Lov se střelami Lapua Scenar

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
milan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 03.10.2006, 14:22

Re: lov se střelami Lapua Scenar

Příspěvek od milan »

Vážení kolegové, v jiném vlákně se většina z Vás pobouřeně vyjadřuje nad lovem na velkou vzdálenost, s tím, že když si to přečte nějaký začátečník vyvodí z toho, že je to normální a běžný lov. A tady, přeze všechny vědonmosti o rozdílu loveckých a sportovních střel se prezentuje jak přesné jsou scenary při lovu.
Andy, nikde to není zakázané, ale etika myslivosti, alespoň v mém podání, není o předpisové myslivecké mluvě a vhodném tradičním oděvu, ale hlavně o přístupu ke zvěři a zvířatům vůbec. Proč tedy zvyšovat riziko postřelení a dlouhé trápení zvěře.
Nechtěl jsem rozpoutat vášnivou debatu, prostě jsem nepřekousl, že se na fóru toto prezentuje.
Pro ty co chtějí velmi přesnou střelu - loveckou - nechť jdou do Bergra VLD, nic přesnějšího asi nepořídí.
Jiskra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 375
Registrován: stř 10.3.2010, 9:11

Re: lov se střelami Lapua Scenar

Příspěvek od Jiskra »

Nemám s Bergrama VLD osobní zkušenost a ani ji nehodlám zkoušet.Kamarád s nimi lovil jednu sezonu (a střílet umi,střílí závodně a loví přes 20let) a pěkně mu zvěř odcházela.Už je nechce vidět(jeho slova).Tak nevím.Aby to zas nevyznělo,že kdo naláduje Bergry VLD bude vysmátý jak s přesností tak s účinkem.
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: lov se střelami Lapua Scenar

Příspěvek od lovec »

Jednu sezonu, tusim tak pred styrmi rokmi, som lovil so strelou Berger VLD Moly 190grs. v 300WM (vtedy sa este nedelili na Hunting a Target).
Snad ju vtedy teda bolo mozne povazovat za tercovu.....Vyborne ucinky, absolutny stop-efekt bez ohladu na velkost a vzdialenost zveri.
Deformacia a rozklad prebiehali presne ako na videu od Bergera ( Berger VLD ).
Maly vstrel, vnutri dostatocne poskodene organy a vystrel tak okolo 3-4cm. Ziadne odbiehanie, ziadne dohladavky. Ak by som mal nejaku lovecku flintu
v kal. .30", automaticky idem do Bergera.

Co tak v okoli pocuvam, kto skusal Scenar (ci lahsie v .30" kalibroch, alebo 250grs. fazulky v .338") vacsinou na houby. Vyskytne sa obcas par dobrych zasahov
s uspokojivym priebehom, ale tych je mensina, vacsinovo sa viac ci menej uspesne dohladava. To este skor A-Max, kde vdaka tenuckemu plastu ta deformacia prebieha, tam je skor mozny problem v tom, ci sa ta strela nerozlozi uplne.....
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Jiskra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 375
Registrován: stř 10.3.2010, 9:11

Re: lov se střelami Lapua Scenar

Příspěvek od Jiskra »

No jestli není ten problém v tom,že 308w není 300WM.
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: lov se střelami Lapua Scenar

Příspěvek od lovec »

Samozrejme, aj to je faktor.
Ktory Berger presne pouzil? Targety maju silnejsi plast ako Huntingy....
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: lov se střelami Lapua Scenar

Příspěvek od kasari »

Lovil jsem 1 sezonu s Bergerama v 308 W a mám stejný poznatky jako lovec. Ale téma je Scenar...
Ulkomaalainen...
Uživatelský avatar
tonny
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 402
Registrován: úte 29.11.2011, 10:49
Bydliště: Břeclav

Re: lov se střelami Lapua Scenar

Příspěvek od tonny »

Většinou každej slyšel o nevhodnosti střel HPBT od Sierra, tak to pak paušálně hodnotí, aniž by měl se střelami nějaký zkušenosti. Scenar je vhodnější na lov než HPBT od sierry, VLD zasej o trochu lepší než scenar.

Se scenarem 167gr v 308W jsem dříve lovil dost, jako jeden náboj na terč i lov. Většinou, dle možnosti, jsem střílel "za slecho". Tam každá střela funguje. Když nebyla možnost, střílel jsem na komoru, tam to bylo různé, odcházelo i přes sto metrů. Vše jsme ale dohledali.

Zkoušel jsem taktéž VLD 168gr, také tu starou, která je dnes označována jako Hunting, nová má silnější plášt Target (při vysokých rychlostech se v hlavni košilka mírně svlíkala u starých). Se střelou jsem ale spokojenej nebyl, odcházelo to s komorovými ranami do 100m.

Se sierrou HPBT 168gr to bylo dávno, už přesně nepamatuji. Tehdá jsme dohledávali pár set metrů, někdy ani nenašli. Nebylo to ale jen střelou ale i špatnými ranami (začátky).
Uživatelský avatar
xHonza
Zkušený diskutér
Příspěvky: 532
Registrován: stř 30.5.2007, 12:23
Bydliště: Uz jen les

Re: lov se střelami Lapua Scenar

Příspěvek od xHonza »

poměrně dost informací je tady:

http://www.24hourcampfire.com/ubbthread ... 4977783/16

155 grs Scenar v 30 cal je celkem účinný
Nejlepší ráže je dobrá střela a nejlepší střela je ta dobře umístěná!

...Jestlipak by v tom desátém přikázání českého mysliveckého desatera nemělo místo sv. Huberta být radši kolegovi svému záviděti nebudeš...
tibi1
Zkušený diskutér
Příspěvky: 605
Registrován: stř 18.10.2006, 6:52

Re: lov se střelami Lapua Scenar

Příspěvek od tibi1 »

pouzivam 167gr. Scenary na "vsecko" normalne klasicky za lopatku.....no problem a nevidim rozdiel medzi napr. nosler partition a HPBT nech si tvrdi kto co chce....a ak chcem aby to v hustinach ostalo na fleku davam na lopatku, vyhodil by som ju tak ci tak po akejkolvek strele...tieto debaty nemaju konca kraja ale nemaju zmysel.
pepava
Častý návštěvník
Příspěvky: 68
Registrován: sob 26.12.2009, 20:32

Re: lov se střelami Lapua Scenar

Příspěvek od pepava »

xHonza - 155 scenara v 308W(V3 850m/s) jsem testoval na srnčím a po ulovení posledních dvou kusů paličkářů s nimi okamžitě končím. Černá a vysoká o.k. jako poloplášť, ale na srnčí je to hazard používat. U prvního paličkáře (175m) - vůbec neznačil a od nástřelu odběhl cca 150 m na kraj lesa, kde pak zhasnul. Čístý průstřel plic! U druhého (204m) - odběhl cca 40 m do houštiny a po 40 minutách ještě žil, zásah na játru. Opět vstřel a výstřel stejně velký. Já mám jasno,proto to tady píšu jako vlastní zkušenost,aby se další kolegové, byť v dobrém úmyslu, nemuseli trápit.
Uživatelský avatar
xHonza
Zkušený diskutér
Příspěvky: 532
Registrován: stř 30.5.2007, 12:23
Bydliště: Uz jen les

Re: lov se střelami Lapua Scenar

Příspěvek od xHonza »

Jo to celkem chápu, takováhle zkušenost člověkem dost nepěkně otřese a opakoval by ji jen vůl. Není to čistě lovecká střela, ale dá se tak (pokud se střílí z rozmyslem) velmi dobře použít. Jen je tomu 155 grs scenaru potřeba postavit do cesty nějaký odpor - ideálně kost (střílet přes plecko, či kloub). Ta střela má celou přední třetinu prázdnou, takže jakmile narazí do tužší překážky, plášť se sype na střepiny a dál letí váleček jako z wadcutteru, který udělá pěknou díru (dobrá ranivost). Výhodou je obroská přesnost.

Obrázek

Rozepiš se víc o té černé - já tam měl naprosto stejnou zkušenost - díra jak po normálním poloplášti, ale už tu flintu nemám, tak nemám s čím srovnávat...
Nejlepší ráže je dobrá střela a nejlepší střela je ta dobře umístěná!

...Jestlipak by v tom desátém přikázání českého mysliveckého desatera nemělo místo sv. Huberta být radši kolegovi svému záviděti nebudeš...
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: lov se střelami Lapua Scenar

Příspěvek od Choochoo007 »

Nedavno jsem s 155gr Scenarama trefil 2x suchou vetev liskoveho orechu cca 3,5cm v prumeru a rikam si " to se musi prelomit". Po prvni rane si rikam, ajaj a po druhe skoro do stejneho mista "to musi uz prasknout 100%" a kdyz jsem prisel a koukam, tak jen dirka dovnitr a ven. Zkousel jsem pevnost vetve a docela OK. Take jsem premyslel o jejim vyuziti na lov, kdyz je tam dutina cca 12mm a plaste u techto strel nebyvaji nijak extra tluste. SaB pouziva strely s dutinkou kryte kuklou(HPC) a uvadi u ni, ze je to expanzni strela s dutinkou kryta kuklou, ze ma tristivy ucinek a je vhodna k lovu vitalni zvere. Takze jsem si rikal, Scenar 155 nemuze byt horsi a asi ani nebude, kdyz ma dutinku nekolikrat vetsi. Jen po zkusenosti s vetvi si rikam, ze to asi nebude to prave na lisku a srnci a prispevky nademnou to potvrzuji. Na lisku i srnci pri zasahu lopatky by asi take nemel byt problem a krku uz vubec ne. Na nejakem foru v zahranici, tusim ze NZ nebo USA s 155 Scenary docela spokojeni na vetsi zveri. Takze by to fungovat melo.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
zispo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 374
Registrován: pát 15.1.2010, 6:13
Bydliště: jižní morava

Re: Lov se střelami Lapua Scenar

Příspěvek od zispo »

Táto střela je maximálně vhodná na lov škodné nebo na preparaci. Trochu líp je na tom Berger, ale jak jsem psal o trochu líp. Záleží na rychlostech a zásuhu.
Uživatelský avatar
lanus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 290
Registrován: pát 27.3.2009, 17:39

Re: Lov se střelami Lapua Scenar

Příspěvek od lanus »

Choochoo007 - Scenar je "súrodencom" HPBT ; HPC je úplne iná rodina . :wink: (Na líšky sa s nimi strieľať dá, škoda len,že sa ďaleko dohladáva a niekedy je potrebný aj "norník vyťahovač" . :oops:
308 Win.;223 Rem.;22 l.r. .
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Lov se střelami Lapua Scenar

Příspěvek od Choochoo007 »

Je mi jasne, ze je Scenar tercova strela. Ale jaky je rozdil mezi Sierrou a HPC?
http://zbrane.subrt.cz/galerie/1_11354/ ... iginal.jpg
HPC ma oproti Sierre akorat o dost vetsi dutinku a jeste krytou kuklou. Takze chapu ze vetsi dutinka zaruci lepsi deformaci a ucinek v cili. Jenze SCENAR 155 gr ma dutinku pomalu do 1/3 sve delky(druha strela z prava) a to by dle meho melo take zarucit slusny ucinek
http://www.hunt101.com/data/500/2217.JPG.
Osobne si myslim, ze ucinek obou strel bude podobny. Na subtilnejsi zver predaji obe malo energie, tudiz muze dochazet u slabsi zvere jako srnci prustrelum, pokud nedojde k zasahu kosti a u silnejsi zvere budou obe dobre.

Nedavno jsem totiz narazil na lov se strelou 0,243 prům. (6 mm) 85 gr. HPBT. Strela neni oznacena jako MatchKing, ale GameKing, coz me trochu prekvapilo. Hodne lidi co jsem cetl na nejakem foru ji dost vychvalovalo a ted koukam ze i na strankach Sierry ma dost hodnoceni z lovu a jeste k tomu kladne.
https://www.sierrabullets.com/store/pro ... 85-gr-HPBT
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Odpovědět