Kam zařadit střely jako vz.82

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
budoka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: pon 12.6.2023, 1:05

Re: Obrana krátkou zbraní proti medvědovi

Příspěvek od budoka »

No musím se tomu smát, opakuji je to celoocelová střela, žádný tombak na ní není, střela je maximálně lakovaná :wink: . Střel je více druhů, ale na té, o které se bavíme, žádný tombak není, to vím na sto procent :wink: Faktem je, že to nikdo z Vás neměl v ruce natož, aby to vystřelil z pistole :wink: .
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Obrana krátkou zbraní proti medvědovi

Příspěvek od dalas »

budoka, Ty jsi případ pro Cempera. Už když jsem schvaloval Tvůj první příspěvek, tušil jsem oživení a srandu, ale že to bude až tak, to mě nenapadlo. Podívej, kolik lidí s Tebou nesouhlasí, ale Ty pořád jedeš svou. Sežeň ten "ocelovej" náboj a vystřel jej z pistole. To bude nejsilnější argument
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
budoka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: pon 12.6.2023, 1:05

Re: Obrana krátkou zbraní proti medvědovi

Příspěvek od budoka »

To je teda argument jako stehno :wink: . Víš já ho již nepotřebuji shánět vystřílel jsem jich dost a bez toho tombaku :wink: . Já už bych to neřešil, spíš, bych se věnoval tomu zastřelení té medvědice. Je zajímavé, že vystřelil 12 krát a údajně trefil jenom jednou, což stačilo, ale co mě zaujalo, že nikde nebylo řečeno, že to je 9mm luger nebo aspoň já jsem to nikde nezaznamenal. Ale bylo řečeno, že vystřílel celý zásobník tzn. 12 nábojů, což tedy klidně mohl být ten makarov, protože ten je taky 9mm a má právě zásobník na 12 nábojů. Ale je to jenom moje fabulace. Ale i ten 9mm makarov má skvělou penetraci v mase i v civilní verzi. Ale beztak mi vrtá hlavou, že trefil údajně jenom jednou, když měla k němu přijít na jeden metr.
cobaj
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 332
Registrován: pon 02.5.2011, 18:51

Re: Obrana krátkou zbraní proti medvědovi

Příspěvek od cobaj »

A jsem tu zase :lol: :roll:
Naboj 9mm vz.82 do pistole vz.82 na naboj 9x18 Makarov byl skutecne laborovan ocelovou strelou ,,specene ocelove piliny,, Bez mekkeho plaste ci nejakych drazek atd. Byl tomu uzpusoben vyvrt (tvrdochrom - polygonalni) a stejne to nefungovalo. Pri kontrolach, tak jako mnoho jinych lidi jsem zjistoval na mnoha zbranich vydute hlavne. A pochopitelne nebylo mozne jej bezpecne pouzit v jinych zbranich v razi 9mmMakarov se standartnim vyvrtem.
Paskvil ktery bych jako priklad urcite neuvadel.
M.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 932
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Obrana krátkou zbraní proti medvědovi

Příspěvek od Michal_123 »

Dalasi, ten člověk vůbec netuší, co to je tombak, nábojnice, střela, plášť.
Uživatelský avatar
Radan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 124
Registrován: stř 21.11.2007, 10:35
Bydliště: Holešov

Re: Obrana krátkou zbraní proti medvědovi

Příspěvek od Radan »

Dalas - to jsi myslel vážně s tím uzamknutim?? Lovecké fórum má mezi lidma pověst fóra dobrého, ale za poslední roky úplně umírajícího... A když se objeví téma o které je zájem a žije, tak to chceš zamknout 😞? To že je tady nadšenec nováček Budoka, který zřejmě párkrát vystřelil na střelnici ze své první zbraně ráže 45 ACP a vsude jinde sbírá pouze teorii přece není důvod k zamykání tématu, kruci fix, neblbni chlape ☝️
22 LR, 9 mm Luger, Meopta Meostar B1 7x42, útočně laděný Mops
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 932
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Obrana krátkou zbraní proti medvědovi

Příspěvek od Michal_123 »

cobaj píše: úte 25.7.2023, 11:58 A jsem tu zase :lol: :roll:
Naboj 9mm vz.82 do pistole vz.82 na naboj 9x18 Makarov byl skutecne laborovan ocelovou strelou ,,specene ocelove piliny,, Bez mekkeho plaste ci nejakych drazek atd.
M.
Jo tak máš pravdu, plášť ta střela nemá.
Celou dobu žiji v domění, že ty spečené piliny jsou v plášti.
Mea culpa, nedám si po večeři viržinko.
bon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 477
Registrován: úte 04.9.2007, 16:46
Bydliště: Vysočina

Re: Obrana krátkou zbraní proti medvědovi

Příspěvek od bon »

RG píše: úte 25.7.2023, 12:14 ... A když se objeví téma o které je zájem a žije, tak to chceš zamknout 😞? To že je tady nadšenec nováček Budoka, který zřejmě párkrát vystřelil na střelnici ze své první zbraně ráže 45 ACP a vsude jinde sbírá pouze teorii přece není důvod k zamykání tématu, kruci fix, neblbni chlape ☝️
Tak to přesuň do tématu Hitparáda nesmyslů :lol:
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Obrana krátkou zbraní proti medvědovi

Příspěvek od Šumavák »

Ty náboje 9mm vz. 82 opravdu měly střely ze spékaných ocelových pilin. Byly určeny pouze pro pistoli vz. 82 s její polygonálním vývrtem, hlaveň s klasickým vývrtem by rychle zničily. Při střelbě sice vykazovaly větší přesnost, než originální sovětské náboje 9mm Makarov, ale mělo to i své stinné stránky. Je sice hezké, že se při výrobě takových střel v podstatě zužitkuje odpad z výroby, avšak na úkor životnosti zbraně. V armádě, kde se s výjimkou speciálních útvarů základní střelecké cvičení z pistole vz. 82 odbylo třemi výstřely, to až tak nevadilo. Ale u PČR, kde se pistole vz. 82 také nějaké roky používaly a kde se střílely výrazně větší objemy, se časem ukázalo, že při použití nábojů vz. 82 představuje životnost hlavně cca 4.000, maximálně 5.000 výstřelů. Jinak ve srovnání se sovětskými náboji se střelou klasické konstrukce (FMJ s jádrem z měkké oceli a olověnou košilkou) vykazovaly náboje vz. 82 průbojnost menší, lehčí střela si prostě při průniku materiálem neudrží tolik kinetické energie, jako těžká.

PS: Jinak ano, toto vlákno bylo poněkud znehodnoceno osobou bez odborných znalostí a praktických zkušeností, avšak navzdory tomu zuřivě obhajující svou milovnou ráži na základě různých videí z netu a nepřesných překladů textů, často i špatně pochopených. Připomíná mi to čerstvé produkty součastného liberálního školství, kteří sice mají nulové zkušenosti a mnohdy i reálné znalosti na velmi nízké úrovni, ale navzdory tomu jsou pevně přesvědčeni o své genialitě, v kombinaci s nutkáním každému vnucovat jejich "jediný správný" názor na cokoliv. :?
budoka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: pon 12.6.2023, 1:05

Re: Obrana krátkou zbraní proti medvědovi

Příspěvek od budoka »

Tak vidíte, že Vám nekecám, a ano tyto náboje jsou určeny pro zbraně s polygonálním vývrtem :wink:, a mají fakt sílu, perfektní penetrace, osobně vyzkoušeno na různých materiálech.
Naposledy upravil(a) budoka dne úte 25.7.2023, 14:05, celkem upraveno 1 x.
budoka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: pon 12.6.2023, 1:05

Re: Obrana krátkou zbraní proti medvědovi

Příspěvek od budoka »

for. Šumavák

Hele omlouvám se jestli jsem ti narušil akademickou debatu, ale zase mi nepodsouvej věci, které nejsou pravda, nic nikomu nevnucuji ani netvrdím, že ten můj názor je jediný správný, já jenom diskutuju, a jestli má někdo jiný názor, ok, já to respektuju, ale to neznamená, že se nemůžeme normálně bavit bez toho, aby jsme napadali druhé, že ano. No, co se týče odbornosti tu já nijak nepodceňuji, ale je tady taky ta realita nebo praxe a pak jsou různé mýty, atd., a když se to v realitě zkusí, tak to může být taky trochu jinak.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 932
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Obrana krátkou zbraní proti medvědovi

Příspěvek od Michal_123 »

budoka píše: úte 25.7.2023, 13:53 Tak vidíte, že Vám nekecám, a ano tyto náboje jsou určeny pro zbraně s polygonálním vývrtem :wink:, a mají fakt sílu, perfektní penetrace, osobně vyzkoušeno na různých materiálech.
Ještě si naštuduj, co je to polygonální vývrt.
Nápověda: není to, co myslíš. Ale bouchni zase dotaz do Google, jak to děláš a přelož Google translatorem.

Takže tu správnou informaci máš u Cobaje.
Ten náboj je do CZ82 s polygonálním vývrtem hlavně a tvrdochromem.
Kouzlo je ten vývrt právě u CZ82. Nezasvěcený střelec by řekl, že v té hlavni nejsou drážky. A ony jsou. A dokonce má ta pistole terčové parametry. Osobně znám střelce, který dlouhá léta úspěšně používal cz82 na mířenku.

A ještě bych nenazýval spečené ocelové piliny ocelovým střelivem. To už není v žádném případě ocel.
schmetterling
Nový návštěvník
Příspěvky: 37
Registrován: úte 20.4.2021, 10:02

Re: Obrana krátkou zbraní proti medvědovi

Příspěvek od schmetterling »

budoka píše: úte 25.7.2023, 15:04 Nemusím to nikde hledat do té hlavně jsem se díval mockrát :D na rozdíl od tebe :D.
Na jednej strane tvrdíš, že nechceš nikoho napádať, chceš diskutovať a kľudne sa budeš učiť. A na druhej strane tento Tvoj citovaný príspevok je plný arogancie a prehnaného sebavedomia. Takto tu odbornú diskusiu skôr zabiješ , chcelo by to trošku pokory.
vava
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 276
Registrován: stř 21.12.2011, 12:09

Re: Obrana krátkou zbraní proti medvědovi

Příspěvek od vava »

Šumavák píše: úte 25.7.2023, 13:29 Ty náboje 9mm vz. 82 opravdu měly střely ze spékaných ocelových pilin. Byly určeny pouze pro pistoli vz. 82 s její polygonálním vývrtem, hlaveň s klasickým vývrtem by rychle zničily.
Nejsem puškař ani strojař, ale nějak si neumím představit, že by celá střela byla z oceli ...

Všude na Wiki se píše pouze o jádře a wiki uvádí několik typů střel. Už doma nemám tyhle náboje abych si udělal řez a přesvědčil se ...

https://cs.wikipedia.org/wiki/9_×_18_mm_Makarov
https://en.wikipedia.org/wiki/9×18mm_Makarov

a tady je slušná stránka o tomhle náboji a jeho střelách ...https://gunrf.ru/rg_patron_9x18_eng.html

Jinka omluva, protože tohle je spíš o pistoli ČZ 82 a hoooodně daleko od obrany proti medvědovi.
poli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 325
Registrován: pon 04.6.2012, 8:55

Re: Obrana krátkou zbraní proti medvědovi

Příspěvek od poli »

Cituji z jiného fora:
Pro ty kteří o nábojích vz.82 slyší poprvé krátké shrnutí: Jedná se rozměrově o náboj 9x18 (Makarov) vyráběný ve Vlašimi (BXN). Čím se ale liší je podstatné: Střela je neplášťovaná vyráběná spékáním ocelových pilin, je lehčí než standardní 9Mak a také o trošku rychlejší (a o dost levnější). Pro tento náboj byla zkonstruována zbraň CZ 82 která má tomu přizpůsobený vývrt, naládovat vz.82náboje do Makarova(PM) není moc dobrý nápad.

Ale fakt to není o medvědovi, tak sorry za OT.
Odpovědět