Nastřelení puškohledu

Lovecké puškohledy a vše o nich. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
Odpovědět
Sneiper
Nový návštěvník
Příspěvky: 1
Registrován: stř 16.1.2008, 11:21

Nastřelení puškohledu

Příspěvek od Sneiper »

Mô?e niekto popísa» postup pri nastrelení puškohžadu? Mám puškohžad Tactical 3-9X42E. Nemám k nemu ?iadne tabužky. Ako "preklikava?"? Po prvej vystrelenej rane na 100m som zistil, že je vpravo hore, 5 cm od stredu / t.j. hore 5cm, vpravo 5 cm /. Nie som ?portový strelec...
Uživatelský avatar
jakub203
Zkušený diskutér
Příspěvky: 507
Registrován: sob 06.1.2007, 1:14
Bydliště: Forest....
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jakub203 »

Blaser R93 Profesional 9.3x62, Schmidt&Bender Zenith 2,5-10x56
KB Retter Gaildorf 7x57R/16 Zeiss Diavary 1,5-6x36
Merkel 40E 12/70

"ALEA IACTA EST..."
klouda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 410
Registrován: úte 13.2.2007, 12:06
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od klouda »

Zdravím, měl bych dotaz na zkušenější ostrostřelce.

O víkendu se dostanu nejspí? na střelnici (50m) a chci si předělat nastřelení, protože teď to není uplně v rychtyku, a blí?í se pomalu ale jistě 16.5 . Chtěl bych si to nastřelit na tzv. ONV, ale potřebuju si u vás ověřit několik mých doměnek...

Hodlám nastřelovat BO98 v celopazběném provedení (52cm lauf) na tovární munici Norma 8x57IS. Po konzultaci s Mosinem jsme se pomocí balistického programu na stránkách Normy (www.norma.cc) jsme získali určité parametry.
Po nastavení příslušné munice jsem zadal tyto data:
a) s větrem jsem nic nedělal, počkám na bezvětří :P
b) Height of sight line ( vzdalenost od osy hlavně a od osy středu puškohledu) jsem dal 50mm ( výsledek zběžného měření, ještě před střelbou přeměřím a znovu dám do programu na ověření výsledku-ted mi jde spis o princip
c)U nás střílím nejčastěji od 20-140m takže jsem si nastavil pomocí grafu Zero range na 139m, protože mi získaná dráha střely přijde na moje potřeby jako nejideálnější (nejvíce ran do vzdalenosti 100m, ale i ve 168m je propad ještě pouze 40mm)
Pomocí toho jsem se dostal k tomu že na střelenici kde budu střílet ( 50m musím nastřelit aby to šlo 10mm výš než budu mířit.
Teď ale mi vrtá hlavou tohle- Tyhle obecné tabulky jsou asi dělaný pro nejtypičtější délku hlavní u loveckých kulovnic (cca600mm) jak moc se tedy projeví to že moje zbraň má délku hlavně 520mm?
Moc dobře si uvědomuju omezení zbaně a ráže a ještě podstatnější omezení-moje ruce-takže se nechystám střílet na nějaké větší vzdálenosti. 90% ran bude do 100m, ale chci mít pro určité případy jistotu že se nemusím bát střelit případně i na vzdálenost dejme tomu 160m.
Prosím vás tedy o nějaké zkontrolování mých doměnek, a případné opravy a rady, Díky moc
.22, .243., 7x57, 8x57IS, 9mm, 16/70, 12/76
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Příspěvek od figi »

Délka hlavně a rychlost střely spolu souvisí přímo úměrně, ale jediné, jak to zjisti je měření.
Údaje o ús?ových rychlostech v drtivé většině nesedí a výrobci si značně přidávají ( všichni včetně NORMY ), a to klidně až o 40m/s.
Nastav si to podle výpočtu, a odzkoušej praktickou střelbou na 150 m. Pak si udělej korekce.
A nebo ještě lépe, ničím se netrap, nastřel na 100 m, přidej 4 cm a buď v klidu.
Odpovědět