jaký dalekohled na denní nošení?

Lovecké pozorovací dalekohledy. Vaše zkušenosti, rady a dotazy.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1409
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: jaký dalekohled na denní nošení?

Příspěvek od Choochoo007 »

Zatím žádná sláva zkoumání, byl venku 2x a není s čím pořádně porovnat. Obraz se zdá ostrý světelnost dobrá, ale jak psal Laďa v tématu "Re: Meopta MeoRange 10x42 HD", tak pravý okulár má lehký modrý nádech, který při pozorování zmizí. Holt se někde v soustavě ten displej musí objevit.
Laďa píše: pon 24.9.2018, 19:10 Zatim jsem to vyřešil swarem EL 8,5x42 a spokojenost. Doufám že bued možnost někde porovnat s MeoRange. Khales jsem zkoušel za normálního slunečného dne všechno bylo ok jen při přikládání k očím je v něm lehký modrý nádech který při pozorování zmizí. Ale jaké to bude za šera netuším.
Co jsem teď o víkendu tedy trochu zkoumal, podruhé venku za světla, tak modrý nádech je patrnější při obráceném pohledu do objektivu. Sám jsem byl hodně překvapen, že je to takto vidět. Přes okulár nic takové není možné vidět. Foto s odkazem dole.
Pokud se na to nesoustředíš ani si toho nevšimneš. Všimneš si toho při střídání očí a porovnávání obrazu. Podobně si toho všimneš pokud koukáš za tmy třeba na osvětlené budovy a opět střídáš oči, tak je obraz tmavší. Tohle "trápilo" i dálkoměr Zeiss, kdy jejich dálkoměr měl přes pravou soustavu propustnost o 15% nižší. Počítám, že to bude u všech přístrojů stejné koncepce a cenové hladiny cca stejné, stejně se to asi vyrábí dle parametrů v podobné lokaci.
Primárně byl kupován ale z důvodu použití při červené svítilně kdy byl klasický dálkoměr díky malé čočce 21mm nepoužitelný.
Měření vcelku v pohodě. Srnčí jsem zkoušel jednou za horizontem dle hlavy nebo hřbetu a bralo ho to na nějakých 450m nebo kolik to bylo. Je to ale o tom, vědět jak, jak už psal několikrát figi. Za srnčím stromy, takže bylo hezky vidět, kdy to bere stromy, kdy obilí na horizontu. Paprsek vypadá, že je přesně kde má být. Co jsem zkoušel stromy přes 2km, tak u těch to opakovaným měřením házelo stejné číslo, takže na běžnou myslivost asi naprosto v pohodě.
Jinak jediné co je pro mě drobný problém, je intenzita osvětlení displeje a krytky objektivu. V noci je prostě osvětlení bodu nepatrně silnější než bych chtěl, ale ve dne za slunce je zase minimální osvětlení skoro neviditelné. Za dne a slunce neviditelné. V noci řeším červenou svítilnou a je po problému. Ono stejně za tmy na 250 m lišku v dalekohledu těžko uvidíš, ať je od jakéhokoli výrobce za jakoukoli cenu. Termoška je tady nezastupitelná.
Krytky objektivu jsou vcelku krátké, sjíždí z objektivu. Z dalekohledu celá krytka nesjíždí, na gumovém potahu je drážka, kde je krytka uchycena.

levý okulár, resp. pohled do objektivu
https://photos.app.goo.gl/af3nBz3PGzyJw8iD9

pravý okulár, resp. pohled do objektivu
https://photos.app.goo.gl/N1TvMVyG6VNgCAcs9

Řemen niggeloh
https://photos.app.goo.gl/T7VppcByAiGtUGX99
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Odpovědět