Náboj na šoulačku

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
John
Častý návštěvník
Příspěvky: 72
Registrován: stř 18.8.2010, 21:57

Náboj na šoulačku

Příspěvek od John »

Dobrý den. Jsem vlastníkem ráže 7x64 a rád bych si koupil nějakou novou ráži na lov zvěře černé a dančí. Nevím jestli zase ráži 7x64 nebo nějaký magnum. Co bude lepší? Popřípadě jsem uvažoval o ráži 8x64s. Jaké střelivo použít? Děkuji
Naposledy upravil(a) John dne čtv 02.2.2012, 18:34, celkem upraveno 1 x.
milan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 457
Registrován: úte 03.10.2006, 14:22

Re: Náboj na šoulačku

Příspěvek od milan »

tabulkové rozměry najdeš v CIPu, přesná délka se dělá podle komory.
V názvu je "Náboj na šoulačku", a ani jedna z ráží kterou uvádíš není (podle mě) vhodná.
Na šoulačku (kde se většinou nepředpokládá střelba na větší vzdálenost) je vhodná ráže s větším průměrem střely a ne magnum, magnumové ráže mají na kratší vzdálenosti velký přebytek energie, který je v tomto případě ke škodě.
Vybíral bych od osmiček (8x57 a snad i tu 8x64S) po devítky 9,3x62, já mám postavenu 35REM a spokojenost.
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Náboj na šoulačku

Příspěvek od kojot »

Nechtěl bych šoulat s pětikilovým kompletem v těchto rážích..........
Kdo netermí s námi, termí proti nám
michalos
Zkušený diskutér
Příspěvky: 589
Registrován: pon 17.11.2008, 8:26
Bydliště: Blanensko

Re: Náboj na šoulačku

Příspěvek od michalos »

kojot píše:Nechtěl bych šoulat s pětikilovým kompletem v těchto rážích..........
:) :D :wink:
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Náboj na šoulačku

Příspěvek od Zdenek41 »

Já opravdu nevím proč dnes každý utíká k Mag rážím.No a na šoulačku mag no nevím.Dospělá černá,jelen od 7/64,30/06,8 a pod.Nikomu neberu magnumové ráže,ale pokud se špatně trefuji tak ani to mi nepomůže.Já si to ani neumím představit,že bych někde po Liptově lezl s 5kg zbraní a ruksakem :wink:
Skalák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 361
Registrován: čtv 14.6.2007, 9:26
Bydliště: Horní Adršpach

Re: Náboj na šoulačku

Příspěvek od Skalák »

Zdenek41 píše:Já opravdu nevím proč dnes každý utíká k Mag rážím.No a na šoulačku mag no nevím.Dospělá černá,jelen od 7/64,30/06,8 a pod.Nikomu neberu magnumové ráže,ale pokud se špatně trefuji tak ani to mi nepomůže.Já si to ani neumím představit,že bych někde po Liptově lezl s 5kg zbraní a ruksakem :wink:
Zdenku, jednoduchá odpověď. Protože to je přece dneska moderní. Po takových rážích to přece padá a když ne, tak jsem netrefil. Oni někteří ti dnešní moderní lovci nemají čas po ráně dohledávat a psa neznají.
Jinak se tebou souhlasím. Na šoulání lehčí zbraň ve standartní ráži. Jinak podle mého, 6,5x57 (R) je právě na šoulání ideální ráže. S tou bych se vůbec nebál vystřelit na kňoura nebo jelena. Další otázka je použití střeliva.
LOVU ZDAR!!!
Sauer 202 Highland - 270W, Meostar R2 2-12x50 RD
ČZ 527 - 223 Rem, Artemis 2100 7x50 RD,
ZKK 600 - 30.06 Spr. Yukon Photon 4,5x42 RT
IŽ 27 E - 16/16
Drsnosrstý jezevčík Cit od Aglaii
Uživatelský avatar
Nik.308
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 333
Registrován: ned 06.6.2010, 13:53
Bydliště: Křivoklátsko

Re: Náboj na šoulačku

Příspěvek od Nik.308 »

Souhlasím s milanem i Zdenkem, čili na co Magnum? Při šoulačce si člověk střelecké stanoviště moc nevybírá a loví se i přes trávu či nějakou větvičku a spíše na kratší vzdálenosti. Vámi nadnesené ráže jsou podle mne na šoulačku naprosto nevhodné. Já osobně bych volil osvědčené ráže 8x57JS (R) nebo 9,3x62 a zbraň třeba zlamovací kulovnici s puškohledem 1,5-6x42.
Šťastný výběr.
ČENDA
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 247
Registrován: úte 09.1.2007, 17:53
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Náboj na šoulačku

Příspěvek od ČENDA »

Pokud máš 6,5/57 tak neřeš jinou flintu na šoulačku,protože je u této ráže dost energie i na kňoura a jelena. Kolega s ní střílí všechno a bez problémů.Je to o přesnosti zásahu a také o střele. Pokud vím tak střílí patrony lapua a prase jsme dohledávali jen jednou a to díky tomu že zmršil ránu.
CZ550FS-7x64 DOCTERclassic 8x56RD
Hans88Vagus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 312
Registrován: stř 27.6.2007, 19:02
Bydliště: Drahánská vrchovina

Re: Náboj na šoulačku

Příspěvek od Hans88Vagus »

Já si po třech letech tahání ZHčka pořídil kulovnici 6,5x57 a sice kvůli hmotnosti. Jelikož lovíme hlavně srnčí a černou v poli, zvolil jsem tuto ráži, s vhodným střelivem se s tím dá ulovit i dospělý jelen, střílení je příjemné, prostě na šoulačky značka ideál. Pokud ale chceš kulu jen na jelena, tak by mohla být vhodná 8x57JRS. Uvědom si, že při šoulání ti většinou kus vyjde na krátko a pokud ne, máš možnost se přišoulat. Kulovnice v rážích Magnum mají i dělší hlaveň, což taky dost přidá na celkové váze. Zase někomu vyšší váha nevadí a líp se mu střílí z těžší zbraně. Já radši lehkou zbraň a pirštok.
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Náboj na šoulačku

Příspěvek od kabát »

...MAGNUMEM rozvahu nenahradíš...
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
Uživatelský avatar
lörinc
Zkušený diskutér
Příspěvky: 962
Registrován: čtv 24.5.2007, 17:33
Bydliště: Prostějovsko

Re: Náboj na šoulačku

Příspěvek od lörinc »

Co se ráže týče, asi bych volil 8x57JS (JRS). Co se váhy týče, nevím co všichni řešíme. Pokud chlap neunese 5 kg na rameni tak ať sedí doma na piškotě :wink: . Ne, vážně, má CZ 550 měla cca 4,5 kg, teď varmint cca 4,7 a jediné na co jsem si musel zvyknout bylo vyvážení zbraně, varmint padá na hlaveň. Změnil jsem styl nošení a jdu. K tomu mám stejně ještě dalekohled, sedačku, pití atd. Tak jestli má flinta 4 nebo 5 kg mě fakt nevadí. Mimochodem se spotím úplně stejně i bez flinty a se psem. Takže tím kilem navíc to není. :)
Sauer 101, .30-06, Tikka T3 Varmint .243 win.+Nikon Monarch E 2,5-10x56 Ill, ZG 47 8x57 JS, ZG 47 8x60 S, ZKM 455 22 LR+Delta 4x32AO, UB 12/12, Gustav Tichý 16/16
Uživatelský avatar
yardaz
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 369
Registrován: stř 31.12.2008, 16:00
Bydliště: Plzeň - sever
Kontaktovat uživatele:

Re: Náboj na šoulačku

Příspěvek od yardaz »

Skalák píše:
Zdenek41 píše:Já opravdu nevím proč dnes každý utíká k Mag rážím.No a na šoulačku mag no nevím.Dospělá černá,jelen od 7/64,30/06,8 a pod.Nikomu neberu magnumové ráže,ale pokud se špatně trefuji tak ani to mi nepomůže.Já si to ani neumím představit,že bych někde po Liptově lezl s 5kg zbraní a ruksakem :wink:
Zdenku, jednoduchá odpověď. Protože to je přece dneska moderní. Po takových rážích to přece padá a když ne, tak jsem netrefil. Oni někteří ti dnešní moderní lovci nemají čas po ráně dohledávat a psa neznají.
Jinak se tebou souhlasím. Na šoulání lehčí zbraň ve standartní ráži. Jinak podle mého, 6,5x57 (R) je právě na šoulání ideální ráže. S tou bych se vůbec nebál vystřelit na kňoura nebo jelena. Další otázka je použití střeliva.
LOVU ZDAR!!!
Možná nás moderní lovce trochu zjednodušuješ?! To, že chodím nejraději s 9,3 znamená, že neumím střílet, nebo že nemám čas na řádný dosled? Takhle bych to nepojal. :wink: Jinak, jak už jsme tady tisíckrát probírali, neexistuje ideální náboj ani na šoulačku, ani nic dalšího. :mrgreen:
Přání bývá nebezpečně často otcem myšleky!
Nepište mi prosím SZ. Pište mi na mail: info@naposed.cz
www.pumaknives.cz
michalos
Zkušený diskutér
Příspěvky: 589
Registrován: pon 17.11.2008, 8:26
Bydliště: Blanensko

Re: Náboj na šoulačku

Příspěvek od michalos »

lörinc píše:Co se ráže týče, asi bych volil 8x57JS (JRS). Co se váhy týče, nevím co všichni řešíme. Pokud chlap neunese 5 kg na rameni tak ať sedí doma na piškotě :wink: . Ne, vážně, má CZ 550 měla cca 4,5 kg, teď varmint cca 4,7 a jediné na co jsem si musel zvyknout bylo vyvážení zbraně, varmint padá na hlaveň. Změnil jsem styl nošení a jdu. K tomu mám stejně ještě dalekohled, sedačku, pití atd. Tak jestli má flinta 4 nebo 5 kg mě fakt nevadí. Mimochodem se spotím úplně stejně i bez flinty a se psem. Takže tím kilem navíc to není. :)
Moje Brno má s puškohledem 5,1 kg, ale dá se na to zvyknout docela rychle ....mám taky jen 20...horší to možná bude až na staří... :roll: :wink:
Skalák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 361
Registrován: čtv 14.6.2007, 9:26
Bydliště: Horní Adršpach

Re: Náboj na šoulačku

Příspěvek od Skalák »

yardaz
Ale já vás všechny neházím do jednoho pytle. Napsal jsem že někteří. V současné době, při českém pojetí myslivosti se sedí na kazatelně a kupa je do 50 metrů, tak není potřeba magnumka. Můj názor, je, že magnum ráže jsou v našich podmínkách předimenzované, že na naši veškerou zvěř stačí běžné ráže. Kdyby člověk každý rok jezdil na medvědy, losy a střílel na větší vzdálenosti, tak prosím, tam by byla využitá a projevila by se její přednost. Kolega se ptal na náboj šloulačku. Opravdu si myslím, že na šoulačce tahat flintu a magnum ráží, která má ve většině případů s optikou skoro 7 kg je opravdu dost přehnané, ale proti gustu žádný dišputát.
LOVU ZDAR!!!
Sauer 202 Highland - 270W, Meostar R2 2-12x50 RD
ČZ 527 - 223 Rem, Artemis 2100 7x50 RD,
ZKK 600 - 30.06 Spr. Yukon Photon 4,5x42 RT
IŽ 27 E - 16/16
Drsnosrstý jezevčík Cit od Aglaii
Uživatelský avatar
yardaz
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 369
Registrován: stř 31.12.2008, 16:00
Bydliště: Plzeň - sever
Kontaktovat uživatele:

Re: Náboj na šoulačku

Příspěvek od yardaz »

Skalák píše:yardaz
Ale já vás všechny neházím do jednoho pytle. Napsal jsem že někteří. V současné době, při českém pojetí myslivosti se sedí na kazatelně a kupa je do 50 metrů, tak není potřeba magnumka. Můj názor, je, že magnum ráže jsou v našich podmínkách předimenzované, že na naši veškerou zvěř stačí běžné ráže. Kdyby člověk každý rok jezdil na medvědy, losy a střílel na větší vzdálenosti, tak prosím, tam by byla využitá a projevila by se její přednost. Kolega se ptal na náboj šloulačku. Opravdu si myslím, že na šoulačce tahat flintu a magnum ráží, která má ve většině případů s optikou skoro 7 kg je opravdu dost přehnané, ale proti gustu žádný dišputát.
LOVU ZDAR!!!
Souhlasím skoro ve všem, na šoulačku asi fakt něco lehčího. 9,3 taky není magmumka :? Otázka je co znamená "předimenzované" Abychom nebyli OT, za sebe a ze své zkušenosti doporučuji právě 9,3, která je z mého pohledu právě vhodná na střelbu při šoulačce. Není tak náchylná na různé stébla trávy, která při tomto způsobu lovu člověk zcela jistě snadno přehlédne, účiností je rozhodně dostatečná, dost ranivá i při horším zásahu, tedy možná zdravě "předimenzovaná" :mrgreen:

Lovu lesu...
Přání bývá nebezpečně často otcem myšleky!
Nepište mi prosím SZ. Pište mi na mail: info@naposed.cz
www.pumaknives.cz
Odpovědět