Noční profesionální vidění - výběr

Noční vidění, termovize a podobná elektronická zařízení. Vaše zkušenosti, rady a dotazy
WildBoar9362
Častý návštěvník
Příspěvky: 71
Registrován: pát 02.12.2022, 20:29

Noční profesionální vidění - výběr

Příspěvek od WildBoar9362 »

Dobrý den, toto vlákno jsem nazval jako výběr profesionálního nočního vidění, a to z toho důvodu že trh je zaplněn různými výrobky různé kvality a různé prodejní ceny. Spoustu výrobků se tváří jako suverén ale zkrátka člověk po nějakém čase začne zjišťovat nedostatky a co by popřípadě mělo být uděláno třeba jinak. Již nějaký rok myslivost provozují a strašně moc věcí jsem vyzkoušel, některé jsem časem vyměnil za něco jiného a některé používám dodnes.
Co se týče nočního vidění, vystřídal jsem několik digitálních nočních zaměřovačů, poté přesedlal na termovizi, ale každý ten přístroj má nějaké ,, ale" .
Abych to zkrátil. Co by jste zvolily za přístroje nočního vidění v různých cenových relacích, aby splnili požadavek na co nejodolnější zpracování, opravdu s ohledem na denní používání, možnost na klasickou mysliveckou vzdálenost rozeznat pohlaví zvěře, kvalitu a vzhled trofeje a spolehlivé zasazeni rány.
Pročetl jsem celé fórum, co se týče pardu, infiray, pulsar, Yukon a já nevím co všechno, ale asi zkrátka hledám něco víc.....
Poslední dobou se poohlizim po nějakém klasickém nočním viděním se zesílenim světla. Takzvaný analog, ale s tím nemám zkušenost a myslím že je toho na trhu nedostatek. Co vy na to?
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Noční profesionální vidění - výběr

Příspěvek od kabát »

Prošel jsem si podobnou cestou, od INFRA, přes digi předsádku, digitál puškohled a skončil u terma. Cesta byla drahá ale stála za to. Jsou dvě noční vidění, které splňují vcelku zadání. EAGLE a ARCHER. Popřípadě ty lepší nemám vyzkoušené. Měl jsem EAGLE ORION, změnil jsem na ARCHER FALCON LRF 12 mikronů. EAGLE má lepší obraz ale v době kdy jsem ho měl byl bez dálkoměru a balistického kalkulátoru. Přešel jsem na ARCHER a zatím dobrý. Obraz vím že umí jiné firmy lepší ale mám už něco ulovené, takže trofejovou zvěř lovím pouze za denního světla.

https://www.youtube.com/watch?v=EBeTCWFNQnk

https://www.youtube.com/watch?v=STL8HrliUSE
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1064
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Noční profesionální vidění - výběr

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Takže já jsem žádnou Kabátovou cestou nešel. Prostě jsem neměl na puškohledu ani baterku. Když jsem se dostal do situace, že nebyl sníh a při silném úplňku jsem se díval do mrtva přes svářečské brýle (aby mě neslzely oči), tak jsem šel do termovize Eagle. Doporučil mě ho Andy. Mám Oriona. Super obraz. Robustní, takové poctivé bez hromady nesmyslů. Nástřel to drží, kliky přesné, dálkoměr a balisťák nepotřebuji. Do těch 220m v podstatě stačí mířit jen na střed. Dál si nemusím nic dokazovat. Zakázal jsem si to. Na Moravě je výhoda, že je servis v podstatě obratem.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Noční profesionální vidění - výběr

Příspěvek od dalas »

Já začínal se zásadkou Pard 007. Dnes ji používám už jen na malorážce na potkany. Dá se říct, že jsem s termem začínal paralelně s Pepou Kuřitkou na modelu Eagle14-02. On asi po dvou letech upgradoval na 14-03 Orion. Já jsem zůstal u původního modelu, pouze mám upgradovaný software. Zatím nemám důvod se pohlížet po něčem jiném. To, co píše Pepa, pod to se klidně podepíšu. Pokud je nějaký problém, tak je ve mně.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
WildBoar9362
Častý návštěvník
Příspěvky: 71
Registrován: pát 02.12.2022, 20:29

Re: Noční profesionální vidění - výběr

Příspěvek od WildBoar9362 »

dalas píše: pon 06.11.2023, 16:34 Já začínal se zásadkou Pard 007. Dnes ji používám už jen na malorážce na potkany. Dá se říct, že jsem s termem začínal paralelně s Pepou Kuřitkou na modelu Eagle14-02. On asi po dvou letech upgradoval na 14-03 Orion. Já jsem zůstal u původního modelu, pouze mám upgradovaný software. Zatím nemám důvod se pohlížet po něčem jiném. To, co píše Pepa, pod to se klidně podepíšu. Pokud je nějaký problém, tak je ve mně.
Kolega má taky toho Eagle 14-02 a co jsem do toho koukal tak na sto metrů byl celkem problém poznat bachynku od knourka. To mě na tom trošku štvalo. Jak se na tom dělá upgrade toho software a změní to třeba hodně obraz? Zkusím mu říct ať to udělá.
WildBoar9362
Častý návštěvník
Příspěvky: 71
Registrován: pát 02.12.2022, 20:29

Re: Noční profesionální vidění - výběr

Příspěvek od WildBoar9362 »

Dnes jsem se bavil s jedním kolegou myslivcem , loví někde v Krkonoších a on říkal že za něj nejlepší pozorovak termo do ruky a digital na střílení. Bohužel koupil myslím Infiray a už ho měl třikrát na reklamaci, nedrží to nástřel a prý se o té vadě ví.....
Náhodou nedělá někdo digitalni zaměřovač ale v nějaké lepší kvalitě třeba než je infiray, Yukon a třeba i pulsar? To už ale asi nebude pak digital ale spíše už noktovizor že? O tom jsem slyšel, že kvalita obrazu není ani zdaleka jako u digitálních zaměřovačů.
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1064
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Noční profesionální vidění - výběr

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Ono s tím poznáním bachyněk to není jen tak. Někteří je nepoznají, i kdyby to na sobě měly napsáno. To za první. Dále slovo bachyňka je zdrobnělina a zpravidla se používá ve smyslu malého, mladého kusu samičího pohlaví. To se obecně poznává tíž, něž dospělé kusy, které mají jednoznačně rozvinutý pohlavní dimorfismus. navíc každé termo je závislé na počasí. Kvalita obrazu se během večera různí, podle větru, předchozího vyhřátí, oblačnosti, mlhy, deště atd.. Přistroj, který při pozorování tlupy černé zvěře v mlze na 100m +, třeba se selaty okolo 18kg, přiřazoval k obrazu jednotlivé zvěře značky pohlaví, zatím neexistuje a ještě dlouho nebude.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 932
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Noční profesionální vidění - výběr

Příspěvek od Michal_123 »

Tak já si tím vývojem prošel dost podrobně, jak je mým zvykem.
Baterka po laufem, Nitesite (zasádka a televize nad puškou), Yukon Photon XT, Pard 007 (ten letěl pryč hned), N455, Thermion XQ 50.
Pozorováků jsem měl taky několik, teď používám Helion2 XP50.

Kvalita pozorováku, hlavně jeho displeje je pro mě důležitější, než u puškohledu, protože do toho koukám furt.
Důležitý je OLED displej, nebo dodobný, kde černá je skutečně černá, to znamená, že nesvítí.
U levnějších displejů je i černá barva prosvětlovaná a to mě osobně dělá s očima problém.

S puškohledem vidím větší detaily než s pozorovákem, což je dané kromě jiného také nastavením.
Pozorovák mám nastavený na minimální "světlo" do očí, takže musím během noci občas pracovat s jasem a kontrastem, jak se mění tepelné podmínky.
Proti tomu puškohled mám nastavený na maximální detaily a vyšší jas, prostě do toho nekoukám tak dlouho a potřebuji před výstřelem mít maximum informací.
WildBoar9362
Častý návštěvník
Příspěvky: 71
Registrován: pát 02.12.2022, 20:29

Re: Noční profesionální vidění - výběr

Příspěvek od WildBoar9362 »

Je to přesně jak píšete. V mém okolí spoustu myslivců reagovalo na nabídky levných termovizi, kde je opravdu vidět jen tepelná skvrna, mnohdy ještě dosti zpomalená, kolikrát to ani nevykresli různé větvičky a pak chodí po lese spousta zmrzačené zvěře, která již není poživatelná a plná zánětu.
Dokonce ani člověk neví, dokud nepřijde ke strelenemu kusu, jestli ten kus má 15kg nebo 150kg a mnohdy si není ani jist jestli je to například prase.
Mně konkrétně na tom trhu štve to, že momentálně je několik druhů nočních vidění, a třeba ty digitální zaměřovače se všechny tváří hodně podobně a přeci mezi nimi jsou rozdíly, které mnohdy člověk zjistí až ve chvíli kdy by je všechny doma vystřídal.
Je škoda že na trhu není, nebo jsem nenašel digitální zaměřovač v podobném duchu jako dělal například dedal noktovizory, jednoduchá mašinka, bez zbytečností, byl na to opravdu spoleh.....
Dle toho co jsem zjistil , tak asi kvalitou je na tom nejlíp Pulsar digex C50, a nejdražší pak Atn x-sight 5 LRF , ale to už je na hranici 40tis. Pak si myslím že žádný lepší digital není a jsou buďto terma nebo noktovizory. A dle zkušeností majitelů se noktovizor kvalitou zobrazované scény nemůže vůbec rovnat digitálnímu přístroji.
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2033
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Noční profesionální vidění - výběr

Příspěvek od lovec »

O akej cenovej hladine sa tu bavíme? :roll:
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
WildBoar9362
Častý návštěvník
Příspěvky: 71
Registrován: pát 02.12.2022, 20:29

Re: Noční profesionální vidění - výběr

Příspěvek od WildBoar9362 »

lovec píše: úte 07.11.2023, 8:33 O akej cenovej hladine sa tu bavíme? :roll:
Bavíme se obecně bez cenové hladiny. Spíše jde o to, co je vůbec možné dnes sehnat. Samozřejmě když si člověk pak porovná cenové hladiny jednotlivých druhů přístrojů, najednou něco úplně přestane dávat smysl a něco naopak bude jako super věc.....
WildBoar9362
Častý návštěvník
Příspěvky: 71
Registrován: pát 02.12.2022, 20:29

Re: Noční profesionální vidění - výběr

Příspěvek od WildBoar9362 »

Digitální zaměřovač InfiRay Tube TD70L V2

Neměl jste někdo možnost toto noční vidění vyzkoušet nebo neslyšeli jste o tom nějaké zkušenosti? Není to přesně to, co bych si představoval ale co jsem viděl nějaké video tak to s laserem koukalo dobře.
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Noční profesionální vidění - výběr

Příspěvek od kabát »

Mě osobně nedává smysl mít termo pozorovák vysoké kvality a na pušce sebelepší digitál, se kterým nevidím , když je opar, mlha, sněží, mrholí, v blízkosti zvěře před ní mám osvícenou překážku a za tou už vidím minimum, po výstřelu mi obraz zamlží výstřelové plyny a já nevidím co a jak jsem zasáhl. To jsou mé vlastní poznatky a zkušenosti. Relativně levným pozorovákem do vzdálenosti 1000 metrů vidím zvěř, na 600 metrů identifikuju srnčí, dančí, vysoká, černá, liška zajíc a pak se na ni podle potřeby podívám přes puškohled. Ale jak jsem psal a psali kolegové výše, trofej mě zajímá pouze abych viděl a měl představu, co chodí po revíru a co nerozeznám to nelovím , tím myslím, když nechci lončáka kanečka a nerozeznám ho od lončačky, tak počkám . Jak jsem psal EAGLE má lepší obraz ale ve výsledku je to jedno, měnit kvůli tomu už nebudu.
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Noční profesionální vidění - výběr

Příspěvek od kabát »

A co se týká dálkoměru, věřte že dřív nebo později s nočním viděním budete chtít vystřelit dál. Protože uvidíte dál a budete mít pocit, že to půjde.
1- bez dálkoměru ztratíte soudnost a nebudete vědět, jak daleko opravdu je zvěř.
2 - po výstřelu nebude kus ležet na nástřelu a vy ten nástřel na louce, poli, strništi nebudete schopní najít. Dosled bude mnohem těžší.
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
WildBoar9362
Častý návštěvník
Příspěvky: 71
Registrován: pát 02.12.2022, 20:29

Re: Noční profesionální vidění - výběr

Příspěvek od WildBoar9362 »

kabát píše: stř 08.11.2023, 8:37 Mě osobně nedává smysl mít termo pozorovák vysoké kvality a na pušce sebelepší digitál, se kterým nevidím , když je opar, mlha, sněží, mrholí, v blízkosti zvěře před ní mám osvícenou překážku a za tou už vidím minimum, po výstřelu mi obraz zamlží výstřelové plyny a já nevidím co a jak jsem zasáhl. To jsou mé vlastní poznatky a zkušenosti. Relativně levným pozorovákem do vzdálenosti 1000 metrů vidím zvěř, na 600 metrů identifikuju srnčí, dančí, vysoká, černá, liška zajíc a pak se na ni podle potřeby podívám přes puškohled. Ale jak jsem psal a psali kolegové výše, trofej mě zajímá pouze abych viděl a měl představu, co chodí po revíru a co nerozeznám to nelovím , tím myslím, když nechci lončáka kanečka a nerozeznám ho od lončačky, tak počkám . Jak jsem psal EAGLE má lepší obraz ale ve výsledku je to jedno, měnit kvůli tomu už nebudu.
Máte pravdu. S tím souhlasím. Když má člověk neomezený rozpočet pro svůj koníček je to stav ideál , a může mít kvalitní sklo na lov za světla zejména té trofejové zvěře a k tomu třeba ještě špičkový dalekohled a na noc špičkovou termovizi a špičkový termo pozorovak a je vyřešeno. To je asi to nejlepší co člověk může mít a není limitován ani počasím ani ničím jiným. Vystřelí a hned okamžitě vidí a popřípadě může zasazovat druhou ránu když ta první nebyla optimální pro rychlé usmrcení zvěře. V digitálním zaměřovači je to tak že člověk střelí a kouká do toho oparu a mezi tím mu kus zvěře který bude postřelený odejde a lovec ani neví kam.
Odpovědět