Napadení divočákem

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
Hanzi216
Nový návštěvník
Příspěvky: 49
Registrován: čtv 27.11.2008, 20:01

Re: napadeni divocakem

Příspěvek od Hanzi216 »

Popíšu svojí předvčerejší zkušenost. V 9 večer jsem se vydal na prasata, cestou k posedu jsem viděl rudl vyjít z lesa (dvě bychny a asi 9 selat). Měl jsem špatnej vítr, tak jsem je obešel dokola, jenže oni mezitím zase popošli, tak já taky a potom ještě asi dvakrát. Nakonec zůstali uprostřed louky na takových vlhkých místech asi 150 m. Byl jsem úplně hotovej - bylo už 11 a já měl oblečení na posed plus byla teplá noc. Měl jsem možnost zkusit je znovu obejít, ale to by trvalo cca 30 min. Zvolil jsem tedy druhou variantu - plížením plazením vpřed. Po 100 metrech jsem si klekl zamířil a střelil selátko. Bohužel jsem mu přestřelil páteř těsně za zadníma běhama a prostřelil obě ledviny. Prase začalo kvičet. Celý rudl po ráně běžel pryč do nejbližšího úkrytu - tzn. šikmo ke mě. Dostali se asi na 30 m a velká bachna se zastavila. Potom se vrátila směrem k seleti (pořád jsem ho slyšel) a pak se rozběhla směrem na mě. Zastavila se asi 25 m ode mě. Celej jsem se rozklepal, uvědomil jsem si, že nemám ani přebito, ale tak jsem se klepal, že jsem ani páku od závěru nemohl zvednout. Po pár vteřinách jsem si přebil a podíval se na ní puškohledem - byla OBROVSKÁ. Mezitím selata s tou druhou bachnou stála pořád na místě, jak na střelnici. Začalo mi to šrotovat - mám střelit druhý, nebo to bude brát jako další útok? Sele pořád pokvikávalo, bachna byla slyšet jak funí. Pro pocit většího bezpečí jsem si vyndal nůž vedle sebe ( :lol: - je to zavírací mikov). Najednou druhá bachna odvedla selata pryč a ta větší běžela znovu k seleti, pak se zase rozběhla směrem na mě, ale zastavila asi 35 m ode mě. Takhle to opakovala několikrát. Vůbec jsem nevěděl co mám dělat, celej jsem se klepal. Potom bachna v klidu odkráčela do roští. Celé to trvalo několik minut. Šel jsem k seleti a to bylo pořád živé, dostřelit jsem ho nemohl, protože bylo určeno do tomboly, tak jsem na něj klekl a dal mu záraz zakvičelo, ale bachna už se neobjevila.
Teď mi řekněto co si o tom myslíte. Měl jsem střelit ještě druhý? Měl jsem jí posvítit do světel baterkou? Nebo jsem se měl otočit a utíkat do lesa?
pavlas
Nový návštěvník
Příspěvky: 39
Registrován: ned 20.9.2009, 15:38
Bydliště: Morava

Re: napadeni divocakem

Příspěvek od pavlas »

Je to fakt mazec,toto se mi ještě nestalo. Těžko říct,jak bych se na tvém místě zachoval,ale asi bych zkusil na ni posvítit tou baterkou a kdyby to nepomohlo a šla by čím dál tím blíž,tak bych střílel,přece se nenechám zmrzačit! Jo jinak přeji Lovu zdar
7x64
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: napadeni divocakem

Příspěvek od Tommy »

Dobrej zážitek,ja bych střelil ještě jedno.Bacha si určitě byla vědoma co jí hrozí a tak tě nechala.Kdyby to bylo v lese a ne na louce,tak by se do tebe určitě pustila.Někdy to vypadá,jak kdyby to ty bachy věděli,že na ně se nestřílí.
Uživatelský avatar
curil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 384
Registrován: pát 09.1.2009, 13:08

Re: napadeni divocakem

Příspěvek od curil »

na baterku by mozna zautocila.já nevím co bych dělal,ja bych k nim hlavně nešel :).asi bych na ni pořád mířil a střelil bych napřed třeba před ni pak klidně do ní,fakt nemá cenu dělat hrdinu.
Skalák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 361
Registrován: čtv 14.6.2007, 9:26
Bydliště: Horní Adršpach

Re: napadeni divocakem

Příspěvek od Skalák »

Ona by Tě nenapadla. Jenom straší a čeká, až ostatní se prasata dostanou do bezpečí a pak také odběhne. Tohle se mně stalo už asi dvakrát. Pravda je, že to není vůbec příjemné. Bachyně si vždycky, když se střelí do rudlu, selata rychle přepočítá. To, že se šla podívat ke střelenému seleti, které kvičí je normální reakce matky, protože nevěděla co se mu stalo. Jeden fořt mně říkal, že se mu stalo, že se bachně šla podívat k seleti, které zhaslo v ráně a zůstala ho hlídat asi 1/2 hodiny než odběhla do lesa. LOVU ZDAR!!!
Sauer 202 Highland - 270W, Meostar R2 2-12x50 RD
ČZ 527 - 223 Rem, Artemis 2100 7x50 RD,
ZKK 600 - 30.06 Spr. Yukon Photon 4,5x42 RT
IŽ 27 E - 16/16
Drsnosrstý jezevčík Cit od Aglaii
Hanzi216
Nový návštěvník
Příspěvky: 49
Registrován: čtv 27.11.2008, 20:01

Re: napadeni divocakem

Příspěvek od Hanzi216 »

Taky už mi to pár lidí říkalo, že jsem měl střílet ještě jedno, že by po ráně utekla. Je fakt, že jsem měl dobrej vítr a ona mě maximálně viděla jako nějakou hroudu (klečel jsem na zemi). Kámoš mi říkal, že jsem se měl zvednout a zařvat popř. na ní vyběhnout - no příště střelím ještě jedno :). Před měsícem jsem o 200 m vedle střílel sele. Šel jsem na posed a vyšel jsem takovo malou stráňku, vystrčil hlavu nad kopřivy a 6 m ode šly dvě bachny a za něma spousta selat a lončáků. Střelil jsem sele to zakvičelo, ale celej rudl se vůbec nezastavil a všichni odběhly přes pole pryč. Selátko dvakrát třikrát kvíklo a našel jsem ho asi 20 m od nástřelu. Na to kvíkání žádný prase vůbec nereagovalo.
trapa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 212
Registrován: sob 07.4.2007, 16:06
Kontaktovat uživatele:

Re: napadeni divocakem

Příspěvek od trapa »

...
Naposledy upravil(a) trapa dne sob 05.2.2011, 19:46, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: napadeni divocakem

Příspěvek od Zdenek41 »

To Hanzi.Je to normální reakce každé matky,zřejmě šlo o rodinou tlupu bachna s dcerou.Ale spíš mě zarazilo jak jsi mohl tak dobře v 21 vidět.Asi moc dobře ne.Ale to je jedno trefil jsi se nechci do tebe nějak rýt,ale na páteř apřes ledviny je smrtelná rana ikdyž mám zkušenost,že na jednu ledvinu odchod s hlasitým projevem.Můžu ti garantovat,že tuto společnost už hodně dlouho neuvidíš.Bachna má velice dobrou pamět na to trauma co prožila.Je to hodně let co jsem zažil s Mášou i jiné věci,ale o tom jsem tu už někde psal.
Hanzi216
Nový návštěvník
Příspěvky: 49
Registrován: čtv 27.11.2008, 20:01

Re: napadeni divocakem

Příspěvek od Hanzi216 »

Zdenek41 píše:Ale spíš mě zarazilo jak jsi mohl tak dobře v 21 vidět.Asi moc dobře ne.Ale to je jedno trefil jsi se nechci do tebe nějak rýt
- Plný úplněk v neděli 4.10 východ měsíce 18:06 západ 07:21, já střílel 6.10. v 22:45 - východ měsíce v 18:52 západ 09:54 tzn., že po desátý večer je měsíc už hodně vysoko, sice bylo trochu zataženo, ale viditelnost i okem dobrá přes optiku na 50 m vidíš "skoro štětiny" :lol:, taky nechci bejt rejpavej, ale chodíš v noci vůbec ven :?: . Střílel jsem na zhruba těch 50 m volně z ruky poté co jsem se 100 m plížil - myslím si , že to byla docela dobrá trefa.
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: napadeni divocakem

Příspěvek od Tommy »

já jsem ve čtvrtek našoulal a střelil dva lončáky přímo v lese,ve tři ráno a bylo vidět nádherně.Měsíc to prosvítil i přes stromy.Jen pro informaci máme i od městského úřadu povolení lovit divoká prasata za pomocí umělého osvětlení,stačí si o to jen požádat.
Uživatelský avatar
curil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 384
Registrován: pát 09.1.2009, 13:08

Re: napadeni divocakem

Příspěvek od curil »

chodíš vůbec ven? :) Zdeňku 41co to máš za psa na fotce?
Hanzi216
Nový návštěvník
Příspěvky: 49
Registrován: čtv 27.11.2008, 20:01

Re: napadeni divocakem

Příspěvek od Hanzi216 »

Zdenek41 píše:To Hanzi.Je to normální reakce každé matky,zřejmě šlo o rodinou tlupu bachna s dcerou.Můžu ti garantovat,že tuto společnost už hodně dlouho neuvidíš.Bachna má velice dobrou pamět na to trauma co prožila.Je to hodně let co jsem zažil s Mášou i jiné věci,ale o tom jsem tu už někde psal.
Ano vím, že je to normální reakce, ale mě spíš zajímalo, co si myslíte, že by udělala pokud bych znovu střelil - jestli by utekla, nebo zaútočila.
Zrovna před cvilkou jsem se vrátil od předsedy a ten mi říkal, že včera viděl asi 400 m odtud dvě bachny a osm selat - tzn. s velkou pravděpodobností je to ten samej rudl. U nás nemají moc možností kam by se schovali, lesy na vysočině jsou malý a rozdělený políčkama a loukama občas rybník všude samej houbař a cyklista, takže to místo kde jsou jim široko daleko poskytuje nejlepší úkryt.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: napadeni divocakem

Příspěvek od Zdenek41 »

Původně jsem nechtěl reagovat,ale nevím kolik ty máš střeleno prasat a ven právě chodím skoro deně tak vím,že ten den právě 21 hodin bylo tak zataženo,že jsem si ránu na kukuřičném poli odpustil.A to jsi z Vysočiny .Pouze tvoje citace: V 9 večer jsem se vydal na prasata, cestou k posedu jsem viděl rudl vyjít z lesa (dvě bychny a asi 9 selat). Měl jsem špatnej vítr, tak jsem je obešel dokola, jenže oni mezitím zase popošli, tak já taky a poto.........
To že jsi střílel pozdějc to je pravda.Ale obeznával jsi při této hodině.....
Bylo dobrým zvykem vážit si starých členů tohoto fora skoro všichni jsou dnes mimo něj,když jsme začínali všichni mladší chtěli poradit dnes chcou radit nám.Jo je to dobou.Ale já to beru.Ucta k lidem neni to hlavní,ale pokora a ucta ke zvěři ta chybět nesmí.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: napadeni divocakem

Příspěvek od Zdenek41 »

TO Curil JGT.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: napadeni divocakem

Příspěvek od Leon »

doufám že se Zdeňku neurazíš ale já myslel že to máš ze srandy na klíně manželky mopslíka :D :D :D :D :D
P.S. chce to lepší foto :wink:
CZ 550 american 308win.
Odpovědět