Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Pejskové a jejich výcvik
Odpovědět
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Re: Daňčí zvěř

Příspěvek od Alda »

to bbrit: cenim si tvych zkusenosti - a proto bych se te rad zeptal, jak by jsi postupoval za danych podminek ty - jit jeste vecer za dankem? diky...
Ceska myslivost bude takova, jakou si ji my, cesti myslivci a lovci, udelame
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Daňčí zvěř

Příspěvek od kasari »

Koukám, že už delší dobu je to OT, tak se můžu taky zapojit, páč jinak mi dančí nic neříká :wink:

NIKDY bych nešel dohledávat cizímu ještě večer. Zkusil jsem to párkrát sobě a byla to skoro vždycky blbost. Cizímu nikdy, kamarádovi možná. A když mi někdo večer, nebo v noci volá - hele stříleli jsme na kus, rychle přijeď - říkám, že ráno klidně a rád. V noci ne. Zažil jsem spoustu dohledávek, který začínaly vždycky - musí to ležet kousek :roll: Z 99% to tak nebylo. Málokdo vám přizná riskatní ránu a vůbec už střelbu v noci na neobeznanou zvěř. A tak už jsem dohledával kusy 100% dobře trefený na víc než 3 km, sledoval jsem perfektně pobarvenou stopu víc než 24 hodin anebo třeba znám případ kolegy, který šel dohledávat sele a skončil u nory, kam zalezl jezevec. To třeba k tomu obeznání.

Takže - pokud se někdo bojí zapaření zvěřiny, ať líp střílí, nebo si to najde sám. Anebo s tím prostě musí počítat, stejně jako s liškama, černou, nebo krkavcema. I mě už vyškolily. Jednou jsem třeba střelil na měkko koloucha a radoval se z práce pro svýho barváře a ráno jsme ho perfektně dohledali. Byla z něj už jen hlava a kousek páteře. Po 13 hodinách...
Ulkomaalainen...
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od Zdenek41 »

Je jisté,že to to vše k myslivosti patří.A je se tomu potřeba postavit čelem.Nikdy neříkám nikdy,vše je možné a může se stát.Jen se třeba poučit z těchto chyb a to umí z nás jen málokdo.Většina alespon tady u nás se chlubí se supr ranama,ale když je to špatný tak se to ani nikdo nedoví.Myslím si,že to to téma je moc poučné a hlavně pro ty začínající.Ovšem jen pro ty co se chcou něco přiučit.
Já osobně vždy na nástřelu vyhodnocuji všechny stopy.Je to to nejdůležitější.Moc jsem se ze začátku smál kolegum z Rakouska,kde si lehali na zem vedle nástřelu otáčeli se po směru,proti směru a podle svého těla hledali pozici z,které zvěř barví.Oni tam totiž jsou i profesionální barváři s glejtem.Povolání náročné,ale zase to musí být pro kynologii velké+.Dokonce jeden i ochutnával barvu.A většinou se trefil do místa zásahu.Brali to vždy velice důležitě a beru to i já.
Pokud na nástřelu podle barvy zjistím ,že je zle nechávám na ráno.U černé je to příliš tmavá barva a jaterní barva většinou jsou to ty nejhorší zásahy pokud před neni plicní.Vůbec jako nejhorší u této zvěře je rana na slezinu.To jsem si vždy s utrpením zvěře vychutnal.Vetšinou ani do rána nedospím.
vhool

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od vhool »

v tom s tebou zdendo souhlasim na 100%.spravne vyhodnoceni nastrelu je tri ctvrte uspechu pri dosledu....
Uživatelský avatar
roedear
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 418
Registrován: pon 13.10.2008, 14:27

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od roedear »

Ta souhra psa s vůdcem, to že vím, co pes dokáže, jak se kdy a kde chová a věřím mu, je hodně důležitá. Pokud mám možnost, dohledávám kdykoli je to možné, i když na kus vidím. To utvrzení psa v tom, že když dostane barvářský řemen jde se hledat kus, že když kus najde, tak je pochválen..

Párkrát jsem už šel hledat ráno, hlavně pokud kus zaběhl do houštiny a barvy bylo málo, sice ráno jsem ho našel jen cca 70 m od nástřelu, ale zaboha jsem si to nechtěl v noci podupat a zaplíst se do větví.

Když střílím na prase, tak poctivě čekám 10 minut než se začnu vůbec chystat ke slezení, nástřel si napřed ověřuji sám, pes je odložen pár metrů od místa nástřelu, teprve pak začínám. Nejdál jsem zatím dohledávál asi 500 m.
ZKK 600 30-06 Spring. Sierra 11,7g (SBT)
BBrit
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 107
Registrován: úte 28.11.2006, 19:54

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od BBrit »

To Alda: Já zkušený :D :D Nejsem o nic zkušenější, než kdokoliv jiný, kdo chodí se psem po dosledech. Takových znám dost a lepších.
Jinak staré heslo, které jste už třeba někde četli zní: Pozdržený dosled vede lovce spíše k cíly, ukvapený - maří práci, vyčerpává síly. Kasari toho napsal dost místo mě a absolutně s ním souhlasím. Já v noci chodím, respektive večer už za tmy, ale jenom u nás ve sdružení a do cizího revíru opravdu jenom nejlepším kamarádům. Pro ostatní, pro kohokoliv,kdo zavolá, jsem téměř kdykoliv k dispozici, ale zásadně ráno.A stejně za tmy, po vyhodnocení nástřelu, kdy i při silné baterce si člověk nevšimne různých detailů, tak jako při denním světle, chodím max.100-150m. To je podle mě vzdálenost,kterou i dobře zasažená zvěř může urazit.Pokud do této vzdálenosti zvěř neleží, nastupujem ráno. V noci, ikdyž teď už mám GPS, na volno nevypouštím. Nemá to absolutně smysl. Zvěř,která má ještě relativně dostatek sil, může být zvedlá třeba 500m od nástřelu ze zálehu a štvaná zbytečně daleko a těžko se staví.Hlavně vysoká. O nočním dostřelu ani nemluvím. Jak píše Kasari, častým argumentem pro noční dosled je zapaření nebo přijeď, kus musí ležet, je tam na nástřelu barvy, jak když z konve leješ - toto sice nemusí být uplně pravda, ale další přísloví - hodně barvy, málo masa :D U černé čekávám hodinu, u vysoké raději dvě a pro psa by bylo nejlepší počkat aspoň hodiny 4.Pro barváře je čerstvá stopa horší, než třeba 12ti hodinová.
Jak byl daněk Aldo střelen, si netroufám napsat, respektive byly by to jenom doměnky.A jak už jsem psal, ušel bych těch 150m a psa v žádném případě nepouštěl. Ikdyž bychom ho i na tak krátké vzdálenosti zvedli (50m), tak si myslím, že kdyby nebyl štván, tak by brzy zalehl znova a ráno ho nejspíš našli. Škoda, že jste ráno jednoho z barvářů asi strhli ze správné stopy. Psovi je nutné věřit, ikdyž je to někdy těžké, když je třeba pořád barva, najednou barva zkončí a další je až třeba za dalších 200-300m.S dančím nemám zkušenosti, jsem dohledával asi 2 ks v životě, z toho jedna dohledávka úspěšná. Daněla střelená na kobylu. Mladá stopa 3-4hod, na nástřelu nic, po 50m první barva, 500m na řemeni, hlášení v dolince v potoce, pak nářek...pes ji zlomil běhy a pak....
BBrit
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 107
Registrován: úte 28.11.2006, 19:54

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od BBrit »

Ještě pro zajímavost. Četl jsem, že např. v Německu, si bere profi vůdce cca.30€ za dosled + náklady na dopravu. V Polsku jeden známý se tím chce částečně začat živit, 100 Zlotých za dosled+ náklady na dopravu, prej movití nájemci revírů mu to rádi zaplatí. Já to dělám zadarmo :D , protože mě to baví a naštěstí mi to moje práce celkem dovoluje, téměř kdykoliv vyrazit.
vhool

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od vhool »

to bbrit: no treba na flajich se plati za uspesny dosled 170,- :lol: EUR
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od kabát »

to roedear - tak to souhlasím, není nic lepšího než dohledávka kusu o kterém vím kde je a nikdo u něho ještě nebyl.
Párkrát jsem to dělal když jsem něco střelil. Nemám ale srdce na to - střelit na měkko aby mi zvěř našlapala stopu - i když mi to dva starší chlapi radili.
Naštěstí mám kamaráda pro kterého jsem už několik kusů dohledal a ten mi pomáhá i v s těma kusama co by dohledal sám.
Pochopil že i ten pes potřebuje cvičit.
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
BBrit
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 107
Registrován: úte 28.11.2006, 19:54

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od BBrit »

To Vhool: Ty kokso :D , tak to bych si za letošek vidělal na nový Merkel i s Zeisem :D :D :D
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od kasari »

to BBrit - buď v klidu, tolik se za dohledávku možná platí, ale ne vůdci barváře... :wink: Já za dohledávku v režii nemám nic, jinde řeknou děkuju a můžeš bejt rád, když ti daj na benzín. Tady není Německo, bohužel. A i tam to neplatí všude. Ale jinak vím, že i v klubu se často debatuje o tom, že náklady nejsou už jak za komančů a že by se měl vytvořit přibližnej ceník...
Ulkomaalainen...
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od Tommy »

No zadarmo ani kuře nehrabe a když ti nedaj ani flašku,tak příště bych se na ně vys....
Jednou se mi stalo,že jsem musel vzbudit kamaráda ohledně střelenýho prasete na játra.Prase jsme dohledali asi po hodině a zvěřina šla na půl.
Uživatelský avatar
jakub203
Zkušený diskutér
Příspěvky: 507
Registrován: sob 06.1.2007, 1:14
Bydliště: Forest....
Kontaktovat uživatele:

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od jakub203 »

Hezké téma.....

Dosled a práce na pobarvené stopě s barvářem je dle mého královská disciplína a vyžaduje velkou erudovanost od obou hlavních akterů. Ikdyž sám na dosledy chodím neb jsem majitelem jezevčíka který je na barvě moc šikovný rozhodně bych se nerad srovnával s vůdci barvářů pro které je dosled denním chlebem. Nicméně si myslím že by se to dalo shrnout do fráze: "životabído přec tě mám rád..." Já chodím na dosled zásadně ráno (neb je moudřejší večera) a víc než o zvěřinu mi v ten moment jde o to aby dobře pracoval pejsek. Pár nočních dosledů selat s tutovou komorou ze kterých se pak vyvynuli "hroši" s "měkotou" mě vyléčilo a protože je pro mě můj pejsek hodně cený parťák chodíme na takové šichtičky až pěkně ráno.

Nedávno jsem zažil pro mě velmi ostudnou situaci a to hned ze dvou důvodů:

a) Ne uplně uváženě jsem vypálil na zvěř (což se mi záhy velmi vymstilo)
b) Byl jsem naprosto zmemožněn vůdcem barváře na dosledu který následoval...

Kolouch se mi v ráně otočil a střela mu přeťala zadní běh nad kolenem, na nástřelu trochu barvy, střiž a kosti.... Barvářka nás poté vedla cca5km než padl dostřelný výstřel. Mladá čubička (byl to její 3kus) nicméně mezitím když jsem ve chvílích kdy jsem zrovna nebyl opřen o smrk a lapal po dechu, jsem naprosto obdivoval její práci stejně jako jejího vůdce. Pán, něco přes 60 let běžel za psíkem jako skautík a občas se ohlédl jestli za nimi nikde sůpím... Revír kde je opravdu hodně zvěře, pes měl mnoho lákadel v podobě čerstvých stop, zalehlé zvěře atd. nicméně bez ohledu na ně sledoval stopu. Několikrát koloucha dokonce stavěla ale kvůli malé provozní zkušenosti nebyla schopná zvěř podržet déle, do chvíle kdy bychom mohli doběhnout a výstřelem ukončit trápení kolouchovo (i mé, neb se zdálo že pro psa i vůdce je to normální procházka).

Co se placení za dohledávku týče tak jsem dokonce slyšel o 3000kč + náklady na dopravu.
Blaser R93 Profesional 9.3x62, Schmidt&Bender Zenith 2,5-10x56
KB Retter Gaildorf 7x57R/16 Zeiss Diavary 1,5-6x36
Merkel 40E 12/70

"ALEA IACTA EST..."
BBrit
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 107
Registrován: úte 28.11.2006, 19:54

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od BBrit »

To kasari: Jsem si dělal srandu :D :D :D Je mi jasné, že ten co chodí za psem to má minimálně v popisu práce. Myslím si, že kdyby se za dosled mělo normálně platit, tak by se dohledávalo míň. Jak jsem psal, já chodím zadarmo i 50-60km od místa bydliště, protože mě to baví a kvůli tomu mám barváře. Je pravda, že dělat dosledy kdykoliv, si může v dnešní době dovolit málokdo.Normální zaměstnanec, který musí ráno do práce,může asi těžko přes týden být ráno v 7:00 nastartovaný na nástřelu :D A o partnerkách, které pochopí, že místo domluveného nedělního výletu se jde dohledávat, ani nemluvím :D :D :D :D
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od rimar77 »

bbrit, kasari no před podobně zapálenejma lidma rozhodně musím smeknout ale na jednu stranu se vám divím že nechcete navrdo alespoň na ten benzín, když už nedostanete peníze za vlastní dosled, přeci jen mít psa něco stojí, mohu sám posoudit mám ČF a BRT. Myslím si že v tomto směru by se to trošku přiblížit tomu německu mělo chceš dohledat tak hold tě to bude něco stát, máš umět střílet. A dosled s kvalitním barvářem dát povině po každé i chybené ráně jako povinnost. Padla rána - ukaž ulovenej kus a nebo si zaplať barváře se zkouškama.
Odpovědět