Puškohledy March – Deon March

Lovecké puškohledy a vše o nich. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
Odpovědět
beskydak
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 141
Registrován: stř 02.9.2009, 10:54
Bydliště: Jablunkovský průsmyk

Puškohledy March – Deon March

Příspěvek od beskydak »

Chlapi, dovolím si založit téma pro puškohledy March, nikde jsem zde nenašel. Koukám po puškohledu s osvětlenou osnovou, kde prioritou je odolná a bezchybná funkce mechaniky, tubus 30, SFP, minimální zvětšení 2,5 a maximální aspoň 20 a slušnější sklo. Zaujal mě March Compact 2,5–25x52 s osnovou FD 2. Nemáte někdo zkušenosti s Marchem:
1) Odolnost, spolehlivost?
2) Osvětlená osnova, kterou nabízejí specificky pouze v stupni 1 – 6, má pouze 6 kroků, nebo je plynulá a číslice jsou tam pouze k hrubé orientaci jako např. u puškohledů Vixen?
3) Pokud není plynulá regulace osvětlení záměrné osnovy, „neoslňuje“ ve tmě na nejslabší stupeň?
4) Mají Marchy i v krajních polohách rozsahu zvětšení optické vlastnosti bez chyb?
5) Zaznamenali jste u Marchů v SFP větší odchylky v nástřelkách při střelbě z obou krajních poloh zvětšení?
6) Případné závady či nedokonalosti s kterými jste se u Marchů setkali?
Je mi jasné, že moc jich mezi střelci a lovci nebude, ale každá informace, byť zprostředkovaná, je před koupi důležitá.

Lesu, lovu
cobaj
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 332
Registrován: pon 02.5.2011, 18:51

Re: Puškohledy March – Deon March

Příspěvek od cobaj »

1. Bezchybne nejsou a vzhledem k omezene zaruce bych si to sakra rozmyslel?
2. Prisvit ma 6. kroku skokove a pro lov za mne naprosto nevhodne reseni. Na denni svetlo malo a na nocni lov nedostatecna plynulost regulace. Kdo zna prisvity Zeiss musi se tomuto reseni vysmat. Mam ted Zeiss LRP 5-25 a prisvit lze korigovat od brutal vykonu i proti ostremu dennimu svetlu a utlumit lze tak ze jej sotva zaznamena zasadka s XR5. Neuveritelna Zeiss frajerinka - nechapal jsem.
3. viz.2
4. Sklo je velmi dobre, ale napriklad na ATACR se nechytaji.
5. Videl jsem jich nekolik s vadou paralaxy.

A neni to tak ze bych byl nejak zaujaty. Mnel jsem jich nekolik a nechal si FX 5-40 v prvni rovine protoze je to ,,ferda mravenec,,s krokem 0.05mil, obrovskym rozsahem, paralaxou od - ,,kam doplivnes,, atd. No a dal jsem za nej pulku na bazaru.
Takze za mne ani omylem, jsou podstatne lepsi volby.
M.
vasil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 367
Registrován: čtv 07.12.2017, 18:14

Re: Puškohledy March – Deon March

Příspěvek od vasil »

tady má Kuba Janoušek jednoho Marche v testu , udělej si obrázek...
https://www.st8.cz/single-post/test-pu% ... C5%AF-2022
Kdybych měl volit 2,5-20x50, tak jdu do NX8 od Nightforce v druhé fokální.
cobaj
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 332
Registrován: pon 02.5.2011, 18:51

Re: Puškohledy March – Deon March

Příspěvek od cobaj »

Kuknul jsem na test. Je tam muj model Marche. Jak uz jsem psal souhlasit musim s tim ze jsou opticky lepsi puskohledy. Na druhou stranu napriklad u meho kusu je naopak tolerance k poloze oka a nastaveni paralaxy nadstandartni a ze by ukazoval nejak tragicky to rict nemuzu. Ukazoval jsem to nekolika lidem a nechapali co si vse mohou s polohou oka dovolit i pri nedoostrene optice a osnova se stale ani nehne. To prvni kusy Atacru byli slabota jak opticky tak paralaxou. Dnes je to jinak. Kdyz dalsi optiku na jistotu tak Nightforce. A NX8 mam, sice v prvni rovine 4-32, ale ano i ten strci Marche do kapsy. Na hodnoceni Zeiss je pro mne brzo.
NX8 100% lepsi volba.
M.
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Puškohledy March – Deon March

Příspěvek od lovec »

Môžem hodnotiť len March FX 5-40x56. V dobe svojho uvedenia na trh to bol špičkový puškohľad po všetkých stránkach. Je ním aj dnes, ale konkurencia ho už dobehla. Mám viacero kusov modelu FX 5-40x56 na svojich športových zbraniach a zatiaľ som nenašiel dôvod na výmenu. Používal som ich aj na lov, ale tam to má svoje limity a na to sú vhodnejšie iné modely.

Vasil spomenul Nightforce NX8 2,5-20x50 v druhej fokálnej - presne ten som si kúpil minulý rok. Cez deň pozerá (subjektívne) dobre, na noc je to nepodstatné - je na ňom termovízna predsádka Infiray CH50 V2. Mechanika je tak presná a robustná, ako si to človek predstavuje od Nightforce. Má digitálnu osvetľovaciu jednotku Digillum, je možnosť prepínať farbu podsvietenia červená/zelená. Puškohľad som namontoval na 338 Rem Ultra Mag, funguje k mojej plnej spokojnosti - môžem len doporučiť.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Puškohledy March – Deon March

Příspěvek od lovec »

cobaj píše: pon 13.3.2023, 20:41 Kuknul jsem na test. Je tam muj model Marche. Jak uz jsem psal souhlasit musim s tim ze jsou opticky lepsi puskohledy. Na druhou stranu napriklad u meho kusu je naopak tolerance k poloze oka a nastaveni paralaxy nadstandartni a ze by ukazoval nejak tragicky to rict nemuzu. Ukazoval jsem to nekolika lidem a nechapali co si vse mohou s polohou oka dovolit i pri nedoostrene optice a osnova se stale ani nehne. To prvni kusy Atacru byli slabota jak opticky tak paralaxou. Dnes je to jinak. Kdyz dalsi optiku na jistotu tak Nightforce. A NX8 mam, sice v prvni rovine 4-32, ale ano i ten strci Marche do kapsy. Na hodnoceni Zeiss je pro mne brzo.
NX8 100% lepsi volba.
M.
Prvá generáciu Atacru bola skutočne opticky biednejšia, druhá je výrazne lepšia. Súhlasím s toleranciou Marchu FX k strelcovi, ak človek potom presedlá na inú optiku, tak je to dosť nepríjemné, ako sú niektoré prémiové značky citlivé na polohu oka.
Ale potrebovali by sme názor človeka, ktorý používa 2,5-25x52. Jeden môj kamarát z AT používal 3-24x52 s osnovou v prvej fokálnej, aj na lov a bol z neho nadšený - avšak lovil s ním len cez deň.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
cobaj
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 332
Registrován: pon 02.5.2011, 18:51

Re: Puškohledy March – Deon March

Příspěvek od cobaj »

Znovu jsem projizdel tabulku vysledku testu a i kdyz musim Harryho praci ocenit a ve vetsine hodnoceni bych s nim byl za jedno, nekde se naprosto rozchazime. Test muze byt zkresleny i smulou nebo naopak stestim na extremne povedeny nebo nepovedeny kus nebo zcela rozdilnymi naroky, ale je to tak. Napriklad Vortex Viper II 5-25 byl za ty penize dobra volba a mozna i po zdrazeni je, ale to ze preboduje ,,prekouka,, Zeiss V8 4,8-35? Mel jsem oboje a Vortex mam rad, ale totok? Vsechny ,,premiovky,, co jsem mel na puskach jej prekoukaly o parnik. A to vcetne tech co jsem si z nich uplne na zadek nesedl. Naprikald Zeiss mi proslo rukama mnoho kusu (Victory, HT, V8) a skutecne pres den na strelnici ten obraz nebyl nic mimoradneho, chladnejsi barvy, i v ostrosti celkove zadny zazrak, jenze pak jsme to vytahli na to na co jsme to tenkrat bez nocaku skutecne potrebovali - do tmy. A bylo vyreseno. V kombinaci s ultramegaminimalistickym prisvicenym bodikem HT nebo V8 s neskutecnou regulaci jasu, kde se dostanes az tam, ze nevis jestli ta spendlikova hlavicka skutecne sviti, nebo se ti to uz jen zda. Zeiss pro ,,nase,, oci nenasel premozitele. Kolega dlouhou dobu co ja uz jsem mel nocak lovil se mnou ve dvojici a to po cely mesic bez cekani na mesicne noci. (3-12) a nasledne (6-24) Zadna baterka. Jen jsem mu rekl vzdalenost, kolikaty tmavy flek je jeho cil a zda je ryjem doleva ci doprava. Zadny problem. Ale jak tam i pise Harry, ten Zeiss do testu vlastne nepatril.
M.
cobaj
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 332
Registrován: pon 02.5.2011, 18:51

Re: Puškohledy March – Deon March

Příspěvek od cobaj »

,,Lovec,, jelikoz mas nekolik FX 5-40 a predpokladam ze Vortex Viper II 5-25 jsi uz v ruce pravdepodobne take mel. Mas dojem ze by mel Vortex tve Marche takhle vybodovat mozna az zesmesnit? :D Ja tedy ze sveho ten pocit nemam. Na druhou stranu vim o March 5-42 HM ktereho pravdepodobne vyboduje i Nikko Mountmaster 4x32 :roll:
M.
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Puškohledy March – Deon March

Příspěvek od lovec »

Trochu sa obávam, že je to už situácia, kde je prianie otcom myšlienky... :roll:
Okrem posledného, najnovšieho Razoru 6-36x56 som mal možnosť vyskúšať väčšinu u nás bežne predávaných modelov. Mechanicky funkčné, opticky skôr priemerné, ale bez závad. Ani raz som nemal pocit, že by niečo z toho mohlo nahradiť niektorý z mojich FX.

Na lovecké účely, ak mám zohľadniť požadované zväčšenie zakladateľa témy, by som volil medzi Swaro (2,3-18x56), Zeiss (2,8-20x56), alebo už spomenutý Nightforce NX8 (2,5-20x50).
Dopytovaný March 2,5-25x52 nechcem vylúčiť, ale jednoducho nemám vlastnú skúsenosť.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
beskydak
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 141
Registrován: stř 02.9.2009, 10:54
Bydliště: Jablunkovský průsmyk

Re: Puškohledy March – Deon March

Příspěvek od beskydak »

Chlapi, díky za reakce, názory, odkaz. Má to být puškohled na kulovnici pro lovecké účely, na terčovnici mám jiný, a ten kdybych měnil, uvažoval bych zcela jinak, než u toho pro lovecké využití. Jen jsem zapomněl napsat, objektiv 50 a „jednoduchá lovecká osnova“ :oops:
Měl jsem vybrané 3 puškohledy, bohužel u každého musel být ústupek:
1) March Compact 2,5–25x52 s osnovou FD 2. Ústupek trochu větší objektiv - 52 a osvětlená osnova pouze v 6i stupních, teď už víme, že bez plynulé regulace - zklamání. Již asi od roku 2010 jsem měl March v paměti poté, co jej vychválil Shiva a nikde jsem negativní reakce nezaznamenal, tak jsem věřil ….. Přešlo mě to, díky.
2) Nightforce NX8 2,5-20x50 F2. Ústupek, v záměrných osnovách NF jsem si vybral 4A, pak jsem zjistil, že do NX8 2,5-20x50 ji nedávají a ty dvě osnovy v SFP (F2) mi přijdou už nějak „přeplácané“ – pro lovecké účely mě dle obrázku neoslovily, možná to v reálu může být jinak.
3) Schmidt und Bender EXOS 3-21x50 D7. Ústupek minimální zvětšení 3x a tubus 34 mm. Nechce se mi moc drbat s novou montáži.
Přecházím na vlákno k Nightforce. Díky
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Puškohledy March – Deon March

Příspěvek od lovec »

beskydak píše: stř 15.3.2023, 21:34 Chlapi, díky za reakce, názory, odkaz. Má to být puškohled na kulovnici pro lovecké účely, na terčovnici mám jiný, a ten kdybych měnil, uvažoval bych zcela jinak, než u toho pro lovecké využití. Jen jsem zapomněl napsat, objektiv 50 a „jednoduchá lovecká osnova“ :oops:
...
Ešte som si spomenul na dva puškohľady, ktoré mi prešli rukami na strrelnici a mal som možnosť s nimi nejaký čas pracovať - tiež patria do výberu:
1.) Blaser 2,8-20x50
2.) Schmidt&Bender PMII 3-20x50 Ultra Short

V praxi obidva modely veľmi presvedčivé, keď človek má pocit, že dostal to, za čo si zaplatil. Robustná mechanika a výborné sklo.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
beskydak
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 141
Registrován: stř 02.9.2009, 10:54
Bydliště: Jablunkovský průsmyk

Re: Puškohledy March – Deon March

Příspěvek od beskydak »

Chlapi, ještě jednou díky za vše, nakonec jsem ustoupil z toho požadavku na minimální zvětšení 2,5 a dovezl Swa 3,5-28x50 P L s klasickou loveckou osnovou 4A-I. Lesu, lovu
vasil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 367
Registrován: čtv 07.12.2017, 18:14

Re: Puškohledy March – Deon March

Příspěvek od vasil »

Šalamounské řešení 😉 Už jsem to nastřeloval, malinko užší obraz, trochu renesanční design, ale asi není co bych vytknul.
Uživatelský avatar
xHonza
Zkušený diskutér
Příspěvky: 532
Registrován: stř 30.5.2007, 12:23
Bydliště: Uz jen les

Re: Puškohledy March – Deon March

Příspěvek od xHonza »

Me osobne prosly rukama dva modely od MARCH Deon, 2,5-25x52 ffp a ,2,5-25x42 sfp. S tim prvnim jsme si neskutecne nesedli. Osnova byla na minimalni zvetseni diky sve jemnosti takrka nepouzitelna (a mel jsem k tomu i vicestupnove osvetleni osnovy). Paralaxa taky zadna hitparada, a k tomu tam podle cloveka co si ho pak vzal ne tercove strileni byl i nejaky bordel na osnove.

Ten mensi sfp model je o hodně lepsi a stale ho mam nasazeny na sve ar10 kam sedne nak prdel na hrnec. Jedine co mu muzu vytknout je mizerna svetelnost na max zvetseni (na soulani za usvitu neni sance pouzit vic jak 15x zvetseni). Ovsem rozsah klikani je nadhera, prazil jsem s tim i pres kilak a v pohode). A co je perfektni, nejnizsi zvetseni je skvele na kombinaci s predsadkou.
Nejlepší ráže je dobrá střela a nejlepší střela je ta dobře umístěná!

...Jestlipak by v tom desátém přikázání českého mysliveckého desatera nemělo místo sv. Huberta být radši kolegovi svému záviděti nebudeš...
Odpovědět