Norování

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Jiří
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 101
Registrován: úte 30.1.2007, 13:56

norování

Příspěvek od Jiří »

Díky norování se nám podařilo celkem slušně sní?it stav lišek. horší je, když se narazí na jezevce. Velký rozdíl je zda noruje? v přírodní, v umělé a nebo v kanálu. bohužel je to pro psa dost náročné a mám i dost smutných zkušeností :(
Brok je brok, ale první kule bere.
Fery
Zkušený diskutér
Příspěvky: 978
Registrován: pát 22.9.2006, 21:16
Bydliště: Kolínsko

Norování

Příspěvek od Fery »

Dnes jsem byl s jagu?ou obejít nory u sousedů. Měli brigádu a poprosili mě zda to s jedním členem neobjedeme. U druhé nory jsme uspěli. Na písku byly vidět stopy dovnitř a Goru?ka tam vlezla, když v noře nic není tak nemá zájem. Potom jsme zavolali předsedovi, že asi máme lišku a až vezme lopatu, rýč a další brokovnici a přijedou. když dorazili tak jsme začali kopat. Nora byl už starší v břehu náhona, takže byla docela rozlehlá a hluboko. Museli jsme udělat asi 5 sond. Průběžně jsme tam použtěli Goru aby nám ukazovala směr. Jak je trochu větší tak měla problémy se protáhnout. takže jsme ji používali jako průzkumníka. Z jedné sondy jsme vyndali jednodenní li?če, takže jsme získali jistotu, že nekopeme nadarmo. Ve čtvrté sondě, když jsme zjiž?ovali směr, tak Pepíkovi málem liška vytrhla klacek. Goru?ku jsme tam už nepou?těli a začali kopat poslední sondu. Podařilo se nám dostat se za lišku a ta vyběhla rovnou do rány myslivci co hlídal 4 sondu. Pak jsme tam ještě pustili Goru a vytahala ještě 2 li?čátka. Jak jste na tom Vy? už obcházíte nory?
CZ550-3006 Sprg,ZZK601-223 Rem, ZK 99 6,5x57R, BS 9,3x74R/9,3x74R
Lukas.Dolezal
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 204
Registrován: úte 12.12.2006, 19:37
Bydliště: Pardubicko

Příspěvek od Lukas.Dolezal »

tak my jsme byli v neděli, chtěli jsme obejít vic nor ,ale zasekli se hned u první,byla obsazená, nakonec 6 sond hloubka asi 2,5 metru,krásná práce... jagoška se tam zasekla a já jí tahal ven a museli jsme zavolat známému s jezevčicí, ta udělala dvě liščata a nakonec tam byla ještě dvě a liška, byla to stará nora, kde bývali jezevci.... docela fu?ka
LukasD zh 324, 7x57R/16
Zdenek
Nový návštěvník
Příspěvky: 45
Registrován: pát 12.1.2007, 16:53
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od Zdenek »

V sobotu kolega vencil sveho NKO a jezevcika - hladkosrsty "Brok" - podle zname trilogie s Tomasem Holym, jinak my mu prezdivame Majer (podle Arabely). Je bez papiru i loveckeho vycviku, ale ty lohy ma v sobe. Za 2 roky ma 6 jezevcu a 3 lisky. V sobotu navecer mu zajel o umele nory. Museli jsme kopat. skoro 2 hodiny nam trvalo najit kotel, protoze jsme sebou nemeli planek a kotel nebyl nijak v terenu zaznacen. Nicmene po otevreni kotle jsme vytahli lisce. Mysleli jsme, ze je preneseny z nedaleke nory. Pak jsme ale Majera pustili pres kotel do 2. chodby a obeznali lisku s liscatama. Liska nechtela jit ven, nakonec jsme ji museli strelit v kotlu a liscata vytahal pes. Vyrad: 1liska a 6 liscat (5 pejsku 1 fenka!). Liscata uz byla pekna, mordicku uz byly pekne rezave. Dalsi vikend jdeme obejit vsechny nory o kterých víme. Myslim, ze letos se nezvednou pouze stavy sparkate zvere, ale i skodne. NArust lisci populace je u nas desivy, i kdyz se ji z?nazimevsemi moznymi, povolenymi zpusoby lovit. Co rikate na pomer pohlavi u liscat. Stejnou zkusenost mam i z klasickych cekanych. Rocne slovim ca 6 lisek a min. 80% jsou to psi. Jak vy tlumite skodnou?
gewarosse
Nový návštěvník
Příspěvky: 42
Registrován: čtv 04.1.2007, 22:53
Bydliště: Praha

Příspěvek od gewarosse »

Takový trapný dotaz.když vytáhnete ?ivé li?če,co s ním děláte?Topíte?Střílíte?Dáte zakousnout psovi?
Zdenek
Nový návštěvník
Příspěvky: 45
Registrován: pát 12.1.2007, 16:53
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od Zdenek »

To GAWAROSE
Pes liscata nezakousl, tak jsme je usmrtili. Nevim, jak dlouho jses myslivec, nebo zda jsi vubec myslivec a staras se o zver a jestli sledujes vyvoj populace drobne zvere a skodne, prevazne lisek. My pravidelne vysazujeme ca. 20 ks bazanti zvere, jenom proto, abychom je tam meli. bazanty vubec nelovime. bazanty vysadime vzdy v breznu a na konci roku, pri honu na zajice (celkem lovime v prumeru 5-10 ks na 1020 ha) vidime jenom zlomek toho, co jsme vyadili. Pro zajice stavime specialni krmelecky a kupujeme celkem drahou granulovanou smes. Kdyz si spocitas, kolik napr. vrha zajecka zajicu za 1 rok a kolik jich skutecne dospeje, tak je to min. smutny. Naproti tomu populace lisek se od doby, kdy byly zakázány urcite druhy lovu a zaclo se s vakcinaci proti vztekline nema zadne prirozene ohrozeni. Videl jsi nekdy fotky z vykopanych nor, kde byla liscata a zbytku drobne zvere, co liska nanosila do nory? A k tomu, ulovit v zime na cekanych 7 lisek je docela fuska, prestoze nocni cekanou na lisky mám hodne rad.
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Příspěvek od Alda »

do jiste doby jsem od jara do podzimu lisky vubec nelovil. az do te doby, nez jsem videl, jak ve vynorovane nore byly zbytky 20-ti (slovy DVACETI) zajicu!
jak jiz bylo napsano, liska nema v soucasne dobe predatora, takze nase snahy o vysazovani zajicu a bazantu pak vedou jen k predkladani "krmiva".
pokud jde o to, jak co nejrychleji ukoncit trapeni liscat, existuje mnoho zpusobu... ano, presto priznavam, ze pro mne osobne to neni nic prijemneho a sam s tim mam trochu problem...
a jak psal Ed, pak jsou tu vrany, straky, krkavci... jakou sanci pak maji mali zajici, bazantici, srncata???
Bord
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 220
Registrován: úte 16.10.2007, 19:58
Bydliště: Střední povltaví

Příspěvek od Bord »

Tak už nám to začalo.Včera při venčení psů jsme narazili na novou noru pod vyvrácenou borovicí v kameném tarasu.Jeden vsuk,Border s jezevčíkem se předháněli.když na lišku dorážel jezevčík tak se border prohrabal do nory z druhé strany a šel na kontakt.lišku vytáhl ven držel ji asi půl minuty,pak se mu vytrhla a oba zmizeli v mlází.Byl jse beze zbraně ale stejně by se nedalo střílet.Mezitím jezevčík zadávil sedum liščat.škoda že nepomohl borderovi s liškou.Společně by ji ulovili.
8x57JRS,bordík
Zdenek
Nový návštěvník
Příspěvky: 45
Registrován: pát 12.1.2007, 16:53
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od Zdenek »

Zdravím. chci se zeptat na va?e zkušenosti se sklapovacími norami. naše sdružení loňský rok čerpalo dotace na vybudování umělých nor loni 2500 kč,letos 2000 Kč). bohužel jsem loni již vyčerpali limit na betonové nory - 1ks na 250ha. dohodl jsem se s KÚ, že pod lapací zařízení můžeme pro leto?ek zařadit i sklapovací noru a opět čerpat dotaci - avšak pouze 1000 Kč/ks, ale dobrý to. uvažujeme o nákup Křečkovy sklapovací nory (4 ks á 2500Kč/ks). používáte je? Pokud ano, jaké máte zu?enosti? děkuji za podněty.
xhur
Častý návštěvník
Příspěvky: 77
Registrován: úte 29.1.2008, 15:46
Bydliště: jižní čechy

Příspěvek od xhur »

gewarosse píše:Takový trapný dotaz.když vytáhnete ?ivé li?če,co s ním děláte?Topíte?Střílíte?Dáte zakousnout psovi?
upřímě o tom tady radši nediskutovat
Sůva
Nový návštěvník
Příspěvky: 33
Registrován: ned 10.2.2008, 20:46

Příspěvek od Sůva »

Dnes ráno kolegové vynorovali jednu dospělou lišku a osum liščat. :twisted:
Marek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 584
Registrován: pon 04.12.2006, 11:01
Bydliště: Trutnovsko

Příspěvek od Marek »

Tak jsem ve ctrvtek obeznal obsazenou noru a hned u vsuku meli cerstveho zajecka:( Tak dneska po brigade jsme je sli trochu pozlobit, no a slo to vcelku hladce, za necele dve hodiny jsme byli hotovy, ale v nore byla pouze dve liscata. a zbytky bazanti slepice... http://album.volny.cz/marek84/view.php? ... page=3#img
Foxx
Nový návštěvník
Příspěvky: 49
Registrován: pát 28.12.2007, 15:57
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od Foxx »

Ve čtvrtek jsem obeznal obsazenou umělou noru, odpoledne s jedním kolegou jsme vynorovali šest liščat. U nory měli dota?ený zbytek srnčího
TIKKA T3 6,5 x 55 SE, Meostar R1 7x56 RD
ZH 7x57R /12/70
ZB dvojka 16/70
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

v neděli vynorováno v umělé noře

Příspěvek od precechtel »

za účasti bordíka sedm liščat, dvě přežila, vzal si je do péče myslivec. Na starou si večer počkal účastník norování a kolem 20.00 hod. ji ulovil kulí na 70 m. Je to úspěch pro drobnou zvěř v naší honitbě...
politice a politikům zmar
Odpovědět