.
To je právě ono. Však dotaz byl na zbraň vhodnou na první krůčky a ne na výstavní kus, který budu mít nadosmrti.
Takže je mi jasné, že tyto věci budou přinejlepším funkční, spolehlivé a jednoduché. Krásu a ani špičkové technologie neočekávám, ale rozdíly třeba v kvalitě zpracování a materiálů se určitě, i u zbraní této kategorie, mohou vyskytovat. Tak jsem chtěl znát zkušenosti.

Taky se mi líbí nějaké přímotažené Merkely a Blasery, ale považuji nákup v této hladině za zbytečný už jen z důvodu, že si nemůžu být jistý, jak to s mou střeleckou budoucností bude vypadat, když jsem vlastně ani nezačal. :D
martinhov
Častý návštěvník
Příspěvky: 58
Registrován: ned 24.1.2021, 23:14

Re: Zbraň pro začátečníka

Příspěvek od martinhov »

Určitě bych nezatracoval ani zbraně tipu ZKK a podobné. Jsou to spolehlivé zbraně které určině nezklaou. Ikdyž už mám uplně jiné zbraně tak pořád mám v trezoru ZKK 601 v .243 se kterou jsem začínal a pár kusů ročně s ní střelím. Určitě je kvalitou lepší než spousta levných novodobých zbraní.
Uživatelský avatar
xHonza
Zkušený diskutér
Příspěvky: 532
Registrován: stř 30.5.2007, 12:23
Bydliště: Uz jen les

Re: Zbraň pro začátečníka

Příspěvek od xHonza »

zkk ma naprosto prisernou spoust. Ano strilet se s tim da, ale bez vyzkouseni bych do toho vrele nedoporucoval jit...
Nejlepší ráže je dobrá střela a nejlepší střela je ta dobře umístěná!

...Jestlipak by v tom desátém přikázání českého mysliveckého desatera nemělo místo sv. Huberta být radši kolegovi svému záviděti nebudeš...
martinhov
Častý návštěvník
Příspěvky: 58
Registrován: ned 24.1.2021, 23:14

Re: Zbraň pro začátečníka

Příspěvek od martinhov »

Tak ten originál francouzský je strašný, ta přímá se celkem dá. Já mám na svém Zkk spoušť z 537 a ta je super.
Uživatelský avatar
Porpoise
Častý návštěvník
Příspěvky: 50
Registrován: sob 24.9.2022, 23:24

Re: Zbraň pro začátečníka

Příspěvek od Porpoise »

Dostal jsem možnost se dostat do spolku přímo v místě bydliště, takže se mi celkem vyjasnilo primární určení pro pušku. Má domácí honitba bude 90% pole a jen pár ha okraje lesa. Lovená zvěř jen srnčí a liška s malou možností se dostat k daňkovi a černá u nás není vůbec. Co se týče drobné, tak to je velice špatné a z tohoto důvodu nebudu ani uvažovat o kulobroku. Na společné akce pořídím něco později jako doplněk. Prakticky teď už neřeším značku nové zbraně, ale jen ráži.

Udělal jsem si domácí úkol a přečetl většinu relevantních příspěvků tady na fóru, projížděl srovnávací testy na internetu, blogy apod.. Výhodou pro mě samozřejmě bude spíše lehčí střela s dobrou balistikou a tak mám několik favoritů.

.243 win
.6,5 CM
.6,5x55se
.260 rem
25-06

Vzhledem k tomu, že se chystám dost peněz utratit na střelnici, tak i cena nábojů hraje roli. Osobně je mi velice sympatická ráže 6,5x55se a .243win. Dostupné střelivo a univerzální použití. Asi nic lepšího jako 6,5CM nepřinese, ale 20% rozdíl v ceně nábojů není zanedbatelný. Ráže 25-06 zas bude asi problém se střelivem a možná až moc výkonu na to, na co budu používat.
Odpovědět