Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Pejskové a jejich výcvik
Odpovědět
Uživatelský avatar
OndraH
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 281
Registrován: pon 25.9.2006, 7:17
Bydliště: PARDUBICE
Kontaktovat uživatele:

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od OndraH »

Tu GPS vřele doporučuji, jinak prace psa super.
Browning Maxus high grade 12*76
Tikka T3X CTR 308, Swarovski Z6i 2,5-15x56
Brno combo12/308W x Swarovski Habitch 3-12*50
CZ 455 22lr/17hmr x čínská kopie leupoldu
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od Leon »

ja to psal na mobilu a třikrát odesílal ;-) ale to je jedno hlavně že je doma
CZ 550 american 308win.
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od kopov.c »

Já bych to za supr práci až tak nepovažova. Je sice supr,že u něj vydržel nějakých 17hodin ale když vzpomenu ty nervy a strach o psa,tak bych byl asi radši kdyby se po hodině vrátil.Jinak jak jsem ho vezl dom,tak jsem se stavil pokrmit na hromadě,řekl jsem mu stopa a začal jezdit čumákem po zemi.Takže chut do práce nestratil,ale doma už nehlasí ani na kočku :lol: Jen se nanu otráveně todíval,lehl si a od té doby spí :lol:
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od kopov.c »

Tak jsem včera se psem absolvoval 2 uspěšný dosledy. Sele na měko zhruba 200m od nástřelu ještě živé. A potom lončáka cca70kg-přestřelenej přední běh v kolenu :( od nástřelu k místu kde jsem ho dostřelil 9,4km-měřeno podle gps.Lončáka se nám podařilo 4x po stopě dojít a až na 5 dostřelit.I přesto,že měl funkční 3běhy tak se pohyboval jak zdravej a pes ho nedokázal udržet na místě.Podařilo se mu to až na popátý,kdy už prase vyloženě nemohlo.Byl čerstvej tající sníh,takže šlo krásně sledovat stopu.Nevím jestli to byl záměr a prase bylo tak chytrý,ale prase se nás snažilo vyloženě zmást a setřást-Šlo dlouhý useky v koleji od traktoru kde stála voda jako kdyby se snažilo zanachat za sebou co nejmín stop a to nejen v jednom případě a 4x se nám snažilo setřást cestou přes rozvodněnej potok kterej připomínal spíš malou řeku(říkál jsem si,že ho musel silnej proud vody strhnout,ale ne)Kdybych nemohl sledovat stopu na sněhu,tak nevím nevím jestli bych pejskovi takovou štreku na suché zemi kolikrát uplně bez barvy věřil :roll: Nakonec to dopadlo dobře.
Měl bych pár otázek na zkušenější kolegy-Šli byste na takovýto dosled jěště v noci a nebo byste ho nechali na ráno?Chumelilo a ještě tálo,takže by ráno stopa byla utátá a zapadaná novím sněhem.Nevím jestli by se pejsek dokázal ráno s touhle stopou poprat?Kdyby bylo sucho a nebo sníh držel,tak nevidím problém,ale při těchto podminkách fakt nevím.
Další věc co by mě zajímala je jestli by třeba barvář dokázal prase téhle velikosti a stímhle zraněním udržet na místě?A k dyž ne barvář tak třeba STB?Moje fenka kopova je sice super o zvěř má zájem a neopustí ji,ale je dost opatrná a měká,ale to až po tom co byla párkrát šitá.Je sice supr,že oni nemusím mít strach,ale kdyby trochu přitvrdila tak bych se nezlobil :?
Další věc co mě zajímá-berete si něco za dosledy?Nebavím se o dosledech pro kamarády.Poslední dobou mi volají lidi který ani neznám,měsíčne najezdím po dosledech stovky km a většinou mi jen poděkují,někdy dají flašku.Dělám to hlavně pro zvěř,pro psa a protože mě to baví,ale řekl bych ocud po cud.Auto nejezdí zadarmo,pes musí taky žrat a o nocích kdy su pryč a druhej den v práci jak guma se už vubec nebavím.Jen se bojím toho,že když si o něco začnu říkat,tak bude pes bez práce. :?
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od kasari »

To kopov.c - něco se tu už jednou řešilo, ale nechce se mi to hledat. Mám pocit že u barvářů. Řešil jsem něco podobnýho jako ty a...popravdě...nevyřešil. Je to opravdu dvojsečný, ale myslím, že už jsi docela známej a žádanej, takže si můžeš stanovit cenu. Tady jeden kolega si říká o 500 za holou a prase a litr za jelena. Jestli je to moc, nebo málo, to ať si každej přebere. Při ceně 60,- Kč/kg zvěřiny je to za laň asi 3.500,- a za jelena přes 6.000,- plus trofej. Takže mě to moc nepřipadá.
Jinak se dá držet i ceny podle VLS - http://www.vls.cz/DocumentStore/cenik_l ... 2010-1.pdf
Ulkomaalainen...
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od kopov.c »

Kasari já myslím,že když člověk spočítá jen cenu zvěřiny při případné ztrátě,tak ta cena co jsi uvedl není vysoká.Ale sám asi víš jak to je :( Mě osobně by stačilo kdybych dostal uhrazenou alespon cestu,ale sám si neřeknu a lidi sami nic nedaj :( Já vím su asi blbej,ale já to tak mám :roll: No a když se zamyslím nad tím orientačním ceníkem co jsi uvedl,tak si myslím že by to tam nechají lidi radši zhnít,než aby něco platili :( U těch vojáku je to trochu jiný-tam když nahlásí postřelení zvěře,tak to holt musí zaplatit.Ale co znám lidi co u VLS loví,tak to řeší tak,že si bud seženou svího psa a nebo radši nic nenahlásí.Akorát když dou lovit trofejovou s doprovodem tak se to ututlat nedá :P
vhool

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od vhool »

to kopov: asi jak pise kasari no ale bohuzel jsme v cz a ta slusnost v lidech chybi,kazdy by chtel vse zadarmo a v lepsim pripade za dekuji ...tohle si asi musis v sobe prekousnout sam,bohuzel.dokud zde nebude oficialne postih pro ty nezodpovedne a drzgreslicky tak zalezi na tobe zda prace pro psa kteou budes dotovat ze svyho (a ne malymi castkami) nebo pejsek bude mit prace min .je to jako s tim co se resi jinde ...strilim SB protoze to je levnejsi ...misto toho abych strilel min s lepsi patronou protoze je drazsi :wink: kazdopadne osobne ti v tomto s pejskem fandim a snad si lidi uvedomi ze to neni tva povinnost ale dobra vule co te zene jim delat dobraka.
k tomu "chytremu praseti" myslim ze spis nez inteligence byl duvod v tom ze slo prase vodou to ze voda pusobi ulevu od bolesti ...a hlavne ledova voda :wink: je predsi obecne znamo ze kdyz jsou k tomu podminky tak postrelena zver zalehava ve vode a zranena vodu vyhledava ... :wink:
michalos
Zkušený diskutér
Příspěvky: 589
Registrován: pon 17.11.2008, 8:26
Bydliště: Blanensko

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od michalos »

vhool píše:k tomu "chytremu praseti" myslim ze spis nez inteligence byl duvod v tom ze slo prase vodou to ze voda pusobi ulevu od bolesti ...a hlavne ledova voda :wink: je predsi obecne znamo ze kdyz jsou k tomu podminky tak postrelena zver zalehava ve vode a zranena vodu vyhledava ... :wink:
To je fakt hlavně černá má tendenci utíkat k vodě... i na naháňkách pokud teče někde blízko potok navíc v údolí, tak se vždy zhaslý kus najde právě tam.... :wink:
vhool

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od vhool »

jen dodam takovou uvahu kdyz procitam story o dohledavkach,prosim klidne se certete a rozcilujte ale nekdy mam pocit ze ty zkousky ktere nutite svym pejskum ohledne dohledavek a podobne by meli absolovovat hlavne myslivci.je az z podivem kolik lidi s loveckym listkem neni schopno zver stopovat a dohledavat bez pomoci psa a ruznych udelatek...nemyslim ted nikoho konkretne ale je to jen takove myslenkove pozastaveni ...vzdyt strelit kus kterej se nekde splete a ukaze umi kazdej jouda ale lov je si myslim predevsim o znalosti zvere,jejich zvycich a umeni ji najit at zdravou nebo zranenou ... to je predsi na lovu to nejhezci,ano sam sebe nepovazuju za myslivce ale to jeste neznamena ze se nezajimam o veci kolem myslivosti a zvere jako takove (nezajimaji me pouze pokrivene urcite tradice a to je duvod proc se k myslivosti jako takove moc nehlasim).toto pisu i z toho duvodu sem do tohoto vlakna protoze je tu dle meho dost prispevku kde se pejskum dost krivdi prave kvuli neznalosti nebo neschopnosti jejich panu kteri sice vedi co by mel umet pejsek ale uz nemaji paru o tom co by meli znat a umet oni sami ...
....a ted klidne do me a kdyz to bude slusnou formou tak budu rad v teto diskuzi pokracovat :wink: :wink: :wink:
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od kopov.c »

Whoole,jestli to je narážka na tu vodu,tak nejsu až tak blbej abych nevěděl,že se zvěř snaží ránu zchladit a vodu při zranění vyhledávat :) -muže to byt z duvodu zchlazení,možná pocit žízně a nevim čím ještě.Prostě dosledy končí u vody dost často.Ale tohle prase bylo něco jinýho-všude bylo spoustu mokrýho a tajícího sněhu,takže se mohlo chladit skoro kdekoli,ale v té koleji s břečkou to bylo asi snažší a možná se tam tomu praseti i líp šlo.To s tou chytrostí bylo spíš jen uvaha.Dosled se odehrával v dost členitým terénu kde v udolí teče potok(ted spíš řeka)prase vždy překonalo vodu a nikdy v udolí s vodou nezustalo-vždycky spátky na hřeben kopce kde mělo snahu zalehnout.tam smeho zvedli,pes ho neudržel a prase zas dolu přes potok a do kopca kde zas chtělo zalehnout.Celý to byla honička nahoru a dolu o dost km.Pes na kopcu prase vždy zaštěkával až do té doby,než jsem se k nim dokázal přiškrábat,pak zjistilo že je tam člověk a pryč.Zustalo až už ulně nemohlo,ale nikdy ne dole u vody.Možná kdyby sme to nechali do druhýho dna,tak sme ho u té vody fakt našli. :?:
Mě spíš zajímalo jestli by ho třeba Tvuj pes pokud je ostřejší dokázal udržet prase téhle velikosti a s tímhle zraněnim na místě?Na tohle mi nikdo neodpověděl :(
A myslíš,že by se třeba barvář dokázal ráno při těchhle podmínkách(přípádavající a zároven tající sníh) poprat s touhle stopou?
Já osobně si myslím,že třeba muj kopov není na dosledy to nej-je supr,ale na čerstvějších stopách a z toho duvodu mám dost často strach nechat dosled na ráno kdy je to rozumější.Kopov je prostě honič a ráno má tendenci scházet na čerstvější stopy a honit zdravou zvěř.Pokud bych chtěl kopova vyloženě na dosledy,tak bych ho musel vest jako barváře a nepouštět ho na nahánky na který je předurčen.Prostě at si každej říká co chce,ale barvář je barvář :P jen mi se snažíme udělat z každýho psa univerzála a používat ho na věci na ktery sou třeba jiný plemena líp uzpusobena :?
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od kasari »

K tvojí otázce ohledně zastavení - je to natolik složitá otázka, že si netroufnu odpovědět jinak než - někdy ano, někdy ne... :wink:
Myslím si, že je to nejen otázka ostrosti, ale taky zkušeností, terénníma a klimatickýma podmínkama atd.
Mám zkušenost s tím, že takhle postřelenou laň mi barvář stavěl, ale koloucha ne. Nejde to takhle paušalizovat.
Obecně jsou rány na přední běh ty nejhorší. Zvěř se chová jako by raněná ani nebyla a její oslabení se projeví až po ztrátě krve a až poté co pořádně " onemocní ", jak říkaj vůdci barvářů.
Ulkomaalainen...
vhool

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od vhool »

to kopov: jak jsem jasne uvedl,tim prispevkem nenarazim na nikoho konkretniho a uz vubec ne na tebe,pouze mi to dostouchlo abych to tu konecne napsal protoze to ve mne lezi uz delsi dobu jak se zde svadi plno neschopnosti na pejsky :wink: u tebe naopak ocenuji ze i za sve a ve svem volnem case si das tu praci a gratis chodis dohledavat cizim :wink:
k dotazu ohledne barvare,nejsem pejskar v pravem slova smyslu ale moji hafani jsou vedeni k tomu aby zivou postrelenou zver kdyz ji najdou tak zahlasi a zajdou si vetsinou pro mne a dovedou me k ni ...hlavne malej krizenec to umi temer virtuozne.osobne preferuji dohledavku take brzy po rane ale nekdy je treba jit az za cca 5-6 hodin,zalezi jak se vyhodnoti situace na nastrelu popripade prvni stopy na barve.i zde bych vsak navazal na to co jsem uvedl predtim...je to o vudci psa a jeho zkusenostech :!: vsichni se asi shodnem ze nejhorsi je zvednout postreleny kus at vysoke nebo prase ...to pak je z toho treba tvych 9 km.nekdy se tomu ale nevyhnem a pak je dulezite dosled prerusit a zacit znovu po nekolika hodinach a doufat ze nam kus neodnese nektery kolega (vlastni zkusenost).osobne nejdrive jdu na nastrel bez psa a psa beru az pote co vycerpam vsechny sve dovednosti :wink: :lol: ...neco jineho je rakos nebo kroviska nebo houstiny ale tam je to pak hodne o tom co umi pes a jak mu rozumi panicek :wink: ...ze zkusenosti vim ze nezalezi ani tolik na rase psa protoze jsem mel i stredniho knirace kterej byl na cuniky lepsi nez nekteri sampioni i kdyz pracoval po svem a kdekdo z myslivcu by me za to asi zatratil ...pro mne neni dulezity styl provedeni dle predpisu na zkousky ale vysledek a to je treba vec ktera me na myslivosti zere ...znam hodne psu s panickama kteri jsou sampioni ale v z reviru bych je hnal s holi v ruce :wink:
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od kopov.c »

Ono to je vážně těžký-někdy i relativně lehce postřelenej kus stojí a přitupěle čumí na psa,někdy těžce raněnej kus po zvednutí jde a jde.A ohledně těch zkoušek- já bych správně taky neměl se psem v lese co dělat-Fenka mi na BZH udělala všechno na volno a jako hlasič,ale po ráně mi odešla z odložení,takže jsem se 246 body vyletěl od zkoušek :lol: Jen tak pro zasmání-zkoušky vyhrál pes co měl 232bodu 8)
Uživatelský avatar
curil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 384
Registrován: pát 09.1.2009, 13:08

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od curil »

k dosledu ti řeknu pár věcí.základ všeho je zvěř v klidu nechat at zalehne,vybarví se,oslabí,horečka atd. když lehce zraněný kus zvedneš,ví že ho pronásleduješ je mnohdy nedohledatelná. černá zvěř je neskutečně vitální a přestřelený běh je dá se říct žádné zranění a velká náhoda že jsi ho dohledal.nejspíš by ho neudržel žádný pes.spíš jsi měl postupovat jinak,jak jsi k němu poprvé došel a věděl jsi o co jde tak zavolat ze dva kolegy a představit ho.a tyhle nechávám vždycky na ráno,v husté seči je to nebezpečné,kór když je jen tak škráblé.
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od kopov.c »

No ve tři ráno se kolegové na představení leče celkem blbě shání :lol: Krom toho jsem byl 50km od baráku a otočit to a přijet za pár hodin znovu se mi zrovna nechtělo. Jel jsem tam stím,že prase udajně je těžce postřelený a nebude prý daleko :lol: A taky mi volali když jsem zrovna dokončil dosled-tak jsem si říkal,že to vezmu jedním vrzrem.Taky jsem to nechtěl nechávat na ráno kvůli klimatickým podmínkám který zrovna byli-ráno by stopa byla pravděpodobně utátá a zapadlá novím sněhem. Jinak s Tebou souhlasím-vím jak byto mělo být,ale realita je dost často jiná.
Odpovědět