Délka hlavně (popř. zkrácení starší hlavně)

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
losthorizon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 121
Registrován: ned 22.11.2009, 20:26

Délka hlavně (popř. zkrácení starší hlavně)

Příspěvek od losthorizon »

Zdravím!

Moc rád bych se chtěl zeptat na následující věc (obecně):
nakolik ovlivňuje délka hlavně
1)přesnost
2)rychlost
3)zpětný ráz

Teď o co mi jde konkrétně: mám kulovnici v r. 7x64 s délkou hlavně 60cm. K této uvažuji o pořízení další zbraně s kratší hlavní, která by byla vhodná jednak na šoulání a pak také příjemnější pro mou přítelkyni z pohledu manipulace. Tu první kulovnici sice zvládá dobře, ale je vidět, že třeba při střelbě z volné ruky je jí dlouhá. Ono je to vidět i při nošení té zbraně. Teoreticky bych mohl vzít starší kulovnici mauser m. 98 v r. 8x57 a buď nechat zkrátit stávající (stále dobrou!) hlaveň ze 60cm někam mezi 50-55cm a nebo nechat vyrobit hlaveň novou. Raději bych ale nechal zkrátit původní a zainvestoval do nové pažby dělané na míru.

Toť můj záměr. Co ovšem nevím je to, jak se ve výsledku projeví zkrácení hlavně z pohledu těch tří bodů, které jsem uvedl na začátku svého dotazu?! Věřím, že zpětný ráz (jeho vnímání) by se dal částečně eliminovat přímou pažbou, která by rozměrově odpovídala tělesným proporcím střelce, a částečně pak vhodnou botkou. Co se ale stane s užitnou hodnotou zbraně ve smyslu střelby (přesnost vs. vzdálenost) si netroufám odhadnout...Bavíme se o r. 8x57, vdálenosti 0-200m, zvěři veškeré spárkaté

Za veškeré konstruktivní rady a připomínky těch, kteří problému rozumí nebo s ním mají nějakou zkušenost předem děkuji. Zajímal by mě například názor Vhoola, ten kdysi něco podobného chtěl stavět...
Díky!
vhool

Re: Délka hlavně (popř. zkrácení starší hlavně)

Příspěvek od vhool »

bylo by dobre uvest konkretni razi,napisu to vseobecne
1) pro strelbu do 200m vcelku nepodstatny rodil,pouze pokles bude nepatrne vetsi ale pri pouziti lehci strely to bude stejne.
2) rychlost plati to same jako pro presnost,pro strelbu do 200m nepodstatne,ma vliv pouze na ten pokles strely.
3) zpetny raz bude stejny,s lehci strelou nepatrne mensi,ovsem akusticky efekt bude vetsi protoze u kratkych laufu nedochazi k vyhoreni prachu v hlavni a pro tovarni strelivo obzvlast,tudiz jak zasleh tak akusticky to bude znat celkem vyrazne.jde ale jen o subjektivni vnimani vystrelu,na silu razu to nema vliv.

obecne receno,pro strelbu na 200m je vcelku fuk zda mas 20" nebo 26" jen musis vedet jaky pokles te ktere strely je a popripade to kompenzovat vahou a typem strely (v realu jde radove o milimetry max.centimetry)
vhool

Re: Délka hlavně (popř. zkrácení starší hlavně)

Příspěvek od vhool »

aha prehledl jsem ze jde o 8x57IS :lol: nic to nemeni na tom co jsem popsal ....
vhool

Re: Délka hlavně (popř. zkrácení starší hlavně)

Příspěvek od vhool »

pro 8x57 IS je rozdil pro lauf 50cm v rychlosti cca 30m/s a pokles na 200m je o zhruba 14mm vetsi nez u laufu 60cm se strelou TOG 220gr.pro oba laufy
losthorizon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 121
Registrován: ned 22.11.2009, 20:26

Re: Délka hlavně (popř. zkrácení starší hlavně)

Příspěvek od losthorizon »

to Vhool: Děkuju za odpověď! V podstatě jsi mi potvrdil, co jsem si myslel.
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Délka hlavně (popř. zkrácení starší hlavně)

Příspěvek od figi »

Mám 8x57 JS s hlavní 52 cm, zvukový efekt je opravdu vydatný, citelně silnější proti hlavni 60 cm.. Rozdíl v naměřené úsťové rychlosti oproti rychlosti udávané výrobcem střeliva ( SB ) je 48 m/s.
Kratší hlaveň je tužší ( méně kmitá při stejném průměru ) a může být často i přesnější z hlediska porovnání rozptylu. Hlaveň se ale musí odborně zkrátit.

Tabulkové hodnoty, udávané výrobci ( prakticky všemi ) jsou obvykle v reálu jiné, podle hlavně, ale velmi často nižší, i u renomovaných výrobců ( Norma, RWS ) jde o desítky metrů, běžné je 30-40 m/s. V době, kdy chce každý co nejvyšší výkon, se údaj o úsťové rychlosti nedá vůbec brát jako směrodatný. V zájmu podpory prodeje snese papír vše.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
vhool

Re: Délka hlavně (popř. zkrácení starší hlavně)

Příspěvek od vhool »

v tomto souhlasim s figim,udaje vyrobcu nesedi u zadneho ... udaj o rychlosti ktery jsem uvedl vychazi z realneho mereni u mnou laborovaneho naboje pro tuto razi (60cm lauf na mem BO98 a 50 cm na M98,zkracena K98 z roku 1941),mereno hradly CED :wink:
moron
Nový návštěvník
Příspěvky: 49
Registrován: ned 23.9.2007, 23:00

Re: Délka hlavně (popř. zkrácení starší hlavně)

Příspěvek od moron »

Ahoj

mám podobný dotaz - chtěl bych pořídit kulovou jednušku (přerobenou IŽ od puškaře, který to umí a znám jeho práci) pokud možno s hlavní v délce od 42 do 48 cm. Jakou ráži by jste mi vzhledem k co nejkratší délce hlavně doporučili, aby byla tato kombinace co nejvyváženější (např stabilizace střely) s rozumnou balistikou a účinkem na zvěř. Nechci ráži bez Rka a žádnou speciálku. Další kulovnici mám momentálně 7x57. Původně jsem chtěl 8x57JRS, ale ta mi nebyla na tuto přestavbu doporučena, že by byla zbraň - především uchycení pažby -až příliš namáháno. Lov běžné spárkaté do 150m. Hlaveň může být i silnější ca do 19mm- nejde zde o co nejnižší hmotnost.
Možný výběr ráží ca 6,5x57R, 6,5x65R, 7x57R, 7x65R, .30-30, 45-70GOV,. Nechci ráže příliš zastaralé a na okraji zájmu.
Pokud jsem napsal nějaký nesmysl omlouvám se, nejsem odborníkem i když výběr střeliva a další jiné ráže znám dobře.

Díky za konstruktivní příspěvky

ahoj Rosťa
vhool

Re: Délka hlavně (popř. zkrácení starší hlavně)

Příspěvek od vhool »

pro platformu IZky bych videl jako maximum 7x57R i kdyz ji delaji i v 30-06 ale nestrili to presne ani ve 223ce.na ucel co pises by ta sedmicka asi byla dostacujici.
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Délka hlavně (popř. zkrácení starší hlavně)

Příspěvek od rimar77 »

no a jelikož 7x57 už máš tak si raději úpoři´d novou zbraň, nevyjde tě to o moc dráž než ta přestavba :wink:
moron
Nový návštěvník
Příspěvky: 49
Registrován: ned 23.9.2007, 23:00

Re: Délka hlavně (popř. zkrácení starší hlavně)

Příspěvek od moron »

ahoj
jít do nové zbraně, ale do jaké- itala nechci, Blaser apod jsou mimo momentální finanční možnosti, novou kulovou Ižku nechci - potíží s tím je dost. Brno ZK99 by možná šlo, ale nelíbí se mi jak je tam řešen vytahovák a nesedlo mi do ruky, efekta určitě ne zvlášť ne za ty peníze.
U přestavby původně brokové Ižky se mi líbí - to že mi sedí do ruky, na její spoušť jsem zvyklý - není trvdá,systém napínání bicího ústrojí a pojistka je uživatelsky vynikající. Když budu mít novou hlaveň od puškaře tak by rozptyl měl být dobrý pro loveckou střelbu bez vad, které mají nové Ižety (znám takové jeho kusy a chodí to dobře do 5 cm na 100m).Pořizovací cena s montáží ca 11 tis.. a výběr ráže omezen jen tlaky.to není zas tak špatné řešení.
Jen jsem nechtěl upřednostnit nějakou ráži, zvlášť pro kratší hlaveň kterou chci - když by to pro takovou ráži měl být nesmysl kvůli stabilizaci střely apod. Když 7x57 mám nebráním se tomu ani v Rku i když 6,5x65R nebo 7x65R mě lákají víc.
Díky za případné další rady

Ahoj
nimrod nimrod
Zkušený diskutér
Příspěvky: 951
Registrován: pon 08.1.2007, 22:54
Bydliště: Morava

Re: Délka hlavně (popř. zkrácení starší hlavně)

Příspěvek od nimrod nimrod »

No, hlaveň 420mm u zbraně s lůžkovým závěrem - to už bude opravdu kraťas jak hrom, obávám se že to nebude hezké :wink:
Dopručuju 550-600mm - pro představu CZ 584 má hlavně kulobroku 620mm a je to stejně krátké jako běžný štuc s délkou hlavně 520mm, např. "Z"
Optimální ráž bych do lehké zlamovačky (a zvláště IŽ) viděl tu 8x57JRS, pokud mermomoci větší kalibr, tak 45-70 (laborace max. II. stupně dle CIP)
ZG47- 458 Win.
M.Sch. M1910- 9,5x57
ČZ 584- 7x57R/12-70
moron
Nový návštěvník
Příspěvky: 49
Registrován: ned 23.9.2007, 23:00

Re: Délka hlavně (popř. zkrácení starší hlavně)

Příspěvek od moron »

ahoj
nakonec to bude přestavba a ráže .30-30 a délka hlavně 52 cm - tzn nemělo by to ani škaredě vypadat a pro moje potřeby dostatečné na všechno. Optika zatím vede 6x42Meopta na násuvné montáží, ještě zvažuji 7x50 ale uvidíme. Díky za předchozí rady a názory.Ahoj Rosťa
losthorizon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 121
Registrován: ned 22.11.2009, 20:26

Re: Délka hlavně (popř. zkrácení starší hlavně)

Příspěvek od losthorizon »

Potřeboval bych poradit puškaře v západních čechách, který je schopen spolehlivě a kvalitně zkrátit hlaven a opracovat ústí. Je to sice poměrně jednoduchá záležitost, ovšem o co je to jednodušší operace o to je snadnější celou věc ... (neudělat dobře). Pokud tedy znáte spolehlivého člověka, nejlépe se kterým máte osobní zkušenost, budu vděčný za vaše doporučení (včetně kontaktu). Za každou informaci předem mnohokrát děkuji!
Odpovědět