Reginální úpravy myslivecké mluvy

a vse kolem nich
vhool

Reginální úpravy myslivecké mluvy

Příspěvek od vhool »

:lol: :lol: :lol: ulomky a zalomky si pletu dodnes :lol:
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Srnčí zvěř

Příspěvek od figi »

Tak jestli jen tohle, tak jsi na tom velmi nadprůměrně.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
vhool

Re: Srnčí zvěř

Příspěvek od vhool »

:lol: no zatim jo ale desim se co prijde s vekem :wink: ...ted vazne,nepochopil jsem proc se rika jednomu zalomek a druhymu ulomek,ze by jen kvulitomu ze zalomkem se znaci nastrel,barva ci jak to je a ulomek se predava? ... nevim,postradam v tom jaksi smysl ....podle my logiky jde vzdy o ulomek pac to ulomim.... zalomek bych chapal jako devastaci drevin s tim ze vetvicku jen zlomim a necham ...
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Srnčí zvěř

Příspěvek od kasari »

:lol: spíš to bude tak, že zálomkem se označoval události spojený s chováním kusu po výstřelu, tedy kam to zalomila ...

a úlomek proto, že se nesměl uříznout, ale ulomit, narozdíl od zálomku, kterej se uříznul, popř. oholil tesákem :wink:
Ulkomaalainen...
vhool

Re: Srnčí zvěř

Příspěvek od vhool »

no vidis ... zase v tom mam gulas,jediny co vim je ze ulomek se nereze :lol: ... popravde ty zalomky jsem nikdy nevidel ze by nekdo pouzival ... :wink:
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Srnčí zvěř

Příspěvek od dalas »

To je zajímavý, to kůzle i kozu tak nějak zkousnu a občas i sám použiji. Možná nějak podvědomě, aby mi chlapi rozuměli. Sranda je, že rozumí i srně a srnčeti. Telko taky někteří používají. Ale ten kozel, to jsem vůbec netušil, že se to taky někde používá. S úlomkem a zálomkem je to celkem běžný. Naposledy to přehodil i náš předseda a to je starej harcovník. To vše je ale v žargónu. Horší je poslouchat o nohách, uších, očích a krvi a někdy systematicky. Když ale dotyčný nemá tvrdý vemeno je aspoň důvod si něco polknout. To si taky myslím, že je historicky pravý důvod používání mluvy. :lol: :lol: :lol:
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
vhool

Re: Srnčí zvěř

Příspěvek od vhool »

mimochodem asi budu ted za hlupaka ale budiz,zcela vazne ... koza a srnci maji zoologicky spolecneho co? .....
pokud vim tak shoda konci radem sudokopytniku a pak ma kazdy svou linii ....
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Srnčí zvěř

Příspěvek od dalas »

K tomu zálomku, kasari to vystihl. Jde o dorozumívací prostředek mezi lovci (ještě když nebyly mobily), oznašení míst, třeba nástřelu a směru kudy zvěř odešla. Dokonce myslím, že tato značka nemusí být nutně ulomena nebo uřezána, ale nejsem si jistý. Osobně jsem třeba při doprovodu použil spletení větví v místě kdy byla zvěř naposledy spatřena. Občas jej použiji i k označení nástřelu.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Srnčí zvěř

Příspěvek od dalas »

vhool: za hlupáka rozhodně nejsi. Je to tak. Ještě že se u nás nepotulují domácí kozy nebo koza bezoárová. To by f tom byl hokej! :lol: A to jsme ještě nezahrnuli dámské vnady! Teď mě napadá, že je to i jedna z oblíbených otázek při pasování, jaký je rozdíl mezi srnama a kozama? :D
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
vhool

Re: Srnčí zvěř

Příspěvek od vhool »

:lol: :lol: :lol: velkej ne,srny jsou celedi jelenoviti a kozy turoviti :wink:
vhool

Re: Srnčí zvěř

Příspěvek od vhool »

no a ted si vezmi jeste ten zmatek kolem muflonu ...ma blizko ke koze i ovci (celed turoviti) a uz jsem mockrat slysel o muflonkach mluvit jako ovcich ...ted si vezmi ze by nejakej lingvista zacal pouzivat i pro muflonky vyraz koza :lol:
bananos87
Častý návštěvník
Příspěvky: 65
Registrován: ned 26.10.2008, 17:26
Bydliště: PS

Re: Srnčí zvěř

Příspěvek od bananos87 »

V kurzu nás učili, že úlomek je ulomená větvička, která symbolizuje spojení myslivce a ulovené zvěře(jednen výhonek - vstřelový, tři výhonky - poslední hryz a za klobouk, pět výhonků - vlastnický) a zálomek je uříznutá, ulomená, nebo jen nalomená větvička k označení místa, nebo k dorozumívání mezi myslivci (hlavní, směrový, nástřelový, výstražný, stopový a stanovištní). Jsem čistě poznamená kurzem, ale otázka je, jestli nám to řekli dobře... :lol: Snad jsem to nepoplet a na něco nezapomněl. :)
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Srnčí zvěř

Příspěvek od dalas »

dost dobrý je to tady http://www.biolib.cz/

nebo přímo vyhledávání http://www.biolib.cz/cz/formsearch/
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Reginální úpravy myslivecké mluvy

Příspěvek od kasari »

Řekl bych, že vysvětlení je vcelku prosté - divoká zvířata se v dřívějších dobách připodobňovala domácím, která obklopovala lidi častěji. Proto zůstalo pro srnu označení koza, protože velikostí se podobá koze. Stejně tak srnče, srnec - kůzle, kozel. A podobně laň - kráva, kolouch - telko. Divíte se tomu označení u laně? Proč ? Staletí našich dějin ovlivnila němčina a lecky se otrocký překlad v češtině ujal... Takže německy Rotkuh, červená kráva - česky laň. Něm. Rehbock, srnčí kozel - česky srnec...

Berete to...? :wink:
Ulkomaalainen...
vhool

Re: Reginální úpravy myslivecké mluvy

Příspěvek od vhool »

jojo tohle ma logiku,jenze pak nepotrebujeme nasi mysl.tradicni mluvu ktera sice take ma par pocestelych vyrazu z nemciny ale prave v tradicich si zaklada na originalnosti a chce se za kazdou cenu odlisovat :wink:
Odpovědět