puškohled pro naháňku

Lovecké puškohledy a vše o nich. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
Odpovědět
Filda
Nový návštěvník
Příspěvky: 41
Registrován: pon 08.10.2012, 12:16
Bydliště: Jižní Čechy

Re: puškohled pro naháňku

Příspěvek od Filda »

To já byl jednou na naháňce, kde bylo 56 výstřelů a bylo uloveno 1 sele. To bylo taky dobrý :)
Howa Hogue 1500, 30-06 Springfield, Docter Unipoint 3-12*56
kmys
Nový návštěvník
Příspěvky: 16
Registrován: čtv 29.11.2012, 10:24

Re: puškohled pro naháňku

Příspěvek od kmys »

No puškohled na naháňku? Podle mě je nejlepší něco s bodem, a nejlíp něco v rozmězí zvětšení 1-4x22 -2-8x42, to už je individuální. A osnova, nejlépe buď s bodem, nebo 1-silné T. Takže třeba ta meopta 1-4x22 nebo 1,5-6x42... ať si každej vybere, co mu padne, nebo kolik do toho chce investovat.
michalos
Zkušený diskutér
Příspěvky: 589
Registrován: pon 17.11.2008, 8:26
Bydliště: Blanensko

Re: puškohled pro naháňku

Příspěvek od michalos »

To je jasná věc... že na naháňku nějakej naháňkovej ... mě jde jen o ten přepočet abych si udělal obrázek o tom jaký zorný pole má ten a ten puškohled za ty a ty prachy. Zorný pole u jednoho uvádějí ve 100, u druhýho ve 100yd a dalšího v 1000m...a člověk když to má porovnat jak kterej kouká na zvětšení 1x ve 100m je v prde..li..... :)
Uživatelský avatar
Georg.H
Zkušený diskutér
Příspěvky: 861
Registrován: ned 23.12.2007, 23:43
Bydliště: Slezsko
Kontaktovat uživatele:

Re: puškohled pro naháňku

Příspěvek od Georg.H »

a co kolimátor...?
michalos
Zkušený diskutér
Příspěvky: 589
Registrován: pon 17.11.2008, 8:26
Bydliště: Blanensko

Re: puškohled pro naháňku

Příspěvek od michalos »

napsal jsem ti SZ....
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: puškohled pro naháňku

Příspěvek od rimar77 »

michalos píše:To je jasná věc... že na naháňku nějakej naháňkovej ... mě jde jen o ten přepočet abych si udělal obrázek o tom jaký zorný pole má ten a ten puškohled za ty a ty prachy. Zorný pole u jednoho uvádějí ve 100, u druhýho ve 100yd a dalšího v 1000m...a člověk když to má porovnat jak kterej kouká na zvětšení 1x ve 100m je v prde..li..... :)
nehledej v tom složitosti
100m je jasnejch
100yardů je 91,44m takže v podstatě neřeš jestli se jedná o metry a nebo yardy rozdíl je minimální a pokud jseš detailista tak dopočítej kolik to je ve 100metrech což není nic složitého
a 1000m poděl 10ti a máš to
spíš bych řešil záměrnou osnovu a intenzitu osvitu bodu ve dne a její regulaci a velikost záměrného bodu a samozřejmně hlavně oddolnost konstrukce a to jestli při změně zvětšení se neposouvá nějak významně záměrnej bod atd. šíře zorného pole ve 100 se zase tak moc dramaticky neliší aby ti to výrazněji ovlivnilo míření a následnou střelbu
michalos
Zkušený diskutér
Příspěvky: 589
Registrován: pon 17.11.2008, 8:26
Bydliště: Blanensko

Re: puškohled pro naháňku

Příspěvek od michalos »

Tak jak říkáš tak se i řídím, ale smrdí mě tady pár kousků za pár korum a jednoduchým lineárním přepočtem jak říkáš větší zorný pole než u dražších kusů, tím pádem je jasné že se to po pár výstřelech pohne. Abych byl konkrétní tak jsem fomeie a další serepetičky a tím se nechci dotknout nikoho, vynechal, pouze přemýšlím nad http://www.arms-cz.cz/katalog-podle-vyr ... yrobce=148 pak už asi z naháňkových puškohledů jen Meopta buď jetá nebo nová nebo v případě kolimátoru docter http://www.arms-cz.cz/katalog-podle-vyr ... yrobce=111 flinta bude kulová kozlice 8x57JRS/ 8x57JRS. Lovu lesu
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: puškohled pro naháňku

Příspěvek od rimar77 »

a zrovinka toho naháňkové fomeie ten novej model bych nezatracoval pár lidí tu na něj docela pělo chválu otázkou je jestli jí pějou i po pár letech používání :wink: držel jsem ho v ruce a koukalo se tím moc pěkně a je to stejně jen na den takže kvalita skla až takovou roli hrát nebude. Meopta ta koukala opravdu moc pěkně co jsem měl možnost držet v ruce ale osobní zkušenost taky žádná.
když kolimátor proč né aimpot??
Uživatelský avatar
Tony30
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 238
Registrován: stř 09.6.2010, 15:47
Bydliště: Mělnicko.

Re: puškohled pro naháňku

Příspěvek od Tony30 »

Není nad klasická otevřená mířidla do 50m,plně dostačující. Nejsem tak často na nahánkách,ale co pozoruji tak právě střelci s optikou dost přecenují své schopnosti a podle toho to také vypadá.
Každému sedí něco jiného,ale málo kdy se člověk dostane na post,který mu umožní pohodlně se přes optiku srovnat,pokud to nemá natrénované a to i s nahánkovou.
Spíš bych se přikláněl ke kvalitnímu kolimátoru-rychlejší,přehlednější.
Já používám ot.mířidla a koukám oběma očima tak mám přehled.Beru si vždy své ZH i když má poměrně(na můj vkus)robustní mušku :) ,už jsem si zvykl.
Pokud jsem pozván někam,kde to neznám,beru do batohu puškohled 2,5-10x48,kdybych stál třeba na větší louce.Mám švenk montáš a mohu sundat,nandat za pár vteřin(nástřel se nemění).
CZ 550FS 308W-Zeiss Victory Varipoint 3-12x56 os.60
ZH324 7x57R,16/70-Docter 2,5-10x48 os.60
Baikal-27EM-M 12/76,12/76
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: puškohled pro naháňku

Příspěvek od rimar77 »

tony30 tak mi vysvětli jakej je rozdíl mezi kolimátorem a naháňkovým puškohledem nastaveným na zvětšení 1x pokud mohu posoudit tak žádnej:-), já osobně upřednostňuju na naháňku i šoulačku puškohled a to z jendoho prostého důvodu mýval jsem horší zrak a tak nosil kontatkní čočky díky čemuž o něco hůře vydíš v horších světelných podmínkách a v lese bývá šero a díky puškohledu jsem mnohem lépe poznal na co mířím a díky červenému bodu mohu daleko lépe a jistěji a navíc i mnohem rychleji zamířit. Dneska už jsem po operaci laserem a tak už vidím dobře ale pro můj klid a dobrej pocit jsem raději když mám na flintě puškohled. A pokud se tím lidi netrefují tak je to pořád jen otom co se tady pořád dokola omílá trénovat a zase trénovat. Jednoduchej takovej polosuchej trénink je jít na procházku do lesa se psem, vybýt zbraň !!! a pak si toho psa chytat když pracuje do puškohledu včetně odmáčknutí spouště, začít na volnéém prostoru a pak postupně jít do hustějšího a lesa a zvyšovat si tak náročnost a po pár vycházkách jseš si daleko jistější a rychlejší co se posazení rány týče ikdyž samozřejmně lovecká horačka s někým dokáže zacloumat neuvěřitelně, ale zase díky tréninku jí budeš mnnohem lépe schopen eliminovat. Já takhle trénoval s mojim českým fouskem od jeho 2 let a letos bude slavit 11 narozeniny a je v pořádku živej a zdravej :wink:
Uživatelský avatar
Tony30
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 238
Registrován: stř 09.6.2010, 15:47
Bydliště: Mělnicko.

Re: puškohled pro naháňku

Příspěvek od Tony30 »

Máš pravdu je to o lidech,schopnostech a hlavně zraku.
1x zvětšení je stejné,ale co jsem skoušel tak přes kolimátor koukám oběma očima a je to takové pohodlnější než přes puškohled,tam mi to druhé oko šlo jakoby přes rourku :D trochu to člověka jakoby ruší.Je to o tréninku to je bezdebat :wink:
Jinak skoro každý(co pozoruji)co má optiku zavírá druhé oko coš zmenšuje zorné pole tady si myslím je ten rozdíl.
CZ 550FS 308W-Zeiss Victory Varipoint 3-12x56 os.60
ZH324 7x57R,16/70-Docter 2,5-10x48 os.60
Baikal-27EM-M 12/76,12/76
michalos
Zkušený diskutér
Příspěvky: 589
Registrován: pon 17.11.2008, 8:26
Bydliště: Blanensko

Re: puškohled pro naháňku

Příspěvek od michalos »

rimar77 píše:
když kolimátor proč né aimpot??
Ještě jsem přes něj neměl možnost koukat, ale zdá se mi, že i když je to kolimátor, tak pořád je to roura, do které před odmáčknutím budu muset stejně čumět jedním okem a druhý přivřít. U doctera se dívám oběma i při výstřelu, ale jak říkám ještě jsem neměl možnost do toho kouknout
kounek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 534
Registrován: ned 11.7.2010, 17:47

Re: puškohled pro naháňku

Příspěvek od kounek »

rimar77 píše:tony30 tak mi vysvětli jakej je rozdíl mezi kolimátorem a naháňkovým puškohledem nastaveným na zvětšení 1x pokud mohu posoudit tak žádnej:-), :
Rozdíl tam alespoň pro mě je dost významný. Měl jsem na flintě naháňkový puškohled a taky kolimátor a rozdíl je v tom, že do kolimátoru se nemusí koukat přímo rovně, ale jde to i trošku ze strany, tedy je vidět záměrný bod na cíli ihned bez přesného přilícení. U Docteru nebo u Oka je to mnohem rychlejší, protože bod je na cíli i při pohledu, který není přímo v ose s osou zbraně...
Mauser M12MAX 308w; Blaser 750/88 5,6x52r/9,3x74r; Brno 502 243/12,Brno Stopper 458WM, CZ457
Dříve:CZ550Safari 375hh; CZ527; BO803.8; CZ550 9,3x62; IZH94; PPK K1 308w; Rössler Titan6 308w; Merkel Suhl 220E 9,3x74R/9,3x74R; ZKK600 30-06
Uživatelský avatar
Tony30
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 238
Registrován: stř 09.6.2010, 15:47
Bydliště: Mělnicko.

Re: puškohled pro naháňku

Příspěvek od Tony30 »

to:kounek:to jsem opoměl,kam jde bod tam jde střela,atˇje například uprostřed nebo na straně,coš u puškohledu nejde :wink:
Kolimátor byl tak vyvinut,je prostě na pohotovou střelbu.
Samozřejmě puškohled na nahánku bude vyhovovat někomu s oční vadou jak psal kolega víše :) je to na každém z nás co komu sedne,chce si to skusit.
Mě osobně sedí ot.mířidla,mám prostě přehled,jde i o bespečnost.(To tu zde někde psal i zbrojovák)
Jinak když bych si pořizoval puškohled na nahánku asi bych volil takoví univerzál 1,5-6x42 s bodem,už sem přes něj koukal(meopta)a má slušné zorné pole na krátko,zatím oči slouží tak není potřeba :)
CZ 550FS 308W-Zeiss Victory Varipoint 3-12x56 os.60
ZH324 7x57R,16/70-Docter 2,5-10x48 os.60
Baikal-27EM-M 12/76,12/76
Lesomil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 455
Registrován: úte 04.1.2011, 19:29

Re: puškohled pro naháňku

Příspěvek od Lesomil »

Michalos :)
Dá se říci, že je to jen "pár dní" co jsem si pořídil naháňkový puškohled od Meopty... Předem dávám slovo, že nejsem zaměstnancem ani náhončím Meopty... :wink: Jedná se o puškohled z jejich "zbrojní výroby" tedy ZD 1-4x22 RD . Záměrnou osnuvu uvádějí jako 5.56 DOT. Musím říci, že se mi přes to kouká hezky. Záměrná osnova má 7 stupňů svítivosti a je dobře viděj jak za slunka, tak za tmy. (pokud je naháňkovým puškohledem ještě něco vidět....) Prostě neoslňuje. Zřejmě se tomu v tomto případě věnovali.... V návodu uvádějí že stupně 1-4 jsou pro noc a stupně 5-7 pro dení světlo. Jinak lze přes den dobře vidět i neosvětlenou záměrnou osnovu.... Pod tečkou ( úhlovou velikost tečky uvádějí 2 MOA) pod tečkou jsou dolů pod sebou tři "šipky", pro střelbu na větší vzdálenosti (až 500 metrů) dle třech druhů střeliva na což je i tabulka.... Proto zřejmě 5.56.... :wink: Zorné pole píšou 19,3 stupně až 4,9 stupně. Zorné pole na svých stránkách uvádějí ve 100 metrech 8,6 - 37. Tedy to chápu jako 37 metrů při nulovém zvětšení a 8,6 metru při zvětšení 4x .... :) Jak jsem napsal. moc se mi líbí a líbí se i kamarádům. Jak se ale osvědčí nevím, zatím jsem s tím nic neulovil...
Je to jen informace, případně lze porovnávat.... Se slevami jsem jej měl za 17.000,-Kč a přes známé prodejce lze jistě sehnat i levněji.... :wink:
Naposledy upravil(a) Lesomil dne pon 10.12.2012, 18:43, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět